Niebanalne pomysły na urządzenie chłopięcego pokoju - kolory, meble i dodatki
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Pokój dla chłopca, niezależenie od wieku dziecka, powinien być miejscem sprzyjającym zabawie, a później także nauce. Choć w urządzaniu tej przestrzeni kluczową rolę odgrywa funkcjonalność, nie można zapomnieć o ciekawym wystroju, odzwierciedlającym osobowość i zainteresowania lokatora. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla chłopca? Szukasz oryginalnych pomysłów i pomocnych inspiracji? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Jakie meble wybrać?
Meble to podstawowe wyposażenie pokoju. Na ich wybór warto więc poświęcić trochę czasu. Powinny być funkcjonalne, pozwolić na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, a przede wszystkim – podobać się Twojemu synowi. Jeśli chcesz, aby posłużyły przez dłuższy czas, zdecyduj się na uniwersalny design. W pokoju dla chłopca najlepiej sprawdzi się zestaw w naturalnym odcieniu drewna (np. Monez czy Yoop), dobrze zaprezentuje się też połączenie bieli i szarości (np. Deco). Taka neutralna baza ma wiele zalet. Komplet nie będzie wymagał wymiany, kiedy dziecko trochę podrośnie (zaoszczędzisz więc czas i pieniądze, które trzeba by było wydać na remont), pozwoli również na szybką metamorfozę pokoju za pomocą dodatków albo zmiany koloru ścian. Mając na uwadze to, że miejsce zabawek szybko zajmą książki i młodzieżowe gadżety, lepiej od razu postawić na bardziej „dorosły” zestaw mebli. Pojemna szafa (przynajmniej dwudrzwiowa) pomieści wszystkie ubrania i akcesoria, a szeroki regał pozwoli na wyeksponowanie pojazdów, klocków czy pluszaków, a z czasem kolekcji lektur szkolnych i rozmaitych sprzętów. Otwarty regał jest praktycznym rozwiązaniem – tego typu konstrukcja dodaje lekkości aranżacji, ponadto na półkach można umieścić pudełka ozdobne, które będą nie tylko elementem dekoracyjnym, lecz także ułatwią chłopcu utrzymanie porządku. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewni komoda. Jeśli chodzi o strefę nauki, dobrze jest zainwestować w biurko i krzesło z regulowaną wysokością, dzięki czemu będą rosły razem z dzieckiem. Kolejna ważna kwestia to łóżko – w tym przypadku lepiej od razu zdecydować się na solidny, większy model o standardowej długości (i szerokości przynajmniej 90 cm), który zapewni komfortowy sen.
Dodatki – postaw na wzory i kolory
Ostatecznie o charakterze pokoju zadecydują dodatki. To one stworzą pożądany klimat i wystrój dostosowany do wieku i zainteresowań chłopca. Sprawią też, że wnętrze będzie – w zależności od oczekiwań – bardziej przytulne lub dynamiczne. Jakich dodatków nie może zabraknąć w pokoju Twojego dziecka?
Dla malucha
Młodsze dzieci spędzają większość czasu na zabawie, dlatego głównym elementem dekoracyjnym (pełniącym jednocześnie praktyczną funkcję) pokoju małego chłopca powinien być miękki, kolorowy dywan (np. z boiskiem piłkarskim albo ulicami miasta). Możesz dopasować do niego pudełka na klocki (bardzo praktyczne są zwłaszcza te na kółkach), na kredki, zabawki i inne drobiazgi, dzięki którym wszystko zawsze będzie na swoim miejscu. Pokój rozweselą też poduszki dekoracyjne o ciekawych wzorach. Pozwól dziecku wybrać motyw przewodni dodatków. Dinozaury, pojazdy, dzikie zwierzęta, ulubiona bajka, a może ukochana dyscyplina sportowa? Dzięki temu łatwiej będzie stworzyć spójną, a jednocześnie barwną i radosną aranżację, która zachwyci malucha.
Dla starszaka i nastolatka
W przeciwieństwie do dziewczynek chłopcy lubią intensywne kolory i wyraziste dodatki. Warto wykorzystać to podczas urządzania przestrzeni dla starszego syna. Motyw wielkiego, tętniącego życiem miasta to ciekawy pomysł na pokój dla nastolatka. Kojarząca się z Londynem czerwień albo przywołujący na myśl Nowy Jork kolor żółty będą świetnie współgrać z neutralną bazą. Do tego plakat z panoramą miasta, nawiązujące do motywu pudełka (np. model LONDON, NEW YORK) i designerska lampa podłogowa – całość stworzy fantastyczny klimat. Pokój chłopięcy powinien odpowiadać potrzebom młodego człowieka, łącząc praktyczny wystrój z niebanalnym designem, a także dawać możliwość łatwego wprowadzania różnego rodzaju modyfikacji. W końcu nie od dziś wiadomo, że zarówno młodsze, jak i starsze dzieci mają zmienny gust.