Aranżacja kuchni z salonem, czyli najlepsze sposoby na urządzenie funkcjonalnego mieszkania
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Połączenie kuchni z salonem jest nie tyle trendem, ile standardem w nowoczesnym budownictwie. Część z aneksem kuchennym trzeba jednak w jakiś sposób oddzielić od salonu. Jak to zrobić? W niniejszym artykule przedstawiamy najlepsze pomysły na aranżacje salonu z kuchnią.
Otwarte przestrzenie tworzy się nie tylko w mieszkaniach, ale również w apartamentach i w domach. Ułatwiają komunikację, dodają wnętrzom przestronności i nowoczesnego charakteru oraz pozwalają maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy. Pokażemy Wam, że aranżacja kuchni z salonem jest możliwa zarówno w M4, jak i w kawalerce. Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu? Oto nasze sprawdzone propozycje.
Kuchnia z salonem - najpopularniejsze rozwiązanie dla lubiących otwartą przestrzeń
Zamknięcie małej kuchni w czterech ścianach było cechą charakterystyczną starego budownictwa. Symbolem współczesnego projektowania wnętrz są otwarte przestrzenie. Usunięcie granic pomiędzy pomieszczeniami pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, uniknąć klaustrofobicznego efektu i wpuścić do środka więcej naturalnego światła.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Na aranżację kuchni z salonem decydują się entuzjaści nowoczesnego designu oraz osoby, które często przyjmują gości oraz lubią spędzać czas w gronie najbliższych. Oczywiście nadal znajdą się zwolennicy tradycyjnego rozkładu pomieszczeń, jednak efektowna i ergonomiczna aranżacja małej kuchni w bloku często okazuje się znacznie trudniejsza niż otwarcie jej na salon.
Z drugiej strony, osoby często gotujące mocno aromatyczne potrawy będą potrzebować skutecznej separacji części kuchennej od wypoczynkowej. Zapachy po smażeniu frytek lub gotowaniu kapusty niekoniecznie sprzyjają relaksacji. Do tego wsiąkają w tkaniny, unosząc się bardzo długo. Na szczęście dzisiaj dostępne są inne, bardziej estetyczne i subtelne metody oddzielania kuchni od salonu niż zwykła ściana.
Aranżacja kuchni z salonem - ciekawe pomysły na wydzielenie stref
Otwarta przestrzeń w mieszkaniu nie powinna sprawiać wrażenia „zmieszania” roli kuchni i salonu. Aby osiągnąć efekt uporządkowanej, harmonijnej przestrzeni, konieczny jest podział wnętrza na strefy funkcjonalne. Obecnie do wyboru jest wiele nowoczesnych, lekkich wizualnie metod podziału mieszkania na strefy.
- Zamiast tradycyjnych ścian, do podziału można wykorzystać meble, np. kuchenną wyspę. Wyspa powinna być lekka wizualnie, wyposażona w blat roboczy, który łączy (nie dzieli!) osoby przebywające w części kuchennej z wypoczywającymi w salonie.
- Funkcję dyskretnych separatorów z powodzeniem pełnią podłogi (różne wzory i kolory) oraz odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie salonu i kuchni. Aranżacje powinny uwzględniać różne źródła światła uruchamiane niezależnie. W salonie możesz postawić na oryginalne oświetlenie - doskonale będzie tu pasować lampa wisząca kula. Nad stołem z kolei sprawdzą się lampy wiszące do kuchni.
- Innym ciekawym i praktycznym rozwiązaniem, które dzieli wnętrze na strefy, jest regał, który może być pozbawiony „pleców” i pełnić funkcję ażurowej ścianki.
- Aranżacje małego salonu z kuchnią często bazują na podziale pomieszczeń za pomocą niskich ścianek działowych (ok. 1,1-1,2 m lub 30 cm powyżej blatu). Problemem małych mieszkań jest ograniczona ilość miejsca na przechowywanie rzeczy. Dotyczy to zwłaszcza kuchni w rozmiarze XS. Jeśli sprzęty AGD i akcesoria kuchenne trzymacie na blacie wyspy, warto zastosować podział za pomocą ścianki, która pozwoli zakryć kulinarny rozgardiasz. Ściankę możecie ozdobić, umieścić w niej gniazdka, ustawić przy niej stół z krzesłami itd.
- Aranżacja kuchni z salonem może zakładać „szczelne” odseparowanie pomieszczeń z jednoczesnym efektem otwarcia na strefę gościnną. W tym celu wykorzystuje się przezroczyste przesłony np. z pustaków szklanych, szkła hartowanego lub pleksiglasu. To dobry pomysł, jeśli dużo gotujecie, grillujecie i smażycie.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
O czym pamiętać, aranżując salon z aneksem kuchennym?
- O przemyślanym projekcie i doborze odpowiedniego umeblowania – zwłaszcza gdy urządzacie niewielkie mieszkanie.
- O wybieraniu urządzeń sprzyjających funkcjonalnej aranżacji salonu z kuchnią (nowoczesny okap, wentylacja itd.).
- O dopasowaniu metody oddzielenia strefy kuchennej od salonowej do potrzeb i stylu życia.
Aranżacja kuchni z salonem - czy muszą być w jednym stylu?
Eklektyczne mieszanki są gorącym trendem wnętrzarskim, dlatego nie wahajcie się urządzić części kuchennej w innych kolorach, a nawet w innej stylistyce. Jeśli jednak aranżacja kuchni z salonem sprawia Wam trudność, możecie przed realizacją swojej wizji zasięgnąć porady projektanta lub dekoratora wnętrz.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Wygodna kuchnia i wygodny salon, czyli aranżacja aneksu kuchennego w małym mieszkaniu
Osoby planujące aranżację małego salonu z kuchnią na pewno będą musiały się wykazać nieco większą kreatywnością od tych, którzy urządzają M4 czy dom. Najważniejsze będzie dla Was optyczne powiększenie i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Oto sprawdzone triki:
- do minimum ograniczcie ilość sprzętów i akcesoriów, które są na widoku;
- zadbajcie o dużo światła – naturalnego i sztucznego;
- unikajcie dużych wzorów, ale możecie postawić na mocne akcenty kolorystyczne. Sprawdzą się tu meble wypoczynkowe w intensywnym kolorze, np. sofa czerwona, lub czerwone krzesła do jadalni;
- postawcie na lekką, jasną zabudowę i fronty do szafek kuchennych wykończone na wysoki połysk;
- stół jadalniany zastąpcie wyspą kuchenną z hokerami.
Po więcej inspiracji i rozwiązań do kuchni połączonej z salonem zapraszamy do Salonów Agata.
Polecane wyposażenie do salonu i kuchni
Cena regularna: