To, że Twoja kawalerka ma ok. 35 metrów kwadratowych, nie oznacza, że musi wyglądać jak chaotycznie urządzony pokój w akademiku. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie dostępnej przestrzeni i sprawienie, by była bardziej otwarta i przestronna. Choć nie powiększysz magicznie powierzchni swojego mieszkania, to przy odrobinie kreatywności możesz zmaksymalizować każdy centymetr kwadratowy w pomieszczeniu. W tym artykule przyjrzymy się kuchni w kawalerce – nasze aranżacje pozwolą Ci wycisnąć maksimum funkcjonalności z minimum powierzchni, jaką masz do dyspozycji. Z nami stworzysz wnętrza, na jakie zasługujesz – i to bez gruntownego remontu.
Jak urządzić kawalerkę z aneksem kuchennym – od czego zacząć urządzanie aneksu?
Zastanawiasz się, jak urządzić aneks kuchenny w kawalerce? Nawet jeśli jest naprawdę mały można – a nawet trzeba – umeblować go wygodnie i z osobowością. W końcu nawet na tak małej przestrzeni chcesz wygodnie przygotowywać posiłki, spożywać je sama lub z partnerem, a na dodatek przyjmować gości. Większość inspiracji na aneks kuchenny w kawalerce opiera się na zaaranżowaniu niewielkiej kuchni w układzie liniowym lub L, w zależności od układu pomieszczenia.
Ponieważ przestrzeń do zagospodarowania niemal zawsze jest niewielka, staraj się maksymalnie ją wykorzystać. Kuchenną zabudowę poprowadź aż pod sam sufit – górne szafki wykorzystaj na sprzęty na co dzień nieużywane lub używane z mniejszą częstotliwością, a na dolnych trzymaj tylko to, co najpotrzebniejsze. Skup się zwłaszcza na ich wnętrzu: na małej powierzchni wbrew pozorom rzeczy wcale nie ma mniej, przez co łatwo o nieporządek i chaos w szufladach. Do ujarzmienia bałaganu potrzebne będą przemyślane organizery na sztućce, garnki, talerze, pojemniki do przechowywania produktów sypkich itd. Bezwzględnie utrzymuj porządek w szafkach i na blatach – bałagan zawsze wizualnie zmniejsza wnętrza, a na dodatek potęguje frustrację.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
W Salonach Agata udowadniamy, że przestrzeń to stan umysłu – nasze kuchnie modułowe Qubik dają możliwość samodzielnego zaprojektowania prawie każdej konfiguracji mebli w kuchni – również w tych przestrzeniach, które z pozoru są problematyczne (skosy, naroża, wnęki). Do wyboru mamy szafki górne i dolne w kilku wielkościach, które różnią się od siebie układem półek, szuflad i mechanizmów otwierania. Od czego zacząć aranżację małej kawalerki z aneksem kuchennym? Najlepiej od projektu: zachęcamy do skorzystania z planera na naszej stronie, w którym od podstaw stworzysz projekt kuchni, począwszy od zdefiniowania dostępnej przestrzeni w pomieszczeniu, przez wybranie korpusów kuchennych, frontów, blatów, AGD, po takie detale jak uchwyty kuchenne, a nawet funkcjonalne oświetlenie szafek.
Jadalnia w kawalerce z aneksem kuchennym – aranżacja z półwyspem i stołem
Mimo małej przestrzeni planujesz przyjmować wielu gości? Jeśli nie masz miejsca na stół, jeszcze nie wszystko stracone: możesz zamiast niego wstawić półwysep z przedłużonym blatem – będzie wówczas pełnił funkcję dodatkowego blatu roboczego. Gdy pod spodem umieścisz hokery, zyskasz wygodne miejsce do jedzenia posiłków i przyjmowania gości. Jeśli wyspa to stanowczo za mało, mamy inne inspiracje na aneks kuchenny z jadalnią: postaw między strefą kuchenną a wypoczynkową rozkładany stół. Gdy zajdzie taka potrzeba, zamieni się w „pełnoprawną” jadalnię, na co dzień jednak będzie służył wyłącznie dla domowników i jako dodatkowy blat roboczy.
Jesteśmy jednak zdania, że jadalnię można zmieścić nawet w najmniejszej przestrzeni – dowód? Przypomnij sobie wnętrze przyczepy campingowej: mały stolik otoczony z trzech stron miękkimi kanapami zapewnia przytulne miejsce do spożywania posiłków. Skoro możesz wygodnie jeść w przyczepie, to samo możesz zrobić w mieszkaniu! Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie jadalni jest zagospodarowanie naroży pomieszczenia. Jeśli zatem w Twojej kawalerce masz niewykorzystane kąty, pomyśl, czy nie uda się w nie wkomponować stolika i ławy.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Salon w małej kawalerce z aneksem kuchennym – jak urządzić tę przestrzeń?
Mała przestrzeń rządzi się swoimi prawami: ponieważ kawalerka z definicji składa się z jednego pokoju, musisz skupić się na wydzieleniu stref funkcjonalnych. Salon z aneksem kuchennym w kawalerce możesz oddzielić od strefy jadalnianej na co najmniej kilka sposobów: za pomocą mebli, za pomocą płaszczyzny pionowej (np. lameli, zasłony, wysokiego regału) lub za pomocą płaszczyzn poziomych (odmienna podłoga, dywan). Przyjrzyjmy się im dokładniej.
