Jaki stół do małego salonu wybrać? Praktyczne porady i inspiracje
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Funkcjonalne urządzenie niewielkiego, nieustawnego salonu zawsze stanowi niemałe wyzwanie. Coraz częściej pomieszczenie to zostaje otwarte na kuchnię, pełniąc funkcję jadalni. A w jadalni niezbędny jest stół. Jaki stół do małego salonu wybrać i jak go ustawić, by stworzyć stylową i komfortową przestrzeń dla domowników i gości? Przygotowaliśmy praktyczne porady i inspiracje dla każdego, kto planuje kupić stół do małego salonu w bloku lub domu.
Jaki stół do małego salonu — okrągły czy prostokątny
„Jaki stół do małego salonu: okrągły czy prostokątny?” – oto jeden z pierwszych dylematów, jakie Was czekają. Oba rozwiązania cieszą się popularnością wśród klientów, dobrze sprawdzają się jako małe stoły do salonu oraz są dostępne w wielu różnych rozmiarach i wzorach. Zastanówcie się, ile osób będzie jednocześnie zasiadać przy stole. Weźcie pod uwagę nie tylko domowników, ale również regularnie odwiedzających Was gości.
W przypadku singli, par, rodzin z 1-2 dzieci oraz osób, które rzadko urządzają domowe przyjęcia, świetnie sprawdzają się stoły prostokątne. Zajmują niewiele miejsca, łatwo dopasowują się do różnych aranżacji i pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Można je ustawić pod ścianą lub wstawić do wnęki. Jednak z uwagi na kanty mieszczą mniej osób – chyba że wybierzecie do małego salonu stół rozkładany.
Z kolei stół okrągły do małego salonu będzie odpowiednim rozwiązaniem dla większych rodzin i osób często przyjmujących gości. Brak rogów umożliwia praktyczne wykorzystanie całej powierzchni blatu oraz zapewnia bardziej subtelny, a jednocześnie elegancki wygląd. W segmencie tym także znajdziecie mały stół rozkładany do salonu.
Rozkładane stoły do małego salonu, czyli idealne rozwiązanie do niewielkiej przestrzeni
Małe stoły rozkładane do salonu to doskonała propozycja dla osób, którym na co dzień wystarcza blat o niewielkich rozmiarach, ale od czasu do czasu potrzebują więcej powierzchni użytkowej. Dzięki wkładkom możecie nawet podwoić długość blatu. Z 90 cm w kilka chwil zrobi się aż 180 cm, więc każdy z gości zyska wygodne miejsce do ucztowania. W zależności od wybranego modelu, dodatkowe płyty mieszczą się pod blatem albo są przechowywane poza stołem. W ofercie rozkładanych stołów do małego salonu dostępnych w Salonach Agata znajdziecie zarówno modele prostokątne, jak i okrągłe, z systemem prowadnic i innymi mechanizmami rozkładania.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak ustawić stół w małym salonie?
Zanim kupicie duży czy mały stół do salonu, zastanówcie się, gdzie go w ogóle postawicie. Zacznijcie od wydzielenia strefy jadalnianej. Być może dysponujecie niezagospodarowaną wnęką albo pustą ścianą, do której można dostawić stół krótszym bokiem. Pamiętajcie przy tym, że rozkładane stoły do salonu wymagają zachowania wolnej przestrzeni, by dało się je rozsunąć. Jeżeli zdecydowaliście się na okrągły stół, to możecie ustawić go np. przed sofą znajdującą się przy ścianie na końcu pomieszczenia. Uzyskacie klimatyczny i wygodny kącik jadalniany.
A jaki wybrać stół do małego salonu z aneksem? Proponujemy prostokątny stół z krzesłami. Do małego salonu połączonego z kuchnią wprowadza się go często w celu oddzielenia strefy kuchennej od wypoczynkowej. Z powodzeniem pełni rolę funkcjonalnego i subtelnego separatora.
Jaki stół do małego salonu — drewniany czy szklany?
Zastanawiając się, jaki stół do małego salonu wybrać, czeka Was kolejny dylemat, dotyczący materiałów, z jakich ma być wykonany Wasz mebel.
Drewniane stoły do salonu są rozwiązaniem najbardziej klasycznym i ponadczasowym. Pasują do wszystkich aranżacji, które „lubią się” z drewnem, w szczególności do wnętrz klasycznych, rustykalnych, skandynawskich i loftowych. Naturalne drewno jest jednak wrażliwe na uszkodzenia, dlatego wymaga zabezpieczenia i regularnej konserwacji. Z drugiej strony drewniany blat można stosunkowo łatwo odnowić, a wszelkie oznaki upływającego czasu najczęściej działają tylko na jego korzyść. W przypadku małego salonu masywny stół drewniany może przytłoczyć przestrzeń, dlatego warto rozważyć model z białym blatem lub lżejszą wizualnie alternatywę – stół szklany.
Stoły ze szklanymi blatami i metalowymi nogami doskonale pasują do wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, futurystycznym, nowoczesnym i glamour, zwłaszcza tych niewielkich. Szklany, transparentny blat daje poczucie przestronności i rozjaśnienia przestrzeni. Nawet przy dużych gabarytach nie przytłacza wnętrza ani nie wygląda ciężko. Dzięki użyciu hartowanego szkła, blat jest odporny na zarysowania, bezpieczny dla użytkowników i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dużo łatwiej utrzymać go w czystości niż naturalne drewno.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru stołu do małego salonu?
Niezależnie od tego, czy Wasz wybór padł na stół prostokątny, czy okrągły, szklany albo drewniany, zwróćcie uwagę na jakość kupowanego mebla. Stołu nie wymienia się co roku, dlatego powinien być wykonany tak, by Wam służyć i pięknie wyglądać przez wiele lat. W przypadku stołu rozkładanego, koniecznie przyjrzyjcie się systemowi rozkładania. Powinien działać płynnie i wyglądać solidnie.
Kupując stół do bardzo małego salonu, warto rozważyć model wielofunkcyjny, który posiada nie tylko mechanizm rozkładania, ale również dodatkowe schowki czy szuflady pod blatem. Będziecie w nich mogli przechowywać różne przedmioty, np. pilot od telewizora, gazety, drobny sprzęt elektroniczny itd.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Wybierając rozmiar stołu do małego salonu, pamiętajcie, że każda osoba siedząca powinna mieć do dyspozycji obszar 60 × 40 cm. Tylko wtedy będzie czuła się swobodnie i komfortowo podczas spożywania posiłków.
Nie można też zapominać o designie dopasowanym do ogólnego wystroju salonu i pozostałych mebli. Na szczęście segment stołów jest obecnie bardzo rozbudowany pod względem stylu wykończenia.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że już wiecie, jaki stół do małego salonu wybierzecie i gdzie go postawicie. Jeśli nadal się wahacie, zapraszamy do Salonów Agata. Znajdziecie u nas ponad 250 modeli stołów w różnych rozmiarach, kształtach i stylach. Nasi doradcy chętnie pomogą Wam w podjęciu decyzji.
Przykładowe stoły
Cena regularna:
Cena regularna: 1369,-
Cena regularna:
Cena regularna: 1069,-
Cena regularna:
Cena regularna: 2599,-