Kuchnia przechodnia — aranżacje, pomysły i inspiracje
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Aranżacja kuchni przechodniej może stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób niemających doświadczenia w urządzaniu tego typu pomieszczeń. Nie jest to jednak aż tak trudne, jakby mogło się wydawać, szczególnie z pomocą mebli Qubik dostępnych w Salonach Agata. Ten tekst przygotowaliśmy z myślą o zainspirowaniu wszystkich, którzy marzą o funkcjonalnej i stylowej przestrzeni. Dowiesz się z niego, jak urządzić przechodnią kuchnię, by była wygodna i dopasowana do Twoich potrzeb.
Czym jest kuchnia przechodnia?
Kuchnia przechodnia, jak sama nazwa wskazuje, służy również jako ciąg komunikacyjny pomiędzy innymi pomieszczeniami. Łączy co najmniej dwa pokoje, a zatem ma minimum dwa otwory drzwiowe. Z takim rozwiązaniem często spotykamy się w budownictwie lat 80., czyli w charakterystycznych domach-kostkach. Wbrew pozorom kuchnia z dwoma wejściami ma wiele zalet - jest w niej więcej światła, dlatego zwykle wydaje się większa i bardziej przestronna. Największą korzyścią jest jednak łatwy dostęp do strefy gotowania z różnych pomieszczeń w domu, dzięki czemu istota kuchni jako „centrum domu” nabiera nowego znaczenia.
Jak się okazuje, także w dzisiejszych czasach kuchnia przechodnia to popularne rozwiązanie, tylko nieco unowocześnione – nie powstaje bowiem jako pomieszczenie „wynikowe”, a jako przestrzeń dobrze zaplanowana, celowo umieszczona w przestrzeni ogólnodostępnej. Kuchnią przechodnią może zatem być kuchnia w otwartej przestrzeni w nowym budownictwie, połączona z salonem, jadalnią i przedpokojem. Nazwalibyśmy jednak to rozwiązanie raczej aneksem kuchennym w salonie niż kuchnią przechodnią w tradycyjnym rozumieniu.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Kuchnia przechodnia — jakie szafki kuchenne wybrać?
Zwykle kuchnie przechodnie mają nieregularne kształty, a umeblowania nie ułatwia dodatkowo kwestia kilku otworów drzwiowych. Dlatego najlepiej sprawdza się opcja kuchni na wymiar lub kuchni modułowej. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą, jesteś we właściwym miejscu – w Salonach Agata proponujemy zabudowę modułową Qubik, która świetnie odnajduje się w problematycznych przestrzeniach. Meble modułowe, dzięki temu, że występują w wielu konfiguracjach, dopasują się niemal do każdej przestrzeni. Wybór szafek do kuchni przechodniej zależy więc wyłącznie od Twojego gustu. Możesz dowolnie dopasowywać kolory frontów czy uchwyty, by uzyskać efekt idealnie wpisujący się w upragnioną aranżację.
Dzięki szerokiemu wyborowi korpusów kuchennych, blatów i uchwytów zaaranżujesz kuchnię w stylu nowoczesnym, loftowym, glamour, minimalistycznym czy rustykalnym. Nawet mała i wąska kuchnia przechodnia może zostać wyposażona w piękną i funkcjonalną zabudowę kuchenną, którą samodzielnie zaprojektujesz za pośrednictwem naszego planera online na stronie internetowej. Jeśli martwisz się, że nie poradzisz sobie z wykonaniem prawidłowego pomiaru i projektu, możesz liczyć na pomoc naszych projektantów.
Kuchnia przechodnia z miejscem do siedzenia. Jak je zaaranżować?
Mówi się, że kuchnia jest sercem domu czy mieszkania, dlatego, by móc w niej spędzać miło czas z bliskimi przy wspólnych posiłkach, konieczne jest zorganizowanie miejsc do siedzenia dla wszystkich domowników. W dużej kuchni, nawet tej przechodniej, raczej nie będzie z tym problemu, gdyż łatwo w takim pomieszczeniu ustawić stół i krzesła, które będą stanowić wygodną jadalnię. Stół może stanąć na środku pomieszczenia, dzięki czemu będzie do niego łatwy dostęp z każdego miejsca w kuchni, a dodatkowo w trakcie przygotowywania posiłków będzie pełnił funkcję pomocniczego blatu roboczego. Innym wyjściem jest stworzenie zamiast stołu wyspy kuchennej z przedłużonym blatem. Pod spodem mogą stanąć hokery - takie miejsce na pewno docenią zwolennicy śniadań jedzonych w pośpiechu lub wieczornego sączenia drinków w gronie przyjaciół.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Uzyskanie miejsca do spożywania posiłków w małej przestrzeni może wydawać się nieosiągalne, jednak nie jest niemożliwe. Stół z powodzeniem może zastąpić niewielka lada dostawiona prostopadle do zabudowy meblowej, która stworzy półwysep. Wszystko jednak zależy od szerokości i układu pomieszczenia. Jeśli natomiast kuchnia jest wyjątkowo mała i wąska, raczej nie będzie możliwości umieszczenia w niej blatu pełniącego funkcję stołu, chyba że w grę wchodzi wyburzenie jednej ze ścian.
Inspirujące pomysły na kuchnię przechodnią
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym trzymamy wiele sprzętów, naczyń i akcesoriów potrzebnych do gotowania oraz spożywania posiłków, dlatego nade wszystko trzeba zadbać o dobrą organizację. Nierzadko, zwłaszcza w małych mieszkaniach, blaty kuchenne wprost uginają się od rozmaitych przyrządów i urządzeń kuchennych. Pierwszym krokiem w walce o więcej przestrzeni użytkowej jest przemyślenie, które sprzęty rzeczywiście są codziennie używane. Może bowiem okazać się, że ekspres do kawy uruchamiany jest tylko wtedy, gdy przyjdą goście, a blenderem przygotowano koktajle tylko raz – mimo ambitnych założeń. W takim przypadku warto umieścić tego typu rzeczy w mniej widocznych miejscach, np. w szafkach kuchennych, i tym samym zyskać więcej przestrzeni na blacie oraz zachować ład w kuchni.
Dobrym pomysłem jest również przeanalizowanie ilości ozdób oraz ograniczenie ich do absolutnego minimum. W tym celu należy się zastanowić, które dekoracje rzeczywiście są miłe dla oka i sprawiają, że kuchnia staje się przytulna. Najlepszym rozwiązaniem są dodatki w postaci np. doniczek z ziołami, pojemników na słodycze czy ozdobnej tacy, które zamiast na blacie, można postawić na parapecie. Z kolei na ścianie w kuchni może zawisnąć dekoracyjny obraz, tablica korkowa do przypinania listy zakupów lub ramki na zdjęcia. Kuchnia przede wszystkim powinna być praktyczna, dlatego nie można przesadzić z jej upiększaniem.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Miejsce do przechowywania w kuchni przechodniej
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku posiadania mnóstwa kuchennych gadżetów jest przemyślane zorganizowanie miejsca w szafkach lub wygospodarowanie miejsca na spiżarnię. Właściciele niewielkich mieszkań w bloku mają nieco utrudnione zadanie, jednak nawet w małej przestrzeni da się uzyskać dodatkowe schowki.
W małej kuchni przechodniej znakomicie sprawdzą się wysokie, sięgające prawie pod sam sufit szafki kuchenne, w których na górnych półkach można poustawiać rzeczy na co dzień nieużywane, np. mikser, gofrownicę czy wspomniany wyżej blender. Taka półka może posłużyć też jako miejsce do przechowywania przetworów lub zapasów żywności z długim terminem przydatności do spożycia. Duża przechodnia kuchnia pomieści wiele szafek, więc znalezienie miejsca na przechowywanie w niej rzeczy nie powinno sprawiać problemu.
Jako podręczna spiżarka idealnie spiszą się szafki typu cargo. Są to bardzo praktyczne i pojemne szafko-szuflady z wbudowanymi koszami. Przez wzgląd na możliwość łatwego i przejrzystego zagospodarowania ich wnętrza, stanowią bardzo funkcjonalne miejsce na przechowywanie w każdej kuchni, niezależnie od jej rozmiaru.
Czy wyspa w kuchni przechodniej to dobry pomysł?
Wyspa to element niezwykle pożądany w kuchni, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. W bardzo małej, wąskiej lub nietypowej kuchni wyspa najprawdopodobniej nie zmieści się wcale lub będzie ograniczać swobodę ruchów, dlatego nie ma sensu za wszelką cenę jej aranżować. W średniej kuchni przechodniej można postarać się stworzyć półwysep, natomiast w dużym pomieszczeniu wyspa sprawdzi się równie dobrze, jak w przypadku kuchni nieprzechodniej.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Oto kilka naszych inspiracji na funkcjonalną aranżację wyspy w kuchni przechodniej:
- zamontowanie pod blatem wyspy małego barku i/ lub chłodziarki na napoje,
- umieszczenie w wyspie dodatkowych szafek, np. na przetwory lub rzadko używane urządzenia,
- stworzenie na jednej ścianie wyspy półek na szkło,
- wykorzystanie wyspy jako dodatkowego miejsca do przygotowywania posiłków – można na niej umieścić zwykły blat, jak również płytę indukcyjną lub zlewozmywak,
- zamontowanie w niej piekarnika lub zmywarki.
Wyspa jako element aranżacyjny daje spore pole do popisu. Można nad nią umieścić modne spoty i reflektorki, uchwyty na kieliszki czy kwietniki. Przy wyspie świetnie będą prezentować się stylowe hokery, a ona sama może być ozdobiona taśmami LED, cegłą, kamieniem lub drewnianymi elementami.
Podsumowując, aranżacja kuchni przechodniej może z pozoru wydawać się trudna, jednak dzięki odpowiednim meblom i praktycznym rozwiązaniom staje się zaskakująco mało skomplikowana. Jeśli dodamy do tego możliwość przygotowania projektu i skorzystania z pomocy specjalistów, to kreowanie nowej kuchni, nawet tej najbardziej nietypowej, stanie się prawdziwą przyjemnością. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą flagowego produktu Salonów Agata - modułowych mebli kuchennych Qubik. Dzięki nim stworzysz kuchnię, o jakiej marzysz, mimo jej pozornej nieustawności.
Akcesoria do kuchni przechodniej
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99
Cena regularna:
Cena regularna: 16,99
Cena regularna:
Cena regularna: 69,90
Cena regularna:
Cena regularna: 19,99