Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kuchnia bez górnych szafek – funkcjonalna aranżacja

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jeśli chcesz wpuścić do swojej kuchni więcej światła i dodać wnętrzu lekkości, nie ma lepszego rozwiązania niż kuchnia bez szafek górnych. Inspiracje, które znajdziesz poniżej, podpowiedzą Ci, jak zaaranżować kuchnię bez szafek wiszących, by była funkcjonalna i piękna.

Kuchnia bez górnych szafek – skąd popularność tego rozwiązania?

Główny argument, jaki decyduje o wyborze tego rozwiązania, jest prosty – kuchnia bez górnych szafek sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne, a tego właśnie oczekuje się w nowoczesnym budownictwie. Jeśli zatem Twoja kuchnia jest mała, wersja bez górnych szafek będzie wyglądała na większą.

Być może właśnie urządzasz się w nowo powstałym budynku, gdzie aneks jest połączony z salonem – jeśli zdecydujesz się na otwartą kuchnię bez górnych szafek, wnętrza obu pomieszczeń będą optycznie jeszcze większe, a na dodatek lepiej oświetlone.

Z kolei zaletą kuchni bez górnych szafek z oknem jest to, że taka aranżacja umożliwia wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości światła słonecznego.

Kuchnia bez górnych szafek

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Decydując się na kuchnię, gdzie są tylko dolne szafki, rezygnujemy częściowo z miejsca na przechowywanie, jednak nie jest to tak uciążliwe, jak jeszcze kilka lat temu. Sprzęty kuchenne, takie jak blender, toster czy robot kuchenny, stają się obecnie pięknymi, designerskimi akcesoriami i z powodzeniem można je wyeksponować na blacie, zamiast ukrywać za drzwiczkami. Jak rozwiązać problem przechowywania? Odpowiedź to kuchnia bez górnych szafek z wyspą – to w niej można zmieścić obszerne szafki i szuflady, jednak jest to opcja dla posiadaczy większego metrażu.

Rezygnując z wiszących szafek, niezależnie od wielkości kuchni, zadbaj o to, by te dolne były wystarczająco wytrzymałe i trwałe – będą przecież musiały unieść spory ciężar naczyń, sprzętów i akcesoriów. Nasze korpusy kuchenne z serii Qubik mają 15 lat bezpłatnej gwarancji i są zaprojektowane tak, abyś mogła wykorzystać każdy zakątek swojej kuchni, nawet narożniki i wąskie przestrzenie. I to niezależnie od tego, które fronty wybierzesz!

Kuchnia bez wiszących szafek – co na ścianę?

Zdecydowałaś się na uwolnienie przestrzeni i kuchnię bez górnych szafek. Co na ścianę? Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Duża kuchnia bez górnych szafek to na przykład idealne miejsce, by wyeksponować dziecięce rysunki. Jeśli pomalujesz część ściany farbą magnetyczną, łatwo będzie wieszać najnowsze dziecięce arcydzieła, zdjęcia lub pamiątkowe magnesy. Dobrym pomysłem jest duży ścienny zegar, dzięki któremu nie zasiedzisz się nad poranną kawą. To także świetne miejsce, by dodatkowo podkreślić styl aranżacji całego mieszkania dzięki fakturze samej ściany – kuchnia bez górnych szafek w stylu loft będzie dobrze wyglądała ze ścianą z cegły, a wnętrze w stylu glamour nabierze głębi dzięki fototapecie.

Zamiast półek warto także zastosować stylowe relingi z haczykami. Takie rozwiązanie nad kuchenką utworzy miejsce do przechowywania patelni, trzepaczek, chochelek i innych nieporęcznych akcesoriów, które w szafkach i szufladach zajmowałyby sporo miejsca. Z kolei jeśli umieścisz haczyki bliżej zlewozmywaka, możesz je wykorzystać na ściereczki do rąk lub praktyczne i estetyczne pojemniki, np. na zmywak lub korek od zlewu.

Biała kuchnia bez górnych szafek

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Pomysły na zaaranżowanie przestrzeni nad kuchennymi szafkami – półki, kwiaty, obrazy

Otwarte półki zamiast wiszących szafek mogą okazać się koniecznością, szczególnie w mniejszych kuchniach. Mogą jednak pełnić różne funkcje i łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb. Dobierz je tak, żeby optycznie połączyć aneks kuchenny z salonem, na przykład przeznacz połowę długiej półki na kieliszki do wina, a drugą na zdjęcia w ramkach lub książki. Jeśli umieścisz otwarte półki nad stołem, zyskasz praktyczne miejsce na jadalniane akcesoria, takie jak podkładki pod szklanki czy pojemniki na sól i pieprz.

Otwarte półki można także przeznaczyć na rośliny, szczególnie jeśli kuchnia jest wyposażona w okno. Na górnych półkach najlepiej umieścić szybko rosnące rośliny o długich pędach i dekoracyjnych liściach, takie jak epipremnum lub filodendrony. Jeśli nie masz czasu na podlewanie, zamiast roślin wyeksponuj na półkach wazony z kolorowego szkła.

Jeśli jednak zależy Ci na zachowaniu minimalistycznego wystroju kuchni, lepiej zrezygnuj z otwartych półek. W takim przypadku wykorzystaj ścianę na jeden duży obraz. Wprowadzi on do pomieszczenia kolor i ożywi je, ale nie zaburzy minimalistycznego wizualnego porządku. Świetnym pomysłem do takiego wnętrza jest także lustro, które dodatkowo jeszcze optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Jeśli lubisz przytulny chaos, zdecyduj się na kilka mniejszych grafik, plakatów lub obrazów, dopasowanych do Twojego charakteru i zainteresowań.

Otwarte półki na naczynia i przyprawy – aranżacje w kuchni bez górnych szafek

Otwarta półka na przyprawy to najwygodniejsze rozwiązanie. Dzięki niej możesz bez trudu sięgnąć pod odpowiedni słoiczek, nawet jeśli akurat jedną ręką mieszasz risotto. Kolorowe przyprawy w ładnych pojemnikach będą piękną i praktyczną ozdobą kuchni. Półka na przyprawy będzie też dobrym miejscem, by wyeksponować moździerz lub przeróżne dzbanuszki i oryginalne dodatki.

Na otwartych półkach możesz także przechowywać herbatę, kawę i różne akcesoria do przyrządzania ciepłych napojów. Wydziel część kuchni na kącik kawowy. Na blacie możesz postawić ekspres i czajnik, a półki przeznaczyć na herbaty w dekoracyjnych słoikach, kolorowe puszki na kawę czy też kolekcję imbryków i kubków.

Ciemna kuchnia bez górnych szafek

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jeśli chcesz zapełnić otwarte półki w kuchni naczyniami, których używasz na co dzień, zadbaj o kolorystykę. Uzupełnij neutralną zastawę kilkoma kolorowymi miseczkami lub talerzykami – będą przełamywały monotonię. Dekoracyjne drewniane deski będą wyglądały świetnie między stosami talerzy. Taki zestaw uzupełnij o błyszczące metalowe akcesoria w kolorze złota – ten kolor pięknie współgra z barwami drewna.

Dobrym pomysłem jest skompletowanie całej zastawy, którą planujesz umieścić na otwartych półkach, w dwóch lub trzech kolorach. Wtedy niezależnie od tego, jak poustawiasz wszystko na półkach, końcowy efekt będzie estetyczny i spójny. W Salonach Agata dobierzesz do swojej kuchni nie tylko półki, ale także obrazy, stojaki na przyprawy, wiszące dekoracje i duży wybór serwisów obiadowych i kawowych.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kuchnia bez górnych szafek?

Górne szafki w kuchni zapewniają miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych i zastawy stołowej. Rezygnacja z nich ograniczy liczbę dostępnych schowków, jednak czy w rzeczywistości znaczy to, że nowoczesna kuchnia bez górnych szafek jest niepraktyczna? Wcale nie musi taka być.

W większych kuchniach rezygnacja z tradycyjnych wiszących szafek nie przysporzy żadnych problemów – bez trudu znajdziesz miejsce, by przechować naczynia i sprzęty. Jednak to mniejsze kuchnie najbardziej zyskają wizualnie na takim zabiegu, bo będą wydawały się większe, jaśniejsze i bardziej przestronne. Pamiętaj, że aby taki układ w mniejszej kuchni był ergonomiczny, szafki dolne muszą być doskonale dobrane do Twoich potrzeb.

Kuchnia bez górnych szafek z oknem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Kolory ścian, płytek i mebli – jak je idealnie zgrać w kuchni bez wiszących szafek?

Czarna kuchnia bez górnych szafek to bardzo dobry pomysł. Jeśli zależy Ci na modnych czarnych frontach kuchennych, pamiętaj, że są one bardzo mocnym akcentem w aranżacji wnętrza. W takiej sytuacji warto zrezygnować z wiszących szafek, żeby pomieszczenie nie przytłaczało wizualnie. Czarne meble w połączeniu z białymi ścianami stworzą bardzo eleganckie wnętrze. Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić ten efekt, zrezygnuj z płytek imitujących drewno, a zamiast tego wybierz błyszczące białe kafle.

Z kolei biała kuchnia bez górnych szafek to idealna baza do wszystkich możliwych pomysłów na stylizację wnętrza. Jeśli dobierzesz do nich drewnianą podłogę i blaty kuchenne, zyskasz ciepłe wnętrze, do którego doskonale będą pasowały dodatki w stylu skandynawskim.

Z kolei ciemne płytki na podłodze będą dobrą podstawą do stworzenia eleganckiego, minimalistycznego wnętrza. Warto zadbać także o uchwyty kuchenne – ten detal może zmienić charakter całego wnętrza. Wymiana uchwytów nie wiąże się z dużym kosztem, możesz więc spokojnie dać się ponieść fantazji!

Koniecznie wypróbuj nasz planer kuchni online, dzięki któremu dobierzesz kolor podłogi do płytek i mebli, wybierzesz fronty w Twoim wymarzonym stylu i zaplanujesz najlepsze ustawienie szafek w kuchni, a także dobierzesz akcenty dekoracyjne. Planer przyda Ci się nawet jeśli urządzasz kuchnię na poddaszu – z łatwością zaplanujesz tam ściany ze skosami i niestandardowe zakamarki.

Jasna kuchnia bez górnych szafek

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Podsumowanie

Kuchnia bez górnych szafek to nie tylko modne rozwiązanie, ale także wygoda przy przyrządzaniu posiłków i sposób na powiększenie przestrzeni w mieszkaniu. To uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu i które można modyfikować zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Zapraszamy do Salonów Agata, gdzie z łatwością umeblujesz i wystylizujesz kuchnię swoich marzeń.

Akcesoria do kuchni bez górnych szafek