Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Urządzamy pokój nastolatka - aranżacja pokoju młodzieżowego

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Urządzenie pokoju dla nastolatka jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Nastolatek ma przecież swoje zdanie i własny gust, najczęściej zupełnie odmienny… Z jego pokoju zniknęły już dziecięce zabawki i książeczki, a ich miejsce zajęły szkolne podręczniki i różnego rodzaju gadżety. Pokój nastolatka powinien być miejscem, które odzwierciedli jego pasje i zainteresowania oraz pozwoli wyrazić osobowość, a przy tym zapewni odpowiednie warunki do nauki i odpoczynku. Warto wziąć to pod uwagę, aranżując przestrzeń.

Pokój nastolatka - funkcjonalność przede wszystkim

Podczas planowania pokoju dla naszej dorastającej pociechy powinniśmy skupić się zwłaszcza na funkcjonalności – dotyczy to zarówno samych mebli, jak i ich rozmieszczenia. Niezbędne jest wydzielenie przynajmniej dwóch stref: odpoczynku i nauki. Nie możemy przy tym zapominać, że wystrój pomieszczenia powinien być atrakcyjny i trafiać w młodzieżowy gust. Wszystko to sprawia, że urządzenie pokoju dla nastolatka nie jest wcale takim łatwym zadaniem… Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań, które pomogą połączyć oczekiwania starszego dziecka i rodziców w spójną i naprawdę efektowną całość. Wiemy, jak to zrobić!

Meble młodzieżowe do pokoju nastolatka

Meble do pokoju młodzieżowego powinny być pojemne i odznaczać się oryginalnym designem. Dobrym pomysłem jest wybór mebli modułowych, zwanych też systemowymi. Dowolnie wykorzystując poszczególne elementy, stworzymy aranżację idealnie dopasowaną do przestrzeni, jaką dysponujemy, a także dostosowaną do potrzeb nastolatka.

W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór mebli młodzieżowych – mnogość dostępnych rozwiązań stylistycznych i kolorystycznych sprawia, że każdy nastolatek znajdzie model idealnie odpowiadający jego potrzebom i – co najważniejsze – trafiający w jego gust. Wygodny system ratalny oraz możliwość zakupów online z dostawą do domu to z kolei wiadomość, która z pewnością ucieszy rodziców.

Na liście niezbędnych elementów znajdują się: duża szafa, np. szafa przesuwna młodzieżowa, która pomieści wszystkie ubrania, komoda lub szafka na drobiazgi, akcesoria i gadżety, regał na książki oraz wygodne łóżko. Warto też zdecydować się na półki wiszące, które zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania, a jednocześnie pozwolą zaoszczędzić cenny obszar podłogi. Przydać się może także narożnik młodzieżowy, a przytulności nada dywan do pokoju.

Pokoje młodzieżowe kojarzą się z panującym w nich twórczym chaosem. Aby ułatwić dziecku utrzymanie porządku w jego królestwie, zainwestujmy w różnego rodzaju pudełka i kosze do przechowywania. Im więcej tego typu pojemników, tym lepiej. Dzięki temu sprzątanie będzie znacznie łatwiejsze, a w razie niespodziewanych gości w pokoju szybko zapanuje względny porządek.

Miejsce do nauki w pokoju nastolatka - jak urządzić?

Wybór odpowiedniego biurka jest niezwykle ważny – nasza pociecha spędza przecież wiele czasu na odrabianiu prac domowych, nauce do sprawdzianów czy przygotowywaniu się do lekcji. Biurka młodzieżowe często posiadają też dodatkowe szafki, półki i szuflady, które bez problemu pomieszczą wszystkie szkolne akcesoria. Na blacie powinno znaleźć się wystarczająco dużo miejsca na podręczniki i zeszyty, laptopa oraz inne przybory, z których na co dzień korzysta uczeń. Jeśli chodzi o krzesło, jego wysokość musi być dopasowana do wysokości biurka, aby zapewnić odpowiednią postawę ciała. Komfort pracy zwiększy z pewnością wybór fotela obrotowego z podłokietnikami oraz regulacją wysokości oparcia i siedziska – umożliwi to jak najlepsze dostosowanie krzesła do indywidualnych potrzeb dziecka. Umieszczony w pobliżu biurka regał z książkami sprawi, że uczeń nie będzie musiał co chwilę wstawać w celu sięgnięcia po potrzebny mu egzemplarz. Nie zapominajmy także o solidnym oświetleniu miejsca pracy – oryginalna lampka będzie dodatkowo ozdobą pokoju. Światło o lekko chłodnej barwie wpływa pozytywnie na koncentrację.

A może sofa zamiast łóżka?

Ciekawym pomysłem na aranżację pokoju młodzieżowego jest zastąpienie tradycyjnego łóżka modną sofą – to rozwiązanie, które na pewno spodoba się nastolatkowi. Sofy kojarzą się najczęściej z meblami salonowymi, ale odpowiednio dobrane, niewielkie modele doskonale prezentują się także w innych pomieszczeniach. Sofa jest bardziej praktyczna niż łóżko – zajmuje mniej miejsca, dobrze prezentuje się we wnętrzu, nie musi być dopasowana do pozostałych mebli. Kanapy młodzieżowe mają ponadto bardzo ciekawe wzory, które z pewnością przypadną do gustu nastolatkom. Kolejną zaletę stanowi to, że – składając mebel i chowając pościel do środka – miejsce do spania bardzo szybko możemy zamienić w miejsce do siedzenia i odpoczynku. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza kiedy nasze dziecko często odwiedzają koledzy czy koleżanki ze szkoły.

Motyw przewodni w pokoju nastolatka

Europejskie stolice, ukochana drużyna sportowa, elementy wystroju nawiązujące do hobby nastolatka, ulubiony kolor – to najpopularniejsze motywy przewodnie aranżacji młodzieżowego pokoju. Warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, ponieważ dzięki temu pomieszczenie nie tylko będzie prezentowało się ciekawie, lecz także odzwierciedli zainteresowania i upodobania nastolatka.

Innym modnym rozwiązaniem, które zachwyci młodych ludzi, jest wkomponowanie w wystrój designerskich elementów w industrialnym stylu, takich jak dodatki z metalu (np. oświetlenie), drewna, o surowym wykończeniu. Hitem jest także ściana z cegły albo betonu. Takie nowoczesne, dynamiczne aranżacje zachwycą zwłaszcza chłopców. Jeśli natomiast nasza nastoletnia córka ma duszę romantyczki, postawmy na subtelną aranżację w stylu retro, w której dominować będą jasne, pastelowe barwy.

Pamiętajmy, że gust nastolatka zmienia się bardzo szybko, dlatego podczas urządzania pokoju młodzieżowego najlepiej wybierać uniwersalne rozwiązania, które z powodzeniem stworzą bazę wielu aranżacji, a wystrój zmodyfikujemy później zmieniając tylko dodatki. Najważniejsze, żeby to dziecko dobrze czuło się w tej przestrzeni – to w końcu jego królestwo.