Meble i dodatki są bardzo istotne podczas urządzania wnętrz domu czy mieszkania, jednak prawdziwy klimat w pomieszczeniach pozwala zbudować umiejętnie wybrane oświetlenie. Dostępnych jest wiele modeli lamp i żyrandoli. Mogą być delikatne i nierzucające się w oczy lub zdominować całą przestrzeń ściany bądź sufitu. Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do domu?
Rozmieszczenie punktów świetlnych w mieszkaniu
Podczas remontu mieszkania trzeba podjąć bardzo dużo istotnych decyzji, a jedną z nich jest wskazanie, gdzie mają być rozmieszczone punkty świetlne. Jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę jest wielkość i kształt pomieszczeń oraz ich przeznaczenie. Najlepszą metodą na osiągnięcie zadowalających efektów jest zaplanowanie co najmniej jednego punktu w danej części pomieszczenia. Co to oznacza? Jeśli salon jest podzielony na trzy strefy: relaks, jadalnia i kuchnia, należy umieścić w nim trzy rodzaje oświetlenia: lampę podłogową, która zostanie ustawiona obok kanapy, dużą wiszącą lampę na 1 żarówkę (1 punkt świetlny) lub 3 żarówki (3 punkty), by światło padało na całą powierzchnię stojącego pod nią stołu oraz wiszącą lampę, która będzie dobrze oświetlała szafki kuchenne. W innych pomieszczeniach należy postępować podobnie, warto również pamiętać, że tradycyjny przedpokój w bloku w kształcie litery „L” wymaga zamontowania dwóch punktów świetlnych. Mogą to być neutralne pod względem stylu lampy sufitowe. Ważne, by miały możliwość zamontowania jasno świecących żarówek, by dobrze oświetlały szafy przesuwne i ich zawartość. Kiedy już punkty zostały odpowiednio rozmieszczone, nadchodzi czas na wybór oświetlenia.
Harmonijne dopełnienie stylu lub główna dekoracja
Lampy i żyrandole powinny pasować stylem do pomieszczenia i z nim harmonizować, a w nielicznych przypadkach mogą stanowić główną dekorację. W mieszkaniu urządzonym w stylu minimalistycznym najlepiej sprawdzą się proste formy, pozbawione zdobień. W kuchni świetnie będzie wyglądała biała lampa wisząca z niewielkim kloszem, a w sypialni model przypominający odwrócony kielich w mlecznobiałym odcieniu. Światło będzie się ładnie odbijało, jeśli w pomieszczeniu zostanie ustawiona szafa z lustrem. Oświetlenie, które ma stanowić główną dekorację, może tchnąć nową energię w proste, neutralnie urządzone wnętrza. Salon rozświetli piękna lampa o trzech szklanych kloszach z korpusem z chromowanego metalu, która swój wyjątkowy design zawdzięcza ozdobnym kryształkom. Nieco bardziej subtelny efekt zostanie osiągnięty po zamontowaniu lampy wiszącej, składającej się z trzech długich kloszy, które mają przypominać odwrócony kieliszek do szampana. Należy je powiesić na środku pokoju, by żaden mebel, w tym również szafa narożna, nie zasłaniał eleganckich kloszy. Czy można wyobrazić sobie lepsze i bardziej nastrojowe oświetlenie do sypialni?
Praktyczne podejście
Zakup starannie wykonanego i pięknie wyglądającego oświetlenia wraz z żarówkami to dość spora inwestycja, podobnie jak szafy do sypialni projektowane na wymiar. Dlatego osoby, które lubią nowości i chętnie zmieniają wystrój swojego mieszkania, powinny wybierać tylko takie oświetlenie, które będzie na tyle uniwersalne, że wytrzyma wymianę nowoczesnych mebli na niepowtarzalne egzemplarze z targu staroci, pokrycie ściany materiałową tapetą i położenie wełnianego pledu w rogu kanapy i wciąż będzie wyglądało świetnie. Czy w ogóle istnieje tak uniwersalne oświetlenie? Tak, na przykład lampa stołowa o szklanej, przezroczystej podstawie z tkaninowym kloszem lub sześciokątny kinkiet w białym kolorze, który jest zupełnie płaski i przypomina naklejoną na ścianę łatkę.
Dobrze dobrane oświetlenie może być świetnym uzupełnieniem stylu, w jakim urządzono wnętrze lub samo stanowić główną dekorację. Odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych sprawi, że w mieszkaniu będzie panował niepowtarzalny klimat.
Przykładowe lampy
Cena regularna:
Cena regularna: 299,-