Jak dobrać oświetlenie do kuchni? Rady, które Cię oświecą
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Oświetlenie kuchni to jeden z najważniejszych elementów jej aranżacji - w kuchni spędza się mnóstwo czasu, przygotowując i jedząc posiłki. Dlatego należy dobrze zaplanować jego dobór. Na czym się skupić? Jak wybrać właściwy rodzaj oświetlenia do kuchni? Możliwości jest co najmniej kilka.
Główne źródło światła – lampy wiszące
Dość tradycyjnym rozwiązaniem jest wybór lampy wiszącej jako głównego źródła światła. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza jako oświetlenie w małej kuchni, daje też duże możliwości aranżacyjne - oferta lamp wiszących typu szklana kula do kuchni jest bardzo duża. Można je dopasować do każdego stylu: jeśli urządzacie kuchnię klasyczną, loftową, glamour, skandynawską - z pewnością znajdziecie model, który wpisze się w aranżację.
Modele tego typu mogą stanowić główne oświetlenie w małej kuchni, mogą też zostać zamontowane w większym wnętrzu jako jedno z wielu źródeł światła, np. nad stołem lub wyspą. Montaż lampy wiszącej w kuchni nie wyklucza montażu oświetlenia dodatkowego. Wręcz przeciwnie, otwiera wiele nowych możliwości. |
W tradycyjnie urządzonych kuchniach często lampa kuchenna wisząca stanowi jedyne źródło światła. Wśród wielu dostępnych modeli znajdują się m.in. te w klasycznych kolorach: bieli lub czerni. Bardzo dobrze wyglądają one zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Miłośnicy stylu industrialnego mogą z kolei postawić na lampę w czarnym, srebrnym lub miedzianym kloszu eksponującym ozdobne żarówki. Kuchni glamour blasku doda lampa ze szklanym kloszem zaopatrzonym w zestaw efektownie załamujących światło kryształków.
Warto jednak pamiętać, że montowanie tylko jednego źródła światła w kuchni, w dodatku umieszczonego centralnie na suficie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lampa wisząca pojedyńcza w kuchni nie jest w stanie oświetlić przestrzeni pod szafkami kuchennymi, gdzie mogą powstawać zacienienia. Jeśli posiłek przyrządza się po którejś ze stron kuchni, ma się w dodatku światło za plecami, co jest mało komfortowe. Dlatego zawsze warto zamontować dodatkowe źródło światła oświetlające przestrzeń roboczą.
Lampa wisząca nad wyspę lub stół
Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami stołu lub kuchennej wyspy, które są umieszczone na środku kuchni, to lampa wisząca jest dobrym wyborem. Tym bardziej że na rynku są dostępne lampy, które można wyregulować stosownie do potrzeb (zawiesić na konkretnej wysokości).
Można kupić lampy złożone z kilku kloszy lub pojedyncze lampy nad stół. Modele złożone z kilku (np. trzech) kloszy zazwyczaj mają regulowaną długość, bardzo nowoczesny wygląd, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i stylistycznej. Lampy nad stół pojedyncze – montowane osobno mają bardziej tradycyjny charakter. Ale zamontowane jako kompozycja kilku sztuk zyskują designerski charakter. Zarówno nad wyspą, jak i nad stołem świetnie się prezentują i ułatwiają pracę.
Ale nawet w przypadku wyspy lub centralnie umiejscowionego stołu warto doświetlić boki kuchni innymi źródłami światła.
Lampy sufitowe do kuchni
Inną propozycją jest zainstalowanie w kuchni lamp sufitowych. Od wiszących różnią się one brakiem możliwości regulacji wysokości: zazwyczaj ich konstrukcja sytuuje je bardzo blisko sufitu. Wybór dostępnych modeli w tym zakresie jest spory i bez względu na styl kuchni, każdy znajdzie odpowiedni model.
W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się lampy sufitowe do kuchni zaopatrzone w diody LED. Wyróżnia je zwykle ciekawy, nowoczesny styl i oryginalna, np. geometryczna forma. Będą nie tylko dawały jasne, przyjemne światło rozproszone po całym pomieszczeniu, ale także stanowiły element aranżacji, który przyciąga wzrok. |
We wnętrzu, które jest urządzone w klasycznym stylu, świetnie sprawdzą się uniwersalne okrągłe lampy wiszące lub z kwadratowym kloszem w mlecznym kolorze. Interesującym wyborem może również być prosty plafon. Zamontowany na suficie zapewni strumień światła, który równomiernie oświetli całe wnętrze. Jako oświetlenie uzupełniające ten typ źródeł światła można dobrać listwę świetlną pod górne szafki.
Szynoprzewody – nowoczesne rozwiązanie do kuchni
Szynoprzewody to zyskujące na popularności oświetlenie o bardzo nowoczesnym charakterze. Często jest wybierane do kuchni, zwłaszcza tych większych, ze względu na uniwersalność i duże możliwości dopasowania do potrzeb.
Konstrukcja szynoprzewodów oparta jest o listwy, na których montuje się głowice ze światłem (lampy). Głowice są ruchome, dzięki czemu można je skierować w miejsce, którego doświetlenie jest konieczne. |
Listwy można ułożyć w dowolny kształt, a możliwość zamontowania takiej liczby głowic, jaka jest potrzebna, sprawia, że oświetlenie to jest uniwersalne: doświetli stół, blat roboczy, zlew, kuchenkę, szafki czy jakiekolwiek inne miejsce. Co więcej, jeśli w danym momencie oświetlenie tej części kuchni nie jest konieczne, można głowicę skierować w inną stronę. Dobrze dobrane i ustawione szynoprzewody z powodzeniem zastąpią nawet oświetlenie pod szafki kuchenne.
Na rynku jest duży wybór kształtów głowic, dzięki czemu dobrać je można stylem i kolorem do wnętrza kuchni. Faktem jest jednak, że szynoprzewody najbardziej pasują do kuchni w stylu minimalistycznym, nowoczesnym i loft.
Spoty i reflektory, czyli punktowe oświetleni w kuchni
W wielu aranżacjach kuchennych stosowane są reflektorki lub spoty zamontowane symetrycznie na całej powierzchni sufitu. Pozwala to na doświetlenie przestrzeni pomieszczenia. Wybierać można spośród spotów montowanych natynkowo lub wpuszczanych w sufit. Wiele z nich posiada regulację pozwalającą skierować strumień światła dokładnie tam, gdzie jest w danym momencie potrzebny. Wśród reflektorów i spotów znajdują się zarówno egzemplarze z klasyczną żarówką, jak i nowoczesne spoty LED do kuchni.
Spoty można montować zarówno na suficie, jak i na ścianie, a ich mocnym punktem jest możliwość regulacji i doświetlenia najważniejszych części kuchni. Można je też montować całkowicie dodatkowo, np. przy podłodze lub w jednym tylko punkcie, jako oświetlenie uzupełniające i doświetlające tylko jeden punkt.
Jak wybrać oświetlenie do kuchni?
Czas na podsumowanie. Możliwości wyboru oświetlenia do kuchni jest mnóstwo, ale całość musi być dobrze zaplanowana, abyśmy uzyskali optymalny efekt.
Światło w kuchni powinno mieć możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb: musi oświetlać strategiczne części pomieszczenia, czyli te, w których najczęściej się pracuje. Nie może przy tym razić. |
Powinno być ponadto w pełni sterowalne: musimy mieć możliwość wyłączenia oświetlenia w częściach kuchni, w których nie przebywamy.
Stosując się do kilku rad, będziesz w stanie wybrać oświetlenie, które uprzyjemni codzienną pracę w kuchni:
- dobrze oświetlona kuchnia ma 3 typy oświetlenia: główne, funkcjonalne i dodatkowe. Oświetlenie główne to najważniejsze światło w kuchni, montowane zazwyczaj na suficie, które zapewnia oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie funkcjonalne daje światło w przestrzeniach roboczych, takich jak blat, zlew, kuchenka. Oświetlenie dodatkowe to lampy lub lampki, które pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a za ich pomocą można osiągnąć klimat w pomieszczeniu. Pamiętaj o wszystkich typach oświetlenia w kuchni, a osiągniesz najlepszy efekt;
- wybieraj żarówki dające neutralne światło, unikaj też żarówek kolorowych i takich, które mogą przekłamywać kolory przyrządzanych potraw;
- pamiętaj, aby montować lampę nad blatem roboczym, ale nie nad głową osoby, która przy nim pracuje. Pozwoli to uniknąć rzucania przez nią cienia, który mocno przeszkadza w pracy;
- jeśli wybierasz oświetlenie LED, postaw na takie o mocy 3000K - 4000K. W takim świetle posiłki wyglądają najbardziej naturalnie i apetycznie;
- jeśli planujesz oświetlenie, pamiętaj, by dobierać jednolicie stylistycznie. W kuchni loftowej plafon z kryształkami się nie sprawdzi!
Wyposażenie kuchni w lampy odpowiadające gustom mieszkańców oraz wpisujące się w całą aranżację pomieszczenia nie tylko sprawi, że wnętrze zyska niepowtarzalny klimat. Ułatwi również wykonywanie codziennych obowiązków. Przy wyborze weź więc pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność modeli. Pamiętaj, by dobrać do nich również odpowiednie żarówki, dzięki którym w pełni spełnią swoje podstawowe zadanie.
Przykładowe oświetlenie do kuchni
Cena regularna:
Cena regularna: 199,-
Cena regularna:
Cena regularna: 459,-
Cena regularna:
Cena regularna: 649,-