Kolory ścian w stylu loft: odkryj paletę, która podkreśli charakter Twojego wnętrza
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Loft to z angielskiego poddasze i znaczenie to może stać się pierwszą inspiracją do zaaranżowania wnętrza w wyjątkowym stylu, który ukochali sobie XX-wieczni artyści urządzający swoje atelier w poprzemysłowych budynkach Nowego Jorku. Fabryki i magazyny pełne przestrzeni i naturalnego światła artystyczne dusze przeobrażały w kreatywne i oryginalne mieszkania-pracownie. Przyjrzyjmy się temu twórczemu procesowi od początku. Focus na barwy. Światła, kamera, akcja!
Loftowe kolory ścian – czerwona cegła
Przełom lat 50. i 60. XX wieku w Nowym Jorku to okres dynamicznych przemian społecznych i transformacji przemysłowej. Miasto przeżywa okres deindustrializacji, a wielkie hale fabryk i przepastne magazyny spoczywają w uśpieniu między kamienicami i roztaczają widma utraconej świetności. Olbrzymie okna, surowa cegła, wysokie sufity i przestronne przestrzenie przyciągają uwagę artystów, którzy dostrzegają w tych opuszczonych reliktach industrialnej przeszłości potężny potencjał. Kiedy kreatywność spotyka się z surowym, nieprzystępnym materiałem efekt jest bezprecedensowy. Tak powstają unikalne pomieszczenia w stylu loft.
Styl industrialny jest odzwierciedleniem nowojorskiej symbiozy artystycznego wizjonerstwa oraz pragmatyzmu ewoluującego systemu społeczno-przemysłowego. Kolory loftów wynikają z konieczności podporządkowania się dostępnym materiałom i operowania estetyką poniekąd narzucaną przez surowe, industrialne wnętrza.
Czerwona cegła w loftowych salonach w stylu industrialnym nie tylko spełnia funkcję estetyczną – jest również nośnikiem historii i ukłonem w stronę przemysłowego dziedzictwa. W Stanach Zjednoczonych do połowy XX wieku czerwona cegła była jednym z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych, zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. Jej autentyzm i oryginalność sprawiają, że znakomicie odtwarza atmosferę nowojorskiego stylu sprzed lat. Dziś prezentuje się najefektowniej, gdy jest wyeksponowana na jednej ze ścian w loftowym salonie. Jej intensywna barwa staje się jeszcze bardziej wyrazista w towarzystwie srebrnej szarości, jasnego popielu, bieli czy pastelowych odcieni beżu. Jest charakterystycznym elementem pomieszczeń w stylu loft i doskonale współgra z innymi surowymi elementami, takimi jak beton, szkło czy drewno. Może stać się zarazem focal pointem i tłem np. dla drewnianej komody albo witryny z naturalnego drewna z metalowymi nogami.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Beton na ścianach, czyli surowość stylu loftowego
Obok czerwonej cegły równie popularnym materiałem wykorzystywanym na ścianach w loftowych wnętrzach jest beton, który także ma swoje korzenie w architekturze przemysłowej. Może być adaptowany do projektów na wiele sposobów. Najczęściej jego imitacja pojawia się na ścianach, ale niemniej popularne są płytki podłogowe i dodatki wyglądem nawiązujące do tego materiału. Ogromne atuty betonu to łatwość pielęgnacji i trwałość. Wizualnie pasuje do niemal każdego pomieszczenia: zarówno salonu, jak i przedpokoju czy łazienki. Stanowi ozdobę samą w sobie, ale jeszcze wyraźniej zaznacza swą surową obecność w zestawieniu z czernią, bielą, grafitem i rdzawymi tonami. Na jego tle znakomicie prezentują się elementy z wykończeniem metalicznym: stalowe czy miedziane.
Beton, podobnie jak cegłę, zaleca się stosować na jednej loftowej ścianie. Pozostałe najlepiej utrzymać w neutralnej, jasnej kolorystyce, żeby podkreślić przestronność wnętrza i estetycznie go nie dociążać. Na tle betonowej ściany warto umieścić kwietnik lub wysokie rośliny w betonowych donicach – intensywna barwa zieleni ożywi i urozmaici aranżację. W industrialnych projektach nie może też zabraknąć stosownego oświetlenia. Lampa stołowa z metalowym kloszem typu klatka czy żyrandol z kilkoma punktami świetlnymi w formie żarówek rozbłysną artystycznym blaskiem w towarzystwie loftowych dodatków w salonie.
Czerń i ciemna szarość na ścianie – jak je aranżować?
Ponieważ fundamentem wnętrz w stylu loft są surowe materiały, kontrapunkt stanowią kolory i światło. Dzięki harmonijnemu zestawieniu ciemnych, estetycznie nieociosanych elementów ze światłem i przytulnymi akcentami dom w stylu loft staje się przyjemnym miejscem z duszą, które w niczym nie przypomina na wskroś utylitarnej fabryki czy zionącego chłodem magazynu.
Czerń, głębokie odcienie grafitu i antracytowy najlepiej równoważyć pastelowymi, rozbielonymi tonacjami lub akcentować z wykorzystaniem intensywnych kolorów, takich jak: granat, czekoladowy brąz, ciemne bordo czy oliwkowa zieleń. O wielowymiarowość wnętrza w stylu loft dbają metaliczne detale. Dodatki do salonu loft, które estetycznie oswajają surowość betonu czy antracytowych ścian to np. stalowe lub miedziane osłonki i kwietniki, lustra dekoracyjne w metalowych ramach oraz różnego rodzaju oświetlenie. W industrialnym towarzystwie szczególnie atrakcyjnie wyglądają lampy podłogowe i kinkiety inspirowane wyglądem reflektorów. Jeśli nie masz wprawy w dekoratorstwie, zaczerpnij inspiracji na salon w stylu loft z naszego wcześniejszego artykułu.
Szafka RTV industrialna EXITIO
Cena regularna: 499,-
Szafka RTV industrialna EXITIO
Cena regularna: 499,-
Jak ograć biel na ścianach w stylu loftowym?
Biel wśród kolorów loftu zajmuje miejsce szczególne – nie jest dominantą, ale nie może jej zabraknąć, jeśli wnętrze ma być wyraziste. Kolory ścian w stylu loftowym bazują na ciemnej palecie, więc biel najlepiej wprowadzać w subtelnych, kontrastowych dodatkach, np. w postaci ram plakatów, detali mebli czy osłon na doniczki. Może odegrać kluczową rolę w odważnej aranżacji w stylu loftowym z sufitem pomalowanym na czarno. Na jego tle oryginalnie zaprezentują się pajęczyny białych kabli żyrandola, w którym każdy punkt światła jest dekoracyjną żarówką.
Ciekawym pomysłem jest również przeniesienie punktu estetycznej ciężkości i pomalowanie wszystkich lub większości ścian loftu na biało. Wówczas można operować dodatkami o bardzo surowym charakterze, bez obaw o wykreowanie nieprzytulnego, chaotycznego wnętrza. W takiej odsłonie białe ściany stają się swoistym płótnem, dającym szerokie pole do artystycznej ekspresji.
Meble w stylu loftowym
Cena regularna:
Cena regularna:
Cena regularna: 399,-
Cena regularna:
Cena regularna: 1399,-
Cena regularna:
Cena regularna: 1119,-