Skandynawski pokój dziecięcy – jak go urządzić?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Dzieci to synonim czystej radości: są zawsze uśmiechnięte, gotowe do działania i pełne kreatywności. Raz są malarzami, piosenkarzami, kucharzami a innym razem miłośnikami zwierząt lub zapalonymi sportowcami. Ich zapał do codziennych przygód niemal nigdy się nie kończy! A gdyby tak stworzyć im przestrzeń, w której mogą być kim chcą, kiedy chcą i jak chcą? Skandynawski pokój to strzał w dziesiątkę. Na dodatek idzie w parze z pedagogiką Montessori – zobacz, jak stworzyć pokój dziecięcy w skandynawskim stylu i razem z nami zamień tę przestrzeń w idealne miejsce do rozwijania nieskończonej dziecięcej wyobraźni.
Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim – dlaczego warto postawić na taką aranżację?
Skandynawski design to niesamowicie umiejętne wykorzystanie przestrzeni i kreatywności. Tu wszystko się ze sobą łączy, wygląda naturalnie i prosto, a jednocześnie nowocześnie. Mimo że panuje ascetyzm w ilości mebli, dodatków i zastosowanej kolorystyce, z powodzeniem można zaaranżować w tym stylu pokój dziecięcy, który co do zasady powinien być wnętrzem pogodnym, radosnym i figlarnym.
Oto główne argumenty przemawiające za urządzeniem pokoju dziecięcego na styl skandynawski:
- neutralna estetyka to cecha rozpoznawcza skandynawskiego designu. Sprawia to, że z powodzeniem zaaranżujesz pokój dziecięcy dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Możesz bez problemu stworzyć przestrzeń, którą będzie dzieliło rodzeństwo odmiennej płci i w różnym wieku. Co więcej, podstawowy wystrój jest zwykle na tyle neutralny i pozwala na tak dużą swobodę aranżacyjną, że szybko się nie znudzi, nieprędko wyjdzie z mody, a zatem może towarzyszyć pociesze przez kilka, a nawet kilkanaście dobrych lat;
- meble w stylu skandynawskim dla dzieci najczęściej są wykonane z litego drewna, co oznacza, że są solidne, trwałe i przetrwają wiele lat w nienaruszonym stanie. Jeśli przyjdzie Ci ochota na odświeżenie czy zmianę ich kolorystyki, nic nie stoi na przeszkodzie, by je odmalować. Nawet nadgryzione zębem czasu będą świetne się prezentowały. Ponadto liczne skandynawskie meble dla dzieci są zaprojektowane tak, by rosły razem z nimi: krzesełko niemowlęce, w którym dziecko jadło pierwsze posiłki przy stole, może po latach stać się krzesłem biurkowym, a łóżko dzięki ściąganym barierkom posłużyć maluchowi do lat szkolnych. Niektóre łóżka mają nawet rozsuwaną konstrukcję, więc mogą towarzyszyć dziecku od pierwszych lat życia aż do wieku nastoletniego;
- pierwszeństwo mają tu białe, jasne kolory, które rozjaśniają i optycznie powiększają otoczenie. Pomieszczenia wydają się schludne, czyste, ale i większe. Skandynawska estetyka to zatem doskonała inspiracja na mały pokój dziecięcy. Ponadto rozjaśnione wnętrza i duża ilość światła słonecznego, które wpada przez okna, pobudza pracę mózgu, sprzyja nauce i koncentracji;
- filozofię stylu skandynawskiego można podsumować w zdaniu less is more – „mniej znaczy więcej”. W skandynawskich aranżacjach liczy się sama esencja: tu nie ma miejsca na niepraktyczne meble i ich liczbę w nadmiarze. Teoria ma przełożenie w praktyce: tylko niezbędne meble mieszczą tylko niezbędne rzeczy, dlatego aranżacja skandynawskiego pokoju dziecięcego może pomóc w utrzymywaniu porządku;
- w kontrolowaniu bałaganu pomoże również praktyka Montessori, z którą skandynawski styl idzie w parze. Maria Montessori wiele pisała o otoczeniu dziecka i o tym, jak ma ono wyglądać. Szafy, regały, półki, łóżko – wszystko powinno być dostosowane do wzrostu dziecka, by ułatwić mu samodzielne korzystanie z mebla, czyli sięganie po zabawki, książki, ubrania, ale i odkładanie ich na miejsce. Choć Montessori nie określała konkretnie, że maluch ma spać w łóżku przypominającym domek (konstrukcja łóżka-domku faktycznie przywędrowała do nas ze Skandynawii), to obniżony materac istotnie ułatwia dziecku wchodzenie i schodzenie z łóżka – może zatem wygodnie korzystać z miękkiego posłania jako czytelni, oddawać się twórczym pasjom, a nawet samodzielne decydować czy udać się na drzemkę.
