Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić małą jadalnię? Kilka sprawdzonych pomysłów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

W małych mieszkaniach liczy się każdy centymetr. Dlatego zaprojektowanie w nich strefy jadalnianej to spore wyzwanie. Jak poradzić sobie z ograniczoną przestrzenią, by rodzinna jadalnia była funkcjonalna i dobrze urządzona? Oto praktyczne wskazówki, dzięki którym wybór odpowiedniego stołu, krzeseł i ich rozmieszczenie w niedużym pomieszczeniu będzie łatwiejsze.

Centrum domowego życia

W aranżacji jadalni bardzo ważne jest, aby odpowiadała ona nawykom domowników i przewidywała miejsce dla każdego z nich. Jeśli życie rodzinne toczy się głównie w kuchni, małą jadalnię można z powodzeniem zaplanować w pobliżu strefy gotowania. Z kolei gdy w domu często pojawiają się goście, praktycznym rozwiązaniem jest urządzenie jej w salonie. Jednak niezależnie od tego, gdzie zostanie wytyczona, warto pamiętać, że wybór stołu do jadalni z krzesłami to jedna z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć. Kształt blatu odgrywa bowiem znaczącą rolę w aranżacji małych przestrzeni. Dobrze dobrany pozwala swobodnie korzystać z wnętrza.

Stół do jadalni z krzesłami

W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się stoły okrągłe – optycznie powiększają przestrzeń, a ich opływowy kształt ułatwia omijanie mebla. Dodatkowo stoły z rozkładanym blatem pozwalają w każdej chwili uzyskać więcej miejsce przy stole, co jest szczególnie cenne podczas rodzinnych spotkań czy wizyt znajomych. Jakie modele wybierać? Projekty wykonane z naturalnego drewna dębowego doskonale podkreślą styl jadalni, współgrając z pozostałym wyposażeniem. Rozstawione na boki nogi stołu dodadzą konstrukcji lekkości, dzięki czemu nawet w niewielkiej przestrzeni mebel nie przytłoczy wnętrza.

Aby skutecznie rozjaśnić nieduże pomieszczenie, dobrze sięgnąć po stół w białym kolorze. W nowoczesnych aranżacjach jasne odcienie ciekawie kontrastować będą z kolorowymi krzesłami – ich prosta forma i niecodzienne odcienie tapicerki to klucz do oryginalnego wystroju niedużej jadalni. W przypadku wąskiej przestrzeni dobrym rozwiązaniem jest wybór kwadratowego stołu. Dosunięcie go do jednej ze ścian sprawia, że zyskujemy więcej miejsca, a stół do jadalni z krzesłami nie zagradza drogi do pozostałych części pomieszczenia. Modele te można też swobodnie umieścić w rogu pokoju dziennego – dzięki temu strefa jadalniana nie zajmuje wiele miejsca, a gospodarze mogą cieszyć się przytulnym kącikiem, niczym we francuskiej restauracji. Dostawione do stołu dwa minimalistyczne krzesła dopełnią aranżację, wnosząc do jadalni modny klimat.

Jadalnia w otwartych przestrzeniach

Jak urządzić małą jadalnię w nowoczesnym budownictwie, gdzie kuchnia bywa często otwarta na salon? Przy tego typu projektach (gdy przestrzeń mieszkania jest naprawdę niewielka) funkcję stołu z powodzeniem może pełnić blat kuchenny. Jeśli dostawimy do niego modne hokery, jadalnia zyska niecodzienny wygląd, a domownicy nie stracą cennej przestrzeni użytkowej. Drewniane krzesła barowe będą doskonale pasować do prostych, skandynawskich wnętrz, z kolei modele tapicerowane ekologiczną skórą idealnie skomponują się z nowoczesnymi projektami.

Dysponując nieco większym metrażem salonu z kuchnią, warto rozplanować jadalnię na styku dwóch stref. Wówczas stół stanowi granicę pomiędzy odrębnymi przestrzeniami, a jego lokalizacja sprzyja interakcjom domowników. Praktycznym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w taborety lub krzesła rozkładane, które nie zajmują dużo miejsca, a zawsze sprawdzą się jako dodatkowe siedzenie dla gości.

Dodatki do jadalni

Stół do jadalni z krzesłami to nie jedyny element, który należy wziąć pod uwagę. Ciekawe oświetlenie, dodatki tekstylne czy trafnie dobrany zestaw obiadowy dopełnią wystrój i podkreślą charakter jadalni. Lampa wisząca nad stołem zaakcentuje strefę spożywania posiłków, otaczając domowników nastrojową poświatą. W przypadku stołów ustawionych pod ścianą, blat można doświetlić ciekawym kinkietem lub reflektorkiem, a jeśli mebel znajduje się niedaleko okna, warto wykorzystać parapet jako miejsce na delikatną girlandę świetlną czy książki kucharskie i doniczki z ziołami. Kolorowe krzesła można dodatkowo udekorować poduszkami, a na stół położyć stylowy bieżnik lub obrus. Elegancki zestaw obiadowy będzie symboliczną kropką nad „i” – taki komplet naczyń z pewnością sprawi, że każdy posiłek zyska wyjątkową oprawę.

Jak urządzić małą jadalnię? Przede wszystkim należy dobrać taki kształt stołu, który nie utrudni korzystania z kuchni lub salonu. Nie można zapomnieć również o dodatkach nadających aranżacji ostateczny charakter. W efekcie strefa jadalni będzie przyciągać domowników przytulnym klimatem i wygodą użytkowania.

Przykładowe stoły do jadalni

Stół rozkładany KOLOS II MAT szary / biały
3715,88
Cena najniższa: 4039,-

Cena regularna:

Cena regularna: 4039,-

Stół rozkładany LINOSA LUX biały / czarny połysk
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Stół rozkładany LINOSA LUX biały / nadruk efekt rdzy mat
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

0461-185-015-062-0001
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Stół rozkładany LINOSA LUX biały / cappuccino połysk
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Stół rozkładany LINOSA LUX biały / nadruk czarny marmur mat
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Stół rozkładany LINOSA LUX biały / szary połysk
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Stół rozkładany LINOSA LUX biały / nadruk czarny marmur połysk
2879,10
Cena najniższa: 3199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3199,-

Stół rozkładany VICTORIA biały / nadruk efekt rdzy mat
3259,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

PARI Stół rozkładany, biały, 80 - 230 cm
1011,08
Cena najniższa: 1099,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1099,-