Zabudowa wąskiego pokoju – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Ten artykuł został opublikowany ponad rok temu
Długie i wąskie pokoje są charakterystyczne zwłaszcza dla mieszkań w bloku z wielkiej płyty. Budownictwo z epoki PRL-u nie musi jednak oznaczać nieustawnych pomieszczeń wypełnionych przypadkowymi meblami – takimi, jakie akurat „rzucili” do sklepów. W końcu dziś mamy do dyspozycji nieskończenie wiele ciekawych opcji. Poznaj wskazówki, jak umeblować wąski pokój i daj się zainspirować naszymi pomysłami na aranżację salonu, sypialni i pokoju dziecięcego.
Zabudowa wąskiego pokoju – szafy przesuwne i szafy z lustrem
Nieważne, czy urządzasz mały pokój młodzieżowy, sypialnię, przedpokój, czy aranżujesz dowolny długi i wąski pokój w bloku – jeśli zależy Ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni, jedynym słusznym rozwiązaniem będą szafy przesuwne. Zakładamy bowiem, że ilość miejsca, jaką masz do dyspozycji nie jest bynajmniej proporcjonalna do ilości posiadanych rzeczy. System przesuwny, w przeciwieństwie do tego na zawiasach, świetnie sprawdza się w przestrzeniach o ograniczonym metrażu, ponieważ tuż obok krawędzi szafy możesz wstawić inne meble, np. łóżko, stolik nocny czy biurko, bez obaw o kłopoty podczas otwierania i zamykania drzwi.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Szafy przesuwne występują w niezliczonych wymiarach, zarówno jeśli chodzi o wysokość, szerokość, jak i głębokość. W Salonach Agata proponujemy również szczególnie ciekawe rozwiązanie – szafy modułowe ADBOX, których zróżnicowane wymiary pozwolą Ci na zabudowę nawet bardzo wąskiej wnęki. Jeśli do dyspozycji masz mniej niż 40 cm głębokości, z powodzeniem zaaranżujesz w niej szafę, w której nie zmarnuje się nawet centymetr, a każda rzecz znajdzie swoje miejsce. Wraz z dodatkowym wyposażeniem i odpowiednim frontem będzie stanowiła doskonale zaprojektowane miejsce na przedmioty codziennego użytku.
Meble do wąskiego pokoju w bloku prócz pełnienia oczywistych funkcji praktycznych schowków, powinny również optycznie poprawiać proporcje wnętrza. Nic tak dobrze nie „oszukuje” faktycznego metrażu pomieszczenia, jak lustro – dzięki niemu możesz wizualnie „otworzyć” przestrzeń, uzyskać wrażenie głębi, doświetlić pokój, jak i sprawić, że będzie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości. Lustra są szczególnie przydatne w przedpokoju przy drzwiach wejściowych, gdzie zwykle rzucamy na siebie ostatnie spojrzenie przed wyjściem, ale i w sypialni małżeńskiej, w której szafa najczęściej pełni również funkcję garderoby. Szaf z lustrem nie może również zabraknąć w pokoju nastolatków, zwłaszcza tych zafascynowanych modą – duża lustrzana tafla pozwoli im realizować swoje modowe pasje i poczuć się niczym popularni w mediach społecznościowych trendsetterzy.
Niekwestionowanym pozytywnym aspektem szaf z drzwiami przesuwnymi jest także ich estetyka, często stonowana i wyrafinowana. Brak uchwytów sprawia, że konstrukcja tego mebla jest smukła i zgrabna, spójna z koncepcją minimalistycznych mebli, tak popularnych w nowoczesnym wnętrzarstwie.
Jak wydzielić w wąskim pokoju strefy do nauki i odpoczynku? Ciekawe pomysły na zabudowę wąskiego pokoju młodzieżowego lub salonu
Budownictwo z wielkiej płyty ma to do siebie, że metraż w mieszkaniu rzadko jest zadowalający, zwłaszcza jeśli przestrzeń dzieli rodzina z dziećmi. Czasem mamy do dyspozycji dwa osobne pomieszczenia: salon i sypialnię. Natomiast w typowym M2 małżeńska sypialnia zazwyczaj ustępuje miejsca pokojowi dziecka, a rodzice w salonie urządzają przestrzeń wielofunkcyjną ze strefą wypoczynkowo-sypialnianą i do pracy. Niezależnie od tego, jaką przestrzeń aranżujesz, w urządzeniu funkcjonalnych stref pomogą Ci nasze inspiracje na wąski pokój. Jak się okazuje, nawet mały pokój nastolatków i pozornie nieustawny długi salon można funkcjonalnie zaaranżować.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
W wąskich pokojach często intuicyjnie ustawiamy meble wzdłuż dłuższych ścian. Tymczasem taka aranżacja może prowadzić do tzw. efektu „wagonu” – zwłaszcza jeśli wejście znajduje się na krótszej ścianie. Staraj się unikać takiego ustawienia, ponieważ zamiast poprawić proporcje pomieszczenia, jeszcze bardziej je wydłużysz. W takim razie jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy lub salon? Przede wszystkim skup się na odciągnięciu uwagi od dłuższych ścian i spróbuj uzyskać bardziej kwadratowe pomieszczenie, ustawiając meble przy krótszych ścianach lub w środkowej części pokoju.
Przykładowo w pokoju młodzieżowym możesz na środku ustawić biurko nie wzdłuż ściany, a w poprzek, za biurkiem wstawiając regał. Aby wnętrze nie straciło na przestronności, warto postawić na regały bez pleców – wciąż zapewnią niezbędne miejsce do przechowywania potrzebnych przy biurku akcesoriów, ale nie zabiorą cennego światła. Regał będzie również pełnił funkcję wyraźnego separatora stref – jeśli za regałem wstawisz łóżko, stworzysz w ten sposób komfortową strefę do spania. Z kolei w przypadku salonu, ustawiony na środku pokoju regał będzie zapewne oddzielał strefę wypoczynkową z małym narożnikiem od strefy pracy z biurkiem.
Jeśli pomysł z regałem na środku nie sprawdzi się w Twoim wnętrzu, możesz wizualnie poprawić proporcje pomieszczenia za pomocą innych mebli i dodatków, np. dywanów, a nawet... telewizora. Nasz pomysł? W centrum pokoju niech stanie wygodny fotel lub puf. Na krótszej ścianie może stanąć rozkładana kanapa lub narożnik, przed nimi mały stolik kawowy, a na podłodze dywan. Kluczowy w małym, prostokątnym pomieszczeniu będzie jego kształt – okrągły lepiej odciągnie uwagę od zbyt długiego wnętrza. Zarówno w pokoju młodzieżowym, jak i w salonie, pożądanym elementem jest telewizor. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tym razem to on pełnił funkcję separatora stref – wystarczy, że umieścisz go ponownie nie na ścianie, a w jej poprzek, np. tworząc za jego „plecami” ażurową ściankę z lameli. Aby sprytnie schować wszelkie kable za telewizorem, sprawdzą się niskie komody i stoliki RTV. Sprawdź modele dostępne w Salonach Agata – jesteśmy przekonani, że znajdziesz meble pasujące do Twojej aranżacji.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Zabudowa wąskiego pokoju – jakie oświetlenie się sprawdzi?
W wąskim pokoju, zwłaszcza w tym, który pełni jednocześnie kilka funkcji, pojedyncza lampa zwisająca z sufitu to zdecydowanie za mało – wybierz kilka źródeł światła, niekoniecznie takich samych. Proponujemy, aby każde z nich rzucało wiązkę światła na określoną powierzchnię pomieszczenia, definiując w ten sposób obszary funkcjonalne i jednocześnie równoważąc jego proporcje. Dobrym źródłem oświetlenia głównego będą lampy punktowe, np. wpuszczane w sufit. Jeśli natomiast preferujesz lampy wiszące, wybierz modele z ramionami, które rzucają światło w górę: w ten sposób światło, odbijając się w kierunku sufitu, „zaleje” pomieszczenie, sprawiając, że wyda się ono znacznie większe i jaśniejsze. Walory określonej części pomieszczenia podkreślą kinkiety i lampy podłogowe, które dodatkowo pomogą stworzyć atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi. Przestrzeń wokół blatu biurka oświetlą lampy biurkowe, a wokół łóżka – lampki nocne i stołowe.
Przede wszystkim jednak w wąskim, długim pokoju staraj się maksymalnie wykorzystać naturalne światło: ciężkie, grube zasłony zamień na te lekkie i delikatne lub wręcz zupełnie z nich zrezygnuj na rzecz bardziej nowoczesnych rozwiązań, np. rolet rzymskich, żaluzji plisowanych itd.
Triki aranżacyjne i dodatki do wąskiego pokoju, które optymalnie go powiększą
W przypadku wąskiego i długiego salonu najprostszym sposobem na jego powiększenie byłoby wyburzenie ściany i połączenie części dziennej z kuchnią, ale nie zawsze jest to możliwe. Są jednak mniej wymagające i znacznie tańsze rozwiązania – wystarczy pokryć ścianę tapetą 3D lub fototapetą. O czym należy pamiętać, wybierając tę opcję? Wybierz duży motyw – małe wzory mogą okazać się zbyt przytłaczające. Podobny efekt można uzyskać, używając tapety o błyszczącej powierzchni.
Do małych pomieszczeń zwykle stosuje się jasne kolory na ścianach i meblach – wybieraj zatem meble białe, beżowe, szare lub drewniane w jasnych odcieniach. Idealne do wąskich pomieszczeń są również błyszczące fronty mebli, ponieważ tworzą głębię poprzez odbijanie światła. Jeśli chcesz wizualnie powiększyć np. wąską i długą sypialnię, pomaluj końcową ścianę, czyli tę krótszą, na kolor ciemniejszy niż pozostałe – przybliżysz w ten sposób koniec pokoju. Nie zapominaj o roli luster – w każdej małej przestrzeni powinna znaleźć się co najmniej jedna lustrzana tafla, aby stworzyć poczucie większej otwartości.
Projekt wnętrza pochodzi z serwisu noiladnie.pl
Zbyt długi pokój zrównoważysz, tworząc punkt centralny: może to być łóżko w sypialni, sofa lub stół w salonie a nawet galeria z obrazów i fotografii na ścianie w dowolnym pokoju. Uczyń z danego elementu obiekt, na którym warto skupić uwagę, a następnie zaaranżuj go w taki sposób, aby przyciągał wzrok, jednocześnie odciągając go od nieproporcjonalnie długiego pomieszczenia.
Mając w domu czy mieszkaniu do dyspozycji bardzo wąski pokój, racjonalny wystrój może stanowić nie lada wyzwanie. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami uda Ci się funkcjonalnie i pięknie urządzić tę z pozoru problematyczną przestrzeń, a Ty odkryjesz w sobie zmysł twórczy i odnajdziesz nowe, nieszablonowe sposoby na swoje wnętrza. Po wszystkie niezbędne meble i akcesoria zapraszamy do naszych Salonów Agata.