Na jakiej wysokości zamontować okap? Przegląd rozwiązań
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Czy wiesz, że wysokość montażu okapu kuchennego może mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie? Dowiedz się, na jakiej wysokości zamontować okap skośny w kuchni i jaka powinna być odległość okapu od płyty indukcyjnej, aby cieszyć się czystą kuchnią i dobrym samopoczuciem. Z naszą pomocą zadbasz nie tylko o efektowny i schludny wygląd aranżacji, ale i o swoje zdrowie.
Na jakiej wysokości zamontować okap nad kuchenką gazową w rustykalnej aranżacji?
Właściwa wysokość okapu nad kuchenką gazową to kluczowy element zapewniający bezpieczne i komfortowe użytkowanie tego urządzenia. Zbyt niskie zawieszenie może przeszkadzać w przygotowaniu posiłków i zwiększać ryzyko uszkodzenia sprzętu, a zbyt wysoka pozycja okapu może spowodować, że nawet najlepszy pochłaniacz do kuchni nie będzie spełniał właściwie swojego zadania.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
W rustykalnej kuchni funkcjonalnością i efektownością wykaże się kremowy okap przyścienny utrzymany w stylistyce retro, który będzie pasował do tradycyjnej kuchenki z palnikami. Fantastycznie podkreśli niedzisiejszość i swojskość aranżacji i w subtelny sposób pozwoli wprowadzić innowację do klimatycznej przestrzeni bez zaburzania jej harmonii. Spójną kompozycję stworzy w zestawieniu z frontami kuchennymi QUBIK z dekoracyjnym frezem, w barwie kaszmiru lub w odcieniu écru. Perłowe gałki lub uchwyty wykończone porcelaną i drewniane blaty to wszystko, czego potrzeba, by zapanował sielski klimat. Przaśne dekoracje, koronkowe serwetki, retro sprzęty i żywe kwiaty dopełnią całości.
Według ekspertów optymalna wysokość montażu takiego okapu nad kuchenką gazową wynosi około 65-75 cm od płyty grzewczej. Takie umiejscowienie umożliwia skuteczne usuwanie oparów i dymu, jednocześnie minimalizując ryzyko pożaru. Musisz jednak pamiętać, że jest to wartość orientacyjna. Dokładna odległość montażu zależy nie tylko od typu kuchenki, ale i modelu okapu.
Płyta indukcyjna a okap – rozwiązania do stylowej kuchni
Płyty indukcyjne wytwarzają mniej dymu i pary niż płyty gazowe i optymalna wysokość montażu okapu wynosi w ich przypadku około 60-70 cm od płyty grzewczej. Jeśli posiadasz sprzęt o większej mocy lub często gotujesz potrawy generujące dużo pary, rozważ umieszczenie okapu nieco wyżej, aby zapewnić lepszą wentylację i uniknąć zadymienia w kuchni.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
W stylowej aranżacji, w której elegancja gra pierwsze skrzypce, możesz powiesić okap kuchenny podszafkowy w białym kolorze, który harmonijnie dopasuje się do jasnych korpusów szafek. Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci intuicyjnie zaprojektować funkcjonalną kuchnię new hamptons czy w nurcie eklektycznym, seria QUBIK z Salonów Agata jest tym, czego potrzebujesz. Różnorodność praktycznych i stylowych propozycji pozwoli Ci stworzyć kuchnię Twoich marzeń – elegancką, klasyczną czy dyktowaną skandynawskim minimalizmem.
Bazą mogą być białe lub kremowe fronty zestawione z blatami kuchennymi QUBIK imitującymi jasny marmur. Kropką nad i, wyznaczającą kierunek stylizacyjny, niech będą uchwyty: złote podkreślą elegancję nurtu glamour, białe lub drewniane minimalizm harmonijnych projektów, a kolorowe – nonszalancję swobodnej interpretacji eklektyzmu. Więcej pomysłów na urządzenie eleganckiej kuchni znajdziesz tutaj.
Montaż okapu wolnowiszącego nad wyspą kuchenną w nowoczesnej aranżacji
W nowoczesnych kuchniach często spotykanym rozwiązaniem są tzw. wyspy – z szafkami lub bez. W takiej zabudowie też można umieścić kuchenkę z pochłaniaczem. Na jakiej wysokości zamontować okap kuchenny nad wyspą? Zalecany poziom wynosi około 70-80 cm nad powierzchnią blatu. Do nowoczesnej aranżacji rekomendujemy model wyspowy o walcowatym kształcie – idealnie wpisujący się we wnętrzarski trend promujący geometryczne formy i materiały takie jak metal czy stal.
Wariant w złotym kolorze może w ciekawy sposób uzupełnić oświetlenie w formie listwy z rzędem lamp w złotych kloszach i podkreślić innowacyjny charakter nowoczesnego projektu. Minimalistyczna forma pochłaniacza w niczym nie przypomina klasycznego okapu, więc rozwiązanie to będzie powiewem świeżości, a zarazem praktyczną i nowatorską dekoracją. Bardziej przemawia do Ciebie industrialna estetyka? Ten sam okap wyspowy w czarnym kolorze znakomicie ozdobi sufit, spójnie łącząc się z przemysłowymi ozdobami, takimi jak kinkiety w formie reflektorów, metalowe półki czy podsufitowe kwietniki z czarnego metalu.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Wysokość montażu okapu pod zabudowę i okapu skośnego
Wysokość montażu okapu zależy nie tylko od rodzaju kuchenki, ale i typu urządzenia pochłaniającego. Przykładowo: montaż okapu skośnego wymaga nieco innych rozwiązań, ponieważ jego kształt i konstrukcja różnią się od tradycyjnych urządzeń. W przypadku okapów skośnych zalecana wysokość montażu wynosi nawet 80 cm od powierzchni kuchenki. Są idealne do kuchni z wysokim sufitem w industrialnym klimacie. Zazwyczaj zaleca się, aby dolna krawędź okapu znajdowała się na wysokości co najmniej 170-180 cm nad podłogą.
Jeśli nie chcesz eksponować okapu, rozwiązaniem, które niemal wtopi się w rząd szafek, jest sprzęt przeznaczony do zabudowy. Taki wariant jest często polecany w przypadku minimalistycznych aranżacji. Wtedy warto postawić np. na korpusy kuchenne QUBIK z gładkimi frontami o aksamitnej powierzchni. Wzdłuż nich można umieścić ledowe liniowe oświetlenie QUBIK, które znakomicie uwidoczni przestrzeń roboczą na blacie. Jego zaletą jest możliwość montażu nie tylko pod meblami, ale również w ich wnętrzu. Dzięki temu już nigdy nie będziesz tracić czasu na żmudne poszukiwania po omacku akcesoriów do gotowania.
Montaż okapów pod zabudowę – tak jak i pozostałych modeli – powinien być dokładnie przemyślany, aby zapewnić skuteczną wentylację i uniknąć problemów z odprowadzeniem powietrza. Zwykle taki sprzęt montuje się na wysokości 60-80 cm nad płytą kuchenną.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Jak widzisz, montaż okapu w kuchni to niezwykle ważny etap, który nie tylko wpływa na jakość powietrza i komfort użytkowania kuchni, ale i jej walory estetyczne. Decydując się na konkretny model urządzenia, oprócz kwestii wizualnych weź pod uwagę względy praktyczne. Pamiętaj, że wysokość okapu zależy od rodzaju sprzętu i typu kuchenki, ale mogą wpływać na nią także wysokość sufitu i nietypowe rozwiązania w kuchni. Przy wyborze wysokości montażu okapu warto również wziąć pod uwagę aspekty estetyczne i funkcjonalne, takie jak proporcje pomieszczenia, układ stref roboczych czy rozmieszczenie oświetlenia.
Okapy kuchenne