Jak utrzymywać porządek w domu? 4 przydatne nawyki
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Wieczny bałagan w domu? Najlepszym sposobem na porządek jest... utrzymanie porządku. Proste, prawda? A jednak często wpadamy w pułapkę pośpiechu: ciągłe życie w biegu nie pozwala nam poświęcić się mieszkaniu tak, jak byśmy tego chcieli. Efekt? Wolny czas, zamiast na przyjemnościach, spędzamy na sprzątaniu. Gwarantujemy, że jeśli zastosujesz się do naszych praktycznych wskazówek, już nigdy nie będziesz musiała spędzać całego weekendu na gruntownych porządkach.
Jak utrzymywać porządek w domu? Zasada 15 minut
Zadbany dom wprawia domowników w dobry nastrój; któż nie chciałby po południu, po powrocie z pracy, zastać czystych i schludnych wnętrz? Utrzymanie porządku w domu jest możliwe, i to przy niewielkim wysiłku. Oto zasada numer jeden: 15 minut. Codziennie. Rano i wieczorem. Brzmi całkiem niewinnie, prawda? Zastanów się: to mniej niż bezmyślnie scrollowanie social mediów lub czytanie portali plotkarskich.
Rano, przed wyjściem do pracy, ustaw minutnik i natychmiast zabierz się do dzieła: odwieś do szafy ubrania, które przymierzałaś, wstaw do zmywarki kubek po kawie, zetrzyj ze stołu okruchy po śniadaniu, odłóż kosmetyki rozrzucone w łazience z powrotem do szafki. Nie daj się niczym rozproszyć – odkładaj rzeczy na miejsce tak długo, dopóki nie zadzwoni alarm (a zadzwoni prędzej niż myślisz). Gotowe? Teraz możesz wyjść z domu. Obiecujemy, że po powrocie z pracy odetchniesz z ulgą.
Wieczorem powtórz 15-minutową sesję i po prostu poodkładaj rzeczy na to miejsce, skąd je wzięłaś. Więcej członków rodziny w domu? Doskonale! Tylko wyobraź sobie, ile są w stanie zrobić cztery osoby, jeśli każda z nich będzie sprzątała tylko przez 15 minut. Uczyńcie z tego rodzinną zabawę, np. przed kolacją. O ile przyjemniej zasiądzie Wam się do wspólnego stołu w tak uporządkowanym otoczeniu!
Takie 15-minutowe sesje sprzątania możesz wprowadzać wielokrotnie w ciągu dnia, traktując je jako przerywnik od długotrwałych aktywności, np. pracy w systemie home office, nauki, a nawet... w przerwie na reklamy. Najfajniejsze w tej metodzie jest to, że nie zdążysz się zmęczyć, a już będzie po wszystkim.
Wszystko na swoim miejscu, czyli pojemniki, pudełka i organizery
Podczas sprzątania liczy się odpowiednia organizacja. Porządków w domu nie da się jednak uskutecznić bez organizerów, pudełek i pojemników do przechowywania – to one pomagają w ujarzmieniu bałaganu. Ustaw je w każdym pomieszczeniu w domu: w salonie – na piloty i elektronikę, w sypialni – na biżuterię, w kuchni – na aktualnie zażywane leki i suplementy, przy wejściu – na klucze, listy i monety, w pokoju dzieci – na drobne zabawki, w łazience – na piżamy, które ubierzecie tuż po kąpieli, w garderobie – na pojedyncze skarpetki itd. Jeśli bowiem wszystko w domu ma swoją dokładną i określoną lokalizację, łatwiej jest odszukać zaginiony przedmiot, a przede wszystkim nadać logikę danemu pomieszczeniu.
Upewnij się, że każdy z pojemników służy w określonym celu i nie próbuj wkładać przedmiotów leżących luzem w inne miejsce niż wyznaczone. Mimo zastosowanych rad ciągle masz wrażenie, że w Twoim domu rzeczy cudownie się mnożą i część z nich nie pasuje do żadnego z wcześniej wyznaczonych pudełek? Nasz trik na stale walające się po domu przedmioty to jeden pojemnik w wiadomym dla wszystkich członków rodziny miejscu – wyłącznie na rzeczy niesklasyfikowane. Jest jeden warunek: opóźniaj go regularnie, np. raz w tygodniu, poprzez znajdowanie właściwego dla nich miejsca, oddawanie komuś innemu lub utylizację.
Grafik i podział obowiązków jako sposoby na to, jak utrzymać porządek w mieszkaniu z małymi dziećmi
Dziecko w domu jest jak małe tornado – po jego przejściu zwykle zostaje spustoszenie i chaos – a jego zabawki i ubrania to prawdziwe włóczęgi: żyją własnym życiem i podróżują po całym domu, zostawiając po sobie pewien ślad. Z drugiej strony dzieci to również młodzi detektywi – potrafią znaleźć rzeczy w najdziwniejszych miejscach, ale zwykle nie wiadomo, jak one tam właściwie trafiły. Jedno jest pewne: im prędzej nauczysz swoje pociechy, jak mieć porządek w pokoju, tym lepiej dla Was wszystkich. Już przedszkolak powinien być wdrożony w drobne prace domowe, a co więcej – najczęściej sam tego chce! Kilkulatki nieskomplikowane czynności zwykle wykonują ochoczo i traktują je jak najpoważniejszą misję życiową. Oto sprawdzone sposoby, jak dbać o porządek w domu z dziećmi.
- Wprowadź podział obowiązków – np. „ty znosisz naczynia ze stołu, a ja wkładam je do zmywarki”. Dopiero potem „można się rozejść”.
- Ustalcie grafik – „w każdą sobotę ja sprzątam swoją kuchnię, a ty swoją” (tę zabawkową).
- Zarządź zasadę „zabawa za zabawę” – nie ma wyciągania nowych przedmiotów, zanim te wcześniej używane nie wrócą na swoje miejsce.
- Stosuj zasadę, którą już znasz, np. „kwadrans sprzątania swojego pokoju przed kolacją”.
Pozbywaj się rzeczy, czyli wielkie sprzątanie szaf i szuflad dwa razy do roku
Odkładanie rzeczy na swoje miejsce to jedno, a obowiązek utrzymywania ich liczebności w ryzach to drugie. Ilość miejsca w szafie na ubrania czy w szufladzie na kosmetyki wreszcie się skończy, prawda? Aby nie dać im możliwości „cudownego rozmnożenia”, nie kupuj, zanim nie zużyjesz, a w kontekście ubrań – zanim nie przejrzysz szafy. Części ubrań nie musisz przechowywać razem (np. garderoby letniej zimą), część może na Ciebie nie pasuje lub zwyczajnie się nie podoba. Dwa razy do roku wymień garderobę na wiosenno-letnią lub jesienno-zimową. To dobry moment, by usunąć niepotrzebne przedmioty z szafy czy szuflad w toaletce: sprzedać, oddać potrzebującym lub wyrzucić do kosza na śmieci. Szybko zobaczysz, ile masz miejsca i przestrzeni na oddech – a w nagrodę za zarobione pieniądze spraw sobie coś nowego.
Specjalistką od declutteringu, czyli odgracania mieszkania, jest Marie Kondo, przez wielu uważana za japońską guru sprzątania. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zabrać się za porządki w domu metodą Konmari, przeczytaj ten artykuł. A jeśli czujesz się zmotywowana do natychmiastowego wprowadzenia naszych rad w życie, zapraszamy do Salonów Agata i na agatameble.pl – jesteśmy zdania, że design i porządek to dwa bardzo bliskie sobie pojęcia, dlatego nasze produkty są nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjnie wizualne. Oferujemy również akcesoria do sprzątania i różnego rodzaju środki do czyszczenia i pielęgnacji, aby Twoje porządki w domu były jeszcze efektywniejsze.
Akcesoria do przechowywania i sprzątania