Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Gabinet w domu, czyli praktyczny i ładny home office

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Praca w domu dla wielu z nas jest bardziej uciążliwa niż praca w biurze: zbyt wiele przedmiotów nas rozprasza, bliska obecność kuchni popycha do spędzania czasu na przygotowywaniu posiłków i długiej konsumpcji, a wreszcie luźny domowy ubiór sprzyja lenistwu. Jest wiele czynników, które nie pomagają w skupieniu podczas pracy w domu. Jak stworzyć stymulujące domowe biuro? Sprawdź nasze inspiracje na aranżacje gabinetu w domu lub mieszkaniu.

Praca zdalna dla wielu z nas stała się rzeczywistością w dobie pandemii koronawirusa. Nieważne, czy podobał nam się ten nowy sposób pracy, czy nie, nie miało to znaczenia — decyzja została podjęta i należało dostosować się do nowych warunków, aby wykonywać swoją pracę w możliwie najlepszy sposób. Pokaźne grono Polaków to także freelancerzy, dla których praca z domu to chleb powszedni i jedyny sposób na zarobek. Niezależnie od tego, z jakiego powodu pracujesz w domowym zaciszu, pomożemy Ci urządzić pokój biurowy w domu, który wydobędzie twój potencjał i zaangażowanie.

Gabinet w domu — inspirująca przestrzeń do pracy

Komfort pracy zawsze zwiększa produktywność. To, że środowisko pracy powinno być przyjemne i stymulujące, nie jest zatem żadną wiedzą tajemną. Pierwszy krok wiąże się z wyborem właściwego umeblowania, ale oprócz funkcjonalności i komfortu dużą wagę przywiązuje się również do estetyki mebli, oczywiście nie zaniedbując ergonomii.

Przestrzeń do pracy powinna być wygodna, jasna i funkcjonalna, jednak odrobina koloru i szczypta wzornictwa nigdy nie zaszkodzi. Nie zapominajmy o roślinach, które są nie tylko przyjemne dla oka, ale produkują niezbędny naszemu mózgowi tlen i poprawiają jakość powietrza. Możesz ustawić je na parapetach, na biurku, w narożnikach pomieszczenia, a nawet stworzyć prawdziwą miejską dżunglę!
Do tego dochodzi dobór właściwego oświetlenia. Nie zawsze łatwo jest zastosować to wszystko w praktyce, dlatego coraz częściej stworzenie miejsca pracy powierza się profesjonalistom. Projekty biura w domu, które potrafią łączyć funkcjonalność, design i wygodę to dla nich chleb powszedni. Możesz jednak spróbować swoich sił samodzielnie, wybierając meble do gabinetu w domu z bogatej oferty na stronie agatameble.pl lub udając się do jednego ze sklepów stacjonarnych. Szerokie grono projektantów i doradców zawsze służy pomocą przy dobieraniu wszelkich elementów umeblowania do twoich czterech ścian.

Najważniejsze elementy gabinetu w domu — biurko i krzesło

Wybór odpowiednich mebli do biura to kwestia fundamentalna. Ci, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, muszą wybierać krzesła wygodne i ergonomiczne, aby uniknąć dokuczliwego bólu pleców i karku. Obrotowe fotele biurowe posiadają regulację wysokości, podłokietniki, na których mogą swobodnie spoczywać przedramiona oraz odpowiednio wyprofilowane miejsce na plecy. Niektóre fotele z oferty mebli biurowych dostępnych w Salonach Agata wyposażono w poduszkę pod głowę oraz na odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Biurko do gabinetu powinno mieć odpowiednie wymiary, aby umożliwić lepsze zagospodarowanie przestrzeni, zarówno na umieszczenie komputera, jak i uporządkowanie wszystkich akcesoriów. To jednak nie wszystko: aby twoje miejsce pracy było funkcjonalne, spraw, żeby wszystko było na swoim miejscu. Dobra aranżacja gabinetu w domu przewiduje miejsce nie tylko na podstawowe meble, ale i wszelkie przybory. Utrzymywanie porządku w biurze to dobry sposób na uporządkowany umysł, a to — przynajmniej jeśli chodzi o pracę — jest niewątpliwie zaletą.

Codziennie upewnij się, że masz czyste biurko, ale umieść też wszystkie potrzebne materiały pod ręką w szufladach, półkach czy organizerach na biurko. Regały i półki to znakomite miejsce na trzymanie segregatorów na dokumenty, książek czy folderów branżowych. Przyda się też szafa — narożna wersja z całą pewnością pomieści więcej przedmiotów niż jej standardowy odpowiednik. Jej pojemność sprawia, że sprawdzi się jako schowek na pudełka po biurowym sprzęcie elektronicznym.

Lampki na biurko, czyli jakie oświetlenie do gabinetu domowego wybrać?

Dobre oświetlenie jest niezbędne podczas pracy. Musi mieć określoną intensywność, jakość, rozproszenie i barwę. Zbyt słabe wymaga wzmożonego wysiłku oczu, natomiast wzmocnione wpływa na wzrost koncentracji i uwagi, zwiększając wydajność pracy, zwłaszcza gdy ta wymaga precyzyjności. Urządzając biuro w domu, warto kierować się tymi samymi wytycznymi, jakie obowiązują pracodawców zatrudniających ludzi na stanowiskach pracy we wnętrzach. Reguluje je rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy i wynosi:

  • 200 lx w całym pomieszczeniu,
  • 300 lx przy stołach,
  • 500 lx przy komputerach.

Zwłaszcza ci, którzy pracują przy komputerze, potrzebują wiązki światła skupionej na stanowisku pracy. Trzeba mieć ponadto na uwadze, że sprawność naszych oczu zmniejsza się wraz z wiekiem.

Ideałem byłoby wykorzystanie naturalnego i jednolitego źródła światła, ponieważ nasz narząd wzroku jest do niego najlepiej przystosowany. Znacznie częściej słońce zwyczajnie nie wystarcza, pada pod nieodpowiednim kątem, z niewłaściwej strony lub architektura pokoju uniemożliwia dopływ światła dziennego do małego biura w domu. W przypadku braku dużych okien postaw na wybór funkcjonalnych lamp. Prócz oświetlenia sufitowego umieść większą lampę podłogową na ziemi, obowiązkowo lampkę na biurko i kilka lamp stołowych w strategicznych miejscach, np. na konsoli lub niskim stoliku. Przeanalizuj kombinacje, które sprawiają, że gabinet jest lepiej oświetlony w porze dnia, w której pracujesz i odpowiednio dopasowany do rodzaju aktywności, którą wykonujesz.

Jak ustawiać meble do gabinetu domowego? Najlepiej, gdy dopasuje się je do umiejscowienia okien. Przykładowo okna boczne znajdujące się od północnej strony we wnętrzu sprawiają, że stanowisko pracy oświetlone jest z lewej strony. To najlepsza opcja dla praworęcznych osób, ponieważ pod dłonią nie tworzą się cienie. Praktyczny home office to zatem taki, który wykorzystuje wszelkie uwarunkowania naturalne wnętrza.

Dodatki i dekoracje do gabinetu w domu, czyli jak umilić sobie pracę w domu

Wspominaliśmy już o mocy zielonych roślin, które sprzyjają skupieniu i pozytywnie wpływają na nastrój. Nie mniej ważne jest właściwie dopasowane umeblowanie i wyposażenie wnętrz biurowych w ergonomiczne krzesła. Czasami jednak zmiana perspektywy może pomóc kreatywności: pufa lub innego typu siedzisko, na którym możesz wygodnie się wyłożyć, aby zastanowić się, przewertować książkę lub oderwać wzrok od ekranu naprawdę robi różnicę. Sporej wielkości nowoczesne biuro w domu możesz wyposażyć w obrotowy fotel wypoczynkowy, a jeśli posiadasz mały gabinet w domu, postaw raczej na pufę. Kreatywny relaks to podstawa przyjemnej i efektywnej pracy!

Prócz zapewnienia komfortu, nadaj odpowiednią wartość czasowi. Niezależnie od tego, czy jesteś elastyczny w godzinach pracy, polegając na swoim biorytmie, czy wręcz przeciwnie — jesteś pracoholikiem sztywno trzymającym określonych ram czasowych — zegar ścienny jest tym, czego potrzebujesz.

W domowym biurze podaruj sobie ponadto piękny widok. Aby znaleźć motywację po długich, nerwowych sesjach pracy, czasami wystarczy obraz lub fotografia, o ile są dobrze wykadrowane i ustawione we właściwych miejscach. Warto czasem zamieniać obrazy miejscami, aby za każdym razem znajdować nowe szczegóły do obserwacji, co działa oczyszczająco na umysł. Wiele dekoracji oraz produkty do przechowywania w domowym biurze znajdziesz w Salonach Agata i na stronie internetowej agatameble.pl.

Jak wybrać styl do domowego gabinetu i czym się kierować podczas wyboru?

Twoje miejsce pracy nie musi być nieciekawe lub pozbawione osobistych akcentów. Jedną z zasad, jakimi powinieneś się kierować, urządzając styl domowego biura, jest danie upustu własnej kreatywności i uczynienie tej przestrzeni tak osobistą, jak to tylko możliwe.

Pamiętaj jednak, że kolor może mieć duży wpływ na nasz nastrój. Wybór odpowiednich barw ścian i mebli staje się kwestią fundamentalną nie tylko ze względu na osobisty gust, ale przede wszystkim dla dobrego samopoczucia. Inspiracje w sieci na biuro w domu dostarczają wielu cennych wskazówek: niebieski i zielony to kolory, które zdecydowanie przeważają w aranżacjach. Sprawiają bowiem, że atmosfera jest bardziej relaksująca. Żółty i czerwony z kolei, które natychmiast przyciągają wzrok, mogą czasem mieć na nas negatywny wpływ i rozpraszać uwagę. Twoja miłość do czerwieni nie oznacza jednak, że praca w domu będzie mało efektywna. Urządzając domowe biuro, kieruj się zasadą umiaru: niech przeważają spokojne, stonowane barwy, a mocne zostaw jako element akcentujący.

Gabinet w domu wkomponowany w inne pomieszczenie — gabinet w salonie, sypialni lub kuchni

Często zdarza się, że metraż domu lub mieszkania nie pozwala na wygospodarowanie osobnego pomieszczenia na gabinet. Możesz wtedy skorzystać z salonu, sypialni lub kuchni, a nawet zaaranżować gabinet w przestrzeni pod schodami. Niezależnie od tego, gdzie wygospodarujesz miejsce, nie musi ono być nudną, mało inspirującą przestrzenią z samym biurkiem i krzesłem.

Biuro w kuchni to niezbyt często praktykowane rozwiązanie, choć odpowiednio zorganizowany kącik do pracy może stać się okazją do nauki lepszego zarządzania czasem. Kuchnia to centrum domu: domowe biuro w tym miejscu nieraz będzie oznaczało przygotowanie obiadu i pilnowanie dzieci przy jednoczesnym wykonywaniu niektórych obowiązków zawodowych. Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, komu i czemu będzie służył gabinet w kuchni: czy będzie z niego korzystał ktoś, kto pracuje w domu na pełny etat, czy może raczej planujesz wykorzystać blat, aby pomóc swoim dzieciom w odrabianiu zadań domowych? A może będzie służył wyłącznie do płacenia rachunków? Planując lokalizację biura, warto mieć na uwadze wszystkie te kwestie.

Salon to często najłatwiejsze pomieszczenie do zorganizowania kącika na domowe biuro. W miarę możliwości radzimy wytyczyć przestrzeń relaksu i przestrzeń do pracy. Biurko narożne pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni, ponieważ z jednej strony możesz rozmieścić wszystkie sprzęty komputerowe, a z drugiej strony zapewnisz sobie wolny blat do pisania. Kącik gabinetowy można również wyznaczyć za pomocą oparcia sofy, która świetnie sprawdza się w roli separatora stref. Jedno jest pewne: w salonie trzeba umieszczać meble biurowe tak, by nie przeciążać pomieszczenia i aby maksymalnie harmonizowały z resztą stylu.

Nieco lepszym pomysłem są aranżacje biura w domu wykorzystujące przestrzeń sypialnianą. Pokój ten zapewnia spokój i ciszę, ponieważ jest daleki od codziennego zgiełku, a to sprzyja koncentracji. Aby nie zaburzać wystroju pomieszczenia, zalecamy wybór prostego modelu biurka i w miarę możliwości zintegrowanie go z obecnymi meblami. Dobrym pomysłem będą też meble wielofunkcyjne — istnieją modele, które można łatwo przekształcić np. w toaletkę.

Podsumowanie

Praca w domu pozwala podążać własnym tempem i spędzać większość dnia w otoczeniu, które jest bardziej przyjazne i stymulujące niż bezosobowe biuro. Jest tylko jedna zasada: musisz umieć wydzielić w domu obszar przeznaczony na twój sposób pracy — swój własny, mały, odizolowany świat, w którym będziesz mógł się skoncentrować. Ważna jest jednak umiejętność „odłączenia” mentalnego — niech kwestie zawodowe po zakończeniu pracy pozostaną w domowym biurze, abyś mógł resztę dnia przeznaczyć na relaks.

Przykładowe meble biurowe

PANIU Regał niski
319,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

MATT 2 Regał biały, 60 cm
119,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Półka wisząca MODICO 150 MC-09
189,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Biurko TRENDS GIRL
479,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Biurko SPOT 1D1S z oświetleniem
545,-
Cena najniższa: 649,-

Cena regularna:

Cena regularna: 649,-

Biurko TRENDS CAR
479,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał zamknięty z witryną BEN biały
845,48
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Biurko TRENDS BALL
479,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał STONE II 1S
549,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Biurko NORTON
429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: