Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Kącik dla dziecka w salonie — jak go urządzić?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Nie każdy z nas ma to szczęście, że może urządzić osobny pokój zabaw dla dzieci, a w przypadku małych mieszkań nawet osobną sypialnię dla swojej pociechy. Często jedyną opcją jest zorganizowanie kącika zabaw w salonie. W tym artykule pokażemy, jak stworzyć wspólny pokój rodziców i dziecka, by każdy był zadowolony.

Salon to serce każdego domu i ulubione miejsce wszystkich domowników - także dzieci. Najmłodsi wolą towarzystwo mamy i taty, dlatego częściej niż w swoich pokojach, zobaczymy je właśnie w salonie. Czasem metraż mieszkania nie pozwala na stworzenie osobnej przestrzeni dla dziecka, a czasem po prostu wolimy, by maluch bawił się pod czujnym okiem rodzica. Sprawdź nasze propozycje na kącik dla dziecka w salonie oraz sprawdzone pomysły na utrzymywanie w nim porządku.

Dlaczego warto stworzyć kącik dla dziecka w salonie?

Kiedy dzieci zaczynają rosnąć, chcemy zapewnić im warunki do zabawy i nauki, które będą odpowiadały ich potrzebom. Niezależnie od tego, czy dysponujesz przestrzenią na osobny pokój, czy nie, warto mimo wszystko urządzić w domu kącik zabaw dla dzieci we wspólnej przestrzeni. Salon, jako serce domu, okazuje się najkorzystniejszą lokalizacją, ponieważ właśnie tam odbywa się większość naszej aktywności w ciągu dnia. W nowoczesnym budownictwie salon jest zazwyczaj połączony z kuchnią, a zatem umiejscowienie kącika dla niemowlaka w salonie pozwoli młodej mamie swobodnie przygotowywać posiłki, nie tracąc z oczu swojej pociechy.

Kącik w salonie dla dziecka

W przypadku kilkuletnich dzieci powód przeniesienia kącika zabaw do salonu może być efektem kompromisu: skoro zabawki i tak permanentnie lądują w salonie, a prośby o ich odniesienie nie dają efektów, dlaczego by nie znaleźć im nowego miejsca? Oczywiście nie chodzi o to, by pozwolić dzieciom na przeniesienie do salonu całego ich dobytku. Liczy się raczej sztuka dyplomacji i poszanowanie ich potrzeb. Nie miejmy im tego za złe, że chcą stale przebywać w naszym towarzystwie - przy nas czują się bezpieczni, kochani i doceniani. Poza tym wstawienie w kącie salonu stolika, krzesełka i zielonej biurkowej lampy może okazać się wielce korzystne dla rodzica - w końcu nie sposób co kilka minut chodzić do pokoju przedszkolaka zaaferowanego swoim nowym malunkiem lub konstrukcją z klocków, prawda? Miejmy też na uwadze, że dzieciństwo szybko przemija - ani się obejrzymy, a córka lub syn zamkną się w swoim pokoju pochłonięci zabawą z rówieśnikami.

Jak zaaranżować kącik dla kilkumiesięcznego dziecka w salonie?

Jakakolwiek aranżacja kącika dla dziecka w salonie powinna być dopasowana do wieku pociechy. Nie ma sensu wstawiać mini stolika i krzesełka, jeśli dziecko dopiero się urodziło. Za to już kącik dla noworodka będzie jak najbardziej pożądanym rozwiązaniem. Wystarczy bowiem w ustronnym, ale widocznym miejscu wstawić łóżeczko do spania. Możesz również zdecydować się na kołyskę czy kosz Mojżesza. Wszystkie opcje wspaniale ozdobią przestrzeń, zwłaszcza jeśli salon urządzono w stylu boho, nowoczesnym lub skandynawskim.

Jeśli pomieszczenie pełni rolę jedynego pokoju dla dziecka, oprócz miejsca do spania (bezpieczne łóżeczko z odpowiednim materacem) koniecznie zaaranżuj przestrzeń do przewijania (przewijak), karmienia malucha (wygodny fotel) i do przechowywania jego ubranek, pościeli itd. (szafa, komoda). Warto postawić na mebel wielofunkcyjny, np. komodę z wbudowanym przewijakiem - taki, który zmieści wszystko, czego potrzebuje niemowlak: pieluszki, ubranka, prześcieradła i pościel na zmianę, ręczniki, akcesoria kosmetyczne itd. - a który jednocześnie stylistycznie będzie pasował do wnętrza.

Kącik dla noworodka w salonie

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Około 6. miesiąca życia dziecka, najprawdopodobniej bezpowrotnie rozstaniemy się z uroczą kołyską. To najwyższy czas na aranżację kącika dla niemowlaka, choć w tym akurat przypadku warto zdecydować się na niego prędzej, na etapie kiedy maleństwo zaczyna ćwiczyć pierwsze obroty. Najbezpieczniejszą i najzdrowszą przestrzenią będzie… podłoga, i to - ku niezadowoleniu troskliwych babć - nie powinien to być koc. Maluchowi łatwiej będzie pełzać po powierzchni, która nie osuwa się pod jego rączkami i stópkami. Zainwestuj wówczas w dedykowane niemowlętom maty (piankowe, korkowe itp.) - mając zwłaszcza na uwadze użyte do produkcji materiały (atesty!) i łatwość ich czyszczenia. Kącik dla niemowlaka w małym mieszkaniu może póki co przewidywać tylko miejsce na zabawki sensoryczne (piłki, gryzaki, klocki, kontrastowe książeczki itd.), np. przechowywane w koszach, tackach lub pudełkach. Ewentualne zabawki powinny być w zasięgu jego wzroku i rączek, zachęcając do pełzania, raczkowania, a wreszcie stawania z podparciem o meble. Możesz również rozważyć kojec - zwłaszcza jeśli w domu lub mieszkaniu mieszka jeszcze jakiś żywiołowy czworonożny przyjaciel.

Aranżacja kącika dla dziecka w salonie - jakich mebli i nie może w nim zabraknąć w przypadku kilkulatka?

Wiesz już, że kącik dla niemowlaka nie wymaga jeszcze zbyt wielu elementów, bowiem nadrzędnym celem jest stworzenie bezpiecznej i skupiającej uwagę dziecka przestrzeni. Prawdziwy upust swojej kreatywności możesz dać w przypadku urządzania w salonie kącika dla dziecka rocznego wzwyż. Wówczas ciekawy świata malec stawia pewnie kroki i nic nie powstrzymuje go już od chwytania za interesujące przedmioty. Ułatwisz mu to zadanie, instalując w zasięgu jego oczu i rąk niewielki stojący regał na zabawki. Przedmioty możesz trzymać wówczas w koszach i pudełkach.

Najlepszym sposobem na zakochanie się w książkach jest pozostawienie ich w zasięgu wzroku dziecka. W salonie najlepiej sprawdzi się niewielki regał na książki, który umożliwi maluchom rozpoznawanie ulubionych tomików po okładce.

Kącik w salonie dla dziewczynki

Jak sprytnie zaaranżować kącik dla dziecka w salonie? Użyj dywanu! Z czasem nawet sam duży dziecięcy dywan może stać się kącikiem do zabawy, czytania i relaksu, a nawet snu. Jeśli dodasz jakieś nakrycie, np. tipi czy baldachim, w mgnieniu oka zamienisz przestrzeń w uwielbianą przez dzieciaki „bazę”.

Pamiętaj, że wspólny pokój rodziców i dziecka powinien zaspokajać potrzeby wszystkich domowników. Nawet jeśli pokój jest wielki, nie urządzaj w nim bawialni. Symboliczna ilość mebli oznacza symboliczną ilość zabawek - przynajmniej w teorii. Aby kącik dziecka w salonie nie drażnił wizualnie dorosłych, zadbaj o stonowane barwy mebli (np. sofy dla dziecka), dodatków, a nawet koszy i pojemników. Także dziecięce dywany nie muszą razić żywymi kolorami. W Salonach Agata znajdziesz dywaniki w stonowanych, rozbielonych barwach i z subtelnymi wzorami, a na dodatek i takie, które można prać w pralce. Każdorazowo kolorystykę akcesoriów dziecięcych dopasuj do kolorystyki salonu i stylistyki mebli, np. sof, regałów, stolika itp. Kompromis ponad wszystko!

Półki i szafki na zabawki w kąciku dziecięcym — jak utrzymać porządek w salonie?

Kącik dla dziecka w salonie powinien rządzić się swoimi prawami - i nie mamy tu bynajmniej na myśli zezwolenia na bałagan! Korzystanie przez dziecko z „dorosłego” pokoju może być świetną okazją do nauki poszanowania wspólnej przestrzeni i reguł w niej panujących. Hasłem przewodnim niech zatem będzie „organizacja”. W utrzymywaniu porządku w zabawkach pomogą dziecku odpowiednie meble - komody, półki, szafki i regały - zawsze o gabarytach pozwalających na sięgnięcie bez pomocy dorosłego do przedmiotów umieszczonych na najwyższych partiach. Postaw na wszelkie pojemniki: kosze, pudełka z pokrywką, tekstylne worki do przechowywania, tacki itd. Ustal z dzieckiem zasady gry: zanim wyciągnie drugą zabawkę, pierwsza musi wrócić na swoje miejsce. Istnieje wówczas szansa, że szybciej przeniesie tę regułę do swojej sypialni.

Kącik w salonie dla chłopca

Kącik dla dziecka — czy warto robić go także w innych pomieszczeniach?

Dom jest podstawowym miejscem edukacji i harmonijnego rozwoju najmłodszych. Znana włoska lekarka Maria Montessori, twórczyni pionierskiego na owe czasy (początek XX wieku) systemu wychowania dzieci, w swojej metodzie potępiała praktyki, które ograniczały ich wszechstronny rozwój: fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Aby pomóc dzieciom osiągać postępy, należało m.in. zacząć od reorganizacji miejsc, które mimo że zostały stworzone dla dzieci (np. ławki szkolne, meble niedostosowane do ich wzrostu itp.) - nie pozwalały im się rozwijać.

W myśl metody Montessori należy tak zaaranżować przestrzeń w domach, mieszkaniach, placówkach itd., by ilość ograniczeń była zredukowana do minimum, a dziecko mogło wygodnie z niej korzystać. Nie mamy zatem na myśli wyłącznie dopasowania mebli w pokoju dziecięcym do ich wzrostu, ale wszystkich pomieszczeń w domu, także kuchni, łazienki, przedpokoju itd. Do blatu kuchennego można więc dosunąć bezpieczny podest, na którym mały człowiek będzie mógł pomagać rodzicom w przygotowywaniu posiłków, udoskonalając motorykę małą. Warto również zorganizować tematyczny kącik dla dziewczynki lub chłopca w kuchni, wstawiając drewnianą mini kuchnię i zabawkowe wyposażenie.

W łazience z kolei dziecko powinno mieć zapewnione wszelkie warunki do nauki czystości. Możesz umożliwić mu korzystanie z „dorosłych” sprzętów (toalety, umywalki). W przedpokoju nie zapomnij o powieszeniu lub wstawieniu wieszaka dostosowanego do wzrostu młodego człowieka, lub zaaranżowaniu niższych półek w garderobie - tak, by samodzielnie mógł sięgać po odzież wierzchnią i buty, nie czekając, aż ubierze je rodzic.

Zatem na pytanie, „czy warto robić kącik do dziecka także w innych pomieszczeniach”, nasza odpowiedź będzie zawsze twierdząca. Warto, by dzieci znalazły w domu dedykowane im obszary - nie po to, aby ograniczyć ich aktywność, dając „jakieś” zajęcie, ale by uczynić je autonomicznymi i świadomymi tego, jak wiele rzeczy potrafią zrobić sami.

Kącik dla dziecka w salonie

Pokój dla dziecka w salonie - podsumowanie

Każda okazja do tego, aby nasze dzieci stawały się bardziej samodzielne, zorganizowane i skoncentrowane jest dobra - zarówno dla nich, jak i dla nas dorosłych. Kącik dla dziecka do zabawy, nauki i pracy zaaranżowany w salonie to prawdziwa sytuacja win-win - nie ma w niej przegranych. Kluczem do sukcesu jest sztuka kompromisów. Tę na szczęście łatwo osiągnąć. Po niezbędne meble i dodatki pomocne w tworzeniu kącika przyjaznego małym i dużym zapraszamy do Salonów Agata.

Akcesoria do kącika dla dziecka

KIDY Dywan z misiem, kremowy, 120x170 cm
111,30
Cena najniższa: 159,-

Cena regularna:

Cena regularna: 159,-

BUBU Poduszka do przytulania, kot, 30x40 cm
16,99
Cena najniższa: 29,90

Cena regularna:

Cena regularna: 29,90

Dywan dziecięcy BRELA 120x170 cm
111,30
Cena najniższa: 159,-

Cena regularna:

Cena regularna: 159,-

Pojemnik na zabawki niebieski z kółkami TEDDY, 55 l
69,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Dywan HAPPY KRÓLIK 80x150 cm
69,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Dywanik dziecięcy kwiatek niebieski NEBBIA 60x60 cm
27,93
Cena najniższa: 39,90

Cena regularna:

Cena regularna: 39,90

Dywan dziecięcy BRELA 160x230 cm
195,30
Cena najniższa: 279,-

Cena regularna:

Cena regularna: 279,-

Dywan dziecięcy HAPPY 160x230 cm
209,30
Cena najniższa: 299,-

Cena regularna:

Cena regularna: 299,-

Pojemnik na zabawki biały z kółkami TEDDY, 55 l
69,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Pojemnik na zabawki różowy z kółkami TEDDY, 55 l
69,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: