Jaka powinna być wysokość biurka? Optymalne wysokości do nauki i pracy
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz; a jak zaaranżujesz biuro, tak będziesz pracować. W tej parafrazie popularnego przysłowia jest wiele prawdy. Dowiedz się, jak znaleźć równowagę między estetyką a funkcjonalnością oraz jak poprawić swoją wydajność dzięki odpowiednio dobranemu biurku. Przygotuj się na rewolucję w Twojej pracy i zaaranżuj komfortową przestrzeń, która pobudzi kreatywność i pozwoli Ci w pełni wykorzystać potencjał!
Standardowa wysokość biurka, czyli jaka?
Przy wyborze biurka jednym z kluczowych aspektów jest oczywiście jego wysokość. Model zbyt niski lub zbyt wysoki będzie wymuszał przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała i może przyczyniać się do odczuwania bólu kręgosłupa czy innych nieprzyjemnych dolegliwości. To, jak wysokie powinno być biurko, zależy od wzrostu użytkownika. Osoby mierzące około 170 cm powinny wybierać biurka o wysokości 70-75 cm, natomiast dla osób wyższych najlepszym wyborem będą modele z blatem na wysokości 80-85 cm. Jak widać, trudno mówić o standardowych wymiarach, ponieważ zarówno zalecana wysokość biurka komputerowego, jak i szerokość mieszczą się w dużym zakresie wartości i muszą być określone indywidualnie.
Wysokość biurka dla dziecka i dla dorosłego
Optymalna wysokość biurka jest kluczowa dla ergonomii pracy i zapewnienia wygodnych warunków. Zarówno w przypadku nauki, jak i pracy, dobrze dobrane biurko pomoże uniknąć dolegliwości związanych z nieprawidłowym ułożeniem ciała oraz zapewni komfort i przyczyni się do większej efektywności.
W przypadku dzieci i młodzieży, które przed komputerem spędzają mnóstwo czasu, biurko do nauki czy biurko gamingowe powinno być dobrane ze szczególną uważnością. Dzieci w wieku szkolnym i młodzież większość dnia spędzają w pozycji siedzącej – najpierw w szkole, później w trakcie nauki w domu czy rozrywki przed komputerem. Nawyk przyjmowania nieprawidłowej pozycji może skutkować wadami postawy, które będą się pogłębiać w dorosłym życiu. Blat biurka dziecka powinien znajdować się na wysokości około 60-70 cm od podłogi i być odpowiednio duży. Łokcie dziecka muszą swobodnie na nim spoczywać i nie mogą zwisać poza krawędziami. Przedramiona i ramiona powinny być ułożone pod kątem prostym, co zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu kręgosłupa.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
W przypadku dorosłych optymalna wysokość biurka zależy przede wszystkim od wzrostu oraz indywidualnych preferencji pracy. Zaleca się, aby wynosiła około 70-75 cm od podłogi. To ustawienie pozwala na wygodne ułożenie łokci, a także na swobodne ruchy rąk i przedramion podczas pisania czy korzystania z komputera. Warto uważnie podejść do zakupu, by zapewnić sobie komfort i uniknąć napięć mięśniowych czy bólu kręgosłupa.
Biurka z regulowaną wysokością – czy warto na nie postawić?
Biurko – niezależnie od tego, czy służy dorosłemu, czy dziecku – w bezpośredni sposób wpływa na efektywność i wygodę pracy. Ostatnimi czasy na rynku popularność zyskują biurka z regulowaną wysokością. W takich modelach blat jest osadzony na ruchomym stelażu, więc jeśli z mebla korzysta kilku domowników różniących się wzrostem, każdy może indywidualnie dostosować wysokość do siebie. Co więcej, niektóre warianty mają tak szeroki zakres regulacji, że umożliwiają pracę na stojąco, o której zaletach coraz częściej się wspomina w kontekście ergonomii pracy.
Zmiana pozycji pomaga zredukować dyskomfort długiego siedzenia, ból kręgosłupa, karku i ramion oraz poprawia krążenie krwi i przyczynia się do dotlenienia organizmu. Badania potwierdzają, że siedzący tryb życia przyczynia się do rozwoju różnych chorób, m.in. zwiększa ryzyko cukrzycy typu II, raka i otyłości. Podczas stania spalamy ok. 20% więcej kalorii, a pozycja stojąca pobudza do pracy więcej grup mięśni i pozwala odciążyć kręgosłup o ok. 40%. Te argumenty mówią same za siebie. Warto rozważyć inwestycję w takie biurko nie tylko wtedy, gdy z mebla korzystają dorośli, ale także dzieci.
Czy wzrost ma znaczenie przy wyborze wysokości biurka?
Zgodnie z zasadami ergonomii wysokość biurka powinna umożliwiać użytkownikowi swobodne ułożenie rąk na klawiaturze i myszce, zachowując naturalną pozycję nadgarstków. Ponadto użytkownik powinien móc wygodnie oprzeć stopy na podłodze, a uda i łydki powinny tworzyć kąt prosty. Wzrost ma zatem istotne znaczenie przy wyborze wysokości biurka, by umożliwić przyjęcie wygodnej i zdrowej pozycji ciała podczas pracy. Zbyt niskie biurko może skutkować koniecznością pochylania się nad blatem, co może prowadzić do bólów pleców, szyi czy nadgarstków. Natomiast biurko zbyt wysokie może wymuszać unoszenie ramion i powodować bolesne napięcie mięśni. Właściwie zorganizowane stanowisko pracy to podstawa, by skupić się na wykonywanych zadaniach i wykonywać je rzetelnie i uważnie, bez rozpraszania się dyskomfortem.
Ergonomia przy wyborze biurka, czyli jak dopasować je do naszych potrzeb?
Według badań Ergotest 93% osób przyznaje, iż komfortowa pozycja podczas pracy przy biurku czy komputerze korzystnie wpływa na produktywność. Nauka na niesprzyjającym stanowisku lub praca w niekomfortowych warunkach mogą skutecznie demotywować i zniechęcać. O ile w pracy to pracodawca odpowiada za zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom, o tyle w domu nikt nas z tego obowiązku nie wyręczy.
Niestety urządzając domowe biuro czy pokój dziecka lub nastolatka, często pomijamy zasady ergonomii. Praca przy stoliku kawowym, korzystanie z komputera na skrawku kuchennego stołu czy nauka przy niewielkim stoliczku po pewnym czasie dają się we znaki. Choć sporadycznie może to nie stanowić problemu, długotrwała praca lub nauka w nieergonomicznych warunkach mogą prowadzić do wad postawy, dolegliwości bólowych i obniżenia efektywności. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu i rozważnie zaaranżować wygodną przestrzeń sprzyjającą skupieniu i koncentracji.
Do podstawowego wyposażenia domowego biura czy kącika do nauki należą odpowiednio duże biurko, wygodny fotel obrotowy i lampka biurkowa. W takiej strefie warto też umieścić praktyczny regał, który sprawi, że materiały biurowe, książki czy podręczniki będą na wyciągnięcie ręki. Dodatkowy kontenerek, który w razie potrzeby można wysunąć spod biurka, to także przydatny mebel, który może pomóc zwiększyć komfort pracy. Podobnie praktycznym udogodnieniem jest podnóżek. Inspirujące pomysły na zaaranżowanie efektownego i funkcjonalnego home office znajdziesz w tym wpisie.
Wysokość biurka i wysokość krzesła – dobór pary idealnej
Podstawą ergonomicznego stanowiska pracy jest duet w postaci biurka i krzesła. Jak dopasować je do siebie? Pamiętaj, że meble muszą być dobrane indywidualnie – w zależności od wzrostu, preferencji i rodzaju wykonywanej pracy. Uzyskanie idealnych warunków będzie łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na warianty regulowane. Komfortowy fotel z regulacją wysokości siedziska, oparcia oraz podłokietników z łatwością dostosujesz do indywidualnych potrzeb i wysokości biurka. Pamiętaj, że kiedy siedzisz na krześle, przedramiona powinny spoczywać na blacie, a łokcie powinny być ustawione pod kątem prostym.
Polecane biurka
Cena regularna:
Cena regularna: 699,-
Cena regularna: