Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jaki materiał na narożnik wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Aby narożnik długo wyglądał jak nowy, rozwiązaniem jest wybór odpornego na plamy materiału, najlepiej zdejmowalnego. Tkaniny mogą być wzbogacone specjalnymi powłokami, co sprawia, że są bardzo praktyczne, a także higieniczne. W tym artykule sprawdzamy, jakie są najtrwalsze tkaniny obiciowe na kanapy i które sprawdzą się, gdy masz w domu zwierzaka, dzieci lub po prostu często użytkujesz mebel. Wszystkie wspominane w tekście technologie znajdziesz również w naszej ofercie.

Narożnik to nieodłączny przyjaciel całej rodziny. Spędzamy na nim leniwe popołudnia, zasypiamy na nim, oglądamy mecze piłki nożnej. To prawdziwe centrum salonu, a nawet serce domu. Jeśli zależy nam na meblu, który będzie służył przez wiele lat, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość i trwałość tkaniny obiciowej. Do wyboru mamy wiele - materiały plamoodporne, pet friendly, ale w ofercie Salonów Agata znajdziesz meble nawet o tak oryginalnej tapicerce, jak narożnik sztruksowy.

Narożnik do pokoju dziennego — materiały plamoodporne

Najwyższym poziomem ochrony narożnika jest wybór modelu wykonanego z tkanin plamoodpornych, czyli takich, które mają za zadanie zapobiegać przedostawaniu się płynów i substancji oleistych przez ich włókna. Oznacza to, że w razie przypadkowego rozlania niepożądaną plamę można łatwo usunąć z powierzchni wilgotną szmatką bez ryzyka trwałego zanieczyszczenia wewnętrznych włókien. Nie zostaną na niej żadne plamy, a dodatkowo nie będzie trzeba pocierać tkanin ani stosować agresywnej chemii. Takie rozwiązanie jest doskonałe w przypadku jasnych mebli, np. kiedy w salonie mamy narożnik beżowy czy szary.

Szary narożnik do salonu

Istnieje wiele rodzajów tkanin odpornych na zabrudzenia: pierwsza kategoria obejmuje meble ze skóry naturalnej i ekoskóry, które są co do zasady wodoodporne i niestraszna im większość plam. Do tego dochodzą nowoczesne tkaniny powlekane specjalnymi powłokami lub stworzone przy pomocy nanotechnologii. Tkaniny nowej generacji wypadają również świetnie w testach zużycia i ścieralności. Jaki materiał obiciowy na narożnik i na obicie krzeseł się sprawdzi? Obróbce mogą zostać poddane na przykład mikrofibra, bawełna i poliester. Poniżej omawiamy poszczególne technologie.

- Water repellent - grupy tkanin obiciowych zwane water repellent są pokryte specjalną powłoką hydrofobową. Dzięki niej ciecz znajdująca się na powierzchni materiału skrapla się, zamiast od razu się wchłaniać. Zyskujesz zatem niezbędny czas, żeby pobiec po szmatkę i zetrzeć rozlaną ciecz. Water repellent należy też do najtrwalszych tkanin obiciowych, a zatem takie narożniki są również odporne na ścieranie. Do tego tkanina jest miękka i przyjemna w dotyku, występuje w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

- Easy clean - tapicerki o właściwościach easy clean są zupełnie bezproblemowe do czyszczenia. Wystarczy sama woda lub ewentualnie woda z odrobiną mydła, żeby szybko i bez tarcia pozbyć się plam. Idealnie radzi sobie zarówno z drobnymi zabrudzeniami, jak i tymi uchodzącymi za niezwykle trudne: z keczupu, kawy czy długopisu. Będzie to zatem najlepsza tkanina obiciowa na krzesła czy kanapę - nawet w jasnym kolorze.

Łatwe usuwanie plam

Jaki materiał na narożnik wybrać? Materiały przyjazne zwierzętom

Gdy nadszedł czas na zmianę narożnika, chcemy mieć pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru - zwłaszcza jeśli nasz pupil był głównym niszczycielem wcześniejszego modelu. Kiedy na horyzoncie pojawi się nowa kanapa, pełna nowych zapachów i zakamarków do odkrycia, miejmy się na baczności. Gdy tylko opuścimy pomieszczenie, nasz pupil wyturla się na niej, zostawiając sierść czy ślady pazurków. Głowa do góry! Jeśli wybór nowego narożnika będzie ukierunkowany na znalezienie produktu, który jest jednocześnie piękny, wygodny i gotowy na „dzikie ataki”, będziemy mogli cieszyć się nowym nabytkiem wspólnie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi. Zatem jaki materiał na sofę wybrać, aby był odporny na psy i koty? Oto, czym się kierować, wybierając najlepszy materiał na tapicerkę przyjazną zwierzętom.

  1. Jeśli chętnie dzielisz się narożnikiem ze swoim pupilem, radzimy wybrać model ze zdejmowalnym i nadającym się do prania pokrowcem, który jest łatwiejszy do utrzymania w czystości, a w razie nieodwracalnego uszkodzenia możemy po prostu zakupić nowy.
  2. Doskonałym wyborem będzie tkanina poliestrowa lub mikrofaza. Większość tego typu obić jest dość elastyczna i bardzo dobrze reaguje na obecność zwierząt, nie przebijając się, gdy we włókna wbiją się ich pazury.
  3. Kupuj kanapy z tkanin plamoodpornych. Obecnie ten segment jest szeroko wykorzystywany w przemyśle tapicerskim, a odporność na plamy i zabrudzenia polega na skraplaniu się cieszy, zamiast na natychmiastowym wchłanianiu, dzięki zastosowaniu powłoki hydrofobowej.
  4. Na agatameble.pl oraz w salonach stacjonarnych znajdziesz też specjalną kategorię kanap oznaczoną cechą pet friendly - często są wzbogacane dodatkowymi technologiami, np. wspomnianą wyżej powłoką hydrofobową.


A czy jest jakiś materiał obiciowy na kanapę, który zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku zwierząt? Tkaniny zamszowe i alcantara są piękne, eleganckie i zasadniczo nawet i bardzo trwałe, ale jednocześnie trudne do utrzymywania w czystości. Nawet kropla siusiu może być katastrofalna w skutkach, ponieważ oprócz plamy niemal niemożliwe będzie usunięcie zapachu z mebla. Jeśli obicie wykonano z bardzo szorstkich tkanin, zapewne problem będą mieli właściciele kotów - taki mebel kot zapewne pomyli z drapakiem.

Sofa do salonu

Warto zwrócić uwagę również na kolor obicia. Co do zasady sofy w ciemnych kolorach lepiej tuszują wszelkie plamy, są bardziej praktyczne i wymagają mniej prań. Jeśli jednak mamy w domu zwierzę o jasnej sierści, ciemny mebel, np. narożnik granatowy, może okazać się złym wyborem, ponieważ odkurzania nie będzie końca. Warto jeszcze nadmienić, że istnieją tzw. odstraszacze - zapachowe spraye, które właściciele zwykle stosują, gdy pies lub kot są pozostawiane w domu bez opieki przez dłuższy czas.

Czy sofa ze skóry jest „zwierzoodporna”? Skóra to generalnie bardzo higieniczna powłoka, szybka i łatwa w czyszczeniu oraz odporna na plamy. Do usunięcia brudu i płynów wystarcza wilgotna ściereczka, a z sierścią poradzi sobie domowy odkurzacz. Problem jednak w tym, że dla wielu zwierząt skórzana sofa stanowi przynętę nie do odparcia, a na dodatek wszystkie zadrapania i ugryzienia widać jak na żadnej innej tkaninie - zwłaszcza jeśli jest ciemna. Jeśli więc nasz pupil jest bardzo grzeczny, a naszym problemem są tylko sierść i brud, skóra będzie świetnym wyborem.

Jaki wybrać materiał na narożnik, jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami?

Przejdźmy do kluczowej fazy, szczególnie dla tych, którzy mają w domach małe i żywiołowe dzieci. Nasze pociechy najczęściej mają „lepkie łapki” - dosłownie i w przenośni. Ich rączki stale coś trzymają: plastelinę, długopis, czekoladowe ciastko, tubkę z musem marchewkowym... Nie twierdzimy, że u rodzin z dziećmi kanapa powinna być nieskazitelna, ale bez wątpienia wybór tkaniny plamoodpornej i łatwej do prania będzie najlepszym sposobem na zapewnienie maksymalnej higieny (bardzo ważnej zwłaszcza dla najmłodszych) i odrobiny porządku. Materiał na kanapę powinien być przede wszystkim plamoodporny i w technologii easy clean.

Granatowy narożnik do salonu

Warto też dodać, że narożnik wykonany z materiałów plamoodpornych będzie również produktem mniej podatnym na gromadzenie się kurzu, a tym samym na kolonizację przez roztocza i inne substancje uczulające. To bardzo higieniczne rozwiązanie w przypadku alergików i noworodków.

Jaki materiał na narożnik wybrać do pokoju gościnnego, czyli kiedy narożnik jest użytkowany jako łóżko?

Materiał to nie sama tkanina obiciowa. W kanapach i narożnikach liczy się zwłaszcza wytrzymałość konstrukcji mebla - przede wszystkim jeśli mowa o narożnikach do pokoju gościnnego, które są często rozkładane i użytkowane jako łóżko. Wybierając narożnik z funkcją spania, upewnijmy się, że mechanizm umożliwia łatwe rozkładanie i składanie mebla. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy mebel rozkłada się bez konieczności odsuwania go od ściany.

W przypadku sof i kanap liniowych oraz narożników możemy mieć do czynienia z kilkoma mechanizmami niewymagającymi odsuwania od ściany: DL, wózek, easy-lift, sedalift, delfin, stelaż belgijski i stelaż włoski. Jeśli mebel ma służyć do częstego spania, warto zainteresować się zwłaszcza mechanizm sedalift lub stelażem włoskim.

Jeśli zaś chodzi o typ tkanin, w pokoju gościnnym sprawdzi się miękki, elegancki materiał jak szenil czy welur. Warto pokusić się o wprowadzenie do wnętrza ciekawego, odważnego koloru. Wysoce pożądane jest również zapewnienie gościom higienicznej sofy na wypadek alergii - ponownie sprawdzą się tu tkaniny hydrofobowe, które zapewnią gościom spokojne noce bez pokrzywki i problemów z kichaniem.

Skórzany narożnik do salonu

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyborem idealnego materiału na narożnik?

Bardzo ważne, aby pamiętać, że żadna tkanina obiciowa nie jest całkowicie płyno- i plamoodporna. Da sobie radę z większością substancji zanieczyszczających, z wyjątkiem tych żrących. Reakcja powinna też nastąpić w odpowiednim czasie, natychmiast po zauważeniu nieczystości.

Zaprosiłaś znajomych na aperitif, ale kieliszek czerwonego wina, który trzymają w dłoniach, nie pozwala Ci się skupić na rozmowie? A może Twoje dziecko niebezpiecznie zbliża się do narożnika, trzymając lody czekoladowe, a czworonożny przyjaciel właśnie wrócił ze spaceru w deszczowy dzień? Obawa przed plamami na sofie w wielu przypadkach jest więcej niż uzasadniona - wiele tkanin trudno utrzymać w czystości, do tego stopnia, że nawet profesjonalne czyszczenie sofy może nie przynieść spodziewanych efektów.

Najnowocześniejsze tkaniny tworzone przez firmy zwracające uwagę na innowacyjne technologie mogą być eleganckie, piękne, a jednocześnie łatwe w czyszczeniu i całkowicie plamoodporne - wystarczy umieć dobrze wybrać. Wiesz już, na jaki materiał na obicie kanapy się zdecydować - teraz czas na dodatki: poduszki, poszewki, koce i narzuty. Zajrzyj na agatameble.pl lub do stacjonarnych salonów Agata, a na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Narożniki do salonu

Narożnik biało-czarny AVERSA prawy
3059,10
Cena najniższa: 3399,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3399,-

Narożnik z ekoskóry biały MATRIX
2899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik szary LARGO prawy
2999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik szary LARGO lewy
2999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik brązowo-beżowy RIMINI
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

RIMINI Narożnik grafitowo-szary
2429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik TOWN rozkładany
8803,48
Cena najniższa: 9569,-

Cena regularna:

Cena regularna: 9569,-

Narożnik rozkładany żółty MATRIX
2899,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik ciemnoszary LARGO lewy
2999,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Narożnik czarno-szary KORFU II prawy
7659,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: