Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Minimalizm w domu, czyli less is more

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Minimalizm jest jednocześnie ponadczasowy i nowoczesny. Czyste formy, graficzne kształty, delikatne kolory i proste dekoracje tworzą spokojną i niczym niezakłóconą atmosferę. Minimalizm to jednak nie tylko sposób na udekorowanie wnętrza — to prawdziwy styl życia! Chcesz się dowiedzieć, jak wprowadzić minimalizm w domu? Zapraszamy do artykułu.

Co to znaczy „minimalizm w domu”? Czy to puste ściany i nudne kolory? Nic z tych rzeczy! Minimalistyczne wnętrza rzeczywiście oznaczają ograniczenie, a wręcz pozbycie się dużej ilości przedmiotów, ale w żadnym wypadku nie są bezosobowe ani niewygodne. W końcu we własnym domu musisz czuć się komfortowo, prawda? Zastanawiasz się, od czego zacząć, by wprowadzić minimalizm w domu? Poprowadzimy Cię krok po kroku, a swoją przygodę zaczniesz od porządkowania… siebie!

Minimalizm w domu zaczyna się od minimalizmu w głowie

Autorem znanej maksymy „mniej znaczy więcej” jest niemiecki architekt Ludwig Mies van der Rohe — twórca licznych projektów, za sprawą których okrzyknięto go ojcem architektury modernizmu. Pierwsze minimalistyczne projekty architektoniczne lat 60. XX w. opierały się na prostocie linii i kształtów. Owa swego rodzaju surowość form szybko przerodziła się w prawdziwy stan emocjonalny.

Minimalizm bowiem ma wiele wspólnego z emocjami, a jego korzenie w praktyce sięgają znacznie dalej — starożytności. Wśród osób najbliższych współczesnemu minimalizmowi i filozofii less is more jest z całą pewnością filozof Epikur, który głosił nie tyle potrzebę ciągłych wyrzeczeń, ile czerpanie radości z małych przyjemności w życiu, które są na wyciągnięcie ręki. Okazuje się bowiem, że minimalizm jest filozofią życia! Bycie minimalistą polega na prowadzeniu prostego stylu życia, opartego nie tyle na wyrzeczeniach, ile na otaczaniu się tylko tymi rzeczami, które są celowo wybrane, bo są użyteczne lub dają nam satysfakcję. Filozofia ta była także praktykowana przez wszystkich mistrzów duchowych, od Buddy przez Jezusa, św. Franciszka, aż do Gandhiego.

Minimalizm w domu

Współcześnie osoby, które stosują ideę minimalizmu, posiadają mniej przedmiotów (minimalizm w rzeczach), mają zwykle mniejsze domy i niski poziom konsumpcji (co oznacza też spore oszczędności!) - „mniej” znaczy bowiem „dokładniej”. Usuwa się to, co zbędne, a docenia się to, co dla nas piękne i ważne. W ten sposób minimaliści żyją bardziej zrównoważonym życiem, bogatym w doświadczenia i ubogim w materialne przedmioty.

Minimalizm w domu — czym się charakteryzuje?

W meblach i designie minimalizm wnętrza ucieleśniają proste i geometryczne kształty, neutralne kolory połączone z czernią i naturalnymi materiałami. Oto kilka charakterystycznych rozwiązań:

  • typowe dla nowoczesnych mebli rozwiązania takie jak np.: zabudowa ścian we wnętrzach (meblościanki), funkcjonalne meble modułowe, w tym dobrze zorganizowane zabudowane przestronne kuchnie z licznymi praktycznymi udogodnieniami, które pomagają stworzyć wizualny ład we wnętrzu. Wiele ciekawych rozwiązań znajdziesz na stronie agatameble.pl w zakładce „kuchnia modułowa Qubik”;
  • głównym kolorem mebli i dodatków wyposażenia jest biel, która jest kluczowa zarówno z punktu widzenia prostoty, ale i sprawia wrażenie jasności we wnętrzu;
  • światło jest równie ważnym czynnikiem w aranżowaniu minimalistycznych wnętrz, dlatego szczególną uwagę zwraca się na oświetlenie sztuczne. Preferowanym rozwiązaniem w tym przypadku są energooszczędne, ekologiczne diody LED o neutralnej lub zimnej temperaturze barwowej montowane w prostych lampach wiszących i reflektorach;
  • oprócz drewna bardzo cenionym materiałem w minimalistycznych wnętrzach jest także metal, który wnosi do otoczenia element wyrafinowania;
  • akcenty kolorystyczne na elementach dekoracyjnych, które bez uszczerbku dla filozofii minimalizmu kontrastują ze „sterylnością” czystych form i bieli. Przykładowo minimalizm w salonie możesz doskonale zaakcentować takimi elementami jak obrazy, poduszki, zasłony itp. Wnętrzem dobrze obrazującym minimalizm jest sypialnia, która co do zasady powinna być oazą spokoju i harmonii.
Styl minimalistyczny w salonie

Czy minimalizm w domu równa się wyrzeczeniom? Niekoniecznie!

Dla wielu osób wprowadzenie minimalizmu do życia wydaje się trudne, ponieważ krok ten często wiąże się z utratą wielu rzeczy. To tylko częściowo prawda: choć istotnie pozbywasz się niepotrzebnych przedmiotów, to jednak zachowujesz te, które są dla Ciebie naprawdę ważne. Posiadanie „mniej” oznacza zatem nadawanie wartości temu, co już masz, dzięki czemu bardziej doceniasz jego wartość i jakość.

Czym zatem minimalizm nie jest? Nie musisz wcale myśleć o nim jako o całkowitym wyeliminowaniu każdego zbędnego przedmiotu ze swojego życia. Nie musisz wyrzucać wszystkich ubrań z szafy i żyć z trzema T-shirtami, jedną parą spodni i jedną parą butów.



Sednem minimalizmu jest czerpanie radości z tego, co się ma, bez gromadzenia przedmiotów bezużytecznych i mało wartościowych.


Od czego zacząć wprowadzanie minimalizmu w domu, czyli podstawy mieszkania w duchu zasady less is more>

Minimalizm nie jest praktyką dla zaawansowanych ani też żadną wiedzą tajemną. Tak naprawdę wszystko może zacząć się od małych, zupełnie niepozornych kroków, które z czasem poprowadzą do trwałej zmiany nawyków. Wiele osób od zawsze było minimalistami, nawet o tym nie wiedząc: przykładowo nie dopuszczali do marnotrawstwa jedzenia, żyjąc w duchu zero waste (minimalizm w kuchni). Są też tacy, którzy zdali sobie sprawę, że czas jest zasobem niezwykle ograniczonym, a zatem bardzo cennym, i postanowili go jak najlepiej wykorzystać. Są także ludzie, dla których minimalizm jest kluczowy, ponieważ mieszkają w małym mieszkaniu. Są zatem niejako zmuszeni do tego, by otaczać się wyłącznie niezbędnymi rzeczami — inaczej utknęliby w chaosie i dezorganizacji. Być może są i tacy, którzy stanęli w obliczu przeprowadzki i musieli pozbyć się wielu przedmiotów czy zabawek albo i tacy, którzy zaczęli od zwykłego porządkowania szafek, a potem odkryli, jakim to było dla nich oczyszczającym doświadczeniem i jak wielką wolność teraz czują.

Salon z jadalnią w stylu minimalistycznym

Owo „oczyszczanie” jest słowem-kluczem prekursorki idei „declutteringu”, Marie Kondo. Jeśli zatem „tu i teraz” chcesz ulepszyć swój dom i wprowadzić minimalizm w jakimkolwiek pokoju, postaw na porządki metodą tej japońskiej guru sprzątania. Tylko jak skutecznie pozbywać się rzeczy?

Minimalizm w domu według Marie Kondo, czyli jak skutecznie pozbywać się rzeczy

Metoda Marie Kondo, znana również jako metoda Konmari, opiera się na prostej koncepcji „declutteringu”, czyli oczyszczania, odgracania przestrzeni. Nie chodzi tylko o opróżnianie szafy, wyrzucanie zbędnych rzeczy czy sprzątanie każdego pomieszczenia od góry do dołu, ale o życie w miejscu, w którym czujemy się dobrze. Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, bałagan w domu jest w pewnym sensie wyrazem wewnętrznego chaosu. Kiedy wyobrażasz sobie swój wymarzony dom, jednocześnie myślisz o tym, jakie życie chciałbyś mieć. Dlatego sprzątanie domu oznacza również zmianę codziennego życia: na przykład dobrze zorganizowany salon to idealne miejsce na spędzenie wyjątkowych chwil z rodziną lub innymi bliskimi. To samo dotyczy garderoby: chaos wśród ubrań i butów sprawia, że każdego ranka tracisz cenny czas i dobry nastrój.

Oto dziesięć wskazówek zaczerpniętych z metody Marie Kondo, jak lepiej stawić czoła reorganizacji przestrzeni i życia.

  1. Zanim zaczniesz, zrób przydatne zdjęcia — jeśli będziesz dokumentować każdy etap sprzątania, szybciej zauważysz zmianę.
  2. Nie pozwól sobie pomagać. Tylko Ty możesz zdecydować, co naprawdę powinno z Tobą pozostać. Naucz jednak także swoją rodzinę, dzieci lub partnera podejmować tego typu decyzje.
  3. Nie zwlekaj. Jeśli podjąłeś pierwsze próby uporządkowania przestrzeni, „idź za ciosem” i nie przerywaj.
  4. Nie przenoś przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Zaopatrz się w pudełka i pojemniki do przechowywania, do których będziesz wkładał różne przedmioty, których nie potrzebujesz, nie sprawiają Ci radości lub są po prostu zużyte. Podziel te przedmioty na te, które chcesz zostawić, te, które możesz oddać i te, które musisz wyrzucić.
  5. Zacznij od najprostszych rzeczy – najlepiej od ubrań. Wyjmij wszystkie z szafy i ułóż je na stos, aby zobaczyć, ile masz przedmiotów.
  6. Zbadaj każdy przedmiot: zgodnie z filozofią Marie Kondo, aby zrozumieć, co tak naprawdę sprawia ci radość, powinieneś porównać trzy obiekty naraz i zachować tylko te, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy.
  7. Podziękuj — przed wyeliminowaniem danego przedmiotu ze swojego życia poświęć chwilę, aby przypomnieć sobie, w którym momencie życia Ci towarzyszył lub jaka osoba Ci go podarowała.
  8. Naucz się składać ubrania — te, które zdecydowałeś się zatrzymać, składaj ściśle jak origami. Układaj je nie poziomo, a pionowo, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w szafie. Dobrze, aby garderoba była wyposażona w wysuwane szuflady. Jeśli tak nie jest, ubrania wkładaj do pojemników, a te umieszczaj na półkach.
  9. Korzystaj z metody matrioszki — wkładaj mniejsze rzeczy do większych (takie podejście przyda się przy porządkowaniu torebek, ale także garnków i pojemników w kuchni).
  10. Zostaw wspomnienia na koniec: wyeliminowanie zdjęć, prezentów i przedmiotów o wartości sentymentalnej będzie wymagało wyjścia ze swojej strefy komfortu, przemyślenia i dodatkowego wysiłku z Twojej strony. Pamiętaj: nie musisz wyrzucać — możesz dać nowe życie temu, co zostawiasz!
Minimalizm w salonie

Dekoracje a minimalizm w mieszkaniu — jak nie stracić klimatu swojego mieszkania?

