Blaty w Twojej kuchni już dawno straciły swój pierwotny, idealny wygląd? Możesz je wymienić albo... podarować im drugie życie. Nie wiesz, jak odnowić blat kuchenny? Zastanawiasz się, czy można pomalować blat kuchenny albo w inny sposób nadać mu nowy wygląd? Sprawdź, jak odnowić blat kuchenny – laminowany i drewniany.
Dlaczego warto odnowić blat kuchenny?
Może się zdarzyć, że fronty i korpusy kuchenne wciąż wyglądają świetnie, natomiast blaty są już zniszczone: porysowane, przebarwione lub z ubytkami. Możesz wówczas wymienić je na nowe, co jednak wiąże się z kosztami i nierzadko uciążliwym remontem. Możesz też podarować im drugie lub nawet kolejne życie. Renowacja jest rozwiązaniem nie tylko zdecydowanie bardziej ekonomicznym, ale również ekologicznym, wpisującym się w ideę „zero waste”. Jeśli dodatkowo lubisz projekty DIY, to szlifowanie, malowanie czy oklejanie blatu kuchennego powinno być przyjemnie spędzonym czasem.
Decydując się na malowanie lub oklejaniu blatu, masz szansę nadać mu indywidualny wygląd, który w pełni pasuje do Twojej nowej wizji aranżacyjnej. W efekcie niewielkim kosztem możesz przeprowadzić spektakularną metamorfozę w kuchni, zmieniając np. styl wnętrzarski.
Jak odnowić blat kuchenny drewniany?
Drewniane blaty, chociaż piękne, unikatowe i szlachetne, to źle znoszą wysokie temperatury, działanie chemii domowej i kontakt z ostrymi akcesoriami. Ich odporność na wodę zależy od gatunku drewna, który wykorzystano w procesie produkcji. Bezwzględnie wymagają impregnacji z użyciem specjalnych preparatów. Pomimo takiego zabezpieczenia, drewno w kuchni i tak z czasem może zacząć niszczeć, co negatywnie wpływa na estetykę i dalszą żywotność drewnianych wyrobów.
Zastanawiasz się, jak odnowić drewniany blat kuchenny? Na szczęście nie jest to trudna czynność. Prace możesz wykonać samodzielnie. To ogromna zaleta blatów z naturalnego drewna.
Po pierwsze, drewniany blat możesz zaolejować. Najpierw szlifujesz i odpylasz powierzchnię, a następnie nakładasz i wcierasz specjalny olej do blatów z drewna. Olejowanie doskonale podkreśla słoje, wydobywając naturalny urok drewna. Niektórzy zwracają uwagę, że powoduje przyciemnienie i ocieplenie wybarwienia. W tym przypadku ważna jest jednak późniejsza konserwacja blatu. Warstwę oleju trzeba systematycznie odnawiać. W przypadku intensywnej eksploatacji – nawet 3 razy w roku.
Drugim pomysłem na to, jak odnowić blat kuchenny drewniany, jest nałożenie na niego lakieru. Podobnie należy zacząć od właściwego przygotowania powierzchni. Surowe drewno zeszlifuj za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego i odpyl. Jeśli blat został wcześniej pokryty lakierem lub farbą, należy uprzednio go odtłuścić i spłukać, a po wyschnięciu przeszlifować z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego i odpylić. Nowy lakier nakładaj, przestrzegając instrukcji producenta. Utworzona powłoka charakteryzuje się dużą twardością i jest bezproblemowa w utrzymaniu w czystości. Jednak na lakierze „lubią” powstawać rysy, które szybko ciemnieją, stając się mocno widoczne. Wówczas należy zeszlifować powłokę i ponownie polakierować blat. W zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, dobierz preparat dający wykończenie matowe, satynowe albo błyszczące.
Trzecią opcją jest lakierobejca. Wybierz ją, jeśli chcesz zabezpieczyć drewniany blat, a przy okazji delikatnie zmienić barwę drewna. Przy czym Twoja decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana, ponieważ późniejsze usunięcie lakierobejcy jest trudniejsze niż lakieru.
Do renowacji służą także specjalne farby do blatów kuchennych. Na rynku znajdziesz produkty, które nie wymagają usuwania starych powłok ani nakładania warstwy podkładowej. Farba taka tworzy powłokę odporną na mycie, typowe zaplamienia kuchenne oraz łagodne detergenty, np. płyn do mycia naczyń.
Pamiętaj, że nie jest obojętne, czym pomalować blat kuchenny! Stosowane na tych powierzchniach preparaty muszą spełniać rygorystyczne normy dotyczące kontaktu z żywnością. Wybierając farbę typu „renowacja kuchni”, upewnij się, że nadaje się ona konkretnie do blatów kuchennych, w tym do powierzchni z drewna. Instrukcję, jak pomalować blat kuchenny, znajdziesz na opakowaniu farby.
Jak odnowić laminowany blat kuchenny?
Laminowane blaty kuchenne są niezwykle popularne ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny. Jednak wytrzymałość nie oznacza niezniszczalności. W przypadku zauważenia rys czy przebarwień, warto sprawdzić, czy można i w ogóle opłaca się poddać taki blat renowacji.
Jak odnowić blat kuchenny z płyty wiórowej pokryty laminatem? Podobnie, jak w przypadku renowacji blatu drewnianego, możesz zdecydować się na pomalowanie go farbą do blatu kuchennego albo lakierem do powierzchni drewnopodobnych. Możesz też zdecydować się na oklejenie blatu kuchennego folią, czyli specjalną okleiną z wybranym wzorem. Dla trwałości tej metody renowacji należy stosować tylko najlepszej jakości produkty.
A jak odnowić porysowany blat kuchenny laminowany? Mocno zniszczonych blatów laminowanych raczej się nie odnawia. Bardziej opłacalna jest ich wymiana na nowe. Zwłaszcza kuchnie modułowe sprzyjają bezproblemowym wymianom blatów. Jeśli aktualnie posiadasz kuchnię modułową (np. QUBIK dostępną w naszych Salonach Agata) możesz zakupić do niej nowy blat laminowany, wybierając spośród dwudziestu modnych wzorów. Bez trudu zestawiasz je z posiadanymi frontami.
Odnowienie blatu kuchennego — malowanie czy oklejanie?
Malowanie jest metodą zalecaną dla blatów drewnianych. Oczywiście pomalować można też blaty laminowane. Plusem farb jest różnorodność dostępnych kolorów, łatwość nałożenia powłoki i niska cena inwestycji. Jednak rozwiązanie to bywa nietrwałe w przypadku blatów laminowanych. Fachowcy częściej zalecają ich oklejenie lub wymianę.
Podsumowanie
Czasem małe zmiany w kuchni potrafią zaowocować zupełnie nowym wystrojem. Tak dzieje się w przypadku renowacji blatów. Metod na to, jak odnowić stary blat kuchenny, jest co najmniej kilka. My pokazaliśmy Ci najbardziej popularne. Jeśli jednak mimo usilnych prób nie uda Ci się odratować blatu, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Jesteśmy przekonani, że w Salonach Agata znajdziesz blat, o jakim marzysz.
Przykładowe blaty kuchenne
Cena regularna:
Cena regularna: 413,-
Cena regularna:
Cena regularna: 252,-
Cena regularna:
Cena regularna: 417,-
Cena regularna:
Cena regularna: 595,-
Cena regularna:
Cena regularna: 736,-
Cena regularna:
Cena regularna: 590,-
Cena regularna:
Cena regularna: 413,-
Cena regularna:
Cena regularna: 245,-
Cena regularna:
Cena regularna: 774,-
Cena regularna:
Cena regularna: 413,-