Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Łóżka do sypialni - jak wybrać solidne łóżko małżeńskie?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Odpowiednio dobrane, wygodne łóżko to gwarancja komfortowego i zdrowego snu. Mając na uwadze, że czas przeznaczony na sen to blisko 1/3 naszego życia, powinniśmy wybrać ten mebel z dużą starannością. W tym przypadku naprawdę nie warto iść na kompromis. Czym kierować się podczas zakupu idealnego łóżka małżeńskiego? Przygotowaliśmy kilka praktycznych porad.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wygodne łóżko małżeńskie? Należy pamiętać, że łóżko dla dwóch osób – poza tym, że musi być oczywiście odpowiednio duże – powinno być dobre jakościowo, solidnie zmontowane oraz o odpowiednim stelażu i mocniejszej konstrukcji niż to pojedyncze. Łóżko tworzą zazwyczaj cztery elementy: rama, stelaż, zagłówek i nóżki. Podczas wyboru najlepiej uwzględnić każdy z nich. Ale po kolei.

1. Wielkość łóżka w sypialni - jak dobrać?

To kwestia indywidualna. Jeśli chodzi o łóżko dwuosobowe z materacem, łóżko dwuosobowe rozkładane lub łóżko dwuosobowe wysuwane minimalna szerokość wynosi 140 cm, co niektórym w zupełności wystarcza. Inni natomiast preferują łoża bardzo szerokie – 180, a nawet 200 cm. Jeżeli wymiary sypialni na to pozwalają, dla polepszenia komfortu snu zdecydujmy się na jeden z większych modeli. Co z długością? Standardowo to około 200 cm, jednak osoby, które mają więcej niż 180 cm wzrostu, powinny poszukać łóżka o długości 220 cm. Coraz częściej małżeństwa decydują się na zakup łóżka o szerokości 160 cm (np. łóżko kontynentalne 160 x 200), które zapewni im optymalny komfort.

2. Wysokość łóżka - jaka jest najlepsza?

Kolejna bardzo istotna cecha łóżka. Optymalna wysokość mieści się w przedziale 40-50 cm. To ważne nie tylko z punktu widzenia naszej wygody podczas wstawania, lecz także dla zapewnienia właściwego przepływu powietrza, co wpłynie zarówno na trwałość materaca jak i na higienę snu. W jaki sposób? Dzięki odpowiedniej wysokości zapewnimy materacowi wentylację od spodu, a my sami nie będziemy narażać się na wdychanie znajdującego się przy podłodze kurzu.

3. Rodzaj drewna

Rodzaj drewna również ma znaczenie. Na przykład sosna stanowi idealną propozycję dla alergików, ponieważ posiada właściwości elektrostatyczne – na meblu nie będzie gromadził się kurz. Jej minus na tle innych gatunków to z kolei trwałość – jest znacznie mniej wytrzymała niż odporny na uszkodzenia buk czy twardy, ponadczasowy dąb.

4. Stelaż łóżka

Choć niewidoczny, jest – obok materaca – elementem, który w głównej mierze decyduje o komfortowym i zdrowym śnie. Dostępne są modele łóżek z ramą wypełnioną płytą meblową, na której kładzie się materac, jednak zdecydowanie lepsze rozwiązanie (zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla samego materaca) stanowi stelaż z listewek, który bez problemu można dokupić oddzielnie. Na co zwrócić uwagę, wybierając stelaż do łóżka 140x200? Listewki powinny być elastyczne i połączone ze sobą (w przeciwnym razie będą się przesuwały, powodując dyskomfort – materac będzie się zapadał). Musi być ich dużo, umieszczonych w niewielkich odstępach. Stelaże sosnowe mogą być podatne na odkształcenia, dlatego większym uznaniem cieszą się stelaże bukowe – są wytrzymałe i sprężyste, przez co świetnie współpracują z ruchami materaca. Ciekawą propozycją jest też stelaż regulowany, który pozwala na uniesienie części materaca (na wysokości pleców i nóg), zwiększając komfort wypoczynku. Nie sprawdzi się on jednak, jeśli planujemy zakup materaca sprężynowego – którego nie można zginać. Jeśli łóżko jest duże, warto aby na środku znalazła się dodatkowa nóżka – dzięki niej materac będzie lepiej podtrzymany, a listwy nie odkształcą się pod jego ciężarem.

5. Zagłówek łóżka

Zagłówek pełni nie tylko funkcję dekoracyjną. To idealne rozwiązanie, jeśli lubimy czytać przed snem albo mamy w zwyczaju kłaść się z laptopem czy oglądać w łóżku filmy. Zagłówek zagwarantuje nam wygodę i uchroni ścianę przed wytarciem czy zabrudzeniem. Jeżeli łóżko nowoczesne nie stoi bezpośrednio pod ścianą, dodatkowo sprawi, że poduszki nie będą spadały na podłogę. Zagłówek może być drewniany lub na przykład tapicerowany – wybór zależy od naszych preferencji i ogólnej aranżacji sypialni.

6. Funkcja przechowywania

Łóżko do sypialni nie zawsze posiada schowek lub szufladę na pościel – zazwyczaj przykrywamy je ozdobną narzutą, więc nie jest to element niezbędny. Jednak dodatkowe miejsce do przechowywania przyda się w każdym domu, a szczególnie w ciasnych wnętrzach, gdzie brak praktycznych schowków jest najbardziej odczuwalny. Wówczas warto dokupić oddzielną skrzynię. Kiedy uda nam się wybrać łóżko dwuosobowe z szufladami (np. łóżko metalowe), które spełni wszystkie nasze oczekiwania, pozostaje jedynie zakup dobrego materaca. Później możemy już tylko rozkoszować się przyjemnym wypoczynkiem. Koniecznie zapoznajcie się z naszą ofertą dostępną online lub wybierzcie się do najbliższego salonu Agata. Na miejscu pomożemy Wam dokonać najlepszego wyboru.