Wybierz swój sklep

Zlokalizuj najbliższy sklep Agata w Twojej okolicy. Dzięki temu informacje o dostawie oraz dostępności produktów będą aktualne i dostosowane do Twojej lokalizacji.

powrót

Wiosenne porządki w domu — jak je zaplanować i od czego zacząć?

Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu

Z czym kojarzy Ci się wiosna? Nam z pierwszymi, ciepłymi promieniami słońca, budzącą się do życia przyrodą, coraz dłuższymi dniami i oczywiście z generalnymi porządkami! Wiosenne porządki to nie tylko umycie okien, starcie kurzu i wyszorowanie podłóg. Prace powinny objąć porządki w szafie i uprzątnięcie każdego kąta w domu. Nie można też zapomnieć o balkonach czy garażu. Planując porządki w mieszkaniu, warto przy okazji zadbać o rewolucję w… myśleniu. „Może kiedyś się przyda” na zawsze usuwamy ze swojego słownika. Zostawmy za sobą 2021 rok i zabierzmy się za wielkie porządkowanie – domu i życia.

Wiosenne porządki — jak je zaplanować?

Wiosenne porządki w domu i mieszkaniu bywają czasochłonne i męczące. Jednak wcale nie muszą zamienić się w coroczny koszmar. Podstawą jest dobra organizacja. Porządki w domu warto podzielić na etapy. Każdy z etapów powinien obejmować skrupulatnie zaplanowane prace w konkretnych pomieszczeniach. Ważne, żeby do każdej czynności przyporządkowany był domownik, który ma ją wykonać. Cała rodzina powinna zadbać o porządek w mieszkaniu.

Jeśli będziesz działać chaotycznie, istnieje duże ryzyko, że zapomnisz o miejscach, które chciałeś uprzątnąć. Możesz też niepotrzebnie dołożyć sobie pracy, wziąć na swoje barki za dużo obowiązków jednego dnia albo utonąć w rzeczach wyciągniętych jednocześnie z wszystkich szafek. A to z dużym prawdopodobieństwem zniechęci Cię do działania w tym roku i w kolejnych latach.

Wiosenne porządki - akcesoria

Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć porządki w domu, odpowiedź jest prosta – zacznij od planu. Najlepiej przygotować autorski planner wiosennych porządków.

  1. Rozrysuj lub rozpisz pomieszczenia, które wymagają uprzątnięcia. Nie zapomnij o przedpokoju, garażu, piwnicy i strychu oraz o balkonach.
  2. Sporządź dokładną listę rzeczy do zrobienia w każdym pomieszczeniu. Dorysuj do każdej pozycji checkbox, czyli pole do odhaczenia, że dana czynność została wykonana. Spisz tylko te prace, które faktycznie chcesz i możesz wykonać. Przykładowo, jeśli planujesz jedynie szybkie porządki w domu, nie ma sensu rozpisywać rzeczy do zrobienia w piwnicy czy na strychu.
  3. Do każdej czynności dopisz osobę odpowiedzialną za dane prace, np. dziecko, gdy porządki mają dotyczyć uporządkowania zabawek w jego pokoju.
  4. W planerze uwzględnij daty realizowania poszczególnych prac. Bądź realistą. Nie planuj zbyt wielu obowiązków jednego dnia. Lepiej sprzątać metodą małych kroków.
  5. Zastanów się, jakie środki czystości i akcesoria do sprzątania są Ci potrzebne. Spisz listę. Odhacz te, które posiadasz w domu. Inne dokup z wyprzedzeniem, żeby potem nie tracić czasu i energii na bieganie po sklepach.
  6. Możesz dopisać różne uwagi i wskazówki dla domowników, np. dotyczące domowych sposobów na porządki w domu, w tym usuwania zabrudzeń domowymi, bezpiecznymi dla skóry metodami.
  7. Zawieś planner w dobrze widocznym miejscu.


W Internecie znajdziesz gotowe, bezpłatne plannery, z których możesz skorzystać, jeżeli nie chcesz tworzyć własnego.

Kiedy warto wykonać wiosennie porządki?

