Jak urządzić pokój dziecka po wakacyjnym remoncie?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wakacyjny remont pokoju dla dziecka to doskonały moment, aby nadać wnętrzu nowy wygląd i zwiększyć jego funkcjonalność. Zanim jednak pomieszczenie zyska ostateczny kształt, rodziców i ich pociechy czeka szereg decyzji do podjęcia. W jakim stylu zaaranżować dostępną przestrzeń? Jakie łóżka dla dzieci są najwygodniejsze? Które krzesło do biurka wybrać? Oto wskazówki, dzięki którym urządzanie dziecięcego pokoju stanie się dużo prostsze.
Zanim prace remontowe ruszą na dobre…
Jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto ustalić, w jakim stylu urządzone będzie wnętrze, co znacznie ułatwi wybór kolorystyki i skompletowanie odpowiednich mebli dla dziewczynki lub chłopca. Jeśli dziecko od dawna ma sprecyzowaną wizję własnego pokoju, dobrze uwzględnić jego zdanie i wspólnie przedyskutować wszystkie pomysły. W sytuacji, gdy najmłodsi nie do końca wiedzą, jak chcieliby urządzić nowy pokój, najlepiej zaproponować im uniwersalne barwy i proste kolekcje mebli, do których bez problemu można dobrać dowolne dodatki. A kiedy stylistyka wnętrza zostanie już określona, ściany pomalowane, a stary dywan zwinięty, czas zająć się kompletowaniem nowego wyposażenia. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i aranżacji najważniejszych stref?
Meble dla dzieci i nastolatków
Najlepszym sposobem na uzyskanie spójnej oprawy wnętrza jest wybór mebli z jednej kolekcji. Chcąc wykreować przestrzeń dla córki, która uwielbia jasne kolory i różowe akcenty, najlepiej sięgnąć po meble dla dziewczynek utrzymane w pastelowych odcieniach. Wakacyjny remont będzie doskonałą okazją, aby dzięki nim stworzyć przestrzeń godną księżniczki. Małym fanom piłki nożnej w nowym pokoju z kolei spodobają się piłkarskie akcenty, np. pufa z footballowym wzorem. Jeśli nasz syn uprawia sporty, w jego pokoju przyda się również otwarty regał lub wisząca półka, na których ustawi zdobyte w zawodach trofea. Dobrym wyborem będzie też młodzieżowa szafa narożna lub szafa narożna z półkami.
Ciemniejsze kolekcje mebli lub te z frontami o różnych barwach z pewnością przypadną do gustu nieco starszym dzieciom. Co ważne, przy wyborze mebli należy pamiętać o dostępnej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest nieduże, warto sięgnąć po kolekcję z narożną szafą, która pozwoli wykorzystać mało ustawny róg pokoju. Zaciemnione wnętrza rozjaśnią natomiast białe meble – podobny zabieg uzyskamy także wtedy, gdy zdecydujemy się na jasną ramę łóżka dla dziecka. A jeśli w remontowanym wnętrzu priorytetem jest zwiększenie powierzchni do przechowywania, kolekcje mebli z dużą ilością półek i szufladami sprostają temu zadaniu.
Wygodna strefa nauki dla każdego ucznia
Wakacyjny remont często związany jest z dostosowaniem przestrzeni do nowych potrzeb dziecka, szczególnie gdy po raz pierwszy idzie do szkoły. Jeśli dotychczas w pomieszczeniu nie było miejsca na krzesło do biurka czy regał na książki, pora wprowadzić odpowiednie zmiany. Aranżując wnętrze na nowo, należy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie strefy nauki. Z pewnością biurko ustawione przy oknie zapewni dziecku najlepsze oświetlenie w czasie odrabiania lekcji, jednak nie każdy pokój umożliwia takie rozwiązanie. Wówczas trzeba zadbać o dodatkowe źródła światła w postaci lampy sufitowej do pokoju dziecięcego, małej lampki biurkowej bądź większej lampy stojącej.
Nie bez znaczenia jest także wybór krzesła do biurka. Modele wyposażone w opcję regulacji wysokości, wygodne podłokietniki oraz profilowane oparcie zapewnią dziecku komfort oraz pozwolą dopasować wysokość krzesła do wzrostu najmłodszych. Urządzając kącik nauki, warto też przejrzeć dostępne modele biurek i zastanowić się nad układem sąsiadujących z nim mebli. Ustawiony w pobliżu regał ułatwi dziecku sięganie po potrzebne lektury, a dodatkowy kontenerek przy biurku pomoże utrzymać porządek wśród zeszytów i szkolnych przyborów. Praktycznym rozwiązaniem jest też przywieszenie korkowej lub magnetycznej tablicy nad powierzchnią blatu – zapewni ona dziecku poręczną przestrzeń do przypinania zapisków czy ulubionych zdjęć z przyjaciółmi.
Kameralna strefa snu
Wygodne miejsce do spania to podstawa, dlatego wybór wersalki lub łóżka dla dziecka nie powinien być pochopny. Przed zakupem dobrze sprawdzić rodzaj materaca oraz wybrać projekt odpowiadający potrzebom najmłodszych. Komfortowe łóżka dla dzieci z wysokimi zagłówkami to doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych – tego typu meble, wzbogacone miękkimi poduchami, idealnie zastąpią sofę, umożliwiając wygodne oparcie pleców. Strefę snu uzupełni również mały stolik lub szafka nocna. To właśnie na nich ustawić można niedużą lampkę lub świetlistą girlandę, która wieczorem otoczy wnętrze przyjemną poświatą. Kompletując wyposażenie pokoju dziecięcego, nie można również zapomnieć o tekstyliach – kolorowe poduszki, puszysta narzuta czy wzorzysty duży dziecięcy dywan to akcesoria niezbędne w każdym udanym projekcie wnętrza. Warto sięgnąć po dodatki skomponowane w oparciu o ulubione kolory dziecka i za ich pomocą odmienić dotychczasowy wystrój. Pomyśl też o meblu, jak sofa amerykanka. To wygodna propozycja, która przyda się, gdy dziecko zechce zaprosić przyjaciół - także na nocleg. Innym dobrym pomysłem będzie pufa worek.
Wakacje to doskonały czas, aby wybrać nowe wyposażenie pokoju, wymienić łóżka dla dzieci czy skomponować ozdobne dodatki. Dzięki temu dziecięcy pokój stanie się miejscem, w którym najmłodsi będą mogli swobodnie uczyć się, bawić i odpoczywać.
Przykładowe meble do pokoju dziecka