Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Dzielenie sypialni z rodzeństwem nie jest łatwe. Nawet jeśli dzieci są prawie w tym samym wieku, konflikty i kuksańce mogą być na porządku dziennym. Sprawa może być jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli jedno dziecko jest sporo starsze od drugiego lub jeśli w jednym pokoju planujesz umieścić brata i siostrę. Z drugiej jednak strony współdzielenie pokoju może być ważną nauką dla dzieci — czyni je niezależnymi, a także bardziej odpowiedzialnymi. Zobacz nasze inspiracje na pokój dla rodzeństwa.

Sypialnia to pomieszczenie, w którym dzieci spędzają większość czasu: śpią, bawią się, uczą. Co więcej, każdy ma swoje upodobania i pasje: istotne jest, aby sypialnia, nawet jeśli jest niewielka, dobrze je reprezentowała. Co zatem zrobić, jeśli potrzeby, zainteresowania i preferencje się mnożą, a przestrzeń pozostaje tylko jedna? W tym artykule pokażemy, jak zorganizować pokój dla dwójki dzieci w taki sposób, aby nawet niewielka przestrzeń odpowiadała na każdą potrzebę.

Pokój dla rodzeństwa — konieczność pogodzenia marzeń z potrzebami

Sypialnia w domu co do zasady jest strefą prywatną, przeznaczoną wyłącznie do odpoczynku i relaksu. Sypialnia dziecka z kolei, inaczej niż rodziców, łączy kilka przestrzeni: spania, nauki i rozwijania zainteresowań - czytania, rysowania, zabaw itd. Jej spójne urządzenie ułatwia pociesze harmonijny rozwój. Jednak co w przypadku, gdy z różnych przyczyn jedno wnętrze musi być współdzielone? Niewątpliwie ideałem byłaby możliwość zaoferowania każdemu dziecku własnej, prywatnej przestrzeni, ale doskonale wiemy, że trudno jest to dziś osiągnąć ze względu na niewielkie rozmiary mieszkań.

Łóżko piętrowe dla dzieci

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa jest nie lada wyzwaniem, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę nie tylko dostępny metraż, ale i uwarunkowania architektoniczne takie jak chociażby umiejscowienie okien, kaloryferów czy ewentualnych „uskoków” na ścianie charakterystycznych dla trudnych w aranżacji ścian kominowych. Nieraz maluchy mają zupełnie inne oczekiwania: koniecznie chcą zawrzeć w pokoju swoje ulubione kolory, motywy czy postacie z bajek, a naszym zadaniem — jako opiekunów — jest zrobić wszystko, by ich marzenia spełnić.

Małe dzieci w jednym pokoju — mały kłopot, duże dzieci — duży kłopot? A co w przypadku dzieci z dużą różnicą wieku?

Kwestia realizacji dziecięcych marzeń jest o wiele łatwiejsza w przypadku rodzeństwa z niewielką różnicą wieku, czy to maluchów, czy nastolatków. Jeszcze łatwiej jest zaaranżować kącik dla dwojga rodzeństwa tej samej płci. Mały pokój dla dwóch chłopców będzie zapewne opierał się na jednolitej kolorystyce i obfitował w motywy samochodów, a pokoik sióstr być może będzie przypominał komnatę księżniczek. Małym dzieciom z reguły wystarczy wygospodarowanie osobnej strefy do wypoczynku (łóżko) i wspólnej do zabawy: dywan, regały na zabawki, organizery do przechowywania drobiazgów.

Sprawę może komplikować jednak spora różnica wieku pomiędzy pociechami: starszakom trzeba wszak zapewnić spokój i warunki do nauki oraz prywatność. Nie jest to niemożliwe do spełnienia, jednak aby aranżacja małego pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku (i nie tylko!) była harmonijna, lepiej zdecydować się na jeden kolor mebli, rozróżniając strefy we wnętrzu kolorami i odcieniami dodatków. Nie mniejszą rolę odgrywa przemyślany układ mebli. Chociaż dzieci są rodzeństwem, mają różne pragnienia i potrzeby. Podczas gdy starsze się uczy, młodsze chce się bawić; gdy jedno chce odpocząć, drugie woli czytać książki, ku niezadowoleniu pierwszego świecąc światło. Ważne zatem jest, aby w pokoju znajdowały się różne i niezależne przestrzenie, które pozwolą dzieciom swobodnie wykonywać wybrane przez nich czynności.

Dobrym rozwiązaniem może być utworzenie ścianki działowej z płyty kartonowo-gipsowej, jednak to rozwiązanie sprawdzi się jedynie w wielkim pomieszczeniu, z obustronnym dostępem do źródeł światła dziennego, czyli okien. Co więcej, ta opcja jest również najdroższa i najbardziej inwazyjna, ponieważ wymaga niemałego remontu. Są jednak łatwiejsze rozwiązania — odpowiednie meble.

Biurko dla rodzeństwa

Meble do pokoju dla rodzeństwa jednej płci — jak urządzić pokój dla rodzeństwa dwóch chłopców lub dwóch dziewczynek?

Jeśli prace murarskie i gruntowny remont nie są Ci po drodze lub architektura pokoju na to nie pozwala, wystarczy, że do podziału pokoju dzielonego między rodzeństwo użyjesz mebli. Przedstawiamy kilka najpowszechniejszych rozwiązań:

  • biurko — ustawienie dwóch biurek na środku pokoju i usadowienie dzieci twarzami do siebie może tworzyć symboliczny podział, jednak wymaga utrzymywania w porządku blatów, by nie tworzyły wrażenia chaosu;
  • szafa na ubrania — jest zwykle jednym z najbardziej nieporęcznych mebli w sypialni, a jednocześnie naprawdę nie można się bez niej obejść. Można więc wykorzystać ją do podzielenia przestrzeni;
  • regał — najlepiej dwustronny, który skutecznie oddzieli od siebie rodzeństwo, nie zabierając dodatkowo cennego światła. Ażurowe półki zapewnią odpowiednią jasność i przepływ powietrza, dlatego w wielu przypadkach okazuje się lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego regału z „plecami” czy szafy.

Dwuosobowa sypialnia dziecięca z regałem dzielącym czy szafami ubraniowymi, nawet jeśli pozwala na uzyskanie dwóch niezależnych stref na jednej przestrzeni, nie nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Wykorzystanie bowiem mebli jako elementu dzielącego wymaga stosunkowo dużej przestrzeni. Co zatem zrobić, jeśli do dyspozycji masz mały pokój dla rodzeństwa, np. w bloku?

Mały pokój dla dwójki dzieci — jak pogodzić ich wspólne potrzeby, mieszkając w mieszkaniu w bloku?

Mały pokój dziecięcy w bloku może być wspaniałą przestrzenią — wystarczy, że się ją dobrze zaaranżuje. Jeśli do dyspozycji masz wąski pokój dla rodzeństwa, wstawienie do niego dwóch łóżek, biurek oraz szaf, może być sporym wyzwaniem, nieraz niemożliwym do wykonania. Z dużą dozą prawdopodobieństwa najsłuszniejszą opcją dla Ciebie będzie urządzenie pokoju z meblem tak funkcjonalnym, jak łóżko piętrowe. Jeśli uważasz, że Twoje pociechy są jeszcze zbyt małe na spanie na górze, jeszcze nic straconego, zastosuj odpowiednie zabezpieczenie, np. w postaci siatki zamontowanej na mocnych hakach od krawędzi łóżka aż do samego sufitu. Można nawet w ten sposób stworzyć fantastyczny małpi gaj, doskonały dla żywiołowych pociech.

Staraj się, by w miarę możliwości biurka znajdowały się najbliżej źródła światła dziennego, czyli okna oraz by zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. Możesz zdecydować się również na konstrukcję z przedłużonym blatem na zamówienie. Jeśli drobne prace stolarskie nie sprawiają Ci trudności, możesz stworzyć ją samodzielnie, kupując gotowe regały z szafkami o odpowiedniej wysokości i montując do nich blat.

Aranżacja pokoju dla dwóch dziewczynek

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Doskonałym wyborem w przypadku małego pokoju dla rodzeństwa w bloku będzie inwestycja w wielofunkcyjne, inteligentne meble. W Salonach Agata znajdziesz np. łóżko do pokoju dziecka z regałem i szafką, z którego dodatkowo wysuwa się biurko oraz łóżko z już zabudowanym biurkiem, do którego wchodzi się po schodkach. Poniżej znajduje się szafka, która pełni funkcję schowka na przybory szkolne lub bieliźniarki.

Jeśli mieszkasz w kamienicy, gdzie wysokość sufitów znacznie przewyższa standardowe wymiary pomieszczeń, zbuduj antresolę, która stworzy niejako oddzielne pokoje. Być może jednak inwestycja w modele łóżek piętrowych z dolnym biurkiem będzie najsensowniejszą (i szybszą!) opcją, ponieważ rozwiąże problem walk o to, kto śpi na górze — oboje z rodzeństwa będzie spało na górnym poziomie, mając jednocześnie dokładnie ten sam model mebla i mogąc go zaaranżować według własnych upodobań.

Pokój dla chłopca i dziewczynki, czyli pokój dla rodzeństwa różnej płci — sprytne sposoby na podział wnętrza

Pokój dla rodzeństwa brat i siostra, uwzględniający odrębne potrzeby w tym przypadku nie jest dobrowolnością, ale koniecznością. Chłopak i dziewczynka mają różne gusta i zainteresowania i muszą mieć możliwość wyrażania siebie we własnej sypialni. Warto rzecz jasna pomyśleć o stworzeniu wspólnego miejsca do dzielenia zainteresowań brata i siostry, ale przede wszystkim należy skupić się na takim zagospodarowaniu przestrzeni, aby zaspokoić indywidualne potrzeby dzieci.

Jakie są najlepsze pomysły na aranżacje pokoju dla chłopca i dziewczynki? Przede wszystkim graj kolorami! Możesz stworzyć wspaniałą przestrzeń z wykorzystaniem pasujących do siebie pasteli, np. pudrowego różu w połączeniu z szarym na ścianie. Możesz kolorem farby podzielić pokój na pół tak, aby zaznaczyć wyraźną linię podziału „strefy dziewczęcej” i „strefy chłopięcej”. Dobrym pomysłem będzie również wykorzystanie w pokoju dziecka tapczanów — dwóch takich samych modeli, ale w innym kolorze.

Pokój dla dwóch nastolatek

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Ponieważ dzieci odmiennych płci mają zapewne inne zainteresowania, należy im zapewnić zarówno osobą przestrzeń do spania, jak i do zabawy (inaczej niż w przypadku rodzeństwa tej samej płci, gdzie strefa zabawy mogłaby być tylko jedna).

Urządzając dwuosobowy pokój dzieci, z pewnością trzeba będzie pogodzić się z pewnymi kompromisami. Mimo to nie rezygnując z przyjaznego i funkcjonalnego otoczenia, można stworzyć coś naprawdę atrakcyjnego. Z drugiej strony pamiętaj jednak, że dzieci mają potrzebę koegzystencji. Wzrastanie we wspólnej przestrzeni jest cenną okazją do dzielenia pasji, wspólnego przeżywania doświadczeń i uczenia się szacunku dla przestrzeni i potrzeb innych. Wiele osób w dorosłym wieku z sentymentem wspomina dziecięcy czas współdzielenia pokoju z rodzeństwem, dlatego nie miej sobie za złe braku odrębnej przestrzeni dla swoich pociech. Zapraszamy do skorzystania z oferty Salonów Agata oraz do przejrzenia kolekcji mebli do pokoju dziecięcego na naszej stronie internetowej — jesteśmy przekonani, że znajdziesz odpowiednie rozwiązanie do pokoju rodzeństwa.

Przykładowe meble do pokoju rodzeństwa

Regał wąski LYSTIC
109,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Fotel dziecięcy żółty BUZZSEAT
99,-
Cena najniższa: 161,10

Cena regularna:

Cena regularna: 179,-

Fotel dziecięcy zielony BUZZSEAT
99,-
Cena najniższa: 119,-

Cena regularna:

Cena regularna: 179,-

Fotel biurowy młodzieżowy pomarańczowy CHAIREON
179,-
Cena najniższa: 199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 349,-

Fotel biurowy czarny SANODT
259,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Fotel biurowy LADYROSE
299,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Fotel dziecięcy zielony MINISIT
99,-
Cena najniższa: 129,-

Cena regularna:

Cena regularna: 199,-

Fotel biurowy niebieski LILOW
79,-
Cena najniższa: 99,-

Cena regularna:

Cena regularna: 139,-

MATT Regał biały, 60 cm
119,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Biurko z szafką i szufladą dąb wotan BILL
349,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: