Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak dobrać fototapetę do pokoju dziennego, sypialni, pokoju nastolatka

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wszyscy dążą do tego, aby ich mieszkania i domy były urządzone niepowtarzalnie. Chcą dobrze czuć się we własnych czterech ścianach, ale często zależy im też na tym, aby odwiedzający ich goście byli pod wrażeniem ich stylu i pomysłowości. Jednym ze sposobów na zaaranżowanie oryginalnego i ciekawego wnętrza jest fototapeta do sypialni, do pokoju czy nawet do kuchni.

Jednak dobór odpowiedniego wzoru często pozostaje wyzwaniem, które kończy się raz lepiej, raz gorzej. Niestety nie każda fototapeta pasuje do danego pomieszczenia i czasem efekty są naprawdę mierne. Jak więc dobrać ten element wystroju tak, aby rzeczywiście zdobił on wnętrze, a nie przytłaczał je? Jak wybrać fototapetę, aby nie sprawiała ona wrażenia przypadkowej dekoracji?

Dlaczego wybierasz ostatnie rzędy w kinie?

Pewnie jesteś zaskoczony takim śródtytułem, ale odpowiedź na to pytanie pozwoli ci na właściwy wybór fototapety. Otóż nasze oko jest czymś w rodzaju obiektywu szerokokątnego. Oko najlepiej widzi dokładnie na wprost, trochę słabiej, jeśli musi dostrzec coś pod kątem około 60 stopni. Natomiast jeśli musi patrzeć pod jeszcze większym skosem, to jakość widzenia drastycznie spada. Dlatego więc gdy idziesz do kina, siadasz jak najdalej od ekranu, bo wówczas nawet jego boki jesteś w stanie objąć wzrokiem, bez ruchu głowy czy gałek ocznych.

To samo dotyczy fototapet we wnętrzach. Aby nie były przypadkowymi elementami, aby można było podziwiać ich wzory i prezentowane na nich widoki, potrzebują one zwykle dość dużych pomieszczeń. Tylko wówczas, gdy staniemy w pewnej odległości od ściany, oglądana fototapeta spełni swoją dekoracyjną funkcję. Oto kilka przykładów, jak dobierać ten element w różnych pomieszczeniach.

Fototapeta do sypialni

W tym zazwyczaj niezbyt dużym pokoju bardzo dobrze sprawdza się stosunkowo wąska fototapeta samoprzylepna. Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli nie będzie ona szersza niż łóżko – powinna zająć miejsce na ścianie tuż za nim. Może prezentować różne elementy, najlepiej pionowe: wąskie uliczki, alejki parkowe lub to, co znajduje się na przykład za jakąś stylową bramą. Takie widoki dodadzą niewielkiemu pomieszczeniu głębi, a ich niezbyt duża szerokość bez problemu pozwoli oczom objąć je w całości.

Fototapeta do pokoju

Pokoje dzienne na ogół mają znacznie większą powierzchnię i tu już można nieco zaszaleć. Do salonu idealna będzie fototapeta laminowana, którą produkuje się zazwyczaj na podłożu lateksowym. Fototapety tego rodzaju są odporne na mycie i szorowanie, można więc śmiało umieszczać je nawet w kuchni, o ile jej powierzchnia na to pozwala.

W dużym salonie warto zdecydować się na zainstalowanie fototapety 3D. Jeśli mamy sporo miejsca, to możemy przyglądać się takiemu obrazowi z pewnej odległości. Świetnie sprawdzają się tu geometryczne wzory, które budują wrażenie głębi i właśnie trójwymiarowości. W pokojach dziennych o dość dużej powierzchni dobre wrażenie zrobią też delikatne pejzaże, utrzymane w przydymionej kolorystyce kompletów wypoczynkowych. Jeśli więc narożnik i fotele w salonie są czerwone, widok jesiennego lasu w mglisty dzień, z dominującym kolorem czerwonym, świetnie udekoruje to pomieszczenie.

Fototapeta winylowa do pokoju nastolatka

Ten rodzaj fototapet jest chyba najtrwalszy. Co prawda jest też najtrudniejszy w montażu, ale zdecydowanie wytrzyma wszystkie szalone pomysły nastolatków. Wzór na fototapecie powinna już wybrać twoja pociecha, a ty możesz jej jedynie doradzać. Sporo młodych ludzi za bardzo dobry pomysł uważa graffiti na ścianie, a jeśli znajdzie się ono na tapecie, to nie sprawi żadnych kłopotów. Wielu nastolatków planujących podróże marzeń jako dekorację ścian w swoim pokoju wybiera mapy świata lub szczególnie ulubionych regionów.

Fototapety w domach i mieszkaniach to piękny element dekoracyjny, pod warunkiem, że zostanie starannie dobrany do danego wnętrza. Wybierając wzór i widok, który ma znaleźć się na ścianie w twoim salonie, pamiętaj, że powinien on dopełniać całą aranżację, a nie ją przytłaczać.