Uspokajające kolory do sypialni, czyli barwy, które pozwalają wypocząć
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Kojarzysz film animowany „W głowie się nie mieści”? Każdą postać reprezentował inny kolor, który odpowiadał danej emocji: gniew był czerwony, melancholia niebieska, radość żółta... To tylko jeden z wielu przykładów, który podkreśla nierozerwalny związek kolorów i naszych emocji. Według chromoterapii niektóre kolory mogą wspierać regenerację organizmu i pomagać w wyciszeniu. Gdzie lepiej wprowadzić uspokajające kolory, niż w sypialni? Odkryj razem z nami najlepsze kolory i najmodniejsze style do sypialni – Twojej oazy spokoju.
Uspokajające kolory do sypialni – jaki kolor ścian wybrać?
Projektanci wnętrz doskonale wiedzą o tym, że kolory wzbudzają pewne emocje, dlatego pełnymi garściami czerpią wiedzę z badań z zakresu chromoterapii i psychologii koloru. Ściany to niewątpliwie to, co jako pierwsze rzuca się w oczy po przekroczeniu progu pokoju; dlatego to zwłaszcza one nadają stylistyczny kierunek otoczeniu. Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor farby do sypialni wybrać, przyjrzyjmy się pokrótce, jakie znaczenie koloroterapia przypisuje poszczególnym barwom:
- niebieski jako kolor morza i nieba spowalnia bicie serca i obniża ciśnienie krwi;
- zielony jako symbol natury reprezentuje harmonię, równowagę, odnowę, odrodzenie i nadzieję;
- fioletowy jest kojarzony z duchowością, boskością. Podobnie jak niebieski, pobudza intelekt i pomaga się skoncentrować. To również kolor filozofów.
Wszystkie wyżej wymienione barwy należą do odcieni określanych jako zimne: relaksują, skłaniają do refleksji, zadumy, ale też optycznie ochładzają wnętrze. Jeśli czujesz, że te barwy nie pozwalają Ci się zrelaksować, bo oczekujesz od wnętrza nieco więcej przytulności, i na tę kwestię chromoterapia zna odpowiedź: możesz wprowadzić do sypialni odcienie ciepłe.
Uspokajające kolory do sypialni – beż, brąz, zieleń
Wystrój sypialni w odcieniach ciepłych również sprzyja wyciszeniu. W chromoterapii należą do nich zwłaszcza:
- radosny żółty, który stymuluje mózg; wspiera koncentrację i myślenie, zachęca do działania;
- optymistyczny i energetyzujący pomarańczowy, który pobudza kreatywność i wyobraźnię oraz działa antystresowo;
- różowy, który poprawia samopoczucie i wprawia w dobry nastrój. Mówi się nawet, że optymiści „patrzą na świat przez różowe okulary”;
- jasne i soczyste odcienie zieleni, które symbolizują żywotność, młodość, płodność. Istnieje wiele odcieni zieleni, które mogą stać się bohaterami nocnej przestrzeni, ze szczególnym uwzględnieniem tych pastelowych: miętowego, eukaliptusowego czy szałwiowego;
- brąz jako symbol tego, co naturalne, stabilne i bezpieczne.
Miej jednak na uwadze, by wybierać delikatniejsze tony, również dlatego, że barwy jasne korzystnie wpływają na wizualny odbiór metrażu pomieszczenia: powiększają go, podczas gdy ciemne – zmniejszają. Możesz zastosować mocniejszy kolor na jednej ścianie, równoważąc go trzema, najlepiej w bieli, szarości lub beżu – te trzy należą do palety barw neutralnych, dlatego z reguły dobrze łączą się z wszystkimi innymi kolorami.
Wiele uwagi w kontekście sypialni poświęca się również mocnej, intensywnej czerwieni i bordo, które w chronoterapii są kolorami ognia, od zawsze kojarzonymi z miłością i pasją. Czerwony podnosi ciśnienie krwi, pomaga odnaleźć w sobie energię i wigor. Choć w sypialni istotnie może pomóc rozpalić zmysły, to z pewnością nie sprzyja relaksowi. Nie jest to zatem najlepszy kolor do sypialni, jeśli zależy Ci na odpoczynku, choć jeśli go lubisz, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić go jako akcent.
Wiesz, już, jak pomalować sypialnię? Masz w tej kwestii całkiem szerokie spektrum możliwości: barwy zimne są uspokajające, wyciszające, bardzo eleganckie, jednak we wnętrzach mogą okazać się zbyt orzeźwiające: rześkie i chłodne niczym mroźny, zimowy poranek na Islandii. Relaks we wnętrzu osiągniesz również, wprowadzając ciepłą kolorystykę, która zbliży Cię do środka naszego globu – krajów ze strefy równikowej ze wszystkimi ciepłymi odcieniami ziemi spieczonej od żarzącego słońca. Wszelkie te barwy wniosą do domu pożądane ciepło i przytulność. A co chromoterapia mówi na sypialnię całą w bieli?
Czy biel jest dobrym kolorem do sypialni?
Biel kojarzy się ze świeżością, czystością, sterylnością; wprowadza ład i harmonię tak potrzebną w sypialni. Należy do odcieni neutralnych, dobrze łącząc się z wszystkimi innymi. Sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, dlatego tak chętnie aranżuje się obecnie nowoczesne sypialnie monochromatyczne – całe w jednym kolorze. Białe ściany, meble i dodatki dodadzą wnętrzu lekkości i przestronności, a przestrzeń stanie się elegancka i wyrafinowana.
Aby urozmaicić tę pozornie nudną aranżację, stosuje się różne faktury z bielą w roli głównej: gładkie meble na wysoki połysk doskonale sprawdzą się w połączeniu z futrzanymi dywanami shaggy, kocami w grube warkoczowe sploty czy szorstką fakturą lnu na zasłonach. Sprawdź nasze koce i narzuty, pościele czy poduszki dekoracyjne, aby przekonać się, jak wiele różnych faktur możesz wprowadzić do sypialni całej w bieli.
Biel bardzo lubi również kontrast z czernią. Znane wszystkim yin-yang oznacza równowagę między dwoma siłami przeciwstawnymi: negatywnymi i pozytywnymi, które jednak stanowią swoje wzajemne harmonijne uzupełnienie. Wobec tego w biało-czarnym pokoju na pewno zaznasz potrzebnego spokoju. Ostatecznie jednak na każdego z nas kolory działają inaczej, dlatego w aranżacji ścian i mebli w sypialni warto kierować się własną intuicją.
Uspokajające kolory do sypialni – co z kolorem mebli?
Złota zasada przy wyborze kolorów ścian i mebli do sypialni to równowaga wizualna. Istnieje nawet reguła określana jako 80-20: polega ona na tym, że 80% kolorów we wnętrzu powinny stanowić barwy neutralne, a 20% – mocniejsze kolory. Inna wersja to 60-30-10, gdzie 60% to kolory neutralne, 30% to kolor wypełniający, a 10% to kolor akcentujący. W praktyce będzie to wyglądało następująco: największą część (kolor bazowy) stanowią ściany, podłogi i sufity, kolorem akcentującym będą inne stosunkowo duże powierzchnie (dywan, meble, zasłony), a wypełnieniem będą drobne akcesoria i dodatki (koc, poduszki, wazon itd.).
Tak naprawdę każdy styl wykorzystuje swoje własne, charakterystyczne materiały i kolory mebli. W zależności od tego, jaki preferujesz, uda Ci się stworzyć uspokajające aranżacje sypialni w wielu podstawowych stylach. Oto niektóre z nich:
- w sypialni w stylu shabby chic prym wiodą zwykle biel na meblach oraz różowe motywy kwiatowe na tkaninach;
- błękit i granat na ścianach w połączeniu z białymi, klasycznymi meblami od razu przywołują typowy dla miejscowości nadmorskich styl hampton;
- brąz i pomarańcz, w które wpadają drewniane meble, zwłaszcza w połączeniu z beżem na ścianach, kierują estetykę w stronę stylu klasycznego lub boho.
Pragniesz czegoś odmiennego? Sprawdź, jakie trendy w urządzaniu wnętrz są obecnie na topie.
Jaki styl pasuje do uspokajających kolorów w sypialni?
Poznaj trzy najgorętsze obecnie style, dzięki którym wykreujesz sypialnię w uspokajających kolorach.
1. Styl japoński
Japońska sztuka medytacji słynie z właściwości uspokajających i oczyszczających umysł. Wprowadź zatem do sypialni styl japoński i odnajdź swój zen. Aby go osiągnąć, stwórz wnętrze minimalistyczne, ale funkcjonalne. Wstaw minimum mebli: podstawa to duże łóżko o obniżonej konstrukcji, koniecznie drewniane. Aby maksymalnie „oczyścić” wnętrze, szafa powinna być niewidoczna – najlepiej zrównaną ze ścianą. Świetnie sprawdzą się tutaj modele z przesuwnymi drzwiami, które możesz skonfigurować samodzielnie na stronie naszego sklepu internetowego. Jako kolory dominujące wybierz ciepłe beże, jasny brąz, ochrę, ugier, terakotę i pozostałe kolory, które odzwierciedlają naturę i materiały z nią związane. To samo zrób z tkaninami: w stylu japońskim nie ma miejsca na sztuczności.
2. Styl balijski
Odrobina egzotyki w sypialni jest możliwa: styl balijski to połączenie stylów urban jungle, etno i eklektycznego, które nieco zeszły z piedestału w ostatnich sezonach. To, co zazębia się we wszystkich wspomnianych stylach, to naturalne materiały, plecionki, odważne wzory, spora ilość roślin, ale przede wszystkim wolność, artystyczny duch i duchowość. To również nawiązanie do wakacji, na których ładujemy energię potrzebną na kolejne miesiące wzmożonej pracy. Kolory, które dominują w stylu balijskim, nawiązują do matki ziemi. Wśród najbardziej charakterystycznych można wyróżnić: szarość, beż, złamaną biel, terakotę, ochrę, żółcienie oraz zieleń.
3. Hygge
Duńczycy, Szwedzi, Finowie, Norwegowie – ludzie krajów nordyckich od lat są uznawani za najszczęśliwszych na świecie. Mimo że ich ojczyzny to kraje, do których nie dociera tak duża ilość krzepiącego słońca, szczęście odnajdują w innych rzeczach. Ich recepta to hygge, lagom, koselig czy kalsarikännit (odpowiednio: duńskie, szwedzkie, norweskie i fińskie). Choć terminy te nie mają dokładnego polskiego odpowiednika, najłatwiej je wytłumaczyć opisowo: oznaczają „poprawianie sobie humoru tym, co sprawia nam przyjemność”.
Ponieważ Skandynawowie sporą część życia spędzają w domach, ich wnętrza są przytulne do granic możliwości: królują w nich jasne kolory (biel, szarość, błękit, jasna zieleń), miękkie, przytulne tkaniny, przyjemne dekoracje i spora ilość światła – tego sztucznego, w ciepłych tonach: w postaci świec, latarenek, girland.
Oświetlenie do sypialni – podstawa to ciepłe światło
Sypialnia to pomieszczenie, gdzie światło odgrywa ważną rolę. Jego barwa powinna być jak najcieplejsza, ponieważ oświetlenie w żółtej tonacji bardziej pomaga nam się zrelaksować i wyciszyć.
Ponieważ pokój ten służy do wypoczynku, lampy powinny oświetlić tę przestrzeń w taki sposób, aby go nie zakłócać, czyli rzucać delikatne, rozproszone światło. Świetnie sprawdzą się np. modele z kloszami rattanowymi, papierowymi, tkaninowymi czy z mlecznego szkła. Do wnętrz glamour będą z kolei pasowały wystawne żyrandole, które tworzą na ścianach i suficie ozdobne refleksy. W Salonach Agata w sektorze oświetlenia masz ogromne pole do popisu – wybieraj swobodnie spośród lamp wiszących, sufitowych, kinkietów czy lampek nocnych. Cenisz sobie nowoczesne technologie? Wybierz oświetlenie inteligentne, którym będziesz mogła sterować za pomocą pilota lub własnego smartfona.
Podsumowanie
Masz już swój pomysł na uspokajającą sypialnię? Niezależnie od tego, czy urządzasz duży, kobiecy buduar, czy mały kącik sypialniany w kawalerce – mamy nadzieję, że nasze inspiracje na sypialnię w uspokajających kolorach pomogą Ci odnaleźć należny spokój i wytchnienie. Po wszystkie przydatne przedmioty takie jak łóżka, szafy, toaletki, i najdrobniejsze dodatki zapraszamy do stacjonarnych salonów Agata i na agatameble.pl.