Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jak wieszać obrazy nad kanapą? Zasady prawidłowego wieszania obrazów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Wieszanie obrazów na ścianie w odpowiedniej kompozycji nie jest łatwym zadaniem, ale jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych metod na tchnięcie nowego życia do wnętrza. Dwa słowa-klucze to proporcja i technika, czyli zabawa kolorami, wyrównaniem i asymetrią, plus umiejętność posługiwania się prostymi narzędziami. W tym artykule podpowiemy, na jakiej wysokości wieszać obrazy i jak rozmieścić obrazy na ścianie, aby kompozycje prezentowały się nienagannie.

Nawet tak prosty gest, jak wieszanie zdjęć na ścianach, aby dał pożądane efekty, musi być zgodny z konkretnymi zasadami. Mając do dyspozycji niemal nieskończoną ilość rozwiązań, należy przede wszystkim określić styl, w jakim chcemy podążać i efekt, jaki chcemy uzyskać: klasyczny, nowoczesny, kreatywny, elegancki, rustykalny, vintage itp. Nadasz mu go za pomocą odpowiednich ram. Jak zatem wieszać obrazy w salonie nad kanapą? Na jakiej wysokości wiesza się obrazy? Wszystkiego o galerii ściennej dowiesz się z naszego poradnika.

Jak wieszać obrazy na ścianie nad kanapą — pojedynczy obraz

Ułożenie pojedynczego obrazu na ścianie to zawsze sprawdzona opcja, a na dodatek nieskomplikowana. W teorii wystarczy wbić gwóźdź w ścianę nad kanapą - w samym centrum wolnej przestrzeni. W praktyce to nie takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Dekoratorzy wnętrz są zdania, że galeria ścienna - niezależnie od tego, w jakim miejscu mieszkania ma powstać - powinna być realizowana zgodnie z zasadą dwóch trzecich. Według niej obiekt (lub zbiór obiektów) powinien mierzyć dwie trzecie długości mebla, nad którym się znajduje. O ile przykładowo w przypadku niewielkiej konsoli zawieszenie pojedynczego obrazu nie powinno sprawić większego kłopotu, o tyle jeden obraz nad sofą budzi już wątpliwości natury technicznej. W przypadku bowiem trzymetrowej sofy (lub jeszcze dłuższych narożników), obraz musiałby mieć dłuższy bok o wymiarze dwa metry, a taki format często wiąże się ze sporym wydatkiem, a już na pewno mocno okrojonym wyborem jeśli chodzi o kolorystykę i styl dekoracji.

W takich przypadkach lepiej postawić na inne opcje, jak np. powiesić dwa obrazy obok siebie lub stworzyć kompozycję z wielu elementów, które razem wyniosą wymagane 2-metrowe dzieło. Nie ulega jednak wątpliwości, że zawieszenie pojedynczego obrazu na ścianie za sofą to idealny sposób na godne wyeksponowanie go. Taki obraz - zwłaszcza odpowiednio oprawiony i być może wzbogacony o passe-partout, stworzy centralny punkt, który nada decydujący charakter temu pomieszczeniu. Pamiętajmy jednak, że tak duży obiekt może mieć sporą wagę, dlatego najczęściej wymaga odpowiednio wytrzymałego mocowania, zwłaszcza w przypadku podłoża z płyt kartonowo-gipsowych.

Zasady wieszania potrójnych obrazów nad kanapą

Jeszcze więcej opcji stwarzają potrójne obrazy nad kanapą. Tryptyk może być stworzony z jednego obrazu, ale „przeciętego” na trzy części lub z serii współgrających stylistycznie i wizualnie elementów (grafiki, plakaty, płótno itp.) Jak powiesić 3 obrazy? Umieszczamy je liniowo, tj. jeden obok drugiego, z zachowaniem jednakowych odległości od siebie. Podobnie jak w przypadku pojedynczego obrazu, również w tym dostosuj kołki i wkręty do wagi obrazów czy grafik wraz z ramami oraz do rodzaju podłoża.

Wieszanie wielu małych obrazów nad kanapą, czyli mozaiki z niejednorodnych ramek. Jak stworzyć idealną kompozycję?

Mozaika z niejednorodnych ramek to obecnie najczęściej wybierana opcja na ścianę za kanapą. Na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie, że za jej układem nie stoi żadna sensowna logika, jednak to nieprawda. Galerie ścienne tworzy się w oparciu o kompozycję dolną, centralną lub na kształt krzyża.

W pierwszym przypadku wszystkie ramy umieszcza się wzdłuż jednej linii - dolnej krawędzi obrazów, czyli inaczej rzecz ujmując, równolegle do krawędzi sofy. Jak wysoko wieszać obrazy w tym układzie? Co do zasady wszelkie obrazy wieszamy na wysokości oczu - jeśli obiekty są wyrównane do dołu, to ten ostatni musi znajdować się około 120 cm nad ziemią. Nieco inaczej jest w przypadku sofy - można zawieszać je niżej (90-100 cm) od ziemi, ponieważ wysokość dopasowujemy do wymiarów dorosłej osoby znajdującej się w pozycji siedzącej.

Kompozycja centralna polega na umieszczeniu głównych elementów w centrum i budowaniu wokół nich wyimaginowanego kształtu z mniejszych obrazów, np. w formę elipsy. To bardzo dynamiczny układ, który można łatwo rozbudowywać. Z kolei zamknięty układ stworzy rozmieszczenie obrazów w kwadrat lub prostokąt - wówczas staraj się tak ułożyć obiekty, by nie wychodziły poza nadane im „ramy”.