Skandynawski design jest przyjazny dzieciom – i to od pierwszych chwil życia. Meble zazwyczaj nie mają ostrych krawędzi, a w myśl duńskiego hygge, towarzyszy im sporo miękkich tkanin. Daje to miejsce na wiele miękkich lądowań! Ponadto mieszanka materiałów, kolorów (często kontrastowych) i kształtów (geometrycznych) jest doskonała dla wzroku dzieci w pierwszych miesiącach życia, dlatego styl nordycki jest również pod tym względem doskonałym sprzymierzeńcem edukacji. |
Meble dziecięce w stylu skandynawskim – jasne kolory i naturalne materiały
Pokój dziecka w stylu skandynawskim emanuje prostotą. Meble są utrzymane w jasnych kolorach, najczęściej pomalowane na biało, szaro lub częściowo w kolorach sugerujących na płeć dziecka. W pokoju dla dziewczynki w stylu skandynawskim stosuje się zwykle róż, a w chłopięcym błękit, ale zawsze barwy są pastelowe, rozbielone, delikatne i nienarzucające się. Jednak to drewno wychodzi na pierwszy plan – występuje w postaci naturalnej, zaimpregnowane jedynie bezbarwnym lakierem.
W pokoju dziecka nie ma miejsca na nadmiar przedmiotów, a jak wiadomo – im więcej mebli, tym więcej potencjalnych miejsc do przechowywania. Nadrzędnym celem jest to, aby były funkcjonalne, jednak nie dla Ciebie, a dla Twojego dziecka. Porzuć więc pomysł wstawienia tam dużej szafy trzydrzwiowej zabudowanej aż pod sufit – dziecko z niej nie skorzysta, a najprawdopodobniej stanie się przechowalnią nielicznej ilości rzeczy nienależących do malucha. W jakie meble wyposażyć pokój dziecięcy?
Podstawowe meble w stylu skandynawskim do pokoju dziecięcego
Do pełnego umeblowania w pokoju dziecięcym wystarczą łóżko, mała szafa, komoda i stoliczek z krzesłem, a na późniejszym etapie biurko. Zabawki, książeczki i inne przedmioty dziecka przechowuj w pionie, czyli na regałach i półkach. Dzieci potrzebują przestrzeni do zabawy, więc im więcej zostawisz wolnego miejsca na podłodze, tym lepiej. Tym większa również szansa, że zachowacie we wnętrzu ład z zabawkami.
Podczas wyboru łóżka powinnaś kierować się zasadą bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o maluszka, obowiązkowy mebel to bezapelacyjnie łóżeczko z barierkami. Już jednak z chwilą, gdy kilkumiesięczne niemowlę opanuje sztukę raczkowania, warto uczyć go schodzenia z łóżka czy kanapy tyłem. Choć może to nieco potrwać, w okolicy roczku najpewniej jego ruchy staną się pewne i zamierzone – być może nawet postawi już pierwsze kroki. Mimo że dwunastomiesięczne dziecko to wciąż maluszek, wielu rodziców decyduje się na zakup „doroślejszego łóżka” z okazji pierwszych urodzin – o ile są już pewni jego umiejętności. Takie łóżko ma barierki, które w odpowiednim momencie można zdemontować. Oprócz łóżek jednoosobowych w ofercie Salonów Agata znajdziesz również łóżka z dostawką – to doskonała opcja nie tylko dla rodzeństwa, ale także wtedy, gdy jako rodzic chcesz czuwać przy śpiącej pociesze. Na ścianie za łóżkiem możesz powiesić nasze panele ścienne – stworzysz wówczas uroczy kącik i cenne podparcie dla pleców podczas wieczornego czytania książeczek.
Ważne meble z punktu widzenia metodyki Montessori to szafy z odpowiednio nisko zamontowanym drążkiem oraz komody z szufladami. Ich wnętrze warto wyposażyć w organizery z naklejkami symbolizującymi daną odzież – dziecko będzie mogło sięgać po spodnie, body czy bluzę, dzięki czemu wesprzesz go w nauce ubierania, ale także od małego zachęcisz do samodzielnego decydowania o swoich preferencjach. Praktyczne meble to zwłaszcza regały – świetnie sprawdzają się modele w kształcie kilku złączonych ze sobą sześcianów. Zwiększysz ich funkcjonalność, jeśli w pokoiku dziecka położysz je poziomo, a nie pionowo – ponownie ułatwisz mu sięganie po książki czy zabawki.
Tekstylia do dziecięcego pokoju w stylu skandynawskim – dywany, zasłony, poduszki
Tekstylia w skandynawskich pokojach dziecięcych odgrywają niezwykle ważną rolę, ponieważ wpływają na bezpieczeństwo, ale także pomagają stworzyć odpowiedni klimat – tak ważny dla mieszkańców chłodnych krajów nordyckich. Co lepiej odtworzy hygge (szwedzkie lagom, a norweskie koselig) w pokoju dziecięcym niż miękkie i przytulne tkaniny?
Nic tak dobrze nie wyznaczy strefy do zabawy, jak dywan. Pokój dziecięcy umeblowany na styl skandynawski szczególnie dobrze będzie się prezentował w towarzystwie dywanów ze wzorami geometrycznymi, azteckimi i motywami ulubionych zwierzątek. W Salonach Agata oferujemy także miękkie maty, np. w kształcie liści monstery, ale godne uwagi są również dywany do prania w pralce. Te nowej generacji można nawet suszyć maszynowo, dzięki czemu są odporne na dziecięce zabawy czy pozostałości po jedzeniu. Co najciekawsze, możesz je przycinać na dowolne kształty – nawet skomplikowane puzzle – bez obaw o strzępienie brzegów.
Z kolei na łóżku postaw na dziecięcą pościel, narzutę i poduszki. Nie próbuj sprawiać, by posłanie wyglądało perfekcyjnie – dziecko przynajmniej w tym aspekcie będzie miało beztroskie dzieciństwo, Ty oszczędzisz sobie nerwów, a co najważniejsze – taki kontrolowany nieład na łóżku wygląda jeszcze bardziej hygge!
Kolory idealne do pokoju dziecięcego w stylu skandynawskim
Wiesz już, że w pokojach skandynawskich duże znaczenie przywiązuje się do bieli – wynika to z umiejscowienia Skandynawii na mapie świata. W krajach tych panuje długa zima, a ilość naturalnego światła, jaka wpada do pomieszczeń, okresowo bywa niewielka. Wobec tego każda powierzchnia jest zaprojektowana tak, aby dać jak najwięcej sposobności do oświetlenia pomieszczenia światłem słonecznym odbitym od różnych płaszczyzn. W typowych domach skandynawskich są również duże okna, przez które wpada maksimum słońca. Aby stworzyć nordycką aranżację, w pokoju dziecięcym zrezygnuj z firan, pozostawiając jedynie zasłony.
Białe ściany są idealnym tłem dla kreatywności Twoich dzieci: powieś w drewnianych ramkach ich dzieła, nie martwiąc się, czy kolory będą pasować. Do woli dodawaj również kolorowe akcenty w postaci dodatków: kilka pastelowych żółtych, turkusowych, niebieskich lub różowych nut nigdy nie zaszkodzi, o ile żaden kolor nie zdominuje pomieszczenia.
Jak sprawić by pokój dziecięcy w stylu skandynawskim był przytulny? Dodatki do skandynawskiego pokoju dziecięcego
Każde pomieszczenie zyska, gdy dodasz do niego odpowiednie dekoracje. W skandynawskim pokoiku dziecięcym nie może zabraknąć nastrojowego oświetlenia – wspaniale sprawdzą się wszelkie girlandy świetlne, w tym urocze pastelowe cotton ballsy. W wersji dla małych dzieci bezpieczniejsze będą wersje na baterie lub ładowane kablem USB. Przy łóżeczku pociechy postaw lampkę nocną – ciekawym rozwiązaniem w tym segmencie może być lampka z projektorem, który wyświetla np. gwiezdne konstelacje. Delikatne światło nie tylko pomaga zasnąć dziecku po całym dniu odkrywania świata, ale także dodaje otuchy w czasie nocnych przebudzeń. To dodatkowo doskonały pretekst do zgłębiania tematyki kosmosu.
Jeśli aranżujesz pokój dziecięcy na poddaszu, rozważ przytwierdzenie do belek wiszącego fotela typu bocianie gniazdo czy wersji brazylijskiej. Huśtanie i kołysanie to doskonała stymulacja zmysłów dla dziecka. Nie zapomnij również o dekoracji ścian – w Salonach Agata znajdziesz urocze ozdoby ścienne w ulubionych dziecięcych motywach i multum drobiazgów, które sprawią, że dziecięcy pokój będzie jeszcze bardziej przytulny.
Zabawki w myśl skandynawskiego designu? Czemu nie!
W pokoju dziecięcym dla dziewczynek nie może zabraknąć drewnianego domku dla lalek, a skandynawski pokój dziecięcy chłopca nie obejdzie się zapewne się bez warsztatu z narzędziami. Obydwoje docenią drewnianą kuchnię z szeregiem akcesoriów, gdzie będą mogli uskuteczniać „kulinarne eksperymenty”. Znajdźcie kącik na fotele dla dzieci, a na pewno zostaniesz zaproszona na pogaduchy przy filiżance herbaty w uroczym drewnianym kubeczku. Dzieci uwielbiają w nich siedzieć podczas czytania książeczek, oglądania bajek i zabawy pluszakami. Mebel nadaje się również do zabawy w dom, co jest niezwykle ważnym etapem w rozwoju dziecka. Sprawdzi się również pluszowy basenik z kulkami czy namiot tipi, który pewnie stanie się uwielbianą przez dzieciaki „bazą”.
Świetnym pomysłem na zabawę połączoną z nauką są pomoce tworzone zgodnie z metodyką Marii Montessori: na niskich regałach możesz umieścić tace z tematycznymi materiałami dydaktycznymi, np. makiety botaniczne z motywem zwierząt morskich, leśnych, domowych czy dinozaurów. W sieci znajdziesz z pewnością wiele inspiracji na kreatywne zabawy z dzieckiem.
Zachęciliśmy Cię do zgłębienia tej tematyki? Z Salonami Agata z łatwością stworzysz dziecięcy pokoik skandynawski, w którym wdrożysz nauczanie Montessori. Stworzysz kreatywną przestrzeń sprzyjającą zabawie i przyswajaniu nauki, jak i wnętrze absolutnie hygge – komfortowe, przytulne, bezpieczne, którego nie powstydziliby się rodowici Skandynawowie.