Biurko dla pierwszoklasisty – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Początek edukacji szkolnej to duża zmiana w życiu dziecka i całej rodziny. Dziecko będzie odtąd spędzało więcej czasu na nauce i odrabianiu prac domowych. Zobacz, jakie biurko dla pierwszoklasisty wybrać, żeby nauka była komfortowa i nie prowadziła do wad postawy.
Biurko dla pierwszoklasisty – jak dobrać wysokość biurka?
Biurko i krzesło dla pierwszoklasisty powinno być przede wszystkim dobrane do wzrostu dziecka. Odpowiednią wysokość blatu i siedziska precyzują przepisy dotyczące mebli w placówkach edukacyjnych*. Zgodnie z nimi biurko dla 6-latka o przeciętnym wzroście (116-118 cm) powinno mieć blat na wysokości 53 cm, a siedzenie krzesła powinno się znajdować na wysokości 31 cm. Biurko dla 7-latka, który ma około 125 cm wzrostu, powinno mieć blat na wysokości 59 cm, a siedzisko na wysokości 35 cm. Standardowa wysokość biurek, czyli 70-75 cm, jest odpowiednia dla osób o wzroście od 143 do 175 cm. Pamiętaj zatem, żeby dokładnie zmierzyć swoje dziecko i na tej podstawie dobrać biurko i krzesło.
Warto też pomyśleć o tym, że dzieci rosną bardzo szybko, często skokowo, trzeba więc od czasu do czasu sprawdzać, czy biurko jest nadal odpowiednie. W Salonach Agata znajdziesz duży wybór biurek młodzieżowych, a także praktyczne fotele obrotowe dla dzieci z regulacją wysokości siedziska. Takie krzesło biurowe dla dzieci to praktyczny pomysł, bo dzięki niemu zadbasz o ergonomię już na wczesnym etapie edukacji.
Czy regulowane biurko to dobry wybór dla pierwszoklasisty?
Nie zawsze mamy jednak możliwość wymiany biurka za każdym razem, gdy dziecko podrośnie. Wtedy rozwiązaniem może być biurko dla dzieci z regulacją wysokości, dzięki której masz możliwość dostosowania blatu do aktualnych potrzeb dziecka.
Regulowane biurko dla dziecka nie sprawdzi się jednak, jeżeli ma z niego korzystać dwoje dzieci jednocześnie. Jeśli szukasz uniwersalnego biurka dla 2 dzieci, najlepiej wybierz takie o standardowej wysokości. Dla dziecka mierzącego mniej niż 143 cm wybierz wtedy krzesło z podstawką na nogi, która zapewni odpowiednią pozycję ciała, albo dobierz odpowiedni stołeczek, na którym dziecko będzie mogło oprzeć stopy. Wtedy i krzesełko będzie musiało być odpowiednio wyższe.
Klasyczne biurka kontra biurka nowoczesne i ergonomiczne
Ergonomia i komfort pracy to nie tylko zgodność z wymiarami. Współcześnie produkowane biurka mogą mieć szereg udogodnień, które jeszcze bardziej ułatwią pracę przy komputerze, surfowanie po internecie czy granie. W naszej ofercie znajdziesz biurka ze specjalnie przewidzianymi otworami na kable, dzięki którym z łatwością uporządkujesz przewody. Dla miłośników gier warto sprawdzić biurka z uchwytami na napoje.
Klasyczne biurko z szafeczką i szufladą po jednej stronie to wciąż uniwersalny i praktyczny sprzęt dla dziecka. Warto jednak wybrać bardziej nowoczesny model, o przemyślanym designie i nietuzinkowym wyglądzie, zwłaszcza jeśli kącik do nauki dla dziecka musisz urządzić w salonie. Wtedy dobrym wyborem będą np. minimalistyczne biurka w industrialnym stylu. Ich lekka konstrukcja sprawia, że nie zajmują wiele miejsca, a prostota tego stylu będzie pasować do niemal każdego wnętrza. Jeśli lubisz oryginalność, postaw na biurko z nietypowych materiałów, na przykład z ceramicznym blatem lub metalowe. Wtedy będzie ono także oryginalną ozdobą Twojego salonu.
Akcesoria w biurku pierwszoklasisty – nadstawki, szuflady, wysuwane półki, lampki
Samo biurko nie wystarczy, by dobrze urządzić kącik do nauki. Skoro masz już biurko dla pierwszoklasisty, jakie wybrać do niego akcesoria?
Na pewno będzie potrzebna dobra lampa biurkowa. Pamiętaj także o miejscu na przechowywanie zeszytów, akcesoriów biurowych i różnych drobiazgów. W tym celu przydatne będą różnego rodzaju kontenerki, które mimo niewielkich rozmiarów pomieszczą wszystkie niezbędne dla ucznia przybory. Warto rozważyć biurko dla dziecka z nadstawką, która będzie służyła jako podręczny magazynek na podręczniki i długopisy.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Na koniec zadbaj o ozdoby, w tym rośliny. Powszechnie wiadomo, że działają oczyszczająco i prozdrowotnie, a ponadto zieleń sprzyja koncentracji. Wspólnie z dzieckiem wybierzcie gatunki i takie osłonki, jakie najbardziej mu się podobają.
Zapraszamy do naszych Salonów Agata, gdzie kompleksowo umeblujesz pokój dla dziecka. Sprawdź nasze kolekcje mebli do pokojów dziecięcych – przewidzieliśmy w nich zarówno potrzeby młodszych dzieci, jak i początkujących uczniów, a nawet licealistów. Znajdziesz tu kolekcje mebli młodzieżowych w każdym stylu, które spodobają się zarówno nieśmiałemu młodemu poecie, jak i zapalonej graczce.
*Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69) oraz Norma PN-EN 1729-1:2007 „Meble szkolne i przedszkolne. Stoły i krzesła. Podstawowe wymiary funkcjonalne”.
Biurka dla pierwszoklasisty