Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Na jakiej wysokości powinny wisieć szafki kuchenne?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Pokaż mi swoją kuchnię, a powiem Ci, kim jesteś. Brzmi odważnie, ale to w 100% prawda! Kuchnia to miejsce, które inspiruje do kulinarnej kreatywności, pozwala wyrazić indywidualny gust, a także odzwierciedla preferencje żywieniowe. Dlatego też odpowiednio zaprojektowana kuchnia wyróżnia się nie tylko stylowym wyglądem, ale też funkcjonalnością i ergonomicznością. Dowiedz się, jak zaaranżować to pomieszczenie i na jakiej wysokości powiesić szafki w kuchni, aby zapewnić sobie maksimum wygody.

Aranżacja kuchni z szafkami wiszącymi
Aranżacja kuchni z szafkami wiszącymi

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Standardowe wymiary szafek kuchennych

Zanim przejdziemy do tego, jak wysoko wieszać szafki kuchenne, pochylmy się nad ich standardowymi wymiarami. Urządzając kuchnię, możesz zdecydować się na zabudowę na wymiar lub rozwiązania modułowe. Pierwsza opcja pozwala na maksymalne dopasowanie mebli do swoich potrzeb, natomiast modułowe korpusy kuchenne umożliwiają stworzenie dowolnego zestawu z gotowych elementów. Standardowo szafki dolne mają szerokość od 30 do 90 cm i głębokość ok. 55 cm. Wysokość może wahać się od 85 do 90 cm, a finalnie jest uzależniona od grubości blatu. Z kolei szafki kuchenne górne mają szerokości odpowiadające modułom stojącym, ale są nieco płytsze (30-40 cm). Ich wysokość może wynosić od 30 do nawet 120 cm.

Ergonomia w kuchni – dlaczego ważna jest odpowiednia wysokość szafek?

Układ mebli i sprzętów w ergonomicznie zaprojektowanej kuchni pozwala na pokonywanie jak najmniejszych odległości podczas gotowania, bo wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy znajdują się w zasięgu ręki. Wpływ na to ma zarówno właściwy układ mebli, jak i rozmieszczenie sprzętów czy wysokość szafek kuchennych nad blatem. Dzięki temu nie tylko ułatwisz sobie pracę w kuchni, ale i zadbasz o prawidłową postawę ciała i swoje zdrowie.

Aranżacja kuchni z szafkami wiszącymi i wyspowym okapem
Aranżacja kuchni z szafkami wiszącymi i wyspowym okapem

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Istotę ergonomiczności i wydajności w kuchni podkreślała Margarete Schütte-Lihotzky, która po zakończeniu I wojny światowej poszukiwała rozwiązania na urządzenie funkcjonalnej kuchni w miejskiej zabudowie. Tak powstała kuchnia frankfurcka, promująca układ lodówki, zlewu i kuchenki na planie trójkąta. Chociaż wiele z propozycji Margarete się nie przyjęło (np. szafka w formie organizera na żywność), to idea wydajności i zabudowy modułowej pozostała z nami do dziś.

Optymalna wysokość szafek kuchennych dla osób o różnym wzroście

Zgodnie z zasadami ergonomii optymalna wysokość szafek kuchennych powinna kończyć się 13 cm poniżej łokcia. Przyjmuje się zatem, że dla osoby o wzroście 160 cm, blat powinien znajdować się na wysokości 86 cm. Jeśli mierzysz 170 cm, idealną wysokością powierzchni roboczej w kuchni będzie 90 cm. Z kolei osoby liczące 175 cm wzrostu powinny pracować przy blacie na wysokości 94 cm.

Ponadto, chcąc zachować założenia ergonomii, kuchenne szafki dolne zlewozmywakowe musiałyby liczyć 13 cm więcej, gdyż zmywając, pochylamy się do misy zlewu. Natomiast kiedy przyrządzamy coś na kuchence, unosimy ręce do góry, dlatego szafka z płytą grzewczą powinna być umieszczona 13 cm niżej. Jednakże ze względów estetycznych zalecenia te nie są stosowane w praktyce, a wszystkie blaty kuchenne umieszcza się na jednakowej wysokości. Stąd też standaryzacja wysokości mebli kuchennych. Na jakiej wysokości powinien znajdować się blat w przypadku kuchni, z której korzystają osoby o różnym wzroście? Ze względu na podnoszenie się średniego wzrostu populacji ludzkiej, za optymalną wysokość zabudowy uznaje się 90 cm.

Aranżacja kuchni z przeszklonymi szafkami wiszącymi
Aranżacja kuchni z przeszklonymi szafkami wiszącymi

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Na jakiej wysokości powiesić wiszące szafki kuchenne nad blatem?

Znając optymalne wymiary szafek stojących, jesteś w stanie określić wysokość szafek kuchennych od blatu. Jeśli chcesz przestrzegać zasad ergonomii, pozostaw minimum 50 cm wolnej przestrzeni pomiędzy dolną a górną szafką kuchenną. To, na jakiej wysokości ją zawiesisz, jest uzależnione od rozmiaru korpusu. Przykładowo szafkę wiszącą o wysokości 30 cm zaleca się montować niżej niż taką, która sięga do samego sufitu. Jeśli na blacie zamierzasz umieścić gazową płytę grzewczą, górna szafka powinna wisieć dodatkowe 10 cm wyżej. Stosując się do tych zaleceń, będziesz mieć pewność, że pozostawiasz sobie swobodną przestrzeń do pracy i bezproblemowy dostęp do blatów, a jednocześnie bez trudu dosięgniesz do wszystkiego, co schowasz w szafkach wiszących. Co jednak najważniejsze – łatwiej będzie Ci zachować właściwą postawę ciała, co jest ważne dla zdrowia kręgosłupa.

Aranżacja kuchni z szafkami wiszącymi pod sufit
Aranżacja kuchni z szafkami wiszącymi pod sufit

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jakich błędów unikać podczas montażu szafek kuchennych?

A jakich błędów należy się wystrzegać podczas montażu wiszących szafek kuchennych, by móc się cieszyć piękną i stylową kuchnią, a także zaoszczędzić na naprawie skutków nieostrożności? Niestety, często popełnianym błędem jest brak staranności – zarówno przy pomiarze ścian i wyznaczaniu miejsc na otwory, jak i przy ich wykonywaniu. Przygotowując się do zawieszenia szafek, należy dokładnie zmierzyć przestrzeń, a następnie za pomocą poziomicy zaznaczyć punkty, w których wywiercone zostaną otwory. Wówczas kolejnym błędem, jaki można popełnić, jest zły wybór kołków. Niedobranie ich do rodzaju ściany i rozmiarów mebla może osłabić jego nośność. Ponadto same otwory powinny być wykonane w miejscach, przez które nie przebiega instalacja elektryczna.

Wszystkie pomiary zebrane? Czas na przyjemności: na agatemeble.pl zaprojektujesz wymarzoną kuchnię z wykorzystaniem dziesiątek kombinacji modułów z serii Qubik. Masz problem natury technicznej lub wizualnej? Nasi eksperci chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości tak, abyś finalnie otrzymała produkt doskonały – kuchnię idealnie skrojoną do Twoich potrzeb.