Nastały czasy sprzyjające indywidualistom. Można realizować się w różnych dziedzinach, podkreślać własną osobowość przez swoje zainteresowania i pasje. Dom i jego urządzenie także wyraża nas samych, nasz gust, styl i upodobania, dlatego nie zawsze musimy się decydować na takie same meble, kolory i wzory, jakie mają inni. Dla tych, którzy chcą lub z jakichś przyczyn potrzebują indywidualnych rozwiązań w domu, idealne są meble modułowe.
Do jakiej kuchni wybrać meble modułowe?
Kiedy pomieszczenia w naszym domu są niewielkie lub zbyt przestronne, wtedy klasyczne projekty kuchni mogą się nie sprawdzić. Istnieją wówczas dwa rozwiązania – albo wybieramy kuchnie na wymiar, albo sami zestawiamy potrzebne nam elementy z całej gamy dostępnych możliwości. Dużą zaletą tej drugiej opcji jest fakt, że wychodzi ona znacznie taniej niż zamówienie specjalnie zrobionej kuchni na wymiar. Dzięki temu można zagospodarować bardzo trudne przestrzenie niewielkim kosztem i nie trzeba długo czekać na realizację zamówienia.
Być może meble systemowe bardziej kojarzą się z kuchnią w stylu nowoczesnym, ale to nie do końca prawda. W ten sposób można urządzać także kuchnie klasyczne, a nawet rustykalne.
Jak urządzić kuchnię modułową?
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy zaplanować i urządzić swoją wymarzoną kuchnię praktycznie samodzielnie, ponieważ meble tego typu dostępne są w wielu różnych wzorach, kolorach, no i rzecz jasna – rozmiarach. Warto tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby zabudowa kuchni była nie tylko piękna, ale i praktyczna. Przede wszystkim wybieramy potrzebne moduły i ustawiamy je w odpowiedniej kolejności, dostosowanej do czynności wykonywanych w kuchni. To my decydujemy, czy potrzeba więcej szuflad, szafek, czy może półek. Do rozkładu mebli muszą być dostosowane gniazdka, aby korzystanie ze sprzętów było jak najwygodniejsze. Ustalamy też odpowiednią wysokość blatów i staramy się uzyskać odpowiednie odległości między sprzętami. Mobilność zestawów pozwala na różne ustawienia kształtu kuchni – od L aż do G w zależności od tego, co wymuszają na nas ściany i ilość przestrzeni.
Funkcjonalność i ergonomia modułowej kuchni wynika z zastosowania w niej układu tzw. trójkąta roboczego (lodówki, kuchenki i zlewozmywaka) oraz pojemnych szuflad i szafek z systemem cargo. Te ostatnie ułatwiają chowanie wszystkich praktycznie sprzętów kuchennych, nawet w przypadku niewielkiej powierzchni kuchni i samych mebli. Pod ręką powinny się znaleźć najbardziej potrzebne podczas pracy sprzęty, a do kosza musi być łatwy dostęp.
Jak dobrać dodatki do kuchni modułowej?
Wygląda na to, że bardzo łatwo. Skoro decydujemy o rozkładzie mebli i ich rozmiarze, to bardzo praktyczne jest również uzupełnienie jej aranżacji. Ważnym dodatkiem do mebli kuchennych są lampy LED. Można się zdecydować na takie rozwiązanie, ponieważ oświetlenie kuchni to istotna kwestia, a oprócz lamp wiszących LED-y stanowią o nastroju, który panuje w kuchni. Kiedy decydujemy się na stół oraz do kompletu krzesła do kuchni, również jesteśmy w stanie sami ustalić, jak będzie on zaplanowany w pomieszczeniu.
Jeśli ktoś chce zmierzyć się z samodzielnym urządzeniem kuchni, powinien zdecydować się na meble modułowe. Dzięki temu można zagospodarować tanim kosztem całą dostępną przestrzeń oraz nie czekać długo na realizację projektu. Moduły możemy zestawić w odpowiadającym nam stylu, kolorze i rozmiarach. A po skończonym dziele pozostaje duma i radość z własnej kuchni.