Kiedy urządzamy mały przedpokój, wbrew pozorom czeka nas nie lada wyzwanie. W niedużych mieszkaniach, zwłaszcza w bloku, strefa wejścia często jest jednocześnie korytarzem prowadzącym do pokoi lub stanowi mały kąt poprzedzający kuchnię lub salon. Wszystkie przedpokoje powinny jednak mieścić chociaż kilka podstawowych sprzętów, zaś w przypadku braku przestrzeni zaplanowanie wystroju musi uwzględniać pewien kompromis, pozwalający uniknąć zagracenia wnętrza. Ponadto możemy posłużyć się kilkoma trikami zapewniającymi wrażenie większej przestronności.
Mały, większy, duży przedpokój
Kluczowy dla naszego postrzegania wnętrza w kategoriach rozległości jest dobór kolorystyki. Jasne barwy zarówno na ścianach, jak i posadzce sprawią, że wnętrze wyda się większe niż jest w rzeczywistości. Ponadto biele, beże i subtelne szarości wpisują się w styl skandynawski, stanowiący najmodniejsze ostatnio aranżacje przedpokoju. Chcąc uniknąć optycznego pomniejszenia korytarza, unikajmy silnych kontrastów kolorystycznych i wzorzystych tapet, które tylko podkreślą nieduży metraż. Jeśli nie lubimy jednolitych, gładkich powierzchni, ściany w przedpokoju warto przyozdobić tapetą dającą iluzję głębi. Nie muszą być to wcale popularne ujęcia krajobrazów z perspektywą centralną. Coraz więcej osób decyduje się na tapety utrzymane w nieco bardziej graficznym stylu, monochromatyczne widoki lasu lub gór zapewniające bardziej nowoczesny i minimalistyczny efekt.
Lustra i światło w przedpokoju
Aranżacja małego przedpokoju powinna w szczególny sposób uwzględnić rolę lustra. W takim wypadku będzie ono pełniło nie tylko funkcję użytkową, lecz dodatkowo optycznie powiększy wnętrze. Dobrze zatem przemyśleć jego umiejscowienie tak, by odbijana przez nie ściana była atrakcyjna. Wybierzmy możliwie obszerne lustro, które – jeśli niedaleko jest okno – również pozwoli wprowadzić nieco światła do zazwyczaj słabo doświetlonych korytarzy.
Równie ważny jest dobór odpowiednich świateł zdobiących nasz przedpokój. Aranżacje tego typu wnętrz zwykle obejmują nie tylko intensywne górne oświetlenie w postaci np. sufitowych lamp plafon, lecz także boczne kinkiety, dające bardziej subtelne i nastrojowe światło w postaci lampy do małego przedpokoju. Boczne lampki warto umieści w takim miejscu, by pełniły także rolę dekoracyjną, np. nad lustrem lub nad komódką, tworząc w ten sposób atrakcyjną iluminację dla wyposażenia strefy wejścia.
Eliminacja zbędnych sprzętów
Właściwa aranżacja przedpokoju o niewielkiej powierzchni to przede wszystkim postawienie na minimalizm. Nie znaczy to, że wszystko musi być białe i proste. Liczy się przede wszystkim ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni, nawet w wypadku korytarza utrzymanego w tradycyjnym klimacie lub stylu glamour. Musimy pogodzić się z tym, że mały przedpokój w bloku nie pomieści wszystkich sprzętów, jakie mogłyby się znaleźć w takim pomieszczeniu. Jeśli zdecydujemy się na ozdobny wieszak strojący, prawdopodobnie będziemy musieli zrezygnować z obszerniejszej komody, zamieniając ją na węższą szafkę na obuwie.
W wąskich przestrzeniach świetnie sprawdzą się jednolite moduły przedpokojowe, wyposażone najczęściej w przyścienny wieszak, szafę, schowek na buty, a niekiedy także lustro. Taki zestaw efektywnie wyposaży mały, ale nowoczesny korytarz. Dbając o zachowanie przestronności i nie dopuszczając do nadmiernego zagracenia przejścia, powinniśmy zwracać uwagę na głębokość mebli. Lepiej zatem zdecydować się na skromny wieszak mocowany do ściany z niedużą półeczką ponad nim lub szereg samych wieszaczków. Płytsze, ale wyższe półki na obuwie to także dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o przedpokój w bloku. Całości dopełni dywan do przedpokoju.
Przedpokój spotyka salon
Wiele współczesnych mieszkań o niedużej powierzchni świadomie rezygnuje z oddzielnego przedpokoju, a wejście otwiera się niemal od razu na strefę dzienną. Od nas zależy, czy będziemy chcieli zintegrować korytarz z dużym pokojem, czy delikatnie podkreślić odrębność pomieszczeń. Łącząc salon i przedpokój, często wybiera się półkę na obuwie w stylu pozostałych mebli w mieszkaniu, zaś elegancki wieszak na odzież wierzchnią wykracza niejako ze strefy wejścia do głównego pomieszczenia.
Czasami podejmujemy odwrotne kroki i staramy się zaakcentować indywidualnych charakter przedpokoju. Wówczas świetnie sprawdzi się wyróżnienie ściany korytarzowej poprzez ciekawą fakturę, np. płytki imitujące cegłę lub chropowaty tynk.