Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pokój dla przedszkolaka - przestrzeń do rozwoju i zabawy

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzając pokój dla dziecka, warto wziąć pod uwagę jego zainteresowania i pasje. Należy stworzyć miejsce zarówno do zabawy, jak i rozwoju umiejętności. W końcu dziecko kształci się nie tylko w przedszkolu, ale również w domu. W jaki sposób urządzić pokój dla przedszkolaka, żeby pomieszczenie było funkcjonalne i przytulne oraz zachęciło dziecko do spędzania w nim czasu?

Pokój zabaw dla przedszkolaka

W wieku 3-6 lat dziecko uczy się samodzielności. To dobry czas, żeby stworzyć dla malca osobny pokój. To w nim dziecko będzie mogło oddać się światu dziecięcej fantazji oraz zabawy, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności. Osobny pokój dziecięcy dla malucha w wieku przedszkolnym to także oaza, w której zawsze znajdzie dla siebie miejsce.

Dzieci z natury posiadają dużą wyobraźnię, dlatego wsparcie ich kreatywności jest niezwykle ważne szczególnie w pierwszych latach życia. Twórcza praca, odkrywanie świata i rozwój umiejętności jest możliwy między innymi dzięki odpowiednio urządzonej przestrzeni do zabawy oraz nauki. Wśród zabaw stymulujących rozwój przedszkolaka wyróżnia się układanie puzzli, rysowanie, malowanie, wyklejanie, wycinanie, a także pisanie i czytanie. Warto zatem wyposażyć pokój dziecka w stolik z krzesłami, dzięki czemu w skuteczny sposób oddzielimy przestrzeń do „pracy” od innych stref w pomieszczeniu. Choć dla dziecka powyższe czynności to właśnie element zabawy, to niewątpliwie mają one ogromny wpływ na jego rozwój.

Funkcjonalne wyposażenie pokoju dla dziecka

Przy urządzaniu pokoju, który ma sprzyjać rozwojowi malucha, istotny jest wybór odpowiednich mebli. Powinny one spełniać poszczególne funkcje i dzielić pomieszczenie na cztery strefy: snu, zabawy, nauki i przechowywania. Dzięki odpowiednio wydzielonym strefom dziecko nie jest rozkojarzone, co pozwala mu skoncentrować się na danej czynności. W strefie snu powinno znaleźć się komfortowe łóżko dla dziecka oraz stolik lub szafka nocna z lampką. Ważne, by światło lampy było ciepłe i nieco przygaszone, dzięki czemu wypełni pomieszczenie nastrojową atmosferą i zachęci dziecko do spania.

Strefa zabawy zazwyczaj obejmuje największą część pokoju przedszkolaka. Zarówno aranżacja pokoju dla dziewczynek, jak i pomieszczeń dla chłopców, najczęściej odzwierciedla zainteresowania dzieci. Dlatego wielu rodziców stawia zarówno na zabawki, które dostarczą dużo radości dzieciom, jak i tematyczne meble. Opinie o kształtowaniu umysłu oraz rozwijaniu manualnych zdolności potwierdzają, że w strefie zabawy dobrze zastosować również dziecięce dywany (np. dywany różowe, w tym różowy dywan shaggy dla dziewczynki czy dywany niebieskie dla chłopca), na których maluch będzie mógł bawić się w bezpieczny i kreatywny sposób.

W strefie nauki znajduje się nie tylko mały stolik z krzesełkami, ale także inne przedmioty rozwijające umiejętności przedszkolaka: instrumenty muzyczne czy sztaluga bądź tablica do malowania. Ta przestrzeń powinna być dobrze oświetlona - najlepiej, jeśli postawimy na naturalne światło. Wieczorami o odpowiednie oświetlenie pokoju powinny zadbać dobrze dobrane lampy, np. lampa wisząca LED w ciekawym kształcie czy lampa wisząca kula. Warto pomyśleć także o starszym dziecku, które szykuje się do pójścia do szkoły - dla niego najlepiej zakupić wygodne biurko oraz krzesło, które będzie przydatne także w późniejszych latach.

Niezwykle istotnym punktem, który łączy wszystkie powyższe, jest strefa przechowywania. Pokój dziecięcy powinien być wyposażony w szafę na ubrania, które są podzielone ze względu na sezonowość i okazje. W szufladach najwygodniej trzymać bieliznę. Dużym zainteresowaniem cieszą się również meble modułowe, które pełnią kilka funkcji jednocześnie. Łóżko z szufladami sprawdzi się do przechowywania pościeli, piżamki, kocyka, książeczek czytanych do snu oraz niektórych zabawek. Pojemniki i pudełka z pewnością sprawdzą się w przechowywaniu zabawek oraz utrzymania porządku w pokoju przedszkolaka.

Tematyczny pokój dla przedszkolaka

Dziecko czuje się bezpieczne w otoczeniu przedmiotów, które zna i lubi. Warto w tej kwestii postawić na motywy z ulubionych bajek malucha lub elementy, które szczególnie mu się podobają. Często pokoje są spersonalizowane również pod względem zainteresowań dziecka. Chłopiec lubiący sport na pewno ucieszy się z poduszek dekoracyjnych w kształcie piłki nożnej, tematycznych naklejek na ścianę czy ozdobnych pudełek. Inaczej może wyglądać aranżacja pokoju dla dziewczynki, która chce zostać księżniczką, a inaczej pomieszczenie dziecka, które w przyszłości chce zostać strażakiem.

Tematyczne dekoracje oraz meble dla dzieci stworzą przestrzeń, w której pociecha będzie chętnie spędzać czas - zarówno podczas samodzielnej zabawy, jak i wspólnej rozrywki w gronie rówieśników, rodzeństwa lub rodziców.