Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Układ liniowy, wyspowy czy w kształcie litery „L”

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Podczas aranżacji przestrzeni kuchennej niezwykle istotna jest ergonomia. To właśnie ona powinna być priorytetem przy tworzeniu wystroju – funkcjonalność to podstawa wpływająca na komfort przyrządzania potraw. W zależności od tego, jak dużym metrażem dysponujesz, możesz zdecydować się na różne sposoby rozmieszczenia mebli. Poniżej przedstawiamy aspekty posiadania kuchni jednorzędowej, umeblowania w kształcie litery L oraz układu wyspowy - dowiedz się, które z rozwiązań wybrać do swojego wnętrza.

Trójkąt roboczy w kuchni – sprawdzony sposób na praktyczną aranżację przestrzeni

Podstawową zasadą stosowaną przez profesjonalnych projektantów jest zadbanie o tak zwany trójkąt roboczy w kuchni. To obszar obejmujący trzy newralgiczne elementy wyposażenia: płytę grzewczą, lodówkę i zlewozmywak. Powinny one być usytuowane blisko siebie, aby usprawnić przyrządzanie potraw i sprzątanie – dzięki temu zachowana zostaje ergonomia w kuchni, a wszystkie potrzebne sprzęty są w zasięgu ręki.

W jakich wnętrzach sprawdzi się nowoczesna kuchnia z wyspą?

Dużą popularność wśród miłośników stylu nowoczesnego zyskuje kuchnia z wyspą. Układ ten jednak jest dedykowany jest raczej do przestrzeni o większym metrażu. Dodatkowy blat roboczy służy do przygotowywania posiłków, jednak można przy nim także wygodnie jeść, dostawiając wysokie krzesła barowe – tzw. hokery.

Mała kuchnia z wyspą i stołem nie jest nieosiągalna – wystarczy sprytnie zaplanować rozmieszczenie wyposażenia. Na wyspie montowane są niejednokrotnie zlewozmywaki, a pod blatem umieszcza się szafki lub zmywarkę, aby zoptymalizować przestrzeń i maksymalnie zaoszczędzić cenne miejsce. Do takiego układu można wybrać nowoczesne szafki o gładkich frontach wykończonych na wysoki połysk, stylizowane meble retro czy klasyczne elementy umeblowania. Kolorystyka także nie powinna być ograniczeniem – w kuchni z wyspą dobrze wyglądają wszystkie odcienie mebli.

Kuchnia w układzie liniowym – nie tylko dla miłośników klasyki

Schemat liniowy jest często wykorzystywany w pomieszczeniach z aneksem kuchennym – kuchnia jednorzędowa we wnętrzach otwartych nie przytłacza aranżacji i sprawia, że całość sprawia wrażenie przestronności. W tym przypadku nie da się zachować zasady trójkąta roboczego, jednak takie wnętrze również może być funkcjonalne. Wystarczy zadbać o staranne rozmieszczenie wyposażenia: rzadko używane akcesoria umieścić w wyższych, trudniej dostępnych szafkach, z kolei te wykorzystywane codziennie powinny być w zasięgu ręki.

W układzie linearnym sprawdzają się proste meble z gładkimi frontami i ukrytymi uchwytami bądź systemem push to open. Wszystkie sprzęty AGD są ustawione w jednej linii, jednak warto zachować odstęp pomiędzy zlewozmywakiem a płytą i lodówką. Dzięki temu łatwiej utrzymać przestrzeń roboczą w czystości. We wnętrzach łączonych – gdy kuchnia jednorzędowa występuje w postaci aneksu – niezwykle istotny jest wydajny okap pochłaniający zapachy tak, by nie rozchodziły się po salonie.

Kuchnia w kształcie litery L – jak urządzić ją praktycznie?

Kuchnia w kształcie litery L pasuje równie dobrze do aneksu, jak i oddzielnego pomieszczenia. Istotna kwestia to zagospodarowanie strefy narożnej, aby nie była ona pustym obszarem bez możliwości odpowiedniego wykorzystania przestrzeni. Często umieszcza się tam czajnik elektryczny, mikrofalówkę lub ekspres do kawy.

Aby zapewnić wygodny dostęp do gotowanych potraw, piekarnik i płytę grzewczą umieszcza się w centralnej części zabudowy. Kuchnia w bloku urządzana w kształcie litery L pozostawia jedną ścianę wolną ‒ można tam ustawić stół z krzesłami. W małych pomieszczeniach montowane są modele rozkładane. Gdy do dyspozycji mamy większy metraż, można pokusić się o tradycyjny stół.

Stylistyka kuchni w kształcie litery L daje spore pole do popisu. Wybór mebli wynika w dużej mierze z indywidualnych preferencji mieszkańców. Jeśli chodzi o aneks, design powinien współgrać z wystrojem salonu. Pomieszczenia oddzielne pozwalają dowolnie eksperymentować z aranżacją i doborem frontów.

Praktyczne urządzenie i zachowanie ergonomii w kuchni wymaga określenia osobistych potrzeb, a także możliwości przestrzennych. Wybierając układ, warto kierować się kwestiami praktycznymi, nie zapominając jednak o estetyce.