Styl nowoczesny w salonie
Czasem jest mylony ze stylem współczesnym, jednak nie do końca oznacza to samo. Styl nowoczesny wywodzi się z modernizmu, a jego początki sięgają pierwszej połowy XX w. Charakteryzuje się szlachetną prostotą form i minimalizmem. Wnętrza są urządzone bardzo oszczędnie i praktycznie pozbawione gadżetów – chyba, że są to elementy związane z nowoczesną technologią. Najczęściej wykorzystywane materiały to stal, kamień, szkło, a czasem surowe, lecz dobrze wykończone drewno. Barwy są jasne i stonowane – dominują beże, szarości oraz biele. Czasem pojawiają się akcenty w bardziej zdecydowanych kolorach, ale raczej z podstawowej palety barw.
Ściany, tkaniny, meble, a często także podłogi pozbawione są wzorów i deseni. Dzieła sztuki – jeśli się na nie zdecydujemy – powinny być dobrze wyeksponowane i nawiązywać do stylu epoki. Występują głównie kąty i kształty proste. Dozwolone są także łuki i koła, jednak z zachowaniem geometrycznej precyzji. Sofy są zwykle pokaźnych rozmiarów i powinny być bardzo solidne i wygodne. Niezwykle popularne są stoliki w kształcie ascetycznych kubików albo błyszczących blatów, które stoją na stalowych nogach. Strefę jadalnianą możemy wyznaczać innym rodzajem podłogi.
W niektórych wnętrzach spotykamy krzesła i stoły wykonane z materiałów transparentnych. Brak dekoracji oraz ozdobnych detali odpowiednio rekompensuje subtelna gra odcieni, faktur a także sferyczne oświetlenie. Lampy mogą być duże o zdecydowanych i geometrycznych kształtach, jednak ich wykończenie powinno pozostać proste i surowe. Prosta sofa na nóżkach uzupełni aranżację.
Wnętrza tego rodzaju spodobają się osobom ceniącym przestrzeń, spokój i porządek. Jednak ci, którzy potrzebują więcej doznań zmysłowych, mogą mieć trudności z docenieniem chłodnej estetyki stylu nowoczesnego.
Styl klasyczny w salonie
Synonimem tej konwencji może być słowo elegancja. Choć pojawiają się tu dodatki i wysublimowane kształty, daleko jeszcze do przepychu, jaki można spotkać w dworkach i pałacach. Meble, najczęściej z drewnianymi, delikatnymi rzeźbieniami, są zazwyczaj obite tkaninami naturalnymi. Przykładem może być mała sofa stylizowana na antyczną, przy czym od deseni na obiciu ważniejsza będzie klasyczna forma i jakość materiału oraz duży dywan bądź mniejszy np. dywan 60x100. Kanapy i fotele mają bardziej subtelne kształty niż w stylu nowoczesnym i często zdobi się je dodatkowo wieloma poduszkami. Tkaniny w formie zasłon, obrusów i obić odgrywają rolę dekoracyjną i często posiadają żakardowe wzory. Mimo tych licznych zdobień, cała aranżacja powinna być raczej stonowana.
W stylu klasycznym dominują następujące kolory: srebrny, srebrna szarość, czerń, beż, brązy, a także biel. W bardziej ekstrawaganckich wnętrzach można pokusić się o odważniejsze barwy, takie jak purpura, soczysta zieleń, błękit czy głęboki fiolet – koniecznie jednak jako detal, a nie motyw przewodni. Stół i krzesła w części jadalnej mogą znajdować się na podwyższeniu. Na ścianach sprawdzą się tapety z delikatnymi, secesyjnymi motywami. W stylu klasycznym bardzo popularne są takie ozdoby i dodatki, jak świeczniki, biała porcelana, wazony pełne świeżych kwiatów, drobne lampki na antycznych konsolach oraz eleganckie, bogato zdobione żyrandole. Duże drewniane okna mogą być lekko przesłonięte jasnymi, prześwitującymi firankami z naturalnego materiału. Styl klasyczny dobrze sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach o większym metrażu. Prawdopodobnie najbardziej przypadnie on do gustu osobom ceniącym luksus i piękno.
Styl prowansalski w salonie
Nazwa pochodzi z Prowansji, krainy położonej na południu Francji, obfitującej w bardzo efektowne i przyjemne dla oka krajobrazy. Choć nie jest on aż tak elegancki, jak styl klasyczny, wyróżnia się bogactwem odcieni, struktur i faktur. Królują tu pastele, swojski klimat i promienie słońca, które rozświetlają wnętrza, wpadając przez duże okna. Meble inspirowane stylem prowansalskim są wykonane z postarzanego drewna lub stali o odważnych kształtach. Dominuje naturalizm. Surowa podłoga, czy belki stropów sufitowych noszą czasem ślady bytowania korników. Nie spotkamy tu tworzyw sztucznych ani syntetycznych podróbek. Kamień, drewno, stal, płótno, jedwab, aksamit, wiklina i glina to podstawowe materiały, które znajdziemy we wnętrzach urządzonych w stylu prowansalskim. Sofy i fotele ustawione wokół sporego kawowego stolika zapraszają do wspólnej pogawędki przy ziołowej herbacie.