Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Pokój dla rodzeństwa – kilka sprawdzonych pomysłów

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Łóżko piętrowe czy pojedyncze? Osobne biurka czy jeden długi stół do nauki? Jest wiele decyzji, które należy podjąć, urządzając funkcjonalny i przyjazny pokój dla rodzeństwa. By każde dziecko odnalazło we wnętrzu swoje miejsce, warto skorzystać z praktycznych wskazówek i sprawdzonych pomysłów na jego aranżację.

Strefa snu – miejsce odpoczynku po całym dniu przygód

Jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć, urządzając pokój dla rodzeństwa, jest wybór wyposażenia do strefy snu. Jeśli pomieszczenie ma stosunkowo małe wymiary, łóżko piętrowe pozwoli zaoszczędzić cenną przestrzeń, zapewniając każdemu dziecku komfortowe miejsce do spania. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się stabilne modele o metalowych stelażach. Dzięki poręcznej drabince dzieci mogą łatwo wejść na górne piętro, a boczna barierka przy materacu tworzy dla nich dodatkowe zabezpieczenie.

Gdy wnętrze jest bardziej przestronne, z łatwością zmieszczą się w nim dwa pojedyncze łóżka z zagłówkami (modele wyposażone w dolne szuflady zwiększą dodatkowo przestrzeń do przechowywania). Co więcej, pojedyncze łóżka świetnie dzielą pomieszczenie - ustawione równolegle nie generują zbędnego dystansu między dziećmi, zapewniając przy tym każdemu własną przestrzeń. W takim ułożeniu strefa snu urządzona jest na zasadzie odbicia lustrzanego. Łóżka, komody czy półki na książki są takie same, jednak inna kolorystyka pościeli i dodatków pozwala podkreślić odrębność gustów i charakterów.

Strefa przechowywania rzeczy – funkcjonalny i jednolity design

Urządzając pokój dla rodzeństwa, warto postawić na meble z jednej kolekcji, które pozwolą osiągnąć efekt spójnego i przemyślanego wystroju. Jasne kolekcje o prostych bryłach doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach – ich odcień optycznie powiększy i rozjaśni wnętrze. Co ważne, kolekcja mebli powinna być jak najbardziej praktyczna. Jeśli dzieci mają dużo zabawek i ubrań, dobrze sięgnąć po zestaw mebli z pojemną narożną szafą, która pozwoli maksymalnie wykorzystać trudne do zagospodarowania kąty. Zarówno w pokoju młodzieżowym dla chłopaka, jak i przestrzeni dla małych dziewczynek, przyda się też komoda z szufladami lub wnękami. Dzięki niej najmłodsi w łatwy sposób utrzymają porządek w swoich rzeczach.

Strefa nauki – komfortowe miejsce do odrabiania lekcji i zgłębiania wiedzy

Gdy dzieci są już w wieku szkolnym, w pokoju dla rodzeństwa nie może zabraknąć strefy do nauki. Ustawienie biurek powinno sprzyjać koncentracji, dlatego najlepiej, gdy będą one znajdować się naprzeciwko kącika zabaw. Taki dystans zapewnia optymalne warunki, umożliwiając skupienie nawet wtedy, gdy w tym samym czasie jedno z dzieci spędza czas na zabawie. Osobne biurka można też oddzielić niewysokim regałem, dzięki czemu rodzeństwo nie będzie rozpraszać się nawzajem przy odrabianiu lekcji.

Wybierając biurka, warto kierować się potrzebami dzieci. Modele z wbudowanymi szufladami i schowkami zapewnią im poręczne miejsce do przechowywania przyborów szkolnych i podręczników, a dodatkowa półka na książki stworzy przestrzeń na osobiste przedmioty. W strefie tej przyda się również wygodny fotel biurkowy z opcją regulacji wysokości oparcia i siedziska, która pozwala łatwo dopasować mebel do zmieniającego się wzrostu dziecka.

Strefa zabawy – kreatywna przestrzeń do wybryków i rozwoju zainteresowań

Strefa zabawy i relaksu to bardzo ważne miejsce – zarówno w pokoju młodzieżowym dla chłopaka i dziewczyny, jak i we wspólnej przestrzeni dla siostry i brata. To w jej obrębie młodsze dziecko zbuduje własną bazę, wzniesie zamek dla księżniczki czy osadę piratów. Starsze odnajdzie tu komfortowe warunki, by rozwijać swoje zainteresowania i poleniuchować na miękkim dywanie z książką. Jeśli strefa zabawy projektowana jest dla dwójki dzieci w różnym wieku, powinna być na tyle uniwersalna, by każde z nich mogło z niej bez przeszkód korzystać. Aranżując przestrzeń do zabawy, warto również zadbać o różnego rodzaju pojemniki do przechowywanie zabawek, gier i płyt, by dzieci mogły łatwo zapanować nad wszystkimi akcesoriami. Niezwykle praktyczne okazują się przy tym otwarte regały – optymalna wysokość mebla zapewnia swobodny dostęp do każdej z półek.

Aranżacja wspólnego pokoju dla rodzeństwa to niemałe wyzwanie – w końcu w jednym pomieszczeniu będą mieszkać dwa różne charaktery. Jednak przemyślane rozplanowanie przestrzeni pozwoli stworzyć taką przestrzeń, w której każde dziecko odnajdzie swoje miejsce.

Przykładowe meble do pokoju dziecka

Fotel biurowy OMAHA 2 CX0722M-W1
449,-
Cena najniższa: 599,-

Cena regularna:

Cena regularna: 599,-