Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Sypialnia w stylu boho

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Jaki jest styl boho? Artystyczny, barwny i radośnie niedbały. Nonszalancki i nieograniczony sztywnymi zasadami. Jest to jednak jedynie część jego istoty – choć frywolność jest najbardziej pociągającą cechą tego wnętrzarskiego nurtu, kryje on w sobie o wiele więcej znaczeń i inspiracji, a przede wszystkim historii.

Jaka jest historia stylu boho?

Boho wywodzi się prosto ze stylu życia przedstawicieli bohemy – paryskiego środowiska artystycznego z drugiej połowy XIX wieku. La bohème czy cyganeria to określenia nawiązujące do romantycznej wizji życia Cyganów – wolnych dusz, wiecznych wagabundów, wędrowców, których nie dotyczyły żadne zakazy i ograniczenia.

Styl życia Cyganów silnie zainspirował artystów Montparnasse’u, między innymi Henri Toulouse-Lautreca czy Arthura Rimbauda oraz prowadzącą słynny salon artystyczny mecenaskę sztuki Gertrudę Stein. Dzięki nim rodzący się nurt zyskał konkretniejszą formę łącząc ze sobą fascynację romantyczną wizją wolności, orientem i kulturami odległych zakątków świata z mrocznymi i ciemnymi elementami będącymi częścią ich własnego życia poświęconego sztuce. W efekcie boho stał się stylem dualistycznym, balansującym pomiędzy indywidualnością wyrazu artystycznego a świeżym powiewem egzotyki.

Paryskie środowisko awangardowe odcisnęło wielkie piętno na kształcie kultury i literatury, ale także na sposobie, w jaki dziś myślimy o artystach, sztuce i wolności. A tymczasem jego styl życia nadał nowy kierunek inspiracjom wnętrzarskim, które do dziś inspirują i zachwycają w kolejnych, niepowtarzalnych aranżacjach.

Co jest takiego niepowtarzalnego w stylu boho? Właśnie ten artystyczny duch luzu i wolności, nonszalancja i swoboda w dobieraniu mebli i dodatków. Nie oznacza to jednak, że w boho nie obowiązują żadne reguły. Obowiązują, i właśnie dlatego ten styl jest wyjątkowy, zachwycający i od niemal 150 lat wciąż świeży i zaskakujący.

Czym wyróżnia się styl boho?

Niemal bez zastanowienia można określić boho jako patchwork. Patchwork kolorów, wzorów, materiałów i tkanin, które nawiązują do inspiracji orientalnych, artystycznej nonszalancji i cygańskiej swobody.

Styl boho kocha kolory. Mocne pomarańcze, intensywne róże, gęste granaty, soczyste zielenie i żywe czerwienie we wnętrzu boho harmonijnie połączą się z pastelowymi żółciami i przytłumionymi błękitami, spokojnymi beżami i statecznym złotem. Boho to styl, który chętnie ulega kaprysom, więc każdy kolor, który dyktuje nam serce jest mile widziany we wnętrzach współczesnej cyganerii.

Podobnie jest ze wzorami – wnętrza nawiązujące do stylu życia cyganerii są ich pełne. Marokańskie mozaiki, wielobarwne desenie, kwieciste wzory, bogata ornamentykę i kaskada zdobień – aranżacje w tej stylistyce z pewnością nie są nudne. Cętki, plamy, pasy i plamy – każdy wzór, który przykuje wzrok, sprawia przyjemność i podkreśla synkretyczny charakter stylu znajdzie swoje miejsce we wnętrzach boho.

Z szaleństwem barw i wzorów pięknie korespondują naturalne materiały. Surowe drewno, bambus, rattan, wiklina i kamień uspokoją ekstrawagancję kolorystyczną wnętrza nawiązując do inspiracji ekologicznych i orientalnych korzeni stylu boho. Tworząc aranżację warto zwrócić też uwagę na metale – ciepło stylu pięknie podkreślą szlachetny mosiądz i miedź. Równie istotne są tkaniny. Len, juta, wełna oraz różnego rodzaju tkaniny bawełniane naturalnie ocieplą wnętrze, ale warto postawić także na lekkie i zwiewne jedwabie, muśliny lub batyst.

Szaleństwo? Być może, ale to szaleństwo ciepłe, radosne, artystyczne i inspirujące. A na dodatek, jak każde szaleństwo – indywidualne.

Sypialnia boho – jak ją zaplanować?

Centrum każdej sypialni jest łóżko, a więc to od niego warto zacząć urządzanie przestrzeni. Łóżko boho może być wykonane z drewna lub palet, dzięki czemu przestrzeń nabierze ciepłego klimatu, tak charakterystycznego dla tego radosnego stylu. Innym rozwiązaniem dla sypialni w stylu boho będzie łóżko z metalową ramą, które odciąży przestrzeń. Zimne, srebrne barwy ramy lub wręcz przeciwnie - ciepłe, złote odcienie metalowych elementów staną się pięknym elementem dopełniającym nonszalancję sypialni boho. Niezależnie jednak od materiału wykonania łóżka do sypialni, o jego cyganeryjnym charakterze zdecyduje wykończenie: kolor ramy, fantazyjne wezgłowie, barwne pościele i poduszki oraz wzorzyste narzuty. Całości dopełnią dywany do sypialni, np. dywan boho czy dywan z frędzlami, które znajdziesz w naszym sklepie online.

Uzupełniające łóżko szafki nocne niekoniecznie muszą pochodzić z tej samej kolekcji. Ważne, by komplementowały unikalny charakter sypialni. Komody w sypialni boho muszą przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli użyteczność, nie znaczy to jednak, że nie mogą być stylowe. Prosta, drewniana komoda do sypialni z kolorowymi gałkami idealnie wkomponuje się w swobodne przestrzenie.

Toaletka jest nieoczywistym elementem wystroju sypialni. Jej funkcja często bywa po prostu dekoracyjna, ale obecność tego mebla w sypialni może stać się impulsem do małej zmiany nawyków w duchu slow life. Niewielki, drewniany mebel w duchu vintage uzupełni sypialnię boho o nonszalancką przestrzeń idealną dla utrzymania… artystycznego nieładu.

Czy w sypialni jest miejsce na fotel? Oczywiście, a zwłaszcza w sypialni w stylu boho. Fotele, które pięknie uzupełnią artystyczne wnętrze to przede wszystkim pluszowe uszaki w mocnych barwach oraz lekkie rattanowe fotele na cienkich nóżkach. Pomysłowym urozmaiceniem sypialnianej przestrzeni może być zamontowanie wzorzystego, podwieszanego fotela bujanego. Alternatywą dla fotela będą duże, kolorowe poduchy gotowe do rozłożenia na podłodze w każdej chwili – miękkie, wygodne i cudownie beztroskie.

Dekoracje w stylu boho – sposób na artystyczne wnętrze

O cyganeryjnym charakterze sypialni będą w ogromnym stopniu decydowały dodatki. Lustra w ciężkich, złoconych ramach będą odbijały wzorzyste tapety. Kolorowe, bawełniane chodniki odświeżą wnętrze, a lniane lub bawełniane zasłony podkreślą przyjazny charakter wnętrza. Czy podłogę w sypialni boho można udekorować? Oczywiście – wystarczy rozrzucić kilka poduch wykończonych frędzlami lub koralikami, ustawić pod ścianą dużą latarenkę z wikliny lub bielonego drewna. Ściany cudownie ozdobią także makramy i łapacze snów. Całość z pewnością odpowiednio rozświetlą np. lampy sufitowe led, lampy stołowe do sypialni bądź lampy wiszące do sypialni, wśród których prym wiedzie lampa sufitowa boho.

Na jakie dekoracje warto postawić urządzając sypialnię w stylu boho? Niech to będą dekoracyjne bibeloty nawiązujące do stylu życia wagabundy – figurki egzotycznych zwierząt, świeczniki i latarenki z orientalnymi wzorami, ceramiczne miseczki, lampki zdobione kolorowymi szkiełkami lub kloszami wykonanymi z lnu lub wzorzystej bawełny.

Po postawieniu na małej komodzie ceramicznego wazonu i zarzuceniu na łóżko wzorzystej narzuty możemy z satysfakcją rozsiąść się na puszystych poduchach i po prostu odpocząć w ciepłej i radosnej sypialni. Boho to szczególny styl w inspiracjach wnętrzarskich – szaloną feerią barw, wzorów i dodatków sprawia przyjemność i po prostu cieszy.

Przykładowe produkty w stylu boho

Poduszka BOHO 45x45 cm
26,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa na drewnianym trójnogu abażur czarny TREVISO
409,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lustro 60x86 cm
219,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Poduszka BOHO 45x45 cm
26,90
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Szafka nocna MANSION 2SZ
419,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Lampa stołowa abażur czarny LETA
149,-
Cena najniższa: 199,-

Cena regularna:

Cena regularna: 199,-

Puf BODO
639,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: