Gdyby zabawki z „Toy Story” miały własne miejsce na przechowywanie, a Andy – ich właściciel – wiedział, jak utrzymać porządek w swoim pokoju, naszym ulubionym bohaterom łatwiej byłoby uniknąć przygód na podłodze. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zapanować nad bałaganem w pokoju swoich pociech, zapraszamy do lektury. W tym artykule znajdziesz gotowe pomysły oraz praktyczne rozwiązania, które sprawią, że zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli cieszyć się harmonią i funkcjonalnością pokoju dziecięcego. Oto jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka.
Organizacja zabawek w pokoju dziecka – od czego zacząć?
Zanim zaczniesz „walczyć” z bałaganem w pokoju Twoich pociech, przypomnij sobie słowa znanej lekarki i pedagożki, Marii Montessori: „Pomóż mi zrobić to samemu”. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego może warto spróbować uczynić sprzątanie elementem zabawy? Zorganizuj wyścig: kto szybciej uporządkuje swoje klocki czy figurki? Inny pomysł: włącz ulubioną piosenkę Twoich pociech, najlepiej skoczną i rytmiczną: niech dzieci sprzątają tak długo, jak długo słyszą znaną melodię. Jest jeden warunek: mają to zrobić w try miga! W tej zabawie jest jeszcze jeden pozytyw: gwarantujemy, że dzieciaki zakomenderują powtórkę.
Ilość zabawek zdecydowanie przerosła możliwości metrażowe pokoju? Możesz zastosować metodę Konmari. Jej autorka, Marie Kondo, uchodząca za ekspertkę od porządków, ma swoją własną filozofię – może okazać się pomocna podczas sortowania zabawek, których jest za dużo, a dzieci przestały się nimi bawić. Główna zasada tej metody polega na zachowaniu przedmiotów, które sprawiają nam radość, a pozbyciu się tych, które już jej nie wywołują. Jak więc zastosować tę metodę w pokoju dziecięcym?
- Przygotuj się na proces sortowania: zadbaj o to, aby dzieci były w odpowiednim nastroju do pracy. Wybierz odpowiedni moment, kiedy będą zrelaksowane i chętne do współpracy.
- Wyjmijcie wszystkie zabawki i drobiazgi z pudełek: umieśćcie je w jednym miejscu, na przykład na podłodze czy stole. Dzięki temu łatwiej będzie ocenić, ile ich jest i które są już zbędne.
- Oceńcie każdy przedmiot: poproś swoje dzieci, aby wzięły każdą zabawkę do ręki i zastanowiły się, czy daje im ona radość. Jeśli tak, zostawcie ją, jeśli nie – odłóżcie na bok. Ułatwi to decyzje, które zabawki warto zachować.
- Uporządkujcie wybrane zabawki: posegregujcie je według kategorii, na przykład osobno klocki, lalki, samochody itp. Dzięki temu łatwiej będzie je przechowywać i utrzymywać w nich porządek.
- Pozbądźcie się zbędnych zabawek: te, które już nie sprawiają radości, można oddać rodzinie, znajomym, przekazać do przedszkola czy domu dziecka. Możecie nawet zorganizować wyprzedaż garażową lub sprzedać je na aukcjach internetowych.
Pamiętaj, że proces sortowania zabawek metodą Marie Kondo to świetna okazja do nauczenia dzieci, jak podejmować decyzje, dbać o swoje rzeczy (oraz środowisko – poprzez recykling) i dzielić się z innymi.
Meble do przechowywania zabawek i książek w pokoju dziecka – półki, regały, skrzynie
Dzieci uwielbiają udawać, że są dorosłymi, a ci przecież z reguły nie miewają problemów, by odłożyć na miejsce dopiero co użyty przedmiot czy sięgnąć po kolejny. Wniosek? Dopasuj rozmiar mebli dziecięcych do wzrostu i możliwości Twoich pociech. To kolejny aspekt, na który Maria Montessori kładła największy nacisk: półki i regały na zabawki powinny umożliwić najmłodszym korzystanie z nich bez konieczności pomocy ze strony rodzica, czyli znajdować się na wysokości wzroku czy w zasięgu ich rąk. Zgodnie z jej obserwacjami, ten zabieg pozwala dzieciom uczyć się decyzyjności i odpowiedzialności za swoje przedmioty.
A jak przechowywać książki? Choć możesz klasycznie – na regałach, skierowane grzbietem w stosunku do oczu dziecka – sugerujemy podążanie za wskazówkami Montessori, czyli umieszczenie ich okładką do przodu. Pomogą Ci w tym płytkie regały-biblioteczki ze specjalnym drążkiem, który utrzymuje książki frontem do wzroku pociechy, pięknie eksponując okładkę i zachęcając do zapoznania się z zawartością. Innym sposobem na wyeksponowanie książek jest użycie drewnianych skrzyń i wypełnienie nimi książek pionowo – takie ustawienie sprawia, że maluch szybko odnajduje ulubiony tytuł i chętniej spędza czas na lekturze.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Półki tekstylne i skrzynie – pomysły na praktyczne przechowywanie pluszaków w pokoju dziecięcym
Pluszaki to nieodłączny element dzieciństwa, ale też niełatwy orzech do zgryzienia jeśli chodzi o magazynowanie – tym bardziej że maluchy zazwyczaj miewają pewne „fazy”, podczas których bawią się jednymi, pozostałe rzucając w kąt. Jak zatem przechowywać maskotki? Rozważ wiszące półki tekstylne i organizery do pokoju dziecięcego; świetnie sprawdzą się również ażurowe, siateczkowe regały zawieszane pod sufitem i sięgające niemal podłogi. Oryginalnym pomysłem może być również „hamak” dla pluszaków, wykonany z materiału lub siatki – nie tylko zapanujesz nad bałaganem, ale też stworzysz ciekawy element dekoracyjny w pokoju. Inna opcja to duże kosze tekstylne, które dzięki sporej pojemności zapewnią miejsce na naprawdę wiele pluszaków. Ich niekwestionowaną zaletą jest wszechstronne zastosowanie – doskonale sprawdzają się w roli pojemnika na klocki, piłki zapalonego fana futbolu czy jako kosz na brudne ubranka i bieliznę.
Jeszcze innym pomysłem może być regał w kształcie domu. Dzieci na pewno będą zachwycone, jeśli ich pluszowi przyjaciele czy lalki będą mogli siedzieć w różnych „pokoikach”. Jeśli chcesz, możecie nawet wspólnie je „urządzić” – do nadania charakteru domkowi wystarczą skrawki tapet oraz okleina samoprzylepna, którymi wykleisz wnętrza półek. Nawet sufit możesz wyposażyć w prawdziwą lampę! Wykorzystaj do tego punktowe lampki LED zasilane na baterie i przyklejane za pomocą taśmy dwustronnej – docelowo służą jako oświetlenie wnętrza szaf, ale kto powiedział, że nie mogą być lampami sufitowymi w domku lalek i misiów?
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Pudełka, pojemniki i organizery na zabawki – jak je wykorzystać?
Pudełka i pojemniki do przechowywania to klucz do sukcesu w utrzymaniu porządku w pokoju dziecięcym. Warto zainwestować w takie, które będą łatwe do otwierania i zamykania, a także atrakcyjne wizualnie dla dzieci. Zwróć uwagę na rodzaj przechowywanych przedmiotów: drobne elementy, takie jak klocki, kredki czy figurki, najlepiej przechowywać w przezroczystych pudełkach z przegródkami, a większe przedmioty, takie jak lalki czy pojazdy, w odpowiednio dużych pojemnikach czy skrzyniach.
Aby ułatwić dzieciom odnalezienie potrzebnych przedmiotów, oznacz pojemniki za pomocą etykiet: młodsze dzieci, które nie potrafią czytać, bez problemu sobie poradzą, jeśli zamiast wyrazów użyjesz ilustracji. Możesz je przygotować z naklejek, kartoników czy zalaminowanych wydruków z drukarki. Nie zapomnij również wykorzystać przestrzeni pionowej, stosując organizery wiszące na drzwiach lub ścianie. Można w nich przechowywać drobne przedmioty, takie jak figurki czy akcesoria do rysowania, a jednocześnie zaoszczędzić miejsce na biurku, regale czy podłodze.
Jak przechowywać zabawki w małym pokoju dziecięcym? Zadbaj o funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni
W małym pokoju dziecięcym każda przestrzeń jest na wagę złota. Warto więc wykorzystać każdy dostępny kąt jako miejsce do przechowywania zabawek. W takim przypadku spróbuj „myśleć w pionie” – zainstaluj półki nie tylko nisko – w zasięgu oczu i rąk dzieci – ale i wyżej: na ścianach oraz np. na drzwiach do pokoju czy skrzydle drzwiowym szafy. Zadbaj o to, by na wysokości znajdowały się jedynie rzadko używane zabawki – takie, po które dzieci nie zechcą sięgać bez pomocy dorosłego. Mimo to istnieje pewne ryzyko, że maluch wespnie się po regale – uczul dziecko, jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą, ale bądź przewidująca i zawczasu przymocuj meble do ściany za pomocą haków lub wkrętów.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Innym pomysłem jest wykorzystanie przestrzeni pod łóżkiem – skrzynie na kółkach czy wysuwane szuflady to idealne miejsca na przechowywanie mniej używanych zabawek i pluszaków czy sezonowych ubrań. Jeśli dzieci współdzielą pokój, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne, takie jak łóżko piętrowe z wbudowaną szafą czy biurkiem. Dzięki temu zaoszczędzisz miejsce, a jednocześnie podniesiesz funkcjonalność pokoju dziecięcego.
Podsumowując, odpowiednie przechowywanie zabawek w pokoju dziecka to klucz do utrzymania porządku i stworzenia przytulnej, harmonijnej przestrzeni dla młodego człowieka. Wybierając do pokoju dziecka meble, pudełka i wykorzystując różne metody sortowania, rodzice powinni wspólnie z pociechą zadbać o funkcjonalność i estetykę pokoju. Ucząc dziecko odpowiedzialności i dbałości o własne rzeczy, rodzice inwestują w ich przyszłość.
Jeśli poszukujesz idealnych rozwiązań do przechowywania zabawek oraz innych akcesoriów do pokoju dziecięcego, przejrzyj asortyment naszego sklepu internetowego, zwłaszcza ten, który znajduje się w zakładce „Dzieci” dedykowanej naszym milusińskim. Znajdziesz tam szeroki wybór wszelkich elementów wyposażenia, które pomogą Ci stworzyć przytulne i funkcjonalne miejsce dla Twojego dziecka.
Pudełka do przechowywania w pokoju dziecięcym