Wiesz już, od czego zacząć wiosenne porządki w domu i na pewno ciekawi Cię, kiedy wiosenne porządki zaplanować. Na pewno nie musisz czekać do 21 marca, czyli do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. Może to być przedwiośnie, czyli przełom lutego i marca. Warto jednak wstrzymać się z pracami do dni, w które „czuć” już zbliżającą się czy trwającą wiosnę. Na pewno wiesz, co mamy na myśli. Budząca się do życia przyroda, coraz dłuższe i cieplejsze dni oraz większa ilość słońca napawają optymizmem i dodają energii do działania. Warto wykorzystać tę moc. Ponadto będzie to również odpowiedni czas na to, aby zmienić garderobę zimową na lżejsze i cieńsze ubrania, a te zimowe uprać i schować do szafy.

Wyposażenie garderoby

Wiosenne porządki a generalne porządki — jak się do nich przygotować?

Wiosenne porządki przeprowadza się wiosną lub późną zimą. Mogą obejmować przeróżne prace, ale zazwyczaj są to porządki gruntowne. Natomiast generalne porządki odbywają się o dowolnej porze roku. Jak sama nazwa wskazuje, mają one zawsze „rewolucyjny” charakter. Nieważne, jakiego rodzaju porządki planujesz, warto się do nich dobrze przygotować. Sporządź plan i pamiętaj o kilku bardzo ważnych zasadach.

Jak robić porządki w domu? Przede wszystkim przestrzegając właściwej kolejności prac. Sprząta się od góry do dołu. Czyli najpierw porządkujesz pomieszczenia na najwyższych kondygnacjach i kolejno schodzisz w dół. Podobnie postępujesz, robiąc porządki w poszczególnych pokojach. Zaczynasz od odkurzenia lamp wiszących, usunięcia kurzu pod sufitami i umycia szczytów szaf. Następnie przechodzisz do porządków w szafkach wiszących. Na samym końcu odkurzasz dywany i myjesz podłogi. Dzięki temu unikniesz dwukrotnego sprzątania i mycia dolnych partii pomieszczeń.

Druga zasada mówi o sprzątaniu od okien w kierunku drzwi. Czyli najpierw ściągasz i pierzesz firanki, rolety lub zasłony, potem myjesz okna i czyścisz parapety. W kolejnych krokach przechodzisz coraz bardziej w głąb pokoju – do szafek, półek, regałów, komód, mebli tapicerowanych itd.

Przed przystąpieniem do robienia porządków we wnętrzach mebli, koniecznie zaopatrz się w organizery, koszyki i pudełka do przechowywania. Ich szeroki wybór znajdziesz w naszych salonach stacjonarnych i w sklepie internetowym. Pudełka umożliwiają posegregowanie rzeczy, a tym samym ich późniejsze, bezproblemowe odnajdywanie. Unikniesz również gromadzenia się dużej ilości kurzu na przedmiotach ukrytych w szafkach czy przechowywanych na półkach.

Porządki wiosenne w kuchni

Kuchnia to na ogół najbardziej zabrudzone miejsce w domu. Podczas ogólnych, np. cotygodniowych porządków, nie sprzątamy jej tak gruntownie, jak łazienki. Planując porządki w tym pomieszczeniu, możesz przestrzegać innej zasady. Mówi ona o tym, żeby zacząć prace od stref, mebli i urządzeń najsilniej zabrudzonych. Nie chodzi jednak o poziom zabrudzenia, ale o uporczywość zanieczyszczeń. Możesz zacząć sprzątanie kuchni od czyszczenia kuchenki, lodówki, zamrażarki, zlewozmywaka, piekarnika czy mikrofalówki. Jeśli używasz detergentów, które zostawia się na powierzchni przez określony czas, zamiast biernie czekać, przystąp do porządków w górnych partiach wnętrza. Możesz w tym czasie przeprowadzić odkamienianie czajnika i ekspresu do kawy.

Pudełka do przechowywania

Nie zapomnij o usunięciu tłuszczu z okapu, kratki wentylacyjnej, uszczelek zmywarki, baterii zlewozmywakowej, wierzchu szafek wiszących oraz kloszy lamp. Koniecznie umyj suszarkę do naczyń i kafelki. Szczególnej uwagi wymaga ściana za kuchenką. Lista prac powinna uwzględniać także umycie okien, parapetów, karnisza i kaloryferów oraz wypranie tekstyliów i dekoracji okiennych.

Szafki porządkuj jedna po drugiej – chyba że planujesz totalną reorganizację przestrzeni. Wówczas trzeba będzie wyjąć wszystkie rzeczy. Wyciągając kolejne naczynia i sztućce, oceniaj ich stan i przydatność. Uszkodzone akcesoria wyrzuć, a te, które są nieużywane ale wciąż dobre, możesz oddać potrzebującym. Zrób gruntowny przegląd szafek z przyprawami i zapasami. Pamiętaj, że napoczęte produkty sypkie, jak przyprawy, herbaty, kawy, kasze itd., powinny znajdować się w zamkniętych pojemnikach. Warto nakleić na nie etykiety opisujące zawartość.

Nie zapomnij o konieczności uporządkowania wnętrza szafki pod zlewozmywakiem i dokładnym wyczyszczeniu kosza na śmieci. Tutaj niezbędna może okazać się dezynfekcja. Na koniec zostaw sobie mycie frontów, blatów i podłóg.

Porządki w łazience — jak ją dokładnie sprzątnąć?

Gruntowne porządki w łazience należą chyba do najmniej przyjemnych. Podwyższona wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Do tego niektóre elementy, jak kabina prysznicowa, fugi czy armatura, wydają się przyciągać trudny do usunięcia brud.

Jak zabrać się za porządki w łazience? Ponownie trzymaj się zasady „od góry do dołu”. Odkurz sufit, przetrzyj lampy, umyj kratkę wentylacyjną i górne szafki. Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu kafelek – łącznie z fugami. Precyzyjnie oczyść wszystkie zakamarki kabiny, brodzika, wanny, umywalki, syfonu i miski WC. Jeśli to możliwe, zdemontuj deskę w celu jej umycia.

W trosce o przyrodę, a przede wszystkim o swoje zdrowie, nie musisz od razu sięgać po agresywną chemię. Spróbuj najpierw usunąć kamień czy osady z mydła za pomocą octu, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. W Internecie, również na naszym blogu, znajdziesz porady na temat domowych sposobów walki z zabrudzeniami.

Pudełka do przechowywania z kodem QR

Zrób porządek w kosmetykach, detergentach oraz akcesoriach kąpielowych i do makijażu. Usuń produkty przeterminowane, uszkodzone lub od dawna nieużywane. Pozostałe posegreguj. Pamiętaj, że chemia musi być przechowywana poza zasięgiem dzieci! Wiosenne porządki to dobry czas na umycie pralki – nie tylko z zewnątrz oraz zajrzenie na dno kosza na pranie. Na koniec umyj lustro, wypierz tekstylia łazienkowe i umyj podłogę.

Pranie dywanów a wiosenne porządki

Wiosenne porządki jak najbardziej powinny uwzględniać dokładne odkurzenie i wytrzepanie dywanów, a w przypadku widocznych zabrudzeń – także ich wypranie. Uwaga! Nie każdy dywan nadaje się do prania w domowych warunkach. Koniecznie sprawdź na metce lub w instrukcji dołączonej przez producenta, czy możesz samodzielnie wyprać dywan. Być może trzeba go będzie oddać do profesjonalnego czyszczenia. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje ryzyko powstania nieodwracalnych zniszczeń.

Sprzątanie salonu i sypialni — co warto zrobić w ramach wiosennych porządków?

Wiosenne sprzątanie sypialni, oprócz ogólnych prac, powinno obejmować rewolucję wnętrza szafy lub garderoby. Czystkę przeprowadź także we wszystkich pozostałych meblach, w których przechowujesz ubrania i dodatki. Wyciągnij całą zawartość. Nie trzymaj w nieskończoność rzeczy, które czekają, aż schudniesz, przytyjesz, zabierzesz do krawcowej, wróci na nie moda itd. Jedna z zasad mówi, żeby pozbyć się ubrań, których w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś na sobie ani razu. Zamiast wyrzucać, podaruj nienoszonym ubraniom drugie życie. Sprzedaj je przez Internet lub oddaj potrzebującym. Tak uszczuploną garderobę posegreguj. W naszych Salonach Agata znajdziesz wiele sprytnych rozwiązań do organizowania wnętrz szaf i szafek.

Sprzątasz salon? W tym pomieszczeniu szczególnej troski wymagają tapicerowane sofy, fotele i krzesła. Na początek odkurz tapicerkę, a następnie, jeśli to konieczne, wypierz. Najbezpieczniej sięgnąć po specjalistyczne preparaty do pielęgnacji mebli, dedykowane różnym materiałom obiciowym, np. skórze naturalnej, skórom ekologicznym, tkaninom itd. Zdejmij poszewki z ozdobnych poduszek i wypierz je. Tak samo inne tekstylia. Oczywiście pod warunkiem, że materiał umożliwia pranie.

Kosze do przechowywania drobiazgów

Podczas wiosennych porządków w salonie trzeba dokładnie usunąć kurz ze wszystkich mebli, urządzeń RTV i dekoracji – zarówno stojących, jak i ściennych. Przetarcia mogą wymagać liście kwiatów doniczkowych. Jedną z najmniej przyjemnych i najbardziej czasochłonnych czynności w tym pomieszczeniu jest porządkowanie wnętrz szafek z dokumentami. Niektórzy lubią gromadzić w salonowych meblach także małe, nierzadko popsute sprzęty, zapasowe kable i ładowarki oraz książki i gazety. Oceń przydatność każdej z tych rzeczy. Niepotrzebne książki zanieś do najbliższej budki bookcrossingowej. Na koniec zostaw sobie odkurzenie i mycie podłóg.

Gdy Twój salon będzie już lśnić czystością, niech dodatkowo zapachnie wiosną! Wywietrz pomieszczenie i zaproś do środka sezonowe kwiaty. Jeśli wiosenne porządki zaplanowałaś na okres przedświąteczny, możesz poustawiać lub porozwieszać wielkanocne dekoracje. Inspiracji poszukaj w Internecie i w czasopismach wnętrzarskich.

Podsumowanie

Wiosenne porządki to nie samo mycie podłóg i ścieranie kurzy. To gruntowne sprzątanie każdego kąta, zaglądanie do wnętrz wszystkich mebli i żegnanie się bez sentymentu z niepotrzebnymi, bezwartościowymi rzeczami. Planując prace, warto przyjrzeć się także temu, co nosimy i co jemy. Wiosenna aura cudownie motywuje do metamorfoz - w mieszkaniu i życiu prywatnym. Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. I gdy tylko wiosna da o sobie znać, będziesz doskonale wiedzieć, jak zabrać się za porządki w domu i przeprowadzić całą akcję porządkową od A do Z. Bez frustracji, bolącego kręgosłupa i rodzinnych konfliktów. Jeśli potrzebujesz akcesoriów do przechowywana, preparatów do pielęgnacji mebli i innych produktów wspierających sprzątanie, znajdziesz je w naszych Salonach Agata. Powodzenia!

Akcesoria, które pomogą Ci w wiosennych porządkach

Kosz na śmieci, metalowy, czarny, 8 L
16,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak, na drzwi, bambusowy, 30,5 cm
18,99
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komplet czarnych wieszaków obrotowych 10 szt.
6,50
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Uchwyt na ręczniki podwieszany czarny
35,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Komplet 10 zmywaków do mycia naczyń
2,50
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak GÓRY różowy KIDDON
115,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak DZIECI zielony KIDDON
77,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak DZIECI granatowy KIDDON
77,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak GÓRY żółty KIDDON
115,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna:

Wieszak DZIECI różowy KIDDON
77,-
Cena najniższa: ,-

Cena regularna: