Kuchnia połączona z jadalnią – triki na funkcjonalność
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Czy wiesz, jak połączyć kuchnię z jadalnią, aby optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń? Szukasz inspiracji, które rozwiążą problem z aranżacją mieszkania o niewielkim metrażu? Świetnie trafiłeś! Przed tobą kilka sprawdzonych trików, które pozwolą urządzić strefę kuchenno – jadalnianą w taki sposób, by zarówno codzienne gotowanie, jak i weekendowe wizyty przyjaciół mogły sprawiać przyjemność.
Kuchnie z wyspą
Kuchnie z wyspą zazwyczaj kojarzą się ze sporym metrażem kuchennej przestrzeni, właściwym wspaniałym rezydencjom i apartamentom. Ale pomysł ten jest idealny również tam, gdzie mała kuchnia graniczy z salonem. Zazwyczaj w połączeniu oba te pomieszczenia oferują wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić tu bardzo funkcjonalną wyspę.
Jednocześnie takie rozwiązanie jest doskonałym pomysłem na to, jak połączyć kuchnię z jadalnią. Wspólne gotowanie to przecież przyjemność, której nie musisz sobie odmawiać, a dzięki wyspie masz możliwość przygotowywać posiłki i jednocześnie rozmawiać z gośćmi. Zyskujesz również większą powierzchnię blatu roboczego, co wpływa na komfort korzystania z kuchni.
Kuchnie z wyspą mogą zarówno cieszyć oko, jak i pełnić bardziej praktyczne funkcje – w szafkach pod blatem wyspy z powodzeniem schowamy część zastawy, kuchenne akcesoria i dodatki. W zależności od stylu aranżacji możesz wybrać eleganckie fronty lub przeszklone witryny. Twój ulubiony serwis w końcu może być widoczny nie tylko wtedy, gdy podasz na nim potrawy. |
Mała kuchnia – inspiracje
Czy niewielki metraż oznacza, że musisz zrezygnować z wymarzonej aranżacji? Oczywiście, że nie! Wystarczy wiedza na temat sposobów, które sprawią, że kuchnia z jadalnią w bloku optycznie się powiększy i będzie doskonale zorganizowana.
Podczas urządzania przede wszystkim dobrze wymierz pomieszczenie, uwzględnij też umiejscowienie okien, by maksymalnie wykorzystać naturalne światło. |
Umieszczony w kuchennej przestrzeni stół może służyć równocześnie jako dodatkowa przestrzeń robocza, jak i miejsce spożywania posiłków, przy którym umieścisz krzesła lub hokery.
Funkcjonalna kuchnia z jadalnią wiąże się nie tylko z wygodą. Połączenie strefy do gotowania ze stołem ma również tę zaletę, że członkowie rodziny częściej mają okazję ze sobą przebywać. Pomyśl tylko – możesz gotować, podczas gdy dzieci będą odrabiać pracę domową przy jadalnianym stole bądź kuchennej wyspie. Macie możliwość pogawędzić i opowiedzieć sobie o tym, co was spotkało w ciągu dnia. Również w trakcie domowych przyjęć masz nieprzerwany kontakt z gośćmi – dzięki otwartej przestrzeni nie będziesz mieć poczucia, że ominęła cię cała przyjemność spotkania, możesz bowiem uczestniczyć w rozmowie, przygotowując kolejne przekąski.
Kuchnia z jadalnią – aranżacje
Podczas urządzania kuchni połączonej z jadalnią powinieneś starannie dobierać meble, zwracając uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również użyteczność.
Dobrym pomysłem może okazać się bufet – to w nim pomieścisz kuchenne akcesoria i dodatki na specjalne okazje. Jeśli szukasz miejsca na talerze, wazy, obrusy i sztućce, ten mebel sprawdzi się idealnie. |
Masz do wyboru zabudowane lub przeszklone fronty, niektóre modele mogą być również połączone z barkiem. Dzięki bufetowi wszystko, czego potrzebujesz w jadalni, znajduje się w zasięgu twojej ręki.
Jadalniana przestrzeń nie ma racji bytu bez odpowiedniego stołu. Zdecyduj się na taki mebel, który umożliwi swobodne przemieszczanie się po kuchni lub po jadalni. Chcesz uniknąć sytuacji, w której goście lawirują wokół stołu, trącając wszystko wokół z powodu zbyt małej ilości wolnego miejsca? Wybierz właściwy rozmiar, realistycznie oceniając dostępną przestrzeń. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak połączyć kuchnię z jadalnią, a na co dzień nie potrzebujesz dużego stołu, najlepszym rozwiązaniem będzie stół rozkładany – z blatem wysuwanym jedynie na szczególne okazje.
Odpowiednio dobrane meble to klucz do sukcesu w urządzaniu wnętrz. Być może będziesz zmuszony poświęcić nieco czasu i energii, by znaleźć modele idealne do swojego mieszkania – funkcjonalna kuchnia z jadalnią wymaga pomysłu, ale korzystanie z niej to sama przyjemność.
Kuchnia z jadalnią – inspiracje i dodatki
Pragmatyczne podejście do urządzania jest istotne, ale to dodatki tworzą prawdziwy klimat – pozbawioną dekoracji przestrzeń trudno nazwać przytulną. Plecione doniczki na świeże zioła, kolorowy komplet naczyń albo druciana patera na świeże owoce – ozdoby te pomogą ci uatrakcyjnić pomieszczenie. Ogromny wybór tekstyliów, dekoracyjna ceramika, oryginalne akcesoria kuchenne o niezwykłym designie, dodatki we wszystkich kolorach tęczy – w sklepach z pewnością wyszukasz coś, co idealnie wkomponuje się w aranżację twojej kuchni.
Nie bez znaczenia pozostaje również zastosowane w pomieszczeniu oświetlenie. Dzięki lampom możesz np. oddzielić strefę kuchenną od jadalnianej. |
Przykładowo: w kuchni umieść nie zajmujące zbyt wiele miejsca, a optymalnie doświetlające przestrzeń roboczą spoty, nad stołem zaś zawieś lampę wiszącą z kilkoma ozdobnymi kloszami lub żarówkami w industrialnym stylu. Intymną atmosferę podczas wieczornych kolacji we dwoje stworzy z kolei niewielka lampa stołowa.
***
Kuchnia z jadalnią – w bloku to często jedyne dostępne rozwiązanie. Nawet jeśli twoim marzeniem od zawsze była ogromna przestrzeń kuchenna, którą widujesz w luksusowych willach filmowych bohaterów – przy niewielkim metrażu mieszkania nie musisz rezygnować ze wszystkich rozwiązań, którymi się zachwycasz. Urządzona z rozmysłem, odpowiednio zaaranżowana kuchnia połączona z jadalnią stanie się miejscem, gdzie będziesz z przyjemnością gotował, delektował się smakiem posiłków i spędzał czas z rodziną i osobami, które u siebie ugościsz.
Wyposażenie zwiększające funkcjonalność kuchni i jadalni
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-
Cena regularna:
Cena regularna: 249,-