Nic tak dobrze nie sprawdza się w roli separatora stref, jak sofa. Wbrew pozorom nie musisz jej ustawiać wzdłuż ściany, a w poprzek – w praktyce najczęściej będzie to układ tyłem do aneksu. Podobnie rzecz ma się w kwestii narożnika – choć to duży mebel, nieraz lepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach, ponieważ idealnie wypełnia naroże, które zwykle jest problematyczne w aranżacji (służąc np. jako niepraktyczny schowek na przedmioty, które chcemy ukryć przed wzrokiem).
Decydując się na taki układ, zwróć uwagę na wykończenie mebli tapicerowanych – powinny mieć „plecy” estetycznie wykończone tkaniną tapicerską. W Salonach Agata nie musisz wybierać pomiędzy wygodą, stylem i funkcjonalnością: w ofercie znajdziesz narożniki i sofy rozkładane, których tylne oparcie pokrywa materiał obiciowy, dlatego świetnie sprawdzą się, stojąc na środku salonu. Ponieważ w ciągu dnia jeden pokój w kawalerce pełni rolę salonu z aneksem kuchennym, a w nocy staje się sypialnią, zapewnienie odpowiednich warunków do komfortowego snu powinno być priorytetem. Zwróć uwagę zwłaszcza na takie mechanizmy rozkładania jak automat DL, system SMART czy delfin, a jeśli zależy Ci na wygodzie porównywalnej do prawdziwego łóżka – postaw na stelaż włoski. Szczegółową zasadę działania tych i innych mechanizmów znajdziesz na naszej stronie, w opisach sof i narożników z funkcją spania.
Wolisz nieco bardziej odgrodzić się od kuchni? Oto jak urządzić pokój z aneksem kuchennym: zbuduj ściankę działową za pomocą ażurowej konstrukcji z drewnianych lameli lub regału. Jeśli do wnętrza nie dociera zbyt duża ilość światła słonecznego, najlepiej sprawdzą się regały bez „pleców”, czyli tylnej ścianki. Na półkach możesz umieścić ulubione książki albo stworzyć niemal wertykalny ogród, umieszczając w doniczkach zioła lub wiszące rośliny. Jest tylko jeden „haczyk” – utrzymuj na półkach bezwzględny porządek – inaczej zamiast pożądanej harmonii i wrażenia przestronności, jeszcze bardziej pomniejszysz pomieszczenie.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Żadna opcja nie zda u Ciebie egzaminu? Wydziel strefy za pomocą płaszczyzn poziomych. Inna podłoga między kuchnią a salonem skutecznie oddzieli pomieszczenia o dwóch zupełnie innych przeznaczeniach, podobnie zresztą jak dywan – celuj w model na tyle duży, aby zachodziły na niego: przednie nogi kanapy lub narożnika, stolik kawowy i ewentualny fotel wypoczynkowy. Zbyt mały dywan wbrew pozorom zadziała zupełnie odwrotnie: pomniejszy wizualnie i tak już małą przestrzeń.
Szafy idealne do kawalerki z aneksem kuchennym, czyli jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Mieszkając w kawalerce, każde miejsce, gdzie można coś schować, jest na wagę złota. Nic tak dobrze nie radzi sobie z ujarzmieniem nadmiaru przedmiotów, jak duże szafy przesuwne. Możesz w nich schować wszystko: od oczywistych ubrań i butów, przez deskę do prasowania, miotłę, wiadro z mopem, po odkurzacz. Polecamy Twojej uwadze szafy modułowe ADBOX z Salonów Agata – nawet jeśli masz do dyspozycji wąską przestrzeń poniżej 40 cm, z łatwością wkomponujesz w nią dyskretną szafę. System przesuwny – w przeciwieństwie do tego na zawiasach – nie zabiera cennej przestrzeni podczas otwierania, dlatego bez problemu wstawisz ją w sąsiedztwie innego mebla, np. tuż obok kanapy w salonie. Podobnie jak w przypadku kuchennych mebli modułowych z serii Qubik, linię ADBOX również samodzielnie skonfigurujesz: wybierzesz styl i kolorystykę, zdecydujesz o rozkładzie półek, szuflad, drążków i oświetlenia. Finalnie otrzymasz szafę, w której nie zmarnuje się nawet centymetr, a każda rzecz znajdzie swoje miejsce – czyż to nie idealne rozwiązanie do kawalerki?
Nasz patent na małe wnętrza? Zdecyduj się na lustra na frontach – fantastycznie doświetlają przestrzeń i wizualnie zwiększają metraż mieszkania. Jest jeszcze jedna kwestia, która przemawia za wyposażeniem kawalerki w sprytne zabudowy i wielofunkcyjne meble: takie rozwiązania nie tylko sprawiają, że Twoja przestrzeń jest wygodniejsza w użytkowaniu, ale również... opłacalna. Dobrze przemyślana aranżacja kawalerki z aneksem kuchennym zwiększy wartość Twojego mieszkania, gdy nadejdzie czas jego sprzedaży.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Urządzanie małego mieszkania nigdy nie jest łatwe, a jeśli na dodatek to mieszkanie jest kawalerką, sprawa może stać się jeszcze bardziej skomplikowana. Tymczasem jesteśmy zdania, że wszystko zaczyna się w... naszej głowie! Niewielka przestrzeń w kawalerce nie powinna być postrzegana jako ograniczenie, ale jako niepowtarzalna okazja do realizowania swoich twórczych zapędów. Pomogą Ci w tym Salony Agata – zachęcamy do przeczytania pozostałych artykułów z działu „Inspiracje”, gdzie znajdziesz szereg ciekawych pomysłów na aranżację kawalerki – zarówno salonu, jak i aneksu kuchennego – w Twoich ulubionych stylach.