Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Podczas planowania i urządzania kuchni skupiamy się przede wszystkim na jak najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni, czyli na układzie mebli, sprzętów, rozmieszczeniu poszczególnych półek i szuflad, a także na estetycznej stronie całego przedsięwzięcia – wyborze rodzaju i koloru frontów i blatów oraz dopasowaniu ozdobnych akcesoriów i tekstyliów. Często zdarza nam się przy tym pominąć bardzo ważną kwestię, jaką jest oświetlenie. To duży błąd, ponieważ oświetlenie kuchenne pełni istotną funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Dobre oświetlenie to podstawa

Odpowiednie rozmieszczenie, rodzaj źródeł światła, design – takie detale wpływają nie tylko na wygląd naszej kuchni, lecz także na jej funkcjonalność. Dobre światło jest niezbędne do przygotowywania posiłków, dlatego w kuchni potrzebujemy solidnego, a przy tym zróżnicowanego oświetlenia, które zapewni odpowiednie warunki do pracy. Jeśli w kuchenną przestrzeń wkomponowany jest także kącik jadalniany, oświetlenie nad nim powinno pełnić rolę dekoracyjną, doświetlać go, a przy tym tworzyć przyjemny, sprzyjający relaksowi nastrój. Wszystko to sprawia, że oświetlenie kuchenne powinniśmy uwzględnić już na etapie planowania całego pomieszczenia – możliwe, że konieczne będzie wykonanie związanych z jego montażem prac, a to lepiej zrobić przed zamontowaniem mebli i sprzętów.

Nowoczesne oświetlenie kuchni krok po kroku

W kuchni musi znaleźć się kilka rodzajów światła. Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy: oświetlenie ogólne, czyli centralne źródło światła, miejscowe – do oświetlenia poszczególnych stref roboczych i stołu, a także dekoracyjne – pełniące przede wszystkim funkcję ozdobną, eksponujące wybrany element kuchni (np. podświetlenie mebli). Do tej ostatniej grupy zalicza się także wymienione wcześniej oświetlenie stołu.

Centralne źródło światła

To światło górne, które zapewnia w miarę równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. W zależności od naszego gustu, a także od stylu, w jakim została zaaranżowana kuchnia, w tej roli może pojawić się na przykład lampa sufitowa albo plafon. Rzadziej spotykanym, aczkolwiek ciekawym rozwiązaniem są żyrandole kuchenne. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast oprawy typu down light oraz nowoczesne listwy halogenowe czy reflektory sufitowe. Niezależnie od wyboru, sufitowe lampy do kuchni powinny dawać rozproszone światło lub światło odbite, czyli skierowane na sufit zamiast w dół, a następnie odbijane i rozpraszane. To rozwiązanie optycznie powiększy wnętrze. Centralne źródło światła nie musi być intensywne. Lampy do kuchni warto wyposażyć w żarówki led, które są ekonomiczne w użytkowaniu i dają dobrej jakości światło.

Dodatkowe oświetlenie miejscowe

Dokładne oświetlenie wybranych miejsc to zadanie świateł punktowych. Poszczególne strefy robocze (blat, kuchenka, zlewozmywak) wymagają precyzyjnego światła – jasnego i skupionego. Bez względu na to, czy nasza kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie, czy jest połączona z salonem, ten rodzaj światła jest niezbędny i odgrywa kluczową rolę podczas wszelkich prac związanych z przygotowywaniem posiłków. Jak oświetlić blat? Najlepszą opcją jest zamontowanie oświetlenia podszafkowego. Oprawy z żarówkami umieszcza się w dnie szafek (w wyciętych otworach) lub mocuje się je od spodu szafek. Jeżeli nie planujemy górnych szafek, wówczas najlepiej jest umieścić halogeny w suficie. Zalecona odległość między punktami świetlnymi to około 40-60 cm. W roli oświetlenia punktowego świetnie sprawdzi się również oświetlenie okapu (zwłaszcza w przypadku wyspy kuchennej). Do oświetlenia blatu coraz częściej stosuje się także listwy ledowe. To rozwiązanie pełni nie tylko praktyczną, lecz także ozdobną funkcję.

Oświetlenie dekoracyjne

Nowoczesne oświetlenie szafek kuchennych może stanowić urozmaicenie aranżacji – podświetlony blat, półki, szafki czy wnęki, a nawet listwy montowane przy samej podłodze prezentują się niezwykle efektownie, tworząc fantastyczny nastrój i modelując przestrzeń. Mogą też zastąpić oświetlenie główne, kiedy udajemy się do kuchni w nocy – subtelne, delikatne światło będzie przyjemniejsze dla naszego wzroku. Punktowym oświetleniem, które pełni jednocześnie funkcję dekoracji wnętrza, jest też to umieszczone nad stołem. Jego wybór jest tak samo ważny jak wybór dodatków – wpłynie na charakter całego wystroju. Warto więc postawić na ciekawy design. Jeśli kuchnia połączona jest z salonem, oświetlenie ozdobne powinno pasować także do aranżacji tego pokoju. Na co się zdecydować? Opcji jest wiele, a ostateczna decyzja zależy w głównej mierze od stylu, w jakim urządzamy kuchnię. Najczęściej wybieranym i najbardziej uniwersalnym typem oświetlenia jest lampa wisząca – z jednym lub z kilkoma źródłami światła. Takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej kuchni. Oryginalnym pomysłem jest też duży, elegancki żyrandol do kuchni – będzie prezentował się znakomicie we wnętrzach industrialnych, eklektycznych czy urządzonych w stylu glamour. Umieszczając oświetlenie nad stołem, warto pamiętać o tym, że nie powinno ono w żaden sposób przeszkadzać siedzącym przy stole osobom (nie może być zamontowane zbyt nisko). Aby równomiernie oświetlić duży stół, lepiej zdecydować się na model z kilkoma źródłami światła lub dwie-trzy pojedyncze lampy. Więcej pomysłów na efektowne oświetlenie kuchenne znajdziesz na www.agatameble.pl oraz w salonach Agata. Zapraszamy!