Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Meblościanka do salonu – mebel z PRL-u w nowoczesnym wydaniu

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Długo traktowana jako relikt PRL-u, w ostatnich sezonach powraca na salony. W nowoczesnym wydaniu, wykonana z dobrej jakości materiałów i złożona z designerskich brył, staje się nie tylko funkcjonalną zabudową salonu, ale także ozdobą wnętrza. Jakie są zalety meblościanki i kiedy warto się na nią zdecydować?

Meblościanki – meble z historią

Dla Polaków meblościanki nieodłącznie związane są z okresem PRL-u, ciasnymi mieszkaniami w blokach i nienajlepszą jakością. Historia meblościanki do salonu jest jednak dużo dłuższa. Pierwszy mebel tego typu został stworzony pod koniec lat 40. XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez duet projektantów – Charlesa i Ray Eamesów (twórców słynnego fotela, znanego dziś pod nazwą krzesła Eamesów). Meblościanka w wydaniu Eamesów składała się z metalowej ramy mieszczącej otwarte półki, zamykane szafki oraz szuflady. Fronty wykończone były w wyrazistych kolorach, a całość można było samodzielnie złożyć w domu.

Polską wersję meblościanki stworzyli w latach 60. Bogusława i Czesław Kowalscy – poznańscy architekci, wygrywając konkurs na urządzenie małego mieszkania dla łódzkich tkaczy. Wkrótce meblościanka okazała się idealnym rozwiązaniem do małych wnętrz w PRL-owskich blokach z wielkiej płyty. Dzięki możliwości łączenia ze sobą poszczególnych modułów, meblościanka pasowała nie tylko do pokoju dziennego, ale także do przedpokoju, sypialni czy pokoju dziecięcego.

>> Zobacz także: aranżacja pokoju dziennego

Nowe wydanie meblościanki do salonu

Nowoczesne meblościanki możemy określić mianem mebli modułowych, tworzących funkcjonalny system zabudowy pokoju dziennego. Podobnie jak modułowe meble do kuchni, meblościanki do salonu dają możliwość dostosowania ilości, kształtu i wielkości brył do układu i rozmiarów pomieszczenia. Podstawowe elementy, z jakich składa się meblościanka do salonu, to szafka pod telewizor, otwarta lub przeszklona witryna, półka wisząca, a czasem także dodatkowo duża szafa. Meblościanki z szafą są świetnym rozwiązaniem, jeśli w salonie chcemy przechować również odzież, pościel dla gości, zasłony czy inne tekstylia.

Miłośnicy klasyki wybiorą z pewnością meblościankę w stonowanym kolorze ciemnego drewna, złożoną z prostych brył, które będą świetnie wyglądać w każdym pomieszczeniu. Ciemne wykończenie wspaniale kontrastuje ze srebrnymi uchwytami drzwi i szuflad oraz przeszkleniami witryn. Współczesne meblościanki tworzone są z wytrzymałych materiałów takich jak płyty laminowane i szkło hartowane, co gwarantuje ich długie i bezpieczne użytkowanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest też meblościanka do salonu w kształcie litery L, składająca się z szafki pod telewizor oraz bocznego panelu z otwartymi półkami i wąską szafką. Dzięki otwarciu na jedną ze stron, meblościanka nie przytłacza pomieszczenia, a jednocześnie pozwala zagospodarować dostępną przestrzeń. Również wysokie, metalowe nóżki, na których osadzono meble, dodają zabudowie lekkości i lekko industrialnego charakteru. Dodatkowa półka wisząca, którą możemy umieścić nad telewizorem, pozwoli wyeksponować ulubione zdjęcia lub pamiątki.

Meblościanki z szafą – praktyczne i eleganckie rozwiązanie do salonu

Kiedy potrzebujemy więcej miejsca do przechowywania, rozważmy wybór meblościanki z szafą. Ten dodatkowy moduł wyposażony w szereg półek pozwoli pomieścić w pokoju dziennym rzeczy, których nie chcemy eksponować, a jednocześnie będzie stylowym dopełnieniem salonowej zabudowy. Jeśli obawiamy się, że meblościanka z szafą może optycznie pomniejszyć pomieszczenie, warto zdecydować się na przeszklenia szafek. Dzięki nim meble zyskają lekkość i elegancję, a porcelana i dekoracyjne drobiazgi rozmieszczone na półkach nie będą się tak szybko pokrywały kurzem.

Pomysłem na rozjaśnienie salonu mogą być z kolei podświetlane elementy meblościanki z szafą. Zarówno szklane, jak i drewniane półki wyposażone w lampki LED prezentują się luksusowo i nowocześnie. Białe, połyskujące fronty mebli możemy skontrastować z korpusem w odcieniu jasnego lub ciemnego drewna – takie połączenia świetnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonym na przykład w stylu skandynawskim i minimalistycznym. Wchodzące w skład meblościanki półszafy mieszczące drążek na ubrania oraz głębokie półki pozwolą na przechowywanie rzeczy, które nie mieszczą się w sypialni bądź przedpokoju.

Meblościanka to praktyczne i eleganckie rozwiązanie do salonu – umożliwia przechowywanie wielu rzeczy, pozwala na wyeksponowanie dodatków i pamiątek, buduje styl pomieszczenia i dodaje mu charakteru. Jeśli tylko porzucimy uprzedzenia związane z jej historią, możemy wykorzystać ten mebel w całkowicie nowej odsłonie.