Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Przytulna kuchnia — jak ją urządzić i czego nie może w niej zabraknąć?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Przytulna kuchnia w bloku też może być funkcjonalna i piękna. Jak w aneksie kuchennym pomieścić zlewozmywak, lodówkę, miejsce na obrusy i naczynia? Czy przytulna kuchnia z salonem oznacza, że musisz zrezygnować z wyspy kuchennej? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu! Sprawdzisz też, jak zadbać o oświetlenie, dodatki i przestrzeń w małej przytulnej kuchni, by oddzielić aneks od salonu zarówno funkcjonalnie, jak i wizualnie.

Przytulna kuchnia — kolory

Dobrze dobrane kolory mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wygląd Twojej kuchni. Z wyspą czy nie, przytulna nowoczesna kuchnia będzie wydawała się większa, jeśli utrzymasz jasną kolorystykę płytek i frontów kuchennych. Dodatki za to mogą być tak fantazyjne, jak tylko zechcesz, bo jasna kuchnia to dobre tło dla każdego stylu.

Choć biel kojarzy nam się często ze sterylnym chłodem, to całkowicie biała kuchnia też może być przytulna i mieć przyjazny klimat. Do białych ścian i frontów dobierz drewniane elementy wyposażenia, na przykład uchwyty szafek, chlebak czy podkładki na stół — drewno ociepli atmosferę kuchni, przełamując biel. Postaw też doniczki z ziołami, a na podłodze połóż miękki dywanik w ulubionym kolorze.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Jeśli zależy Ci na praktycznych frontach, zamiast bieli czy czerni wybierz ciemną szarość. Na tym kolorze najmniej widoczne są zabrudzenia. W takim przypadku zadbaj, by pozostałe elementy rozjaśniały przestrzeń. Postaw na białe lub beżowe pojemniki na przyprawy i jasne obicie na krzesłach. Świetnym elementem dekoracyjnym w takiej kuchni będą po prostu świeże, kolorowe owoce i warzywa umieszczone w dużej misie.

Równie dobrym wyborem będą fronty drewniane. Przytulna kuchnia z drewna w połączeniu z jasnymi ścianami będzie wyglądała elegancko, a Tobie zostanie duże pole do popisu, jeśli chodzi o dobór dekoracji. Jeśli zdecydujesz się na czarne, metalowe żyrandole, uzyskasz wnętrze nawiązujące do industrialnego stylu, który doskonale pasuje do przytulnej kuchni z odkrytą cegłą. Jeśli wolisz wesołe, bezpretensjonalne wnętrza, wyszukaj dodatki ze wzorami ludowymi. Wprowadzisz do mieszkania mnóstwo koloru i rustykalny klimat, tworząc jasną, przytulną kuchnię.

W Salonach Agata dobierzesz klasyczne fronty do szafek dolnych i górnych, które pozwolą Ci osiągnąć wymarzony efekt w kuchni. Zachęcamy zwłaszcza do skorzystania z naszego planera kuchni online — do wyboru masz ponad 30 frontów, 20 blatów i 130 różnych korpusów, dlatego jesteśmy przekonani, że samodzielnie stworzysz projekt wymarzonej przytulnej, nowoczesnej kuchni lub wręcz przeciwnie — tej o tradycyjnym wydźwięku. Jeśli nie czujesz się na siłach, nasi projektanci chętnie Ci w tym pomogą.

Jak urządzić przytulną kuchnię — oświetlenie

Oświetlenie kuchenne to element, który ma największy wpływ na atmosferę tego pomieszczenia. Jeśli chcesz stworzyć kuchnię ciepłą i przytulną, unikaj żarówek o zimnej barwie. Są one na miejscu w biurze czy sklepie, ale w mieszkaniu lepiej postawić na ciepłe światło, o delikatnie żółtym zabarwieniu, imitujące światło słoneczne.

Dodatkowe punktowe oświetlenie w kuchni, na przykład pod szafkami, pozwoli Ci z łatwością stworzyć intymną atmosferę w jesienne wieczory. Przyda się także, by doświetlić blat roboczy. W Salonach Agata znajdziesz listwy LED i punktowe lampki, dzięki którym stworzysz oświetlenie dokładnie dopasowane do Twoich potrzeb. Polecamy Twojej uwadze zwłaszcza oświetlenie inteligentne — dzięki niemu zmienisz barwę i natężenie światła przy pomocy własnego smartfona.

Żeby kuchnia była funkcjonalna, nie rezygnuj jednak z dużego, górnego źródła światła. Duży żyrandol zawieszony nad wyspą kuchenną będzie praktyczny w nowoczesnej, ale i przytulnej kuchni. To pomieszczenie służy głównie do przyrządzania i spożywania posiłków, możesz więc zwiększyć jego funkcjonalność, stosując dodatkowe doświetlenie wnętrz szuflad. Wtedy wszystkie zakamarki będą łatwo dostępne.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Przytulny aneks kuchenny — jak oddzielić go od salonu?

Przede wszystkim zdecyduj, czy wyspa kuchenna będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego wnętrza. Wysypy kuchenne stanowią idealną granicę między aneksem kuchennym a salonem. Dzielą przestrzeń pod względem wizualnym i funkcjonalnym, a także stanowią naturalną strefę jadalną. Dobrze zaprojektowana wyspa będzie także miejscem do przechowywania, dzięki któremu możesz zrezygnować z części zamkniętych szafek kuchennych. Zamiast nich możesz zastosować otwarte półki, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało lekko i przestronnie. Postaw na nich kolorowe bibeloty i pamiątki, żeby oddawało Twój charakter.

Co jednak w przypadku, gdy nie zdecydujesz się na wyspę? Kuchnię od salonu optycznie oddzielisz na dwa sposoby: przy użyciu faktury materiałów wykończeniowych i przy użyciu koloru. Różnica między płytkami podłogowymi w kuchni a parkietem w salonie od razu wytworzy wizualny podział przestrzeni. Jeżeli zdecydowałaś się na parkiet także w kuchni, połóż na granicy z salonem dekoracyjny dywanik. Podobnie sytuacja ma się ze ścianami – jeśli ściany w kuchni i w salonie są w tym samym kolorze, wydziel część ściany i nadaj jej inną fakturę, by tworzyła optyczną granicę między pomieszczeniami.

Przytulna kuchnia dobrze wygląda z odkrytą cegłą ściany. Dobrym pomysłem jest też pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową – to rozwiązanie podzieli przestrzeń, a jednocześnie da domownikom miejsce do twórczej ekspresji. Łączenie kuchni z salonem to idealne miejsce na stół jadalny. Stół wyznaczy naturalną granicę między pomieszczeniami, a poza czasem posiłków będzie służył do różnych aktywności — odrabiania lekcji, rysowania, grania w gry planszowe czy różnego rodzaju rękodzieła.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Dodatki do przytulnej kuchni

Aranżacje do przytulnej, ciepłej kuchni zależą przede wszystkim od zastosowanych mebli, rodzaju płytek i koloru ścian. Jeśli meble kuchenne, podłoga i ściany są ciemne, zadbaj o ożywienie przestrzeni jasnymi dodatkami. Do jasno urządzonych kuchni z kolei warto wprowadzić kontrastujące elementy w nasyconych barwach, żeby wnętrze emanowało ciepłem.

Powieś w oknach półprzezroczyste zasłony, a na parapecie ustaw doniczki z kwiatami. Bardzo stylowym rozwiązaniem jest wprowadzenie do kuchni akcentu kolorystycznego przez pomalowanie intensywną farbą zwykle ukrywanych elementów wystroju: różnych rur, rurek, kaloryfera. Dzięki tej sztuczce od razu ożywisz ciemniejszą kuchnię, a do jasnej wprowadzisz nieco fantazji. Koniecznie zadbaj też o rośliny — to one najlepiej poprawiają nastrój i sprzyjają relaksowi. Najlepsze rośliny do kuchni to po prostu zioła, które wykorzystasz podczas gotowania — bazylia, oregano, liście laurowe.

Jeśli Twój budżet na dodatki jest ograniczony, wykorzystaj w tej roli rzeczy, które już masz: filiżanki i kubki domowników, kolorowe talerze i miseczki będą świetnie wyglądały na otwartych kuchennych półkach, a przy okazji wygodnie będzie z nich korzystać.

Dobrze dobrane tekstylia potrafią całkowicie odmienić wygląd kuchni. Bieżnik lub obrus w fantazyjne wzory ożywi aranżację wnętrza, a całości dopełnią ściereczki kuchenne w pasujących odcieniach. Jeśli Twoja kuchnia utrzymana jest w stylu glamour, zdecyduj się na zasłony lub obrusy ze złotym, geometrycznym wzorem. Do skandynawskiego wnętrza z kolei bardziej będą pasowały jednokolorowe zasłony o mocno nasyconym odcieniu. Wszystkie powyższe dodatki do kuchni znajdziesz w Salonach Agata.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Sposoby na dużą przytulną kuchnię

W większych kuchniach duże powierzchnie pokryte płytkami mogą sprawiać surowe wrażenie. Jak ocieplić nastrój w dużej kuchni? Przede wszystkim zadbaj o zieleń. Rośliny wpłyną korzystnie na każde wnętrze, a jeśli masz dużo miejsca, możesz zaszaleć. Zainwestuj w szybkorosnące rośliny o dużych liściach, np. monstery lub filodendrony, lub rozważ pnące bluszcze, które mogą wspinać się po korpusach kuchennych.

Żeby nadać pomieszczeniu głębi i podzielić je na strefy, połóż coś na podłodze. Klasycznym wyborem będzie łatwy w czyszczeniu dywanik tkany na płasko. W zależności od wybranego wzoru podkreślisz wybrany przez Ciebie styl aranżacji wnętrza. Jeśli chcesz wprowadzić do domu nieco fantazji — wybierz dywanik imitujący zwierzęcą skórę. Ciekawym rozwiązaniem są też słomiane lub drewniane maty, które sprawdzą się szczególnie, jeśli chcesz wnętrza zarówno minimalistycznego, jak i przytulnego. Jeśli lubisz minimalizm, w dobieraniu dodatków postaw na naturę: oprócz roślin poukładaj na parapetach aranżacje z ciekawych kamieni. Dobierz do tego ciężkie wazony z marmuru lub kamienne moździerze.

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Zadbaj też o odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni wokół okien — firanki i zasłony ocieplą pomieszczenie. Jeśli zdecydujesz się na neutralne zasłony, dobierz do nich detale w Twoim stylu, np. dekoracyjne sznurki lub magnesy do spinania zasłon. Tekstylia i materiały zawsze wprowadzają przytulny nastrój, rozważ więc też zastosowanie ich na obiciach krzeseł kuchennych.

Duża kuchnia będzie przytulna, jeśli dobrze ją oświetlisz. Powieś nad stołem większy żyrandol, ale ustaw też w pobliżu lampkę o długim ramieniu — na pewno przyda się, gdy będziesz chciała spędzić kameralny wieczór z przyjaciółką.

Korzystając z naszej oferty, urządzisz swoją kuchnię tak, by była piękna i wygodna. Znajdziesz tu wszystko, co niezbędne — od podstawowego wyposażenia aż po dekoracje. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym asortymentem Salonów Agata!

Wyposażenie przytulnej kuchni

ABADA Krzesło barowe, welurowe, czarne
183,08
Cena najniższa: 199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 199,-

COFFEE Pojemnik kuchenny, czarny,19 cm
11,99
Cena najniższa: 19,99

Cena regularna:

Cena regularna: 19,99

SCANDI Pojemnik, szklany, z ceramiczną pokrywką, 1000 ml
9,99
Cena najniższa: 16,99

Cena regularna:

Cena regularna: 16,99

Chlebak metalowy czarny 30,5x20,7x15,1 cm
39,90
Cena najniższa: 69,90

Cena regularna:

Cena regularna: 69,90

TEA Pojemnik kuchenny, czarny, 19 cm
11,99
Cena najniższa: 19,99

Cena regularna:

Cena regularna: 19,99

Chlebak czarny 34x15 cm
69,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

GALIA Krzesło barowe, czarno-złote
229,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Krzesło barowe szare GRINNA
129,-
Cena najniższa: 149,-

Cena regularna:

Cena regularna: 199,-

Krzesło barowe WENUS
339,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

REVERES Krzesło barowe, szare
210,68
Cena najniższa: 229,-

Cena regularna:

Cena regularna: 229,-