Oświetlenie sufitowe w kuchni – inspiracje dla miłośników designu
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Kuchnia to niewątpliwie serce domu. Tu wyśmienite aromaty przenikają się z echem codziennych zwierzeń, smakowite kulinarne opowieści uwodzą doznaniami, a poranna mała czarna kojącym ciepłem wypełnia każdą komórkę ciała. Magiczną atmosferę gastronomicznego królestwa w wyjątkowy sposób kreuje oświetlenie. Nastrojowa poświata kinkietów, ciepła barwa żyrandola czy blask halogenów mogą ożywić biesiadną dyskusję lub rozpalić emocje romantycznego tête-à-tête.
Oświetlenie w kuchni – funkcjonalność i estetyka w jednym
W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz to niemała sztuka, której kunszt wymaga harmonijnego mariażu funkcjonalności i estetyki. Nie inaczej jest w przypadku oświetlenia kuchni. Inspiracje z katalogów wnętrzarskich mogą być punktem wyjścia do umiejętnego projektowania aranżacji oświetlenia w kuchni, ale trzeba mieć również na uwadze kilka kwestii praktycznych. Dobrze dobrane źródła światła nie tylko podkreślą walory estetyczne pomieszczenia, ale także zapewnią komfort i efektywność codziennych czynności. Jakie oświetlenie sufitowe do kuchni urzeka designerskim artyzmem i jest warte docenienia za funkcjonalność?
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Przede wszystkim, miej w pamięci, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym nierzadko panują specyficzne warunki. Para wodna, osady z tłuszczu, ciepło piecyka, wilgoć… Aranżacja oświetlenia kuchni to znacznie więcej niż wybór zachwycających formą lamp i kinkietów o niebanalnym wzornictwie. Oświetlenie powinno być przede wszystkim bezpiecznie – odporne na wilgoć i niestwarzające ryzyka poparzenia. W kulinarnej krzątaninie nietrudno o strącenie niechcący dekoracyjnej lampki, poplamienie tkaninowego abażuru lampy podłogowej czy zachlapanie ledowej listwy. Nie bagatelizuj zatem przeznaczenia oświetlenia.
Jak łączyć różnorodne style oświetlenia w kuchni?
Aranżacje nowoczesnego oświetlenia w kuchni bywają zaskakujące – łączenie motywów rustykalnych z nurtem jungalow czy elementów modern scandi z akcentami industrialnymi może wydawać się szalone, ale potrafi dać piorunujący efekt. O czym pamiętać, chcąc nowocześnie zaaranżować lampy w kuchni? Harmonię – nawet pozornie sprzecznych estetycznie akcentów – osiągniesz, jeśli ograniczysz się do określonej palety kolorystycznej i zadbasz o proporcjonalność poszczególnych elementów.
Industrialna listwa z wiszącymi na białych kablach żarówkami znakomicie odnajdzie się nad wyspą w kuchni modern scandi. Z kolei rustykalny żyrandol może w intrygujący sposób przełamać klasyczny wystrój. Jeśli obawiasz się aranżacyjnego faux-pas, dopasuj zestaw lamp „z kompletu”. Wielu producentów proponuje kolekcje, które składają się z kilku komplementarnych elementów różniących się wielkością czy liczbą punktów świetlnych.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Oświetlenie sufitowe, kinkiety, lampy stołowe – jak je wspólnie zaaranżować w kuchni?
Wyjątkowy rezultat można osiągnąć za sprawą różnorodności aranżacji oświetlenia w kuchni. Inspiracje najnowszymi trendami pokazują, że zdecydowanie nie trzeba ograniczać się do centralnej lampy wiszącej – co niegdyś było niemal standardem. Obecnie do dyspozycji są zarówno tradycyjne halogeny czy kinkiety, jak i nowoczesne reflektorki, listwy ledowe, punktory i designerskie żyrandole. Lampy sufitowe mogą stanowić znakomitą bazę, zapewniając równomierną jasność w pomieszczeniu, ale warto uzupełnić je o dodatkowe źródła światła. Pozostałe elementy dobierz w zależności od konkretnej funkcji, jaką mają pełnić, i strefy, w której się znajdą.
Wprowadzenie kinkietów czy listew podszafkowych obok standardowej lampy wiszącej może nie tylko znacząco urozmaicić przestrzeń, ale też skutkować większą funkcjonalnością. Umiejętnie dobrane kinkiety przy ścianach mogą stworzyć romantyczny nastrój podczas kolacji we dwoje, lampy wiszące nad wyspą kuchenną zapewnią przytulną atmosferę wieczorową porą, a listwy nad blatem roboczym doskonale doświetlą obszar przygotowywania dań.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Najważniejsze punkty oświetleniowe w kuchni, czyli o czym pamiętać przy planowaniu oświetlenia?
Oprócz tego, jaki typ oświetlenia rozpromieni Twoją kuchnię, istotne jest, jakie będą intensywność i barwa światła. Powinny być precyzyjnie dostosowane do funkcji danych lamp, bo inaczej oświetlenie nie spełni swojego kluczowego zadania. W przypadku listwy ledowej, która ma zapewniać doskonałą widoczność nad blatem roboczym, światło powinno być raczej chłodne, jasne i równomierne. Dekoracyjne reflektorki, które mają budować subtelną, przytulną atmosferę, powinny spowijać pomieszczenie mniej jaskrawą, ciepłą poświatą. Zwróć też uwagę, czy w otoczeniu lampy do małej kuchni, którą chcesz zawiesić, nie ma połyskujących powierzchni mogących odbijać światło i nieprzyjemnie razić lub tworzyć odblaski.
Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność, jest oświetlenie szuflad. Brzmi jak fanaberia? Absolutnie nie! Ledowe listwy bądź punktory świetlne z czujnikiem doskonale sprawdzają się w głębokich szufladach i znacznie ułatwiają szybkie odnajdowanie kuchennych akcesoriów i utrzymanie porządku. Nie można też odmówić temu rozwiązaniu nowoczesnego, designerskiego charakteru.
Podczas wyboru lokalizacji punktów oświetleniowych przemyśl, czy wybrane lampy nie będą zawadzać podczas codziennych czynność i przeszkadzać w poruszaniu się między poszczególnymi strefami. Unikaj rozstawiania ich na blacie, w przejściu, ciasnych przesmykach i w sąsiedztwie drzwi lub frontów szafek. Nie bagatelizuj też wysokości montażu – przyjmuje się, że odległość od podłogi do klosza centralnego żyrandola powinna wynosić co najmniej 210 cm. W przypadku oświetlenia ściennego świecącego w górę lub w dół zwykle zaleca się montaż 160–170 cm od podłogi, a oświetlenie boczne dające równomierną poświatę nie powinno razić i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, jeśli znajdzie się na wysokości ok. 190 cm.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Strefy robocze w kuchni a oświetlenie
Funkcjonalnie urządzona kuchnia nie może się obyć bez ergonomicznie rozmieszczonych stref roboczych: przygotowywania posiłków, gotowania, przechowywania, zmywania oraz zapasów. Każdy obszar ma zdefiniowane swoje specyficzne funkcje i wymaga odpowiedniego oświetlenia. W strefie gotowania powinno być na tyle jasno, aby zapewniona została dobra widoczność podczas przygotowywania potraw. Oświetlenie nad stołem jadalnym lub wyspą kuchenną może być z kolei bardziej stonowane i nieco przytłumione – takie stworzy spokojną, przyjemną atmosferę sprzyjającą wieczornym rozmowom i relaksowi.
W większej kuchni można pomyśleć nad umieszczeniem punktowego światła również nieopodal zlewu i rozmieszczeniu dekoracyjnych lampek, które w nienachalny sposób urozmaicą wygląd kuchni i zapewnią subtelną poświatę budującą przytulny klimat. Nieco więcej uwagi warto poświęcić również aranżacji oświetlenia w kuchni z salonem. O takim pomieszczeniu należy myśleć jako o spójnej całości, więc lampy nie muszą być identyczne, ale powinny harmonijnie do siebie pasować. Ponadto należy je tak rozlokować, by zapewnić równomierne rozświetlenie wszystkich obszarów.
Jak widzisz, designerskie oświetlenie sufitowe w kuchni estetycznie może grać pierwsze skrzypce, ale priorytetem powinna być funkcjonalność. Bez wątpienia warto wychodzić poza utarte schematy i eksperymentować ze stylistyką i formami. Umiejętne zestawianie lamp różnego rodzaju jest praktyczne i może dać wyjątkowo efektowny rezultat. Dzięki rozlokowaniu różnych punktów świetlnych w kilku zakątkach kuchni zyskasz możliwość regulacji jasności i balansowania między klimatem romantycznym, przytulnym a biesiadnym. Ciepła barwa i rozproszony strumień światła sprzyjają relaksowi i budują odprężający nastrój. Z kolei światło intensywne, chłodniejsze, mobilizuje do działania i w strefie roboczej gwarantuje dobrą widoczność uprzyjemniającą przygotowywanie posiłków. Podobnie jak ledowe listwy pod szafkami czy w szufladach, które ułatwiają codzienne wieczorne kucharzenie.
Oświetlenie sufitowe do kuchni
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 89,90
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 69,-
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł
Cena regularna:
Cena regularna: 159,-