Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Salon w stylu loft – aranżacje

Szorstkość surowego betonu, ciepło naturalnego drewna i nostalgia za industrialnym dziedzictwem miast – aranżacja salonu w stylu loft to sztuka kreowania przestrzeni, która odzwierciedla dynamikę współczesnego trybu życia. Ta estetyka zyskała popularność zwłaszcza wśród miłośników niekonwencjonalnych wnętrz, a jej sekrety odkryjemy w niniejszym artykule.

Styl loftowy – inspiracje płynące z przemysłowej przeszłości i artystycznego ducha

Loft pojawił się na scenie designu wnętrz już w latach 50. XX wieku. Był to wynik przeobrażenia dawnych struktur przemysłowych (zwłaszcza w nowojorskich poprzemysłowych dzielnicach SoHo i TriBeCa) i ich przystosowania do funkcji mieszkalnych: takie nieruchomości były wówczas łatwo dostępne i względnie tanie. Dopiero w latach 60. i 70. XX w. lofty zaczęły być kojarzone z prestiżowymi mieszkaniami i pracowniami artystów malarzy, rzeźbiarzy i fotografów. Stare, opuszczone fabryki i magazyny z przełomu XIX i XX wieku, dzięki dużym oknom i jasnym pomieszczeniom, pozwoliły im realizować swoje twórcze wizje: nie tylko zapewniały sporą powierzchnię, ale także miały charakterystyczne surowe wykończenia, które doskonale pasowały do artystycznego ducha.

W Polsce pierwsze lofty zaczęły się pojawiać dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, jako wyraz fascynacji kulturą i architekturą Zachodu. Jednym z najbardziej ikonicznych budynków, które są przykładem adaptacji stylu loftowego, jest Księży Młyn należący niegdyś do niemieckiego fabrykanta Karola Scheiblera. Ten gigantyczny kompleks budynków, mieszczący się w dawnej fabryce włókienniczej w Łodzi, jest symbolem, jak industrialna architektura z poprzedniego wieku może być przekształcona w unikalne i funkcjonalne wnętrze.

Aranżacja salonu w stylu loft
Aranżacja salonu w stylu loft

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Wyróżnikiem stylu loftowego jest przede wszystkim otwarta przestrzeń – pomieszczenia zazwyczaj nie są podzielone na oddzielne pokoje, a poszczególne strefy wydzielają meble czy różne poziomy podłogi (podest, antresola). Dodatkowo cechą charakterystyczną stylu loftowego jest surowość wykończenia: ceglane ściany, drewniane belki, widoczne instalacje, betonowe podłogi – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat. Styl loftowy, choć swoje korzenie ma w przestrzeniach artystycznych i industrialnych, dziś jest powszechnie stosowany w aranżacji wnętrz mieszkalnych, biur, restauracji czy hoteli, pokazując, jak surowość i minimalizm mogą współgrać z funkcjonalnością i estetyką.

Salon loftowy – kolory i materiały

Podstawą wystroju salonu loft jest wykorzystanie surowych materiałów. Kwintesencją ściany w stylu loft jest odkryta cegła i beton, czyli materiały tradycyjnie wykorzystywane w budownictwie fabrycznym. Bardzo istotną rolę odgrywają również naturalne surowce. Znajdziemy tu przede wszystkim drewno – często w postaci surowych, nieheblowanych bali i kantówek – oraz metal. Wiele elementów może być z recyklingu, co nadaje wnętrzu unikalny i autentyczny charakter.



Dominującą paletę barw tworzą beże, szarości i brązy, jednak dla przełamania monotonii stosuje się odrobinę ciepłych akcentów w postaci czerwieni lub żółci. Żywe niuanse dodają energii i ożywiają tę dosyć „bezpieczną” paletę, tworząc przestrzeń pełną charakteru i osobowości.


Oświetlenie, czyli ważny element wystroju salonu w stylu loft

Wnętrza w stylu loft kochają światło, zarówno to naturalne, jak i sztuczne. Wysokie okna, charakterystyczne dla przemysłowych budynków, wpuszczają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła, dodając pomieszczeniom przestronności i jasności. Ale nie ulega wątpliwości, że to oświetlenie sztuczne kreuje tutaj ten niepowtarzalny klimat.

Aranżacja salonu w stylu loft
Aranżacja salonu w stylu loft

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Lampy sufitowe w stylu loft prezentują wyjątkowe wzornictwo, często stanowiąc kluczowy element definicji loftowego wnętrza. Ich podstawowe zadanie to rzecz jasna doświetlenie pomieszczenia, ale i wydobywanie i podkreślanie klimatu surowego wystroju. Jakie są zatem cechy charakterystyczne loftowego oświetlenia?

  • Lampy wiszące często mają klosze wykonane z metalu, co nawiązuje do dawnego oświetlenia przemysłowego, które musiało być odporne na różne warunki. Metalowy klosz może być mocno zabudowany lub wręcz przeciwnie – ażurowy. W tym drugim przypadku żarówka często jest otoczona jedynie przez metalową konstrukcję przypominającą klatkę.
  • Innym popularnym rozwiązaniem w zakresie loftowego oświetlenia są modele pozbawione kloszy – eksponujące dekoracyjną żarówkę. Taką estetykę wykorzystuje popularna lampa sufitowa typu pająk. Tworzy ją plątanina czarnych kabli z odsłoniętymi żarówkami, a całość przypomina odnóża pająka.
  • Z loftowym wystrojem świetnie współgrają czarne, ruchome reflektorki sufitowe lub umieszczone na szynie, które przywodzą na myśl oświetlenie studyjne. Pamiętajmy, że pierwotnie lofty były niejednokrotnie przestrzeniami artystycznymi.
  • W loftowym stylu świetnie odnajdują się żyrandole z okrągłymi, szklanymi kloszami. Klosze mogą być wykonane z transparentnego lub lekko przydymionego szkła, które doskonale przepuszcza i efektywnie rozprasza światło.
  • Jeśli chodzi o kolorystykę, najpowszechniej stosowaną barwą jest czerń, choć nie jest to bynajmniej jedyna opcja. Paleta kolorów oświetlenia loftowego obejmuje również szarości, brązy, stare złoto oraz miedź.


Oświetlenie w stylu loft to zatem przede wszystkim różnego rodzaju lampy przemysłowe – surowe, metalowe, z widocznymi elementami konstrukcyjnymi i przewodami. W wystrój salonu loft doskonale wpisują się również modele vintage i stalowe lampy wiszące przypominające oświetlenie estradowe. Szczególne efekty daje połączenie różnych typów oświetlenia: głównego światła sufitowego, uzupełnionego o lampę stojącą do salonu i modele stołowe, połączone ze światłem punktowym w postaci spotów i kinkietów.

Aranżacja salonu w stylu loft
Aranżacja salonu w stylu loft

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Meble do loftowego salonu – na jakie postawić?

Aranżacja salonu w stylu industrialnym wymaga minimalistycznego podejścia. Jakie meble powinny znaleźć się w pokoju w stylu loftu? Przede wszystkim powinny być wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów, takich jak lite drewno, trwały metal, a nawet beton (popularne są np. stoliki kawowe z blatem z betonu architektonicznego). Mają zazwyczaj proste, geometryczne formy i wyglądają na masywne.

Na pierwszym miejscu stoją modele wykonane z naturalnych materiałów. Drewno, skóra, stal – to one są nieodłącznym elementem tego stylu. Wystrój salonu loft powinien skupiać się na surowości i autentyczności, dlatego wszelkie meble powinny być solidne, a ich konstrukcja mocno wyeksponowana.

Przykładowo sofy powinny być duże, wygodne i dobrze wyprofilowane – nie zapominajmy, że pomimo surowej estetyki, salon w stylu loft jest przede wszystkim przestrzenią do życia i relaksu. Idealne sprawdzą się tutaj modele w skórzanej tapicerce w koniakowym lub czarnym odcieniu, choć dobre efekty daje też wybór tkanin w odcieniach szarości i taupe. Meble tapicerowane, ze względu na duże wymiary typowego loftu, zazwyczaj są większe. W industrialnym salonie idealne będą duże narożniki w kształcie litery L lub U, które mogą być umieszczone nie tylko tradycyjnie – tyłem do ściany – ale także na środku pomieszczenia, na przykład tyłem do kuchni, wyznaczając w ten sposób strefę relaksu. Wśród nich znakomicie prezentuje się narożnik rozkładany – jest nie tylko praktyczny, ale także stanowi doskonałe tło dla innych dodatków w stylu loft.

Duży metraż i otwarty plan loftów sprawiają, że istotne jest umiejętne wyznaczenie przestrzeni. Oprócz narożników, poszczególne strefy mogą być również oddzielone za pomocą innych mebli: użyteczne mogą okazać się na przykład fotele wypoczynkowe, regały i witryny bez tylnej ścianki, zwłaszcza te wykonane całkowicie z metalu lub połączenia metalu z drewnem. Do wydzielania stref znakomicie nadają się również dywany, które w surowym, industrialnym wnętrzu wprowadzą na dodatek element przytulności. Niektóre nowoczesne dywany, które znajdziesz w Agacie, są produkowane z włókien odpornych na zużycie, w tym brud i wilgoć, a nawet na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki temu uatrakcyjnią wygląd całej loftowej strefy: salonu i przylegających do niego przedpokoju, kuchni, balkonu czy tarasu.

Pamiętaj również, że meble industrialne często są dalekie od perfekcji. Szczególnie mile widziane są tu wszelakie perełki vintage znalezione na strychu pradziadków z widocznymi uszkodzeniami, ubytkami niedoskonałościami.

Aranżacja salonu w stylu loft
Aranżacja salonu w stylu loft

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Dodatki i dekoracje uświetniające salon w stylu loft

Pomieszczenia w stylu loft nie powinny być przeładowane nadmiarem mebli i dodatków. Nie ulega jednak wątpliwości, że to one sprawiają, że surowy, przemysłowy charakter loftu staje się przestrzenią komfortową do życia.

Choć pozory mogą mylić, loftowe mieszkanie to symfonia minimalizmu i wygody. Nie brakuje w nich takich elementów tekstylnych jak pledy, dywany i poduszki dekoracyjne. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z naturalnych materiałów, które wprowadzą do wnętrza nutę autentyczności i elegancji. Eksperymentuj z różnymi fakturami, łącząc chropowatość lnu, miękkość weluru i wielowymiarowość futra.

W przestrzeniach loftowych skoncentruj się na designerskich dodatkach – idealne będą obrazy i plakaty oprawione w czarne ramy, szczególnie te w czarno-białej kolorystyce, z motywami miejskimi, geometrycznymi czy abstrakcyjnymi. Takie dekoracje wyglądają świetnie nie tylko na ścianach, ale też oparte o ściany lub meble.

Kolejnym istotnym elementem dekoracji loftowych wnętrz są rośliny. Ich intensywna zieleń w surowej, „fabrycznej” przestrzeni tworzy mocny kontrast i wzmacnia atmosferę gościnności. Nie przesadzaj jednak z ilością kwiatów doniczkowych – aby zachować minimalistyczną loftową estetykę, skup się na kilku roślinnych akcentach. Do loftowego salonu doskonale pasują na przykład popularne monstery, strelicje czy różne odmiany bluszczu. Oryginalnym pomysłem może być też stworzenie ogrodu wertykalnego z mchu chrobotka lub różnych odmian pnących.

Aranżacja salonu w stylu loft
Aranżacja salonu w stylu loft

Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl

Salon loft – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy aranżujesz duży salon na otwartym planie, czy mały pokój w stylu loft, przestrzeń zawsze powinna zachowywać typowe elementy wyróżniające tę surową estetykę: cegłę, beton, metal i drewno. Wnętrza w stylu loft to jednak mieszanka różnych trendów i stylów oraz prawdziwa zachęta do twórczych eksperymentów. To, co wydaje się niewłaściwe lub przestarzałe, w salonie loftowym może zyskać nowe życie. 

Właściwe zaprojektowanie i urządzenie loftu to nie lada wyzwanie, ale efekt jest zdecydowanie wart wysiłku! Salon w stylu loft to przestrzeń, która łączy surowość i elegancję, funkcjonalność i estetykę, przeszłość i teraźniejszość. To miejsce, które zasługuje na uwagę i z pewnością wywoła zachwyt u każdego, kto do niego wejdzie. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom z łatwością zaaranżujesz loftowy salon. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w dużym domu, czy w niewielkiej kawalerce, na agatameble.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz.

Meble i dodatki do salonu w loftowym stylu

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Komoda PAMIR 116 cm
2851,08
Cena najniższa: 3099,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3099,-

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Stolik kawowy PAMIR 80 cm
1038,68
Cena najniższa: 1129,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1129,-

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Komoda PAMIR 174 cm
4139,08
Cena najniższa: 4499,-

Cena regularna:

Cena regularna: 4499,-

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Szafka pod telewizor maxi PAMIR
3265,08
Cena najniższa: 3549,-

Cena regularna:

Cena regularna: 3549,-

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Szafka pod telewizor mini PAMIR
2391,08
Cena najniższa: 2599,-

Cena regularna:

Cena regularna: 2599,-

20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Komoda czterodrzwiowa FRAME
1219,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Stolik kawowy z szufladą LOZANNA
429,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Stolik kawowy PAMIR 120 cm
1149,08
Cena najniższa: 1249,-

Cena regularna:

Cena regularna: 1249,-

RABAT 8%
20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Komoda z 2 szufladami PAMIR
4415,08
Cena najniższa: 4799,-

Cena regularna:

Cena regularna: 4799,-

20 RAT 0%

Minimalna wartość produktów w zamówieniu dla opcji raty to 100 zł

Komoda z szufladami LOZANNA
1249,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Hasła tematyczne: Salon styl