Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Salon z aneksem kuchennym - pomysły na aranżacje

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Salon z aneksem kuchennym to pomysł, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Kuchnia otwarta na salon daje wrażenie przestronności, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Stworzona w ten sposób przestrzeń dzienna jest elastyczna i wielofunkcyjna, ułatwia domownikom wspólne spędzanie czasu, a przy tym pozwala na zastosowanie wielu ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Jak modnie urządzić salon z aneksem kuchennym?

Zamiast ściany

Nowoczesne wnętrza to wnętrza przestronne, w których nierzadko granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami zacierają się. Wszystko tworzy spójną aranżacyjnie całość, a jedynie wizualne oddzielenie różnych stref zastępuje ściany. Jak oddzielić w ten sposób kuchnię od salonu?

Wyspa: Kuchnia z wyspą to modne i funkcjonalne rozwiązanie. Wsypa prezentuje się niezwykle efektownie, a przy tym zapewnia dodatkowy blat roboczy oraz więcej miejsca do przechowywania (jeśli będzie posiadała szafki i szuflady). Najczęściej stosowana opcja to wyspa stanowiąca strefę gotowania – z płytą i okapem.
Barek: Zabudowany barek, podobnie jak w przypadku wyspy, zwiększy powierzchnię do przechowywania, co w przypadku kuchni otwartej jest szczególnie ważne – im mniej zbędnych rzeczy na blacie, tym lepiej. Niezabudowany natomiast doda wnętrzu lekkości – granica między kuchnią a salonem będzie mniej wyraźna. Nowoczesne hokery to ciekawy element tego typu aranżacji.
Sofa: Ustawiona tyłem do kuchennej zabudowy oddzieli część wypoczynkową. Tradycyjna albo narożna, stonowana albo w wyróżniającym się kolorze, który zostanie powtórzony na innym elemencie – niezależnie do wyboru, umieszczona w odpowiednim miejscu w naturalny sposób wydzieli strefę relaksu, stając się centrum całej przestrzeni.

Integracja

Zamiast dzielić możemy też zintegrować część kuchenną i wypoczynkową za pomocą strefy jadalnianej, stanowiącej część wspólną a zarazem płynne przejście pomiędzy kuchnią i salonem. To rozwiązanie bardzo praktyczne – dzięki temu z powodzeniem zmieścimy większy, bardziej reprezentatywny stół, przy którym będziemy mogli zarówno spożywać na co dzień posiłki w rodzinnym gronie, jak i biesiadować z zaproszonymi gośćmi. Choć w tego typu aranżacjach dominują stoły prostokątne, coraz więcej zwolenników zyskują także okrągłe – prezentują się oryginalnie. Jakie krzesła wybrać? Najlepiej sprawdzą się uniwersalne krzesła drewniane lub przeżywające aktualnie renesans tapicerowane, o barwie współgrającej z resztą wystroju.

Od kuchni

Bez względu na styl i kolorystykę aranżacji salonu z aneksem kuchennym, warto pamiętać, że to salon odgrywa w tym układzie główną rolę – aneks kuchenny nie powinien wysuwać się na pierwszy plan. Dobrze więc postawić na jednolitą, stonowaną zabudowę. Meble do aneksu kuchennego o gładkich, eleganckich frontach to doskonały wybór.

Salon

Z kolei meble do salonu powinny charakteryzować się ciekawą formą, ale przy tym lekką konstrukcją. Masywna meblościanka z jednej strony i zabudowa aneksu z drugiej dadzą bowiem dość klaustrofobiczny efekt, optycznie pomniejszając przestrzeń. Najważniejszym meblem jest sofa, którą warto zestawić z designerskim fotelem. Istotne jest również ustawienie usytuowanie telewizora – tak, aby można było zerkać na niego podczas przygotowywania posiłków.

Detale

Detale wspólne dla obu części – na przykład dodatki w tym samym kolorze, te same elementy wykończenia, jak metal czy drewno – zwiększą wrażenie spójności obu części aranżowanego wnętrza. Otwarta kuchnia to także okazja do eksponowania ładnych, cieszących oko drobiazgów. Imbryk i gustowne filiżanki, misa z owocami, świeże zioła w doniczkach, dekoracyjne puszki i słoje – wszystko to będzie już od progu widoczne.

Oświetlenie

Oświetlenie to bardzo ważny element aranżacji salonu połączonego z kuchnią. Warto zainwestować w oświetlenie podszafkowe, lampę lub kilka mniejszych nad stołem albo barkiem i oczywiście oświetlić odpowiednio sam salon – poza światłem górnym to także światła boczne oraz nastrojowa lampa podłogowa czy stołowa. Dla najlepszego efektu i funkcjonalności oświetlenie powinno być jak najbardziej zróżnicowane.

Liczy się design

Nowoczesny desing, oryginalne formy, produkty dobrej jakości – to liczy się w tego typu aranżacjach. Modne rozwiązanie stanowi na przykład ozdobny, wyeksponowany okap, który w otwartej kuchni pełni bardzo ważną funkcję. Idealnym pomysłem jest też designerskie drobne AGD, jak choćby ekspres do kawy, czajnik czy robot kuchenny.