Obecnie zapanowała moda na surowe, minimalistyczne czy wręcz ascetyczne wnętrza. Tego typu nowoczesne aranżacje rewelacyjnie prezentują się w katalogach, stanowiąc cenne źródło inspiracji. Jednak w codziennym życiu zależy nam raczej na stworzeniu przytulnego wnętrza, przywołującego na myśl ciepłą, domową atmosferę, sprzyjającego relaksowi. Co zrobić, aby takie było?
Nowoczesne wnętrze też może być przytulne!
Proste bryły, biele, szarości, beton i industrialne akcenty – niezależnie od wiodącego stylu aranżacji wnętrza można wprowadzić kilka elementów, które ocieplą je i będą idealnie komponowały się z resztą wystroju. Warto jednak zachować umiar – nadmiar przytulnych dodatków przytłoczy przestrzeń i zagraci mieszkanie, dając efekt daleki od zamierzonego. Lepiej też postawić na podobny styl i barwy korespondujące z ogólną kolorystyką. Wyjątkiem jest styl eklektyczny – wtedy możliwa jest większa dowolność, jednak nawet w tym przypadku całość powinna być spójna i przemyślana. Za pomocą jakich elementów aranżacji ocieplić wnętrze i sprawić, aby było bardziej nastrojowe? Prezentujemy sprawdzone pomysły.
Zdjęcia, obrazy, grafiki
Rodzinne zdjęcia w ozdobnych ramkach, oryginalne obrazy czy niezwykle popularne ostatnio różnego rodzaju grafiki to świetny sposób na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru i wprowadzenie przytulnego klimatu.
Ozdoby
Kolejny ważny element tworzący przyjemny nastrój. Dekoracyjne figurki, wazony, świeczniki, pudełeczka – tego typu detale stanowią dopełnienie każdej aranżacji. Ważne jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. Kilka wyrazistych ozdób będzie prezentowało się znacznie lepiej niż półka uginająca się pod ciężarem kolekcji przypadkowych eksponatów.
Świeczki
Światło świec wprowadza wyjątkowy klimat, sprzyjający relaksowi i romantycznym chwilom we dwoje. Same świeczki bez trudu dopasujemy do wystroju wnętrza – ogrom dostępnych aktualnie wzorów i kolorów umożliwia tworzenie naprawdę ciekawych kompozycji.
Kwiaty
Wbrew pozorom to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Kwiaty ożywiają przestrzeń, wprowadzają specyficzny klimat, dodają przytulności. Wybór konkretnych gatunków ma znaczenie – powinny pasować do reszty aranżacji. Poza roślinami doniczkowymi warto pomyśleć o bukiecie ciętych kwiatów w pięknym wazonie, będącym dodatkową ozdobą salonu. W kuchni idealnie sprawdzą się natomiast świeże zioła.
Książki
Domowa biblioteczka, regał czy choćby kilka ulubionych egzemplarzy na jednej z półek – nie ulega wątpliwości, że książki również tworzą przytulny klimat w mieszkaniu.
Poduszki
Tekstylia to najprostszy sposób na ocieplenie wnętrza. Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić przytulny salon, odpowiedź jest prosta – wystarczy umieścić na kanapie kilka poduszek. Ich kolor, fakturę i wzór dopasujmy do wystroju pomieszczenia. Mogą stanowić wyrazisty akcent lub po prostu wtopić się w przestrzeń. To dodatki, które pewnością będą sprzyjały komfortowemu wypoczynkowi.
Zasłony
Coraz częściej rezygnujemy z nich na rzecz nowoczesnych rolet. Mimo wszystko, tworząc przytulne wnętrze, warto pomyśleć o zwiewnych zasłonach, które pełniłyby wyłącznie dekoracyjną funkcję.
Dywan
Podobnie jak zasłony, dywany pełnią obecnie głównie dekoracyjną rolę. Odpowiednio dobrany kolor czy wzór potrafi podkreślić charakter całej aranżacji. Nie zapominajmy jednak o ich praktycznym zastosowaniu – zarówno miękki, puszysty dywan shaggy, jak i bawełniany chodnik w minimalistyczny stylu uchronią nasze stopy przed zmarznięciem, a dodatkowo skutecznie zamaskują niedoskonałości podłogi.
Drewno
Drewno ociepla surowe aranżacje, dodając im przytulności. Rewelacyjnie komponuje się z betonem, cegłą, ale też skandynawską bielą, tworząc ciekawe wnętrza. Drewniana podłoga, stolik, elementy mebli – warto uwzględnić je podczas urządzania mieszkania.
Ciepłe barwy
Można wprowadzić je do wnętrza w postaci drobnych elementów, takich jak tekstylia, ale też większych powierzchni – jak choćby kolorowy fotel, kanapa, a nawet ściany. Ciepłe barwy pomniejszają optycznie przestrzeń, co może być pomocne w aranżacji bardzo dużych pomieszczeń. Za ciepłe uważa się delikatne beże, kremy, złamaną biel, kolory ziemi, a także pomarańcze, żółcie, czerwienie. Te ostatnie są intensywniejsze i działają na nas pobudzająco, a niekiedy nawet drażniąco, dlatego w tym przypadku lepiej postawić raczej na wyraziste akcenty niż dominujące motywy. Co ciekawe ciepłe odcienie mogą też przybierać barwy, które uznawane są za zimne – na przykład zieleń czy niebieski.
Światło
Ciepłe, rozproszone światło sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Wybierając żarówki, warto pamiętać, że zimny i neutralny odcień światła sprzyja koncentracji, podczas gdy ciepły – odprężeniu i relaksowi. Dobrze też zdecydować się na kilka źródeł światła, w których zastosujemy odmienne barwy. Poza oświetleniem sufitowym w naszym mieszkaniu powinny znaleźć się również lampy podłogowe i stołowe, będące przy okazji istotnym elementem dekoracyjnym.
Mamy nadzieję, że powyższe propozycje będą pomocne podczas aranżacji przytulnego wnętrza. Niezbędne tekstylia i ozdoby oraz jeszcze więcej inspiracji znajdziecie w salonach Agata i na www.agatameble.pl.