W amoku pozbywania się rzeczy zbędnych nie wyklucza się przedmiotów czysto dekoracyjnych, ponieważ w myśl minimalizmu wszystko, co mamy w domu, powinno sprawiać nam radość. Przykład: jeśli odziedziczona po babci pamiątka sprawia, że czujesz się dobrze, nie powinieneś jej wyrzucać tylko dlatego, że nie ma praktycznego zastosowania!



Minimalizm przejawia się przede wszystkim porządkiem psychicznym i równowagą emocjonalną.


Jakie dekoracje sprawdzą się zatem w minimalistycznym wnętrzu?

1. Mniej kolorów i mniej kształtów

W minimalizmie nie ma miejsca na duże orientalne dywany, bogate ramy czy rzeźby. W aranżacji pokoju korzystamy z prostych elementów, stawiając raczej na łączenie różnych kształtów. Jeśli zastanawiasz się, jaka kolorystyka wprowadzi pożądaną harmonię, to najlepiej trzymać się jasnych, neutralnych barw, takich jak beż, jasnoszary i biały. Także łączenie kolorów sprzyja wrażeniu ładu we wnętrzu. Chcesz zaakcentować konkretną powierzchnię pomieszczenia? Pracuj z różnymi materiałami, a nie kolorami, np. wprowadzając przytulne jednokolorowe dywany shaggy.

2. Naturalne materiały

Minimalista często jest także miłośnikiem natury. Aby wprowadzić odpowiednią atmosferę do swojego minimalistycznego mieszkania, wybierz meble i dodatki z naturalnych materiałów. Otaczaj się takimi materiałami jak drewno, juta czy rattan, które pomogą wnieść spokój do Twoich wnętrz.

3. Produkty wysokiej jakości

Upewnij się, że kupujesz meble i akcesoria wysokiej jakości, które przetrwają próbę czasu. Minimalizm to wszak również minimalizacja odpadów: możesz wybrać nieco droższy przedmiot, którego nie wyrzucisz zbyt prędko z uwagi na jego szybkie zużycie.

Minimalizm w jadalni

Czy minimalizm w domu jest dla ciebie?

Tak! Ponieważ stan naszego domu to również stan naszego umysłu. Jasne, harmonijne wnętrza pozbawione chaotycznych przedmiotów i rzeczy pozostawionych w nieładzie sprawiają, że łatwiej i efektywniej odpoczywamy. Kiedy bowiem każdy przedmiot ma w domu swoje miejsce, nie tracimy energii na odnalezienie go w popłochu. Mamy w domu także wszystko to, czego nam trzeba, a nawet więcej: czas, którego dziś większości ludzi brakuje. Z nurtem minimalizmu nieodłącznie związany jest trend slow life, którego założeniem jest oderwanie się od codziennej bieganiny, delektowanie się przestrzenią, w której przebywamy i osiągnięcie równowagi — a tego wszyscy w dzisiejszym szaleńczym tempie życia potrzebujemy, prawda?

Jeśli szukasz mebli i dodatków idealnych do stworzenia przytulnego gniazdka w duchu minimalizmu, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Salonów Agata. Znajdziesz w niej meble modułowe do kuchni, salonu czy sypialni, a nawet wszystko, co pomoże Ci uzyskać minimalizm w pokoju dziecka: od mebli, które cechuje wyjątkowa funkcjonalność i uniwersalność, po różnego typu pojemniki na zabawki.

Przykładowe meble

Meblościanka na płozach MULTIMOD ASKOLE
1745,80
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka z oświetleniem BALTORO
2438,40
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka z oświetleniem CRYSTAL
3167,40
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka MULTIMOD ASKOLE
2098,60
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka TEAR ryflowana
1600,30
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka z oświetleniem MEADOW biała
1879,60
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka GROOVE szara ryflowana
2793,40
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka GROOVE dąb artisan
2188,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka ASKOLE CONGO
2174,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Meblościanka do salonu SANI
619,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: