Kuchnia dwurzędowa — funkcjonalna aranżacja, która sprawdzi się w większości pomieszczeń
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Zagospodarowanie przestrzeni kuchennej w najlepszy możliwy sposób nie jest tylko kwestią dostępnej przestrzeni. Liczy się raczej ustalenie priorytetów i zdefiniowanie stylu życia osób, które będą z niej korzystać. Kuchnie dwurzędowe, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na dwie zabudowane ściany, czy na rozwiązanie zabudowana ściana plus wyspa, są niezwykle funkcjonalne i praktyczne. W tym artykule postaramy się przekonać czytelników do zasadności tego stwierdzenia. Zobacz, czym jest kuchnia w zabudowie dwurzędowej.
Czym jest kuchnia dwurzędowa?
Kuchnia dwurzędowa, inaczej kuchnia równoległa lub dwuliniowa, zakłada miejsca robocze na dwóch przeciwległych ścianach, pomiędzy którymi znajduje się jeden pas ruchu. W zależności od dostępnego miejsca i preferencji inwestorów można zdecydować się na dwie zabudowane ściany (wąskie kuchnie) lub na jedną ścianę z ustawioną naprzeciw wyspą, co również stworzy układ dwurzędowy.
Pierwsza opcja stanowi najbardziej klasyczne rozwiązanie; gotuje się wtedy twarzą do ściany. Z kolei wersja kuchni dwurzędowej z wyspą pozwala gotować twarzą do widza, czyniąc tę czynność bardziej „spektakularną”. Drugi wariant jest często wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie - kuchnia otwiera się na resztę domu lub mieszkania, co jest wielce pożądane w przypadku mniejszych metraży.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Czy kuchnia dwurzędowa jest wygodnym rozwiązaniem?
Kuchnie dwurzędowe należą do jednych z najbardziej ergonomicznych. Oto ich zalety:
- świetnie wykorzystują wszelkie wąskie pomieszczenia;
- wygodna, duża powierzchnia robocza umożliwia swobodne przygotowywanie posiłków i korzystanie ze sprzętów AGD;
- łatwość stworzenia trójkąta roboczego: umieszczenie zlewu i kuchenki lub płyty grzewczej z jednej strony kuchni, a lodówki ze strefą zapasów na przeciwległej ścianie ułatwia pracę;
- ponieważ w tym układzie nie ma sekcji narożnych, koszt blatów kuchennych i samych mebli pod zabudowę w takiej kuchni często bywa niższy;
- dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu przestrzeni istnieje również możliwość aranżacji baru lub jadalni ze stołem.
Jak wszystkie projekty, kuchnia dwurzędowa również ma swoje wady:
- umieszczenie standardowych mebli kuchennych pod zabudowę w bardzo wąskiej kuchni może być trudne;
- układ dwurzędowy sprawia, że przestrzeń jest mniejsza, a zatem wygląda stosunkowo masywnie;
- jeśli powierzchnia jest duża, ważne obszary, takie jak lodówka, płyta grzewcza, zlewozmywak, najprawdopodobniej będą od siebie oddalone, co utrudni gotowanie.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak urządzić funkcjonalną kuchnię dwurzędową?
Urządzając zabudowę w układzie równoległym, należy pamiętać, że szerokość pomieszczenia musi wynosić minimum 2,5 m - w przeciwnym razie gotowanie będzie niewygodne. W wąskiej kuchni dwurzędowej może okazać się niewykonalnym obustronne otwarcie lub wysunięcie szafek. Wystarczy wyobrazić sobie np. czynność wyciągania z otwartej zmywarki umytych naczyń: aby je odłożyć na swoje miejsce, najprawdopodobniej trzeba będzie „przeskakiwać” z jednej strony drzwiczek na drugą, marnując przy tym czas i energię. Niemożliwe będzie także wyminięcie się dwóch osób.
Jak ustawić meble kuchenne pod zabudowę, aby kuchnia dwurzędowa była najbardziej ergonomiczna i nowoczesna? Postępuj zgodnie z naszymi radami.
- Stwórz przestrzeń strefową, np. jeden rząd tylko do gotowania, a drugi jako schowek. Na jednej ścianie niech zostanie umieszczona kuchenka, piekarnik, zlew, zmywarka i mikrofalówka, z drugiej zaś meble do przechowywania: lodówka, szafki cargo, półki na wino. Możesz tam zaaranżować również otwarte półki lub witrynki na naczynia, przyprawy czy kuchenne dekoracje.
- Bezpieczeństwo przede wszystkim! Pamiętaj, aby Twoja kuchnia była nie tylko piękna, ale także bezpieczna. Jeśli to możliwe, postaraj się, by płyta grzewcza i zlew znajdowały się po jednej stronie, ale w odpowiednio bliskiej odległości od siebie. Taki układ jest wygodny, ponieważ jeśli zamontujesz baterię kuchenną z wyciąganą wylewką, jest szansa, że przewód dosięgnie do stojącego na płycie garnka. Innym sposobem jest zamontowanie nad kuchenką pot fillera - ten modny za oceanem dodatek - jak sama nazwa wskazuje - sprawia, że napełnianie garnków wodą jest niezwykle wygodne.
- Nie zapomnij o trójkącie roboczym. W jego myśl główne ośrodki robocze powinny znajdować się w odpowiednich odległościach na wierzchołkach trójkąta: lodówka w odległości 120-250 cm od płyty grzewczej oraz ok. 120-200 cm od zlewu.
- Wybierz odpowiedni kolor i styl mebli oraz blatów kuchennych: mała kuchnia dwurzędowa zawsze będzie wyglądała korzystniej w „lekkim” wizualnie projekcie. Gama bieli, beżów oraz błyszczące powierzchnie doskonale odbijają światło w niewielkich pomieszczeniach, rozjaśniając je.
- Rozważ głębokość szafek. Na przykład rząd górnej sekcji może być węższy, jeśli kuchnia jest bardzo wąska. Taką możliwość zapewniają kuchnie modułowe Qubik z naszych Salonów Agata.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Kuchnia dwurzędowa a stół — jak go zmieścić?
To, gdzie umieścić stół w dwurzędowej kuchni, zależy od metrażu i proporcji pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest kwadratowe, stół możesz postawić na środku - w takim przypadku nie powinien przeszkadzać w poruszaniu się. Najczęściej jednak mamy do czynienia z wąską kuchnią dwurzędową z oknem w bloku - wówczas możesz umieścić pod oknem składany blat lub przedłużenie blatu roboczego, które będzie służyło za miejsce do picia porannej kawy czy spożywania posiłków.
Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo długie, podziel go na dwie strefy: nie umieszczaj mebli kuchennych na całej długości ściany. Zabudowę zakończ przynajmniej na jednej ścianie wcześniej. W powstałej niszy wstaw stół i krzesła lub ławkę. Metoda ta poza wygodą sprawia, że proporcje kuchni są wizualnie bardziej wyrównane.
W przypadku kuchni liniowych z wyspą możesz postawić stół obok niej. Pamiętaj jednak, że blat stołu będzie wówczas nieco niżej. Możesz też pokusić się o nowoczesne rozwiązania i zainwestować w wysuwane blaty kryte.
Kiedy kuchnia dwurzędowa jest najlepszym rozwiązaniem?
Kuchnie dwurzędowe to funkcjonalny układ dla wąskiego pomieszczenia, który sprawdza się szczególnie dobrze w prostokątnej przestrzeni, np. w typowym bloku z wielkiej płyty. Z kolei dwurzędowa zabudowa kuchenna z wyspą jest doskonała do otwartych przestrzeni nowoczesnego budownictwa. W przypadku tego typu zabudowy można bez przeszkód uczestniczyć w rozmowie z współbiesiadnikami w sąsiadującym salonie i trzymać kieliszek wina w ręce, jednocześnie gotując. Jeśli zatem cenisz sobie tę możliwość, kuchnia dwurzędowa z wyspą to opcja dla Ciebie. Nie wiesz, czy taki układ sprawdzi się w Twojej kuchni? Skorzystaj z planera kuchni online, w którym bezpłatnie stworzysz kuchnię marzeń. Sprawdź wszystkie nasze produkty z działu „Kuchnie i AGD”: korpusy, fronty, blaty kuchenne i dopasuj je do swojego stylu.
Akcesoria i dekoracje do kuchni
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99
Cena regularna:
Cena regularna: 16,99
Cena regularna:
Cena regularna: 69,90
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99