Trzecia opcja zakłada wyrysowanie na ścianie fikcyjnego krzyża tworzącego dwie osie, wzdłuż których buduje się kompozycję z różnych ram. Mnogość aranżacji w Internecie jest naprawdę imponująca, ponadto z łatwością znajdziesz inspiracje do skopiowania, gotowe do powieszenia we własnym domu.

Kwestie techniczne, czyli jak wieszać obrazy w mądry sposób

Jak wygląda powieszenie obrazów od strony technicznej? Po pierwsze poświęć trochę czasu na wybranie tematów i kolorystyki: fotografie rodzinne w kolorze lub czarno-białe grafiki, abstrakcyjne dekoracje, farby na płótnie, krajobrazy… to tylko niektóre z możliwości. Ważne jest, aby nie mieszać różnych motywów i kierować się jednorodną paletą barw.

Do dyspozycji masz zarówno układy symetryczne, jak i te bardziej kreatywne, asymetryczne. Po wybraniu tego, który jest dla ciebie odpowiedni, wykonaj następujące czynności:

  1. Na zwykłym szarym papierze odrysuj i wytnij tyle kształtów, ile jest obrazów do powieszenia.
  2. Przyklejaj papierowe kształty nieinwazyjną taśmą do ściany aż do uzyskania optymalnego układu.
  3. Kiedy jesteś przekonany do kompozycji, możesz zaznaczyć ołówkiem dokładny punkt, w którym należy wywiercić dziurę lub wbić gwóźdź.

Złote zasady wieszania obrazów nad kanapą - podsumowanie

Wieszając obrazy na ścianie, pamiętaj o złotych zasadach. Pierwsza z nich brzmi: nigdy się nie spiesz!

  • Najpierw sprawdź układ za pomocą papierowych modeli. Weź pod uwagę zarówno wielkość obrazów, jak i grubość ram. Może się bowiem zdarzyć, że opierając się głową o ścianę, uderzysz w wystającą ramę. Dobrze zatem pomyśl, zanim wbijesz pierwszy gwóźdź lub przystąpisz do wiercenia!
  • Jeśli chcesz umieścić na ścianie kilka obrazów tego samego rozmiaru, zawieś je w rzędzie, kadrując do dolnej krawędzi. Możesz też stworzyć kompozycję symetryczną, tworząc czworobok.
  • W przypadku obrazów z różnymi ramami, całość, którą chcesz stworzyć, zamknij w swego rodzaju wyimaginowaną figurę geometryczną, zwykle prostokąt, kwadrat lub elipsę. Duże obiekty niech znajdują się w centrum, a wokół nich rozlokuj mniejsze.
  • Nie mniej istotna jest kwestia, na jakiej wysokości powiesić obraz nad kanapą. Optymalną wysokością będzie 20-30 cm od oparcia mebla.
  • Samodzielny obraz zwykle zajmuje całą przestrzeń nad kanapą. To idealny wybór, jeśli pomieszczenie jest przestronne.
  • Ważne jest, aby harmonizować kolory i kombinacje różnych obrazów, szukając równowagi chromatycznej.

Podsumowanie

Podsumowując, wieszanie obrazów na ścianie nie jest czynnością, którą można pozostawić przypadkowi. Wręcz przeciwnie - tego typu proces należy przeanalizować z rozwagą, biorąc pod uwagę fakt, że obrazy i ramy to pełnowartościowe dodatki meblowe, które oddziałują na estetykę całego otoczenia. Podstawą jakiejkolwiek interwencji w ścianie jest obiektywna ocena pomieszczenia, dostępnych w nim mebli i dodatków, ponieważ wszelkie czynności powinny dążyć do uzyskania w nim maksymalnej harmonii. Można więc pomyśleć o zawieszeniu jednego dużego obrazu na środku ściany za sofą, aby zapewnić mu honorowe miejsce i widoczność, na jaką zasługuje, lub stworzyć kolaż mniejszych obrazów w odpowiednim ułożeniu, tworząc rodzaj mozaiki o ciekawym efekcie wizualnym. Zwróć także uwagę na to, na jakiej wysokości powiesić obraz, ponieważ jeden niewłaściwy ruch może zupełnie odmienić salon, np. optycznie go skrócić lub zmniejszyć.

Mamy nadzieję, że w temacie wieszania obrazów na ścianie wiesz już wszystko. Teraz czas na zakupy - ciekawe propozycje oraz bogatą ofertę ramek znajdziesz w Salonach Agata i w naszym sklepie internetowym agatameble.pl.

Obrazy do stworzenia domowej galerii nad kanapą

Obraz dla dziecka, lem w dżungli, 28x28 cm
11,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz dla dziecka, zebra w dżungli, 28x28 cm
11,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz na płótnie dla dziecka SŁOŃ 28x28 cm
11,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz do salonu kwiat NATURAL 30,2x30,2 cm
39,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz na płótnie LEW 30x40 cm
19,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz na płótnie, wzór 1, 100x100 cm
229,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz na płótnie PIES III 28x28 cm
7,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz na płótnie, kobieta, wzór 1, 100x100 cm
229,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Obraz na płótnie PIES II 28x28 cm
7,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: