Kuchnia czarno-drewniana. Dla kogo pasuje takie rozwiązanie?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Mroczna, ponura i przytłaczająca, a może elegancka, szykowna, oryginalna i nastrojowa? Kuchnia w czerni to jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych. Jeśli marzy się Wam nowoczesna kuchnia czarno-drewniana, ale nie jesteście pewni, czy to rozwiązanie do Was pasuje, przeczytajcie nasz poradnik.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Do niedawna czarnego koloru raczej unikano w projektach kuchni. Dziś pozwala się mu królować - zwłaszcza w towarzystwie drewna. Dobrze zaprojektowana kuchnia czarno-drewniana odwdzięczy się Wam niepowtarzalnym charakterem, funkcjonalnością i - wbrew pozorom - przytulnością. Jeżeli znudziły się Wam popularne w ostatnich latach białe kuchnie z drewnianymi blatami, postawcie na czarne fronty do szafek kuchennych - matowe lub o wysokim połysku, złagodzone sporą ilością naturalnego drewna (ewentualnie forniru lub wysokiej jakości laminatu).
Czarny i drewno - nowoczesna, ponadczasowa kuchnia czy chwilowy trend?
Czerń jest kolorem uniwersalnym, niezwykle eleganckim i ponadczasowym. Chociaż co sezon inne barwy są na topie, to czerń wydaje się być poza wszelkimi rankingami. Jest zawsze modna.
Można wprowadzać ją do nowoczesnej kuchni w formie pojedynczych dodatków (np. lampa wisząca czarna oraz drewniana witryna) albo całych powierzchni. W tym drugim przypadku konieczne jest zestawienie czerni z odpowiednimi materiałami i kolorami. Dzięki temu unikniecie przygnębiającej, przytłaczającej aury, a czarna kuchnia pozostanie z Wami przez długie lata.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Duetem idealnym jest czerń i naturalne drewno. To materiał ponadczasowy i neutralny stylowo. Pasuje wszędzie i do każdego koloru. Wprowadza do wnętrz ciepło, przytulność, elegancję i klasę. Najczęściej spotykane są dwa rozwiązania:
- czarne kuchnie z blatem drewnianym i drewnianymi dodatkami;
- drewniane fronty kuchenne z czarnymi blatami i tłem (ścianami).
Oba zabiegi aranżacyjne pozwalają stworzyć kuchnię nowoczesną i ponadczasową, ale inną niż wszystkie.
W jakich domach i mieszkaniach sprawdzi się takie rozwiązanie?
Nowoczesna kuchnia czarno-drewniana stanowi wymarzony wybór dla indywidualistów, miłośników aranżacyjnych eksperymentów i doświadczonych inwestorów. Spodoba się entuzjastom różnych stylów: od nowoczesnego, przez industrialny, minimalistyczny i loft, po retro, glamour i nieśmiertelną klasykę.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
W mieszkaniach w nowym budownictwie często łączy się czarno-drewnianą kuchnię z salonem na jednej powierzchni. Taka kuchnia sprawdzi się jednak raczej na większych przestrzeniach. Mała czarno-drewniana kuchnia jest możliwa w realizacji, jednak jej urządzenie będzie wymagać od Was nieco kreatywności. W szczególności będziecie musieli sięgnąć po triki aranżacyjne, które pozwolą optycznie powiększyć pomieszczenie. Postawcie na jasne, kolorowe dodatki, meble wykończone na wysoki połysk, lustra, przeszklenia i dużo światła (naturalnego lub sztucznego).
Dodatki do czarno-drewnianej kuchni
- Dobierzcie uchwyty do mebli kuchennych. Tak drobny dodatek może zadecydować o kierunku wystroju. Do wyboru jest wiele wzorów: od klasycznych czarnych i drewnianych, po uchwyty glamour. Miłośnicy minimalistycznego designu mogą od razu zdecydować się na fronty z frezowanym uchwytem.
- W zależności od tego, czy chcecie, aby Wasza kuchnia była bardziej czarna, czy bardziej drewniana, wybierzcie odpowiedni stół z krzesłami. My polecamy stół drewniany (np. stół czarny).
- Jeśli chodzi o sprzęty AGD, warto wybrać modele w kolorze czarnym. Czarna dwudrzwiowa lodówka idealnie wkomponuje się w czarno-drewnianą przestrzeń, podobnie jak piekarnik, mikrofalówka i płyta indukcyjna. Świetnie sprawdzi się równiez piekarnik do zabudowy.
- Jeżeli zdecydowaliście się na kuchnię z blatem drewnianym, pasować będzie do niego zarówno kontrastujący zlew ceramiczny, jak i czarny zlew granitowy. Warto połączyć zlew z czarną matową lub złotą błyszczącą baterią kuchenną.
- W czarno-drewnianej kuchni nie może zabraknąć dużej ilości światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Wnętrze powinno doświetlać co najmniej kilka różnych źródeł światła. W roli oświetlenia centralnego kuchni dobrze sprawdzają się oprawy wpuszczane w sufit, takie jak reflektory sufitowe czarne. Dodatkowe lampy muszą doświetlać blat, wyspę kuchenną i stół. Tu doskonale sprawdzą się nowoczesne lampy wiszące
- Ciemną kuchnię skutecznie ożywią rośliny, zwłaszcza zioła. Pamiętajcie o zakupie gatunków odpornych na wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza.
- Czerń uwielbia kontrastujące towarzystwo. Wyraziste grafiki zdobiące ściany, geometryczne lampy, szachownica na podłodze czy złote i kryształowe dodatki dodadzą czarno-drewnianej kuchni energii i wyrazistości. Całości dopełni dywan czarny.
Czarno-drewniana kuchnia - mat czy połysk?
Wybór sposobu wykończenia frontów kuchennych zależy przede wszystkim od:
- indywidualnego gustu;
- planowanej aranżacji;
- gabarytów kuchni;
- pożądanych cech praktycznych.
Błyszczące powierzchnie lepiej sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, bo optycznie powiększają przestrzeń. Kuchnia czarny połysk i drewno to z pewnością rozwiązanie bardziej klasyczne i eleganckie. Z kolei fronty matowe stanowią designerską, minimalistyczną propozycję. Zdaniem niektórych użytkowników są łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Drewno w kuchni - jak o nie dbać?
Drewno w kuchni wymaga szczególnego traktowania, ponieważ w wyniku kontaktu z wodą i detergentami szybko ulega zniszczeniom. Zanim zaczniecie korzystać z kuchni, koniecznie zabezpieczcie drewniany blat. W tym celu użyjcie specjalnego oleju do drewna. Na co dzień należy używać środków do czyszczenia drewna i zawsze wycierać drewniany blat do sucha. Dobra wiadomość jest taka, że wyposażenie z drewna można łatwo odnowić.
Jeśli już zdecydowaliście, że czarno-drewniana kuchnia to rozwiązanie dla Was, w Salonach Agata znajdziecie szeroką gamę czarnych frontów i pasujących do nich uchwytów.
Kuchnie i akcesoria do zabudowy
Cena regularna:
Cena regularna: 17,-
Cena regularna:
Cena regularna: 19,-
Cena regularna:
Cena regularna: 15,-
Cena regularna:
Cena regularna: 15,-