Kiedy warto zdecydować się na ciemne fronty mebli kuchennych?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Po długim okresie dominacji bieli, do aranżacji kuchennych powracają ciemne kolory, wprowadzając do wnętrza nastrojowy klimat i odrobinę luksusu. Połyskujące lub matowe, w jednolitym kolorze albo z wyraźną strukturą drewna – które z ciemnych frontów kuchennych wybrać i jak zestawić je z resztą niezbędnego wyposażenia?
Gra kontrastów – ciemne meble kuchenne
Decydując się na ciemne fronty mebli kuchennych, do dyspozycji mamy przede wszystkim paletę szarości i czerni, a także barwy ciemnego drewna. Odcienie grafitu kojarzone są głównie z nowoczesnymi oraz industrialnymi aranżacjami, ale będą dobrze wyglądać także w bardziej klasycznych wnętrzach. Warto pamiętać, że ciemne fronty nie sprawdzą się w bardzo małej kuchni, ponieważ optycznie ją pomniejszą. Podobnie w kuchni ze słabym dostępem do światła dziennego, w której lepiej postawić na jasne meble kuchenne.
Najprostszym – a jednocześnie bardzo efektownym – sposobem aranżacji mebli kuchennych z ciemnymi frontami jest skontrastowanie ich z pozostałymi elementami wystroju. Ciemne meble do kuchni świetnie wyglądają na tle białych lub jasnych ścian. W przypadku czarnych lub ciemnoszarych frontów doskonałym wyborem będzie chłodna, śnieżna biel. Natomiast jeśli meble kuchenne mają odcień ciemnego dębu lub orzecha, kolor ścian powinien być cieplejszy, np. kremowy albo beżowy.
Kontrast aranżacji może być również oparty na zestawieniu ciemnych frontów z jasnymi blatami lub korpusami. Meble kuchenne modułowe dają szerokie możliwości łączenia frontów, korpusów i blatów, dzięki czemu możemy uzyskać całkowicie indywidualne połączenia. Dobrze prezentuje się m.in. zestawienie matowej szarości frontów z blatami w kolorze jasnego drewna – widoczne na blatach usłojenie dodatkowo ociepla aranżację, wprowadzając do kuchni rodzinny klimat.
Meble do kuchni mogą być także dwu-, a nawet kilkukolorowe. Zestawienie dolnych szafek w kolorze antracytowym z górnymi, wyposażonymi w białe fronty, pozwala uzyskać prostą, wręcz minimalistyczną aranżację. Jeśli do szafek dodamy płaskie, srebrne uchwyty o prostej formie i blaty imitujące marmur osiągniemy elegancki, nowoczesny efekt. Ciekawym pomysłem może też być połączenie w jednym ciągu kuchennym szafek o różnych kolorach frontów, które stworzą swoistą szachownicę.
Elegancka klasyka – fronty w kolorze drewna
Klasyczne meble do kuchni z frontami w kolorze ciemnego drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Nadają wnętrzu harmonijny, stonowany charakter i świetnie prezentują się przez długie lata. Z ich pomocą łatwo wykreować ciepłą, rodzinną kuchnię, która będzie prawdziwym sercem domu. Widoczna na frontach struktura drewna daje naturalny efekt i doskonale dopasowuje się do pozostałych elementów wyposażenia.
Drewno jest materiałem uniwersalnym, dlatego fronty kuchenne w kolorze ciemnego orzecha lub dębu bez trudu połączymy zarówno z imitującymi marmur, jak i drewnianymi bądź jednokolorowymi blatami. Ciemne drewno dobrze wygląda m.in. w zestawieniu z nasyconą szarością, a także połyskującą, elegancką czernią. Proste, metalowe uchwyty i jasna podłoga oraz ściany dopełnią całości aranżacji. Warto rozważyć również zakup sprzętów AGD w czarnym kolorze, które stworzą spójną kompozycję z ciemnymi frontami.
Ciemne meble kuchenne sprawiają, że pomieszczenie wymaga odpowiedniego oświetlenia. Oprócz lampy sufitowej warto pomyśleć o dodatkowym światle nad barem lub wyspą kuchenną, a także doświetleniu przestrzeni pod górnymi szafkami. W tym miejscu sprawdzą się kinkiety, lampki halogenowe albo LED, zaś nad barem – industrialne lub klasyczne lampy na długich przewodach. Jeśli decydujemy się na witryny z przeszklonymi frontami, można doświetlić kuchenne szafki również od wewnątrz.
Styl i funkcjonalność – kuchnie modułowe
Projektując i aranżując kuchnię, warto zwrócić uwagę na kuchnie modułowe w ciemnych kolorach. Meble kuchenne modułowe nie tylko dają możliwość w pełni samodzielnego zaprojektowania kuchni, ale także pozwalają na wybór z bogatej palety kolorów, wzorów i materiałów wykończeniowych. Co ważne, kuchnie modułowe, w odróżnieniu od tych tworzonych na wymiar, dostępne są od razu, a zastosowane w nich innowacyjne rozwiązania, tj. systemy przechowywania cargo, znacznie zwiększają ich funkcjonalność. Według opinii ekspertów z Salonów Agata, meble kuchenne modułowe są doskonałą alternatywą dla kuchni na wymiar, ponieważ dają możliwość wykreowania przestrzeni kuchennej idealnie dostosowanej do pomieszczenia oraz potrzeb domowników.
Meble kuchenne modułowe to jednak nie tylko różne wielkości szafek górnych i dolnych, różne wypełnienia i układy półek, zróżnicowane blaty, fronty i korpusy. To także możliwość łatwej wymiany poszczególnych elementów lub uzupełniania kuchni o dodatkowe wyposażenie. Świetnym pomysłem na odświeżenie kuchni jest wymiana samych frontów kuchennych – ten prosty i niedrogi zabieg sprawia, że pomieszczenie wygląda zupełnie inaczej. Dzięki modułom możemy też szybko rozbudować kuchnię, w sytuacji gdy zaczyna brakować nam miejsca na przechowywanie kuchennych akcesoriów.
Oryginalne, eleganckie i stylowe – ciemne fronty mebli kuchennych to nieoczywisty wybór, który może jednak zaowocować doskonałym efektem wizualnym. Przed decyzją warto sprawdzić dostępne możliwości i odpowiednio zestawić ciemne meble z pozostałymi elementami kuchennej zabudowy.