Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Porządek bez stresu: praktyczne wskazówki, jak utrzymać porządek w pokoju

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Porządek bez stresu – brzmi jak utopia? Nie musi! Dowiedz się, jak z werwą i uśmiechem na twarzy przeprowadzić porządki w pokoju nie tylko dorosłego, ale zwłaszcza w tętniącej życiem strefie dziecka. Odkryj proste metody, które przemienią bałagan w przytulną przestrzeń.

Zasada 30 minut, czyli jak codziennie dbać o porządek?

Utrzymywanie porządku w pokoju nie musi być ani skomplikowane, ani czasochłonne. Kluczem jest konsekwencja i regularność i mamy nawet na to doskonały trik: zasadę 30 minut, która wymaga od Ciebie jedynie półgodzinnego wysiłku dziennie. Wciąż brzmi nierealnie? Mały bonus: najlepiej podzielić go na 2 sesje, każda po kwadrans. Rano i wieczorem. Dzięki temu efekty Twoich działań będą widoczne natychmiast, i to przy minimalnym wysiłku. Przed wyjściem z domu wykorzystaj 15 minut na szybkie zadania, jak odkładanie rzeczy na swoje miejsca czy usunięcie kurzu z powierzchni. Wieczorem druga 15-minutowa sesja pozwoli Ci na uporządkowanie pozostałych elementów i przygotowanie pokoju na następny dzień. Najlepsze w tej metodzie jest to, że świetnie sprawdza się w przypadku najmłodszych dzieci, których koncentracja na wykonywanej czynności z reguły jest nie dłuższa niż kwadrans.

Czy musi to być dokładnie 30 minut? Oczywiście, że nie. Ważne, aby znaleźć własne tempo i dostosować zasady do swojego stylu życia. Więcej o tym pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Jedno jednak jest pewne: dzięki regularnym, krótkim sesjom sprzątania porządek stanie się częścią Twojej codziennej rutyny. Przy takim podejściu, utrzymanie porządku w pokoju, okazuje się nie tyle obowiązkiem ile przyjemnością.

Jak utrzymać porządek w pokoju - aranżacja sypialni
Jak utrzymać porządek w pokoju - aranżacja sypialni

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Czy mniej rzeczy oznacza większy porządek?

Czy wchodząc do pokoju dziecka tracisz zen? Rozważ wprowadzenie do swojego domu filozofii minimalizmu, której najbardziej rozpoznawalną ambasadorką jest bez wątpienia Marie Kondo. W kulturze japońskiej, z której pochodzi, przestrzeń jest traktowana jako cenny zasób: domy są małe, ale nie brakuje w nich oddechu, ponieważ znajduje się w nich tylko niezbędne umeblowanie. W filozofii zen większa ilość rzeczy nie oznacza zatem większego bogactwa. Wręcz przeciwnie – nadmiar może prowadzić do chaosu, stresu i poczucia przeciążenia. Zasada „mniej znaczy więcej” jest tu zatem kluczowa.


Marie Kondo propaguje ideę, że powinniśmy otaczać się tylko tymi przedmiotami, które sprawiają nam radość. Jej metoda, nazwana od pierwszych liter imienia i nazwiska określeniem konmari, polega na porządkowaniu rzeczy według kategorii (a nie pomieszczeń), zaczynając od ubrań, a kończąc na tak drobnych detalach jak ozdoby czy pamiątki. Ma zatem zastosowanie w absolutnie każdym pokoju: w sypialni, salonie, kuchni, garderobie, łazience, pomieszczeniu gospodarczym itd. Przy każdym przedmiocie należy zadać sobie pytanie: „Czy sprawia mi radość?”. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, przedmiot zostaje; jeśli „nie” – pożegnaj się z nim i przekaż dalej.


Więcej o tej metodzie pisaliśmy w tym wpisie.

Sprawdzone triki na porządek w pokoju dziecka

Pomoc w utrzymaniu porządku w pokoju dziecka to wyzwanie, które często wydaje się nie do pokonania. Jednak z odpowiednią strategią i podejściem możesz uczynić to zadanie nie tylko możliwym, ale także przyjemnym i edukacyjnym dla maluchów.

Doskonałym punktem wyjścia są zasady filozofii Marii Montessori – twórczyni pedagogiki, która skupia się na naturalnym rozwoju dziecka. Jej teoria zakłada, że przestrzeń, w której dziecko się rozwija, powinna być dostosowana do jego potrzeb i możliwości, a to oznacza uporządkowanie i zorganizowanie pokoju w taki sposób, aby pociecha mogła samodzielnie korzystać z rzeczy, które są w nim przechowywane.

Jak utrzymać porządek w pokoju - pudełka na przechowywanie do pokoju dziecka
Jak utrzymać porządek w pokoju - pudełka na przechowywanie do pokoju dziecka

Jak uporządkować zabawki dziecka według Marii Montessori? Po pierwsze pamiętaj, że powinny one być łatwo dostępne. W praktyce oznacza to korzystanie z niskich regałów lub pojemników, w których maluch będzie mógł łatwo odnaleźć swoje ulubione przedmioty. Przyda się tu organizacja zabawek w pokoju dziecka na podstawie kategorii lub tematów, na przykład wszystkie klocki w jednym pojemniku, a wszystkie pluszaki w innym. Podobne zasady dotyczą regału na książki: zamiast układać książki grzbietami do przodu, ułóż je okładkami. W ten sposób dziecko łatwiej zdecyduje, którą książkę chce przeczytać, a dodatkowo unikniesz wysypywania całej zawartości regału na podłogę. Ważne też, aby na początku nie zapychać regału książkami. Zacznij od kilku, z czasem dodając więcej pozycji.

Dobra organizacja przestrzeni szafy – jak utrzymać porządek w pokoju?

A co w przypadku szafy? Według włoskiej pedagog, ten mebel powinien być wyposażony w szuflady lub półki na różnego rodzaju ubrania: osobno dla spodni, osobno dla koszulek, osobno dla swetrów itd. Co więcej, ubrania powinny być dobrze widoczne, najlepiej ułożone pionowo (tu zastosowanie ma metoda konmari), co pozwoli dziecku szybko zidentyfikować, co chce na siebie założyć i analogicznie – odłożyć na miejsce ubranie, z którego zrezygnowało. Warto też zachęcić dziecko do samodzielnego składania i wkładania ubrań na miejsce, choć początkowo może to wymagać Twojej pomocy i cierpliwości.

Jak utrzymać porządek w pokoju - plastikowe pudełka do przechowywania
Jak utrzymać porządek w pokoju - plastikowe pudełka do przechowywania

Kolejnym pomysłem może być wykorzystanie etykiet lub zdjęć, które pomogą dziecku zidentyfikować, gdzie powinny trafić poszczególne ubrania. Nie tylko ułatwisz pociesze utrzymanie porządku w jej pokoju, ale również pomożesz jej rozwijać umiejętności czytania i rozpoznawania obiektów. Pamiętaj, że proces uczenia dziecka samodzielności i odpowiedzialności to podróż, która wymaga cierpliwości i zrozumienia. Ale efekty tej pracy mogą przynieść wymierne korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego.

Segregacja zabawek w pokoju dziecka – ważny krok ku dorosłości

Nasz pomysł na zabawki w pokoju dziecięcym? Wykorzystaj metodę konmari! Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku najmłodszych ten proces nie jest taki prosty. Kilkulatkowie niechętnie pozbywają się swoich zabawek, nie wspominając już o dzieleniu się nimi z innymi. Takie zachowanie jest całkowicie normalne i stanowi część rozwoju emocjonalnego dziecka.

Aby wprowadzić zasady konmari w kontekście zabawek, liczy się zrozumienie i uszanowanie emocji dziecka. Możesz zaczekać aż pociecha sama zdecyduje, że nadszedł czas pożegnania z danym przedmiotem, albo spróbować wytłumaczyć, że oddając zabawkę, która mu już nie służy, daje szansę na sprawianie radości innym dzieciom.

Metoda konmari jest o wiele więcej niż tylko oczyszczaniem przestrzeni z niepotrzebnych przedmiotów. To filozofia życia, która uczy szacunku do przedmiotów, a przez to również do ludzi i całego otaczającego nas świata. Przez nauczanie dzieci tych wartości od najmłodszych lat, pomagamy im budować zdrowe relacje nie tylko z przedmiotami, ale również z ludźmi i samym sobą.

Jak utrzymać porządek w pokoju - przydatne akcesoria
Jak utrzymać porządek w pokoju - przydatne akcesoria

Jak utrzymać porządek w pokoju? Dzielenie pomieszczenia na strefy

A co, jeśli mimo prób pociecha nie jest skłonna do ustępstw? Wówczas, jak mówi przysłowie, „na bezrybiu i rak ryba” – trzeba pracować z tym, co się ma. Kwestię może znacząco ułatwić koncept podziału pokoju dziecięcego na strefy funkcjonalne. Każda z nich powinna służyć innemu celowi, np. nauce, snowi i zabawie. Niech przedmioty wykonywane podczas jednej czynności nie „przechodzą” do drugiej strefy. Przykład? Miejscem kredek, mazaków i bloków rysunkowych powinno być biurko. Do segregacji artykułów piśmienniczych i materiałów kreatywnych idealnie sprawdzą pudełka i pojemniki do przechowywania, które umieścisz na dostosowanym do wysokości dziecka regale. Nieodłącznym elementem tej strefy powinien być kosz na śmieci, który pozwoli na natychmiastowe pozbycie się niepotrzebnych resztek papieru, obierków z kredek czy opakowań po przekąskach. Z kolei lekkie przedmioty, jak pluszaki, mogą wisieć w strefie zabawy, np. na półce tekstylnej zlokalizowanej w pobliżu łóżka czy dywanu.

Podział na strefy, z jasno określonym miejscem dla każdego przedmiotu, uczy dzieci porządku i samodzielności, jednocześnie ułatwiając codzienne sprzątanie i porządkowanie. W dobrze zorganizowanym środowisku zarówno Ty, jak i dziecko, będziecie mogli cieszyć się harmonią i spokojem. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom organizacja w mieszkaniu będzie przebiegała sprawniej – zwłaszcza że na agatameble.pl znajdziesz pełne wyposażenie: od ściereczek i myjek, po worki i suszarki na pranie. Szukaj ich w dziale akcesoria do sprzątania oraz prasowanie i suszenie.

Z tymi akcesoriami utrzymasz porządek w pokoju

Pojemnik z pokrywą BASIC 1,5L
6,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Pojemnik z pokrywą BASIC 3L
9,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kosz BRISEN 41 l
39,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Torba na zakupy MULTIBAG niebieska 25 l
46,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak z półką i lusterkiem zielony CHMURKA 27 cm
59,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Kosz plastikowy niebieski 15 l
22,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Regał z 3-szufladami różowy 35x35x102 cm
79,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Pojemnik pod łóżko 25 l
